Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση των Windows 11 προκαλεί μπλε οθόνη (BSOD) σε συστήματα με MSI motherboards


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft διερευνά αναφορές σχετικά με μια επαναλαμβανόμενη εμφάνιση της “μπλε οθόνης θανάτου” (BSOD) που εμφανίζει ένα μήνυμα σφάλματος "UNSUPPORTED_PROCESSOR" σε συγκεκριμένους υπολογιστές με Windows 11 μετά την εγκατάσταση μιας ενημερωμένης έκδοσης που κυκλοφόρησε νωρίτερα μέσα στην εβδομάδα.

Η ενημέρωση με το αναγνωριστικό KB5029351, περιλαμβάνει συνήθεις μηνιαίες διορθώσεις, ωστόσο, φαίνεται να προκαλεί προβλήματα όταν εφαρμόζεται παράλληλα με ορισμένες μητρικές κάρτες της MSI.

Μέσα στο Health Center των Windows, δημοσιεύτηκε ένα σημείωμα υποστήριξης που αναφέρει: "Προς το παρόν διερευνούμε για να διαπιστώσουμε αν πρόκειται για πρόβλημα που προκλήθηκε από τη Microsoft. Θα παράσχουμε ενημέρωση όταν θα είναι διαθέσιμες περισσότερες πληροφορίες.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε και σε δημοσιογράφο του TheVerge και σε Windows 11 σύστημα με επεξεργαστή Intel Core i9-13900KS σε συνδυασμό με MSI MPG Z690 Carbon WiFi motherboard. Ένα ανάλογο πρόβλημα έχει περιγραφεί λεπτομερώς από αρκετούς χρήστες στο Reddit, οι οποίοι αντιμετώπισαν το ίδιο BSOD μήνυμα μετά την εγκατάσταση της ενημέρωσης. Οι συγκεκριμένοι χρήστες μοιράζονται το κοινό χαρακτηριστικό ότι χρησιμοποιούν συστήματα που βασίζονται στην Intel σε συνδυασμό MSI motherboard που έχουν εξοπλιστεί με τις τελευταίες ενημερώσεις BIOS. Ένα θετικό στοιχείο εν μέσω αυτών των περιστατικών είναι ότι τα Windows 11 έχουν επιδείξει την ικανότητα να ανακάμπτουν από αντίστοιχα σφάλματα BSOD με την αφαίρεση της ενημέρωσης.

Σε αυτό το σημείο, η Microsoft φαίνεται να έχει αποσύρει την ενημέρωση KB5029351 από τα επηρεαζόμενα συστήματα, ωστόσο παραμένει προσβάσιμη για τα μη επηρεαζόμενα συστήματα. Αξίζει πάντως να σημειωθεί το γεγονός ότι η ενημέρωση πέρασε τη συνηθισμένη πορεία μέσω της φάσης δοκιμών Windows Insider της Microsoft, προχώρησε στη βαθμίδα Release Preview και στη συνέχεια έγινε διαθέσιμη για τις εμπορικές εκδόσεις των Windows 11 πριν από την εμφάνιση αυτών των προβλημάτων.

Ενώ η ακριβής αιτία αυτού του προβλήματος δεν έχει ακόμη εξακριβωθεί, μια πιθανή σύνδεση μπορεί να υπάρχει με τις πρόσφατες ενημερώσεις BIOS που κυκλοφόρησε η MSI. Οι ενημερώσεις αυτές σχεδιάστηκαν ειδικά για να φιλοξενήσουν τους επερχόμενους desktop επεξεργαστές 14ης γενιάς της Intel, γνωστούς με την κωδική ονομασία Raptor Lake-S Refresh. Η MSI εισήγαγε πρόσφατα μια σειρά από ενημερώσεις BIOS για τις Z690 και Z790 motherboards, όπως αναφέρεται ρητά στις σημειώσεις διορθώσεων, για την "υποστήριξη επεξεργαστών επόμενης γενιάς". Ειδικότερα, όλοι οι χρήστες του Reddit που αντιμετώπισαν αυτό το πρόβλημα επιβεβαίωσαν ότι οι μητρικές τους MSI λειτουργούν με την πιο πρόσφατη έκδοση του BIOS. Επιπλέον, ένας χρήστης ανέφερε μια πιθανή λύση με την επαναφορά σε μια παλαιότερη έκδοση του BIOS, επιτρέποντας έτσι την εγκατάσταση της ενημερωμένης έκδοσης KB5029351.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πιστεύω ότι κάποια μαλακία έχει κάνει η MSI. Δεν την εμπιστεύομαι καθόλου σαν εταιρεία και την αποφεύγω συστηματικά τα τελευταία χρόνια σε οτιδήποτε. Άθλιο support και ακόμα πιο άθλια προϊόντα.

Στην κυριολεξία ό,τι έχω αγοράσει απο msi μου έχει χαλάσει πάνω στην 2ετία.

Μητρικές που δεν δούλευαν απο την αρχή, κάρτα γραφικών 2080ti που ευτυχώς ψόφησε λίγους μήνες πριν λήξει η εγγύηση και την είχα πάρει απο amazon, laptop 1500€ που αρχικά χάλασε ο φορτιστής, μετά το πληκτρολόγιο και τέλος η κάρτα γραφικών.... όλα πανάκριβα και σαβούρες.

