Προς το περιεχόμενο

Hackers εκμεταλλεύονται bug του WinRAR για να κλέψουν κεφάλαια από λογαριασμούς κρυπτονομισμάτων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mayrhKaltsa είπε

WinRAR μόνο και άσε τους οπαδούς του 7zip να γκρινιάζουν στα σχόλια 

Ισχύει.

Με τους SSD/NVMe δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να συμπιέζεις αρχεία. Ο μόνος λόγος πλέον είναι για να μην τα κάνεις upload ξέρω γω ένα ένα ή αν έχεις πολλά μικρά αρχεία που γονατίζουν τον SSD εκεί πρώτα κάνεις zip. Και αν δεν κάνω λάθος το πλεονέκτημα του 7zip είναι ότι βγάζει πιο μικρά αρχεία και νομίζω οριακά πιο γρήγορο. So what δλδ.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, atypicalcoder said:

Με τους SSD/NVMe δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να συμπιέζεις αρχεία

εισαι λάθος .o λογος δεν ειναι συμπιεσης, ειναι κυριως μεταφοράς και διανομής πολλών αρχείων.

Αλλωστε μονο ενα text κειμενο μπορει απο 1GB να γινει 10ΜΒ ας πουμε.

Επεξ/σία από great
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, great είπε

εισαι λάθος .o λογος δεν ειναι συμπιεσης, ειναι κυριως μεταφοράς και διανομής αρχείων.

Αλλωστε μονο ενα text κειμενο μπορει απο 1GB να γινει 10ΜΒ ας πουμε.

1 αρχείο μεγέθους 1GB θέλει 3-4 δευτερόλεπτα για να αντιγραφεί απο/σε SSD. Ούτε που θα ασχοληθώ να το συμπιέσω και ξεσυμπιέσω.

Αλλά οκ για emails/copy σε USB έχουν ακόμα χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, lomvardo said:

Έξαλλοι ειμαστε ολοι  οι «ΚοροιδοΕιμαιΝαΠληρωσωΘαΤαΚατεβάζωΤζαμπα» με τις εταιρείες που μας  αφηνουν απροστάτευτους στο έλεος των hackers. 

Oκ, άστους αυτούς. Πες για τους «ΜαΤοΕχωΠραγματικαΠληρώσει»...

Οπως λένε και στο χωριό μου, "κοντά στα χλωρά καίγονται και τα ξερά"...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, atypicalcoder said:

1 αρχείο μεγέθους 1GB θέλει 3-4 δευτερόλεπτα για να αντιγραφεί απο/σε SSD. Ούτε που θα ασχοληθώ να το συμπιέσω και ξεσυμπιέσω.

Αλλά οκ για emails/copy σε USB έχουν ακόμα χρήση.

δεν νομιζω οτι διαβασες αυτο που εγραψα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βέβαια κι το 7zip είχε θέμα ασφαλείας με το help file του 
άσε που γενικά κάποια πράγματα εδώ και χρόνια απλά τα αγνοεί (τιιι κι αν έχεις βάλει πολιτικές σε σύστημα να μην βλέπει κάποια πράγματα .. όχι το 7zip απλά