Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε Laptop


kaykis27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..Έχω ένα λαπτοπάκι (10ετίας +) το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο για internet και άπλες δουλίτσες σε διάφορα αρχεία και τελευταία μου κάνει ''νερά''..Πιο συγκεκριμένα σήμερα όπως ήμουν στο ιντερνετ ξαφνικά έσβησε η οθόνη ,είχε ρεύμα τα κουμπιά(power και έντασης είχαν φως) και τα num-caps lock αναβόσβηναν.. μετά έκανε σαν επανεκκίνηση και επέστρεφε στην ίδια κατάσταση.Το άφησα λίγο να κρυώσει ,έβγαλα την ψόφια μπαταρία και δοκίμασα να το ανοίξω,πάλι το ίδιο οθόνη μαύρη λαμπάκια ενεργοποιημένα..Μετά απο κάποιες προσπάθειες άνοιξε και έφτασε μέχρι το σημείο που βάζεις τον κωδικό για να μπεις στην αρχική οθόνη και ξανά πάλι τα ίδια..Τώρα αισίως άνοιξε κανονικά (από αυτό και γράφω)..Τι μπορεί να φταίει και κάνει έτσι;
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..Ευχαριστώ
Υ.Γ Δεν πάει χρόνος που το είχα ανοίξει να το καθαρίσω( με αλλαγή πάστας κλπ) και είχα αλλάξει και ανεμιστηράκι  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το χρησιμοποιούσατε που το είχατε ?? Μήπως ανέβασε θερμοκρασία χωρίς να το καταλάβατε και είναι στα τελευταία της η κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xakerofxanthi είπε

Όταν το χρησιμοποιούσατε που το είχατε ?? Μήπως ανέβασε θερμοκρασία χωρίς να το καταλάβατε και είναι στα τελευταία της η κάρτα γραφικών

Στο γραφείο το έχω,δεν ξέρω αν "ψήθηκε" γιατί συνήθως εκεί το έχω.. αν  είναι και η κάρτα , μπορώ κάπως να το ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλια λαπτοπ θελαν λιγο να εχουν χωρο απο κατω για να περνουν αερα. Λιγο να το εκλεινες ανεβαζαν γρηγορα. Αν καηκε η καρτα οχι δεν υπαρχει τροπος. Σωστος και ο greekfragma απλα αυτο θα ηταν καλο πριν γινει οτι εγινε 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, greekfragma είπε

πότε είδε τελευταία φορά τεχνικό να ανοιχτεί και να καθαριστεί εσωτερικά με αλλαγή θερμοαπαγωγικού υλικού;

 Το είχα ανοίξει και το είχα καθαρίσει πριν κανά χρόνο αν θυμάμαι καλά . Είχα αλλάξει και ανεμιστηρακι και πάστα .. 

17 λεπτά πριν, xakerofxanthi είπε

Τα παλια λαπτοπ θελαν λιγο να εχουν χωρο απο κατω για να περνουν αερα. Λιγο να το εκλεινες ανεβαζαν γρηγορα. Αν καηκε η καρτα οχι δεν υπαρχει τροπος. Σωστος και ο greekfragma απλα αυτο θα ηταν καλο πριν γινει οτι εγινε 😞

Το απόγευμα δούλεψε μια ώρα + απροβληματιστα (έκανα ένα τσεκ με το bitdefender πλήρη σάρωση) 

Επεξ/σία από kaykis27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι θερμοκρασίες είναι καλές τότε αρχίζει να σου δείχνει σημάδια ότι γέρασε. Να περιμένεις συχνότερα τέτοια συμβάντα μέχρι που θα καταντήσει μη λειτουργικό. Προετοίμαζε σιγά σιγά κάποια χρήματα για αλλαγή με νέο γιατί δεκαετίας δεν αξίζει να του ρίξεις χρήματα σε επισκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν οι θερμοκρασίες είναι καλές τότε αρχίζει να σου δείχνει σημάδια ότι γέρασε. Να περιμένεις συχνότερα τέτοια συμβάντα μέχρι που θα καταντήσει μη λειτουργικό. Προετοίμαζε σιγά σιγά κάποια χρήματα για αλλαγή με νέο γιατί δεκαετίας δεν αξίζει να του ρίξεις χρήματα σε επισκευές. 

Ναι η αλήθεια ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ, μέχρι τώρα ήμουν καλυμμένος γιατί είχε η αδερφή μου παρόμοιο και έπαιρνα ανταλλακτικά απο κει.. αλλά τώρα και το 2ο είναι με καμμένη κάρτα..

Και έχω μείνει πίσω τώρα στα λάπτοπ (υπολογιστές γενικά) ,θα με δυσκολέψει να βρω αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Και έχω μείνει πίσω τώρα στα λάπτοπ (υπολογιστές γενικά) ,θα με δυσκολέψει να βρω αξιόλογο.

μπα με 100-120 ευρα μια χαρα λαπτοπ βρισκεις στα μτχ σε σχεση με αυτο που εχεις. Ποιο λαπτοπ ειναι?.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

μπα με 100-120 ευρα μια χαρα λαπτοπ βρισκεις στα μτχ σε σχεση με αυτο που εχεις. Ποιο λαπτοπ ειναι?.

