Προς το περιεχόμενο

Σε πορεία για σκληρούς δίσκους 30TB μέσα στο 2023 είναι η Seagate


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε

οι green ηταν η μεγαλυτερη αποτυχια δυστυχως

 

 

 

Έχω έναν green των 2Τ στο pc και με αφορμή το σχόλιό σου μπήκα να δω την υγεία του.Το hd sentinel μου αναφέρει 2081 ώρες λειτουργίας και 15.667 συνολικές εκκινήσεις και τερματισμοί.

Στο βωμό της green οικονομίας ρεύματος, τους είχαν ρυθμισμένους να παρκάρουν σε 8 sec τις κεφαλές τους.

Είχα αλλάξει στο firmware του τη ρύθμιση και την έκανα 30 sec και από ότι φαίνεται, ύστερα από 5-6 χρόνια η υγεία αυτού του δίσκου, εξακολουθεί να είναι 100%. (η ειρωνεία είναι πως κι εγώ περίμενα αυτόν να χτυπήσει πρώτος)

Να σημειώσω πως όσοι hd's που κατέχω και απέκτησαν προβλήματα (bad sectors, αστοχίες εκκινήσεων κλπ) ήταν πάντα οι σκληροί που είχα σε δυο άλλα pc φτηνιάρικα με αδύναμα no name τροφοδοτικά της κακιάς ώρας.

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, immortalx είπε

Σκληρο στην 500αρα = προνομιουχος 😛
Εγω την εβγαλα με δισκετες στην 500 και οταν πηρα 1200 με σκληρο ειχα χ3στει απ'τη χαρα μου 😂

Όντως τότε ήταν σούπερ. Βέβαια την πούλησα για να πάρω κι εγώ 1200 άρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, warewolf said:

Έχω έναν green των 2Τ στο pc και με αφορμή το σχόλιό σου μπήκα να δω την υγεία του.Το hd sentinel μου αναφέρει 2081 ώρες λειτουργίας και 15.667 συνολικές εκκινήσεις και τερματισμοί.

Στο βωμό της green οικονομίας ρεύματος, τους είχαν ρυθμισμένους να παρκάρουν σε 8 sec τις κεφαλές τους.

Είχα αλλάξει στο firmware του τη ρύθμιση και την έκανα 30 sec και από ότι φαίνεται, ύστερα από 5-6 χρόνια η υγεία αυτού του δίσκου, εξακολουθεί να είναι 100%. (η ειρωνεία είναι πως κι εγώ περίμενα αυτόν να χτυπήσει πρώτος)

Να σημειώσω πως όσοι hd's που κατέχω και απέκτησαν προβλήματα (bad sectors, αστοχίες εκκινήσεων κλπ) ήταν πάντα οι σκληροί που είχα σε δυο άλλα pc φτηνιάρικα με αδύναμα no name τροφοδοτικά της κακιάς ώρας.

α.οι green χαλαγαν λογω των κεφαλων που εκαναν park συνεχεια.αν κανεις την αλλαγη που εκανες και που κακως δεν ανεφερα αν και ειναι αργα πλεον εν ετος 2023 τοτε επαιζαν μια χαρα.επισης πολλοι δισκοι τα ειχαν  παιξει απο διακοπες ρευματος που πασχουν οι μηχανικοι ειτε απο προβληματικα  psu

εβαζα καλα  psu και ειχα apc ups και ολα ωραια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, Dennis077 said:

Είμαι κατά της τόσο μεγάλης χωρητικότητας του σκληρού δίσκου. Πιστεύω ότι η αποθήκευση σε περισσότερους σκληρούς δίσκους είναι ποιο ασφαλής γιατί αν πάθει κάτι ο δίσκος δεν θα τα χάσεις όλα.!!

- Σε πόσους δίσκους θες να έχεις μοιρασμένα τα δεδομένα σου για να νιώθεις ΟΚ?

- Σε δύο.

- Και αν χαλάσουν και οι δύο?

- Αμ πόσους θες να έχεις?

- Να έχω τρεις.

- Και αν χαλάσουν και οι τρεις?

- Αμ πόσους θες να έχεις?

- Να έχω τέσσερεις.

- Και αν χαλάσουν και οι τέσσερεις ή οι τρεις από τους τέσσερεις?

...

..