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τι συμβαίνει με ορισμένες εταιρίες τα τελευταία χρόνια στο κομμάτι του quality control; Τα ίδια και η Logitech, ότι έχω πάρει ήταν πατάτα και δεν ήταν έτσι πριν λίγα χρόνια. 

Καλά η msi ήταν πάντα λίγο περίεργη αλλά το έχει σκίσει τα τελευταία χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Z590 msi, μετά από την τελευταία αναβάθμιση των Win11  (αλλά και της 4070 ταυτόχρονα) στην επανεκκίνηση που ακολούθησε έβγαλε γκρι οθόνη και κόλλησε εκεί. Το έκλεισα χειροκίνητα (power button) και επανήλθε κανονικά χωρίς πρόβλημα...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τώρα τελευταία δεν υπάρχει σε κάποιες εταιρείες quality control μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω πως έχουν φθηνότερα υλικά με μεγαλύτερο κόστος με αποτέλεσμα όπως πάντα να την πληρώνει ο τελικός καταναλωτής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές δεν κλείνει -ανοίγει από sleep . Κάποιες φορές απλά κολλάει και δεν κουνιέται τίποτα. Blue screen κάθε τρεις και λίγο αν έχω ανοιχτό browser. Δεν έχει σημασία αν διαβάζω κάτι η βλέπω κάποιο βίντεο απλά bluescreen η error η καρτέλα σταμάτησε να λειτουργεί. Δοκιμασμένο σε Firefox και edge τελευταίο bios.  Εντωμεταξύ ο υπολογιστής μου είναι τόσο γρηγορος ούτε το error δεν προλαβαίνω να διαβάσω ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μακακία και να έχει κάνει η msi, αυτό που ένας σωρός κόσμος κάνει update το bios day 1 (λες και είναι drivers) συνέχεια στο latest (που πιθανότατα δεν είναι και greatest 🤣) ποτέ δε το κατάλαβα. Όλοι αυτοί έχουν κλέψει 14th gen από τα foundries και έπρεπε να κάνουν update?🤣

Το ίδιο ισχύει και για τις μ@λ@κισμένες εκδόσεις των windows, τουλάχιστον defer μια βδομάδα μέχρι να προλάβουν να ανακαλέσουν τις όποιες φώλες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://rog-forum.asus.com/t5/intel-700-600-series/rog-maximus-hero-z790-some-usb-devices-not-working-shown-as-quot/td-p/952527

Και σε Asus άλλο πρόβλημα 

Θέμα με τα early " next gen cpu support " bios φαίνεται σε συνδυασμό με το classic crappy windows update 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Silverage said:

Πραγματικά πιστεύω ότι κάποια μαλακία έχει κάνει η MSI. Δεν την εμπιστεύομαι καθόλου σαν εταιρεία και την αποφεύγω συστηματικά τα τελευταία χρόνια σε οτιδήποτε. Άθλιο support και ακόμα πιο άθλια προϊόντα.

Στην κυριολεξία ό,τι έχω αγοράσει απο msi μου έχει χαλάσει πάνω στην 2ετία.

Μητρικές που δεν δούλευαν απο την αρχή, κάρτα γραφικών 2080ti που ευτυχώς ψόφησε λίγους μήνες πριν λήξει η εγγύηση και την είχα πάρει απο amazon, laptop 1500€ που αρχικά χάλασε ο φορτιστής, μετά το πληκτρολόγιο και τέλος η κάρτα γραφικών.... όλα πανάκριβα και σαβούρες.

θα σε στεναχωρήσω λίγο...... αλλά πλέον τα ίδια γινεται σε όλες της εταιρίες απλά msi ειναι σε λίγο χειρότερη μοίρα τελευταια δυο χρονια

το ίδιο πράγμα γινεται και στα αυτοκίνητα και μηχανές (όποιος πήρε μηχανη η αυτοκίνητο μετα το 2020 που ξεκινισε το covid ξέρει καλά τι σημαινει κακό quality controll)

 

ουσιαστικά έχουν φτηνότερα υλικά με μεγαλύτερο κόστος.... για να διατηρήσουν τιμή σε λογικά επίπεδα προφανώς ρίχνουν  και στο ανθρώπινο τομεα την ποιότητα......  ειδικά σε αυτοκίνηση γινεται σε τρελό βαθμό αυτό

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ μετά το πέρασμα των τελευταίων updates χτες.

Είχα το πρώτο μου bsod κατά την διάρκεια που πήγαινα να κάνω login στα win  ,είχα και ένα restart κατά την διάρκεια update παιχνιδιού steam.Tα παραπάνω σε asus z790 apex.(Άρα δεν νομίζω να τίθεται θέμα μόνο σε msi )Και στοκ που έβαλα το σύστημα τα ίδια δεν μπορούσα να κάνω login με τπτ.

Έτρεξα restore point και δείχνει να έστρωσε σήμερα οι υπόλοιπες δοκιμές.Ελπιζω να μην έχω φάει κανά corruption στα win και θέλω φορμάτ.Επισης λίγο πριν τα updates είχαμε διακοπές ρεύματος και θέλω να ελπίζω ότι δεν μου έκανε καμία ζημιά στο psu και οφείλεται εκεί το θέμα.

Τα ίδια update έκανα στου μικρού το pc x570 hero και δεν έχει κάνει κιχ.

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...