Προς το περιεχόμενο

Suprim x 4090


Zozzze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα μια 4090 suprim της msi από το fox store.

1. Είναι έμπιστο κατάστημα; Γιατι στέλνουν τις κάρτες χωρίς την εξωτερική ζελατίνα; 

2. Αν και εφόσον εύχομαι να βγει καλή, παίζει ρόλο που έχει stock undervolting και τραβάει από το εργοστάσιο μέχρι 520w; Είναι καλή κάρτα σε σύγκριση με τις άλλες 4090; 

Nεοπας στο pc build οπότε σχωρατε με.

Επεξ/σία από Zozzze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Stock undervolting'' δεν υπάρχει. Προφανώς είδες την πραγματική κατανάλωση κάρτας σε review η οποία έχει μεν 600W bios αλλά σχεδόν ποτέ δεν τραβάει τόσο. Αντίστοιχα και οι απλές 4090 με το 450W bios, σχεδόν ποτέ δεν τραβάνε τόσο..Είναι up to 450W και up to 600W για να το πούμε πιο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zozzze είπε

1. Είναι έμπιστο κατάστημα; Γιατι στέλνουν τις κάρτες χωρίς την εξωτερική ζελατίνα; 

Η δικιά μου 4090 (άλλη υλοποίηση) ήρθε σε 2 μέρες, σε συσκευασία που φαινόταν σφραγισμένη (με το κλασσικό αυτοκόλλητο), από το εν λόγω κατάστημα, οπότε δεν ξέρω γιατί να μην είναι έμπιστο (είναι και στο σκρουτζ νομίζω, με άλλο όνομα - GoldenByte). 

Ζελατίνα σε GPU έχω καιρό να δω (πάνω από 10ετια), ανεξαρτήτως μαγαζιού (you/eshop/egate/amazon/computeruniverse/foxstore).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου στείλω βίντεο unboxing στο yt όπου είναι με ζελατίνα η συγκεκριμένη κιόλας κάρτα.

2 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Η δικιά μου 4090 (άλλη υλοποίηση) ήρθε σε 2 μέρες, σε συσκευασία που φαινόταν σφραγισμένη (με το κλασσικό αυτοκόλλητο), από το εν λόγω κατάστημα, οπότε δεν ξέρω γιατί να μην είναι έμπιστο (είναι και στο σκρουτζ νομίζω, με άλλο όνομα - GoldenByte). 

Ζελατίνα σε GPU έχω καιρό να δω (πάνω από 10ετια), ανεξαρτήτως μαγαζιού (you/eshop/egate/amazon/computeruniverse/foxstore).

Διάβασα κριτικές κάποιες εκ τον οποίον μιλούσαν για κακό after sales support. Επίσης υπάρχουν βίντεο unboxing στο yt με ζελατίνα κανονικά. Τώρα αν είναι θέμα τελωνείου και Ευρώπης καλά θα ήταν να το γνωρίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Zozzze said:

Παρήγγειλα μια 4090 suprim της msi από το fox store.

1. Είναι έμπιστο κατάστημα; Γιατι στέλνουν τις κάρτες χωρίς την εξωτερική ζελατίνα; 

<offtopic>Μου αρέσει που πρώτα παρήγγειλες και μετά ρώτησες :) </offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

μήπως η ζελατίνα είναι για κάποια markets/χώρες που το απαιτούν; Χρόνια έχω να δω πάντως. Για στείλε μια το βιντεο αν μπορεις.

https://youtu.be/f8NUqTcby00

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zozzze είπε

Διάβασα κριτικές κάποιες εκ τον οποίον μιλούσαν για κακό after sales support. Επίσης υπάρχουν βίντεο unboxing στο yt με ζελατίνα κανονικά. Τώρα αν είναι θέμα τελωνείου και Ευρώπης καλά θα ήταν να το γνωρίζουμε.

Για aftersales δεν γνωρίζω, καινούρια είναι η κάρτα και δουλεύει κανονικά οπότε... προτιμώ να μην χρειαστεί να μάθω! :P

Για τις ζελατίνες με ενδιαφέρει κι εμένα (εγκυκλοπαιδικά τουλάχιστον), αν και όπως είπα δεν έχω δει και μιλάω για αρκετές κάρτες (5 nv & 6 amd) και διαφορετικά καταστήματα εντός κ εκτός Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...