Ένα hp pavilion dv6 1290 ev.. παίζει να το έχω αγοράσει το 2009 ή 2010 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kaykis27 said:

Ένα hp pavilion dv6 1290 ev.. παίζει να το έχω αγοράσει το 2009 ή 2010 😀

σχεδόν ολόκληρη η σειρά dv6 γύρω απο το 2010 ήταν ευπαθής σε θερμοκρασίες και χαλασμένες μητρικές κάρτες γραφικών. Πιθανότατα εσένα σου άντεξε γιατί το είχες μάλλον 99% του χρόνου πάνω σε γραφείο σε καθαρό περιβάλλον και με απλή χρήση που δε ζοριζόταν ιδιαίτερα.

περίπου 120-150ευρώ για μτχ 10ετών μετά θα σου φανεί τρομερή αναβάθμιση. Αλλιώς σε καινούρια τα Dell, Lenovo στα 300 έως 400ευρω με Ryzen είναι μια χαρά επιλογές αν δεν αλλάξουν οι απαιτήσεις στη χρήση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, greekfragma είπε

σχεδόν ολόκληρη η σειρά dv6 γύρω απο το 2010 ήταν ευπαθής σε θερμοκρασίες και χαλασμένες μητρικές κάρτες γραφικών. Πιθανότατα εσένα σου άντεξε γιατί το είχες μάλλον 99% του χρόνου πάνω σε γραφείο σε καθαρό περιβάλλον και με απλή χρήση που δε ζοριζόταν ιδιαίτερα.

περίπου 120-150ευρώ για μτχ 10ετών μετά θα σου φανεί τρομερή αναβάθμιση. Αλλιώς σε καινούρια τα Dell, Lenovo στα 300 έως 400ευρω με Ryzen είναι μια χαρά επιλογές αν δεν αλλάξουν οι απαιτήσεις στη χρήση σου.

Απαιτήσεις δεν έχω , οποία χρήση έκανα θα κάνω,για αυτό και δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα (400μαξ δλδ).. Απλά σε αυτά τα λεφτά τα περισσότερα έχουν 4gb ram,όσο είχα δηλαδή και στο δικό μου,το οποίο έφτανε εύκολα στο 70% της χρήσης. Τα Hp  δεν αξίζουν; Για καινούργιο πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kaykis27 said:

Απαιτήσεις δεν έχω , οποία χρήση έκανα θα κάνω,για αυτό και δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα (400μαξ δλδ).. Απλά σε αυτά τα λεφτά τα περισσότερα έχουν 4gb ram,όσο είχα δηλαδή και στο δικό μου,το οποίο έφτανε εύκολα στο 70% της χρήσης. Τα Hp  δεν αξίζουν; Για καινούργιο πάντα

Dell Lenovo μόνο λόγω εγγύησης. Οι υπόλοιπες εταιρίες πετάνε χαρταετό αν τις χρειαστείς.

https://www.skroutz.gr/s/40208718/Lenovo-V15-G2-ALC-15-6-FHD-Ryzen-3-5300U-8GB-256GB-SSD-W11-Home-Black-US-Keyboard.html

https://www.skroutz.gr/s/32716069/Dell-Inspiron-15-3511-15-6-FHD-i3-1115G4-8GB-256GB-SSD-W11-Home-Black-GR-Keyboard.html

τι δε σε καλύπτει σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Dell Lenovo μόνο λόγω εγγύησης. Οι υπόλοιπες εταιρίες πετάνε χαρταετό αν τις χρειαστείς.

https://www.skroutz.gr/s/40208718/Lenovo-V15-G2-ALC-15-6-FHD-Ryzen-3-5300U-8GB-256GB-SSD-W11-Home-Black-US-Keyboard.html

https://www.skroutz.gr/s/32716069/Dell-Inspiron-15-3511-15-6-FHD-i3-1115G4-8GB-256GB-SSD-W11-Home-Black-GR-Keyboard.html

τι δε σε καλύπτει σε αυτά;

Μια χαρά φαίνονται! Τα windows 11 είναι γενικά καλά..; τα 10 έχω τώρα και βλέπω ότι υπάρχουν κάποιες επιλογές σε καινούργια με 10αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kaykis27 said:

Μια χαρά φαίνονται! Τα windows 11 είναι γενικά καλά..; τα 10 έχω τώρα και βλέπω ότι υπάρχουν κάποιες επιλογές σε καινούργια με 10αρια.

μια από τα ίδια με τα 10 με λίγο διαφορετική διάταξη στα μενού και στο τρόπο που εμφανίζονται. η φιλοσοφία είναι 90% ίδια και δε θα συναντήσεις δυσκολίες μετά από μερικές μέρες προσαρμογής. Οι περισσότεροι βγάζουμε και τις συντομεύσεις που θέλουμε στην επιφάνεια εργασίας και είναι σαν να μην άλλαξε τίποτα πέρα από διακοσμητικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...