Προς το περιεχόμενο

Εαν αλλάξεις μάρκα CPU, τι άλλο αλλάζεις??


Panahs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν για παράδειγμα αλλάξεις μάρκα της CPU εξαιτίας μιας αναβάθμισης από Intel σε AMD (Pentium-> Athlon) τι άλλο μπορεί να χρειαστεί να αλλαχτεί δεδομένου ότι και το "παλιό" σύστημα είναι σχετικά σύγχρονο (1-2 χρόνια)?

 

Η κύρια απορία μου ουσιαστικά είναι στο ότι εκτός από την motherboard που είναι λογικό να αλλάξει, πρέπει να αλλαχτούν και οι μνήμες? Οι DDR του Pentium δεν κάνουν στον Athlon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alazeis motherboard opos ipes.gia tin mnimi den einai ipoxreotiko.ta kain0uria board pernoun ddr kai to diko sou logika pali ddr pernei.apla tora pernoun kai 400 ddr alla kai mia palia 266 pou mporei na exeis tha pexei mia xara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Oi mnhmes kanoun to DDR einai to idio kai gia tous epexergastes ths intel kai gia tous amd. MONO an h mnhmes einai rambus tote trws porta an valeis amd cpu. Oi mnhmes rambus yposthrizontai mono apo chipset intel opote apey8ynontai MONO se cpu ths intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RDRAM ή αλλιώς Rambus ήταν οι πανάκριβες(*) μνήμες που η intel αρχικά προσπάθησε να μας αναγκάσει(**) να χρησιμοποιήσουμε στους Pentium 3 (απέτυχε παταγωδώς) και στους πρώτους Pentium 4 (με σχετική επιτυχία).

 

Από τότε που η intel πέρασε στις DDR, οι Rambus ξεχάστηκαν (και καλά κάνανε)...

 

 

 

(*) Η Rambus έχει πατεντάρει την τεχνολογία και ζητάει λεφτά από τους κατασκευαστές μνήμης για κάθε τσιπάκι μνήμης που πουλάνε... :evil:

 

(**) Τελικά, όπως αποδείχτηκε, η Intel είχε κάνει συμφωνία με την rambus που προέβλεπε πως αν έφτιαχνε και πουλούσε κάποιον μεγάλο αριθμό από chipsets για RDRAM, η intel θα έπαιρνε για δώρο σημαντικό πακέτο μετοχών της Rambus... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Rambus έχουν ταχύτερο δίαυλο επικοινωνίας, άρα λίγο καλύτερες.

Τα λεφτά τους δεν νομίζω πάντως πως τα αξίζουν.

 

Έγω π.χ. όταν θα κάνω την αναβάθμιση σε AMD, πιθανόν να μου βγει σε νέο εξ ολοκλήρου PC! (αφού έχω RDRam, P4, μπλα, μπλα, μπλα.. :roll: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει πως μετά την έλευση των γρήγορων DDR μνημών (PC3200 - 400MHz) και των motherboard με Dual-Channel DDR (με ακόμα μεγαλύτερο συνολικό εύρος διαύλου: 128-bit), οι όποιες διαφορές ταχύτητας εξανεμίστηκαν και δεν υπάρχει πλέον κανένας λόγος να πληρώνουμε κερατιάτικα λεφτά στην Rambus... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...