Προς το περιεχόμενο

High memory usage 99% μετα απο αναβαθμιση σε windows 11


Orgios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από duffyduck,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω νέο συστημα 7700x, 32GB DDR5 κτλ κτλ εκανα αναβάθμιση απο windows 10 σε 11 (legit αδεια)

Γεμίζει η μνήμη στο 99% , ξεκιναει απο 11% μετα απο restart και μετα απο 1-2 μερες χρησης φτανει στο 99% (καθαρίζει η μνημη μόνο μετα απο restart, shutdown and start ειναι σαν να τα κραταει ολα στην μνήμη).

Οκ κάνω ενα restart που και που αλλά ειναι σπαστικό ενω στην ανάλυση στο task manager δεν υπάρχει κατι που να καταναλώνει τόση μνήμη, εχω κανει οτι tweak μπορουσα να βρω στο internet (regedit κτλ)

Any ideas??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το task manager  δεν έβγαλες άκρη;

Έκανες sort/memory  για να δεις τι σου τρώει πολύ μνήμη;

Καμία φορά τα tweeks χειροτερεύουν την κατάσταση αν γίνουν από άνθρωπο που δεν γνωρίζει τι ακριβώς κάνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πάει στραβά το update.

θα κάνεις καινούρια εγκατάσταση απευθείας με windows11 iso.

οτιδήποτε άλλο θα σου φάει περισσότερο χρόνο και ταλαιπωρία να βρεις τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι κάποιο bug στα windoze. Το έχω δει σε αρκετά vm όπου κάναμε στην δουλειά, 32gb ram και αμέσως μετά το fresh install + windoze updates χωρίς να περάσουμε κάτι άλλο ήταν 80%+ ram usage. Χωρίς τίποτα ανοιχτό, απλά σκέτα windoze.
Βέβαια δεν φαίνεται να επηρεάζει σε κάτι το ότι έχει πάντα γεμάτη την ram, ότι θέλαμε μετά την εγκατάσταση το έτρεχε νερό.
Και στο δικό μου pc που δεν είναι vm βλέπω ότι την πατάει λίγο την ram αλλά όχι τόσο πολύ, είμαι περί το 40% ram usage μετά από boot (έχω 32gb ram) αλλά τρέχω και αρκετά πράγματα στο startup. Βέβαια όλα μαζί 1gb χώρο δεν πιάνουν στο pc...τώρα γιατί πατάνε την ram δεν το ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...