Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση υψους σε οθονη που δε το υποστηριζει;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αγορασει μια οθονη υπολογιστη, η οποια δεν υποστηριζει ρυθμιση για το υψος. Ειναι αρκετα χαμηλα και μου προκαλει πονο στον αυχενα. Εχω δοκιμασει να βαλω την βαση απο την παλια οθονη, ιδιας μαρκας, αλλα δε χωραει για λιγο.. Υπαρχει καποια λυση;

MSI Optix G273QF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βάζεις κάτι από κάτω στη βάση της για να σηκωθεί, 

https://www.e-shop.gr/logilink-bp0065-tabletop-monitor-laptop-riser-600mm-long-max-20kg-p-PER.589871

ή επειδή υποστηρίζει vesa mount, δες μήπως με κάποιο βραχίονα κάνεις κάτι.

https://www.e-shop.gr/maclean-mc-751-desktop-holder-13-32-8kg-p-PER.585689

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Εχω αγορασει μια οθονη υπολογιστη, η οποια δεν υποστηριζει ρυθμιση για το υψος. Ειναι αρκετα χαμηλα και μου προκαλει πονο στον αυχενα. Εχω δοκιμασει να βαλω την βαση απο την παλια οθονη, ιδιας μαρκας, αλλα δε χωραει για λιγο.. Υπαρχει καποια λυση;

MSI Optix G273QF

Η τσάμπα λύση.
Βάλε από κάτω βιβλία, συνήθως αυτά είναι τα ποιό εύκαιρα, ή ότι άλλο βρείς ποιό βολικό για να σηκωθεί ψηλά.
Εγώ π.χ. έβαλα ένα μικρό τελάρο μαναβικής που είχα από το LIDL. :D

Η όχι τσάμπα λύση αλλά σίγουρα η ποιό καλαίσθητη.
Αγοράζεις βάση οθόνης, ή αν βολεύει ο χώρος/γραφείο αγοράζεις βραχίωνα.
https://www.skroutz.gr/c/4867/monitor-mount/f/1478614/Single.html?o=βάση+οθόνης

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια όμορφη και λειτουργική λύση.

Να έχουν τα πόδια της οθόνης σου μεγαλύτερο πλάτος από 47 cm ?

Αν όχι τότε χωράει.

1.jpeg.1dc4e138294d4b8c2e4b33b158e4cbba.jpeg

3.jpeg.fccf3b04a682ebccf92b101f9a7e9270.jpeg

4.jpeg.2cbfa212de336953235fc98d54afaaa2.jpeg7.jpeg.6f54a85b2330fecff4143ffd71323b72.jpeg

 

 

2.jpeg

5.jpeg

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές αυτές οι βάσεις και αρκετά όμορφες, αλλά τα πόδια της συγκεκριμένης οθόνης είναι κάπως ιδιαίτερα.. Φοβάμαι ότι δύσκολα θα βρω βάση που να ταιριάζω και να μη πιάνει το μισό γραφείο.. Πως μπλέξαμε έτσι. 350 ευρώ για οθόνη και να μην έχει ρύθμιση για ύψος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Witcher1st είπε

Καλές αυτές οι βάσεις και αρκετά όμορφες, αλλά τα πόδια της συγκεκριμένης οθόνης είναι κάπως ιδιαίτερα.

Πάντως μια Samsung 28" που έχω με διχαλωτά πόδια έχουν ανάπτυγμα 47cm

Όντως το να μην έχουν οι οθόνες δυνατότητες ρύθμισης έστω καθ'ύψος είναι απογοητευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Καλές αυτές οι βάσεις και αρκετά όμορφες, αλλά τα πόδια της συγκεκριμένης οθόνης είναι κάπως ιδιαίτερα.. Φοβάμαι ότι δύσκολα θα βρω βάση που να ταιριάζω και να μη πιάνει το μισό γραφείο.. Πως μπλέξαμε έτσι. 350 ευρώ για οθόνη και να μην έχει ρύθμιση για ύψος..

Έχεις αποκλείσει το σενάριο αγοράς βάσης  after market  που πρότεινε ο dpolal; Νομίζω είναι ο μοναδικός τρόπος χωρίς να αρχίσεις να κάνεις πατέντες.

Σε περίπτωση που δεν τι είδες, υπάρχουν βάσεις με κανονικά πόδια, που δεν έχουν ανάγκη στήριξης σε γραφείο ή τοίχο.

Πχ

https://www.skroutz.gr/comparelists/4867?compare=37321668%2C14550082%2C17338534

Περιόρισε κάπως τα αποτελέσματα σε επιτραπέζια και ρίξε μια ματιά

https://www.skroutz.gr/c/4867/monitor-mount/f/1478581_1478614/epitrapezia-Single.html?o=βάση+οθόνης&page=2

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, nickol-us said:

Έχεις αποκλείσει το σενάριο αγοράς βάσης  after market  που πρότεινε ο dpolal; Νομίζω είναι ο μοναδικός τρόπος χωρίς να αρχίσεις να κάνεις πατέντες.

Σε περίπτωση που δεν τι είδες, υπάρχουν βάσεις με κανονικά πόδια, που δεν έχουν ανάγκη στήριξης σε γραφείο ή τοίχο.