.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panther_512 είπε

- Σε πόσους δίσκους θες να έχεις μοιρασμένα τα δεδομένα σου για να νιώθεις ΟΚ?

- Σε δύο.

- Και αν χαλάσουν και οι δύο?

- Αμ πόσους θες να έχεις?

- Να έχω τρεις.

- Και αν χαλάσουν και οι τρεις?

- Αμ πόσους θες να έχεις?

- Να έχω τέσσερεις.

- Και αν χαλάσουν και οι τέσσερεις ή οι τρεις από τους τέσσερεις?

...

..

.

Ενδιαφέρουσα ή οπτική σου αλλά δεν θα χαλάσουν οι σκληροί δίσκοι ταυτόχρονα αυτό είναι το ζητούμενο και φυσικά για μεγαλύτερη ασφάλεια αποθήκευση και στο cloud.!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dennis077 said:

Ενδιαφέρουσα ή οπτική σου αλλά δεν θα χαλάσουν οι σκληροί δίσκοι ταυτόχρονα αυτό είναι το ζητούμενο και φυσικά για μεγαλύτερη ασφάλεια αποθήκευση και στο cloud.!!

Σωστός. Το θέμα όμως δεν είναι αν θα χάσεις λίγα ή πολλά, αλλά να μην χάσεις τίποτα.

Οπότε από το να μοιράσεις τα δεδομένα σου σε πολλούς δίσκους χαμηλότερης χωρητικότητας, καλύτερα μεγαλύτεροι δίσκοι και backup αυτών.

Ευκολότερη και η διαχείριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα θα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα ανάκτησης δεδομένων ήδη ενσωματωμένη ως τεχνολογία πάνω στον σκληρό δίσκο και να ενεργοποιείται αυτόματα.

Εναλλακτικά νομίζω ότι μια τεχνολογία/ συσκευή ανάκτησης των δεδομένων απευθείας από τα platters που να ήταν εμπορικά διαθέσιμη και στον απλό χρήστη θα ήταν μια φανταστική λύση.

Γενικά πέρα από τον τρόπο αποθήκευσης ενός σκληρού δίσκου αν τον έχεις για cold storage(αντιστατική σακούλα, προστασία από υγρασία και κραδασμούς με βαλίτσα με foam), παίζει ρόλο πόσες φορές έχεις γράψει-σβήσει δεδομένα (κύκλους πλήρους εγγραφής), πόσες ώρες λειτουργίας έχει, σε τι θερμοκρασίες έφτανε ο δίσκος σε full-load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Για την ιστορία πάντως θα πρέπει να προσθέσω στην κουβέντα σου ότι έχω περί τους 15 WD Green Caviar ολοσχερώς νεκρούς.

Οι Green πούλησαν πάρα πολύ και πολλοί έβγαλαν πρόβλημα. Δεν ξέρω ποσοστό, αλλά θυμάμαι οι 750άρηδες ήταν πιο προβληματικοί. Για να αντιμετοπίσει το θέμα η WD, άλλαξε... ετικέτα και τους έκανε Blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/08/2023 at 22:08, CyanBlue said:

Οι Green πούλησαν πάρα πολύ και πολλοί έβγαλαν πρόβλημα. Δεν ξέρω ποσοστό, αλλά θυμάμαι οι 750άρηδες ήταν πιο προβληματικοί. Για να αντιμετοπίσει το θέμα η WD, άλλαξε... ετικέτα και τους έκανε Blue.

και εβγαλαν να γινεται parking η κεφαλη καθε λιγο και λιγακι.ειναι καλυτερο ενας δισκος για εξοικονομηση να παιζει 5400 αντι για 7200 παρα να παρκαρεις την κεφαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

και εβγαλαν να γινεται parking η κεφαλη καθε λιγο και λιγακι.ειναι καλυτερο ενας δισκος για εξοικονομηση να παιζει 5400 αντι για 7200 παρα να παρκαρεις την κεφαλη

To marketing επιβάλεται των μηχανικών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, CyanBlue said:

To marketing επιβάλεται των μηχανικών.

θα εχετε επιδοσεις αλλα για κανα χρονο.:p .απο τα λαθη εμαθαν και μετα νομιζω εβγαλε καποια εταιρεια 4200 ή 5400 στροφες για εξοικονομηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...