Προς το περιεχόμενο

Σωστή καλωδίωση και set up Synology


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την κατάλληλη καλωδίωση και σετάρισμα 2 synology που έχω στην κατοχή μου. 

Το hardware είναι το εξής : 

1 Synology ds418 + 1 Synology ds1522+ 

Ο στόχος είναι το ένα να συγχρονίζεται με το άλλο απομακρυσμένα. Το 1522 βρίσκεται σε γραφείο και το 418 στο σπίτι. Και τα δύο έχουν τα ίδια αρχεία και θέλω να συγχρονίζουν ώστε να μπορώ να δουλεύω και από τα 2 μέρη και οι αλλαγές να είναι κοινές. 

Όπως έχω ψάξει το κατάλληλο πρόγραμμα για τον συγκεκριμένο σκοπό είναι το Synology Drive Sync. Η μεγάλη πρόκληση είναι οι ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων μεταξύ των 2. 

Το σενάριο που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι το παρακάτω : 

Στο γραφείο σύνδεση με ethernet το 1522 απευθείας στο router του παρόχου (ZTE router) - σύνδεση 1gbps Up/1 Down. 

Στο σπίτι σύνδεση με ethernet το 418 απευθείας στο router του παρόχου - σύνδεση 1gbps Up/1 Down.

Τώρα ένα μεγάλο ερωτηματικό είναι το DDNS VS Quickconnect. Η Synology υποστηρίζει πως το DDNS προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες σχετικά με το quickconnect. Σε ποιο όμως από τα 2 synology πρέπει να στηθεί το DDNS; 

Επίσης, το drive sync δίνει την επιλογή local και remote nas. Σαν κύριο και backup δηλαδή. Εμένα και τα 2 θεωρούνται κύρια αφού δουλεύω καθημερινά και στα 2. 

Ακόμη, στις περιπτώσεις αυτές θα χρειαστεί Port forwarding ή όχι; Το DSM 7 δίνει την επιλογή για set up router από τα external access settings όμως το router μου δεν υποστηρίζει UPnP και δε μπορεί να ολοκληρώσει αυτόματα το port forward.

Γνωρίζω πως είναι αρκετά εξειδικευμένο το ερώτημα - όποιος γνωρίζει ή έχει βρεθεί σε παρόμοια συνθήκη παρακαλώ ας με ενημερώσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω κάνει τη συγκεκριμένη διαδικασία αλλά έχοντας κάνει αντίστοιχα πραγματάκια, νομίζω ότι υπάρχουν 2 διαφορετικά πραγματάκια να ξεδιαλύνεις:

1) Local vs Remote NAS: Εδώ το θέμα δεν είναι αν το ένα NAS είναι κύριο και το άλλο backup, αλλά το ποιο από τα δύο θα κάνει την διαδικασία. Το ένα θα λειτουργήσει σαν client και το άλλο σαν server.

2) Κατεύθυνση συγχρονισμού: Εδώ, ανεξάρτητα με το local/remote, λογικά θες αμφίδρομο συγχρονισμό.

Το DDNS θα πρέπει να ρυθμιστεί στο NAS που θα λειτουργεί ως server, δηλαδή τον remote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, atheatos said:

Δοκίμασε άλλη εφαρμογή συγχρονισμού πιο απλή με απλούστερο σεταρισμα,  όπως το resilio sync.

https://www.synology.com/en-global/dsm/packages/resiliosync

 

Δεν το γνώριζα, θα το δοκιμάσω. Πιστεύεις είναι καλύτερο από το Drive Sync;

3 hours ago, Orestis_G said:

Χωρίς να έχω κάνει τη συγκεκριμένη διαδικασία αλλά έχοντας κάνει αντίστοιχα πραγματάκια, νομίζω ότι υπάρχουν 2 διαφορετικά πραγματάκια να ξεδιαλύνεις:

1) Local vs Remote NAS: Εδώ το θέμα δεν είναι αν το ένα NAS είναι κύριο και το άλλο backup, αλλά το ποιο από τα δύο θα κάνει την διαδικασία. Το ένα θα λειτουργήσει σαν client και το άλλο σαν server.

2) Κατεύθυνση συγχρονισμού: Εδώ, ανεξάρτητα με το local/remote, λογικά θες αμφίδρομο συγχρονισμό.

Το DDNS θα πρέπει να ρυθμιστεί στο NAS που θα λειτουργεί ως server, δηλαδή τον remote.

1) Σωστά, σκέφτομαι το 1522 να κάνει τη διαδικασία καθώς είναι πιο δυνατό από το 418. 

2) Σίγουρα θέλω αμφίδρομο συγχρονισμό. 

Με αυτά τα δεδομένα να ορίσω Server το 1522 και να σετάρω σε αυτό DDNS; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν drive sync είναι καλύτερο γιατί δεν το έχω δουλέψει.
Το resilio sync μπορείς να το εγκαταστησεις παντού ακόμα και στο κινητό σου. 
Χρησιμοποιώ την paid έκδοση και δεν μετάνιωσα καθόλου τα λεφτά που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, atheatos said:

Δεν γνωρίζω αν drive sync είναι καλύτερο γιατί δεν το έχω δουλέψει.
Το resilio sync μπορείς να το εγκαταστησεις παντού ακόμα και στο κινητό σου. 
Χρησιμοποιώ την paid έκδοση και δεν μετάνιωσα καθόλου τα λεφτά που έδωσα.

Ξεκινάω ήδη τη μελέτη. Να σε ρωτήσω, ποια έκδοση έχεις αγοράσει; Την personal ή την small business;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Ξεκινάω ήδη τη μελέτη. Να σε ρωτήσω, ποια έκδοση έχεις αγοράσει; Την personal ή την small business;

Την personal. Αν και η free είναι αρκετή για να κανείς έναν απλό συγχρονισμό.

Με την family μπορείς να έχεις 5 συσκευές πλήρως συγχρονισμένες ταυτόχρονα χωρίς καμία να είναι ο server κτλ. 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, angmar said:

Επίσης αξίζει να ρίξεις και μια ματιά στο Syncthing https://www.synology.com/en-my/dsm/packages/syncthing.net?os_ver=6.2 και εδώ https://syncthing.net/ που είναι σαν το Resilio αλλά FOSS.

Θα το κοιτάξω και αυτό ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...