Πχ

https://www.skroutz.gr/comparelists/4867?compare=37321668%2C14550082%2C17338534

Περιόρισε κάπως τα αποτελέσματα σε επιτραπέζια και ρίξε μια ματιά

https://www.skroutz.gr/c/4867/monitor-mount/f/1478581_1478614/epitrapezia-Single.html?o=βάση+οθόνης&page=2

Όντως, δεν τις είχα προσέξει αυτές τις βάσεις. Και βλέπω και κάποιες που έχουν και ρύθμιση για ύψος.

 

Άποψη για την παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/37321668/Brateck-LDT67-T01-Epitrapezia-Vasi-Othonis.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Για να ρυθμίζω το ύψος πρέπει να βιδωνω\ξεβιδωνω κάθε φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Για να ρυθμίζω το ύψος πρέπει να βιδωνω\ξεβιδωνω κάθε φορά;

Όχι,

 

Επεξ/σία από geopro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 24/08/2023 at 00:27, geopro said:

Αυτή η σημαντική πληροφορία δεν είναι και τόσο εμφανής στην περιγραφή (λέει «Ρυθμιζόμενο ύψος βραχίονα 10 επιπέδων»).
Το επισημαίνω γιατί πριν 2 χρόνια αγόρασα επιτραπέζια βάση (της ίδιας εταιρείας, την LDT31-T01 συγκεκριμένα) της οποίας το ύψος (αλλά και η κλίση) ρυθμιζόταν αποκλειστικά με Allen wrench. 👎
Μόνο εργονομική δεν θα την χαρακτήριζα. ☹
Ακόμα και αν την είχες σταθερή στον κάθετο άξονα και δεν σε ενδιέφερε το ανεβοκατέβασμα, ήταν αδύνατον να βρεις τη χρυσή τομή για να κάνεις tilt (π.χ. σε περιπτώσεις όπου στέκεσαι όρθιος κοιτώντας προς τα κάτω και η γωνία θέασης δεν εξυπηρετεί). Ένα «τσικ» λιγότερο και μετατρεπόταν σε τραμπάλα. Ένα παραπάνω και μπετοναριζόταν!
Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος, ευτυχώς η οθόνη που έχω τώρα έχει καλή εργονομία και δεν χρειάζομαι after market βάση...

Η αυτόματη, κλιμακωτή (οι 10 θέσεις του εν λόγω μοντέλου νομίζω αρκούν) διαβάθμιση αποτελεί σημαντικό προσόν, θα έπρεπε να είναι standard feature.
Δυστυχώς αφορά μόνο το height adjustment, το tilt -λογικά ρυθμίζεται κι εδώ με κλειδί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αυτού του είδους τις βάσεις τις αντιμετωπίζω ως λύσεις ανάγκης.

Ούτε αισθητικά ούτε εργονομικά μου αρέσουν.

Το συνετό είναι κατά την αγορά της οθόνης να επιλέγουμε μοντέλα με την κατάλληλη για τις ανάγκες μας ενσωματωμένη βάση. Την ρύθμιση καθ'ύψος την θεωρώ must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια άλλη λύση είναι αγορά Dell Vesa Adapter Plate for Dell E-Series Monitors  (ουσιαστικά μετατρέπει κάθε vesa διάταξη σε συμβατή βάση για την καλή σειρά βάσεων της Dell) (Dell Vesa Adapter Plate for Dell E-Series Monitors | eBay) και μετά σύνδεση με dell monitor stand Dell 22-27 Inch Height Adjustable Tilt & Rotate Monitor Stand P2422H P2722H | eBay και είσαι κομπλέ! Ρυθμίζεις τα πάντα χωρίς κλειδιά, ή ότι άλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 17/10/2023 at 00:33, katsoul said:

Μια άλλη λύση είναι αγορά Dell Vesa Adapter Plate for Dell E-Series Monitors  (ουσιαστικά μετατρέπει κάθε vesa διάταξη σε συμβατή βάση για την καλή σειρά βάσεων της Dell) (Dell Vesa Adapter Plate for Dell E-Series Monitors | eBay) και μετά σύνδεση με dell monitor stand Dell 22-27 Inch Height Adjustable Tilt & Rotate Monitor Stand P2422H P2722H | eBay και είσαι κομπλέ! Ρυθμίζεις τα πάντα χωρίς κλειδιά, ή ότι άλλο!

Διαβάζοντάς το, φαντάζει ιδανική λύση. Είχα Dell 22άρι (Dell 2209WA) το οποίο κράτησα για καιρό και επιβεβαιώνω πως εργονομικά ήταν κορυφή.👍
Buttery smooth - αν χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία - χωρίς ποτέ να χαλαρώσει. Και παρέμεινε έτσι για 9 συναπτά έτη μέχρι τη μέρα που πήγε στο πατάρι καθώς αποκτήθηκε 27άρι monitor.
Το ερώτημα είναι, έχει διατηρήσει τα ίδια ποιοτικά standards η εταιρεία ή θα έχουμε εκπτώσεις;
Επίσης, υπάρχει ανάλογος συνδυασμός για μοντέλα μεγαλύτερων διαστάσεων; (π.χ. 32 ιντσών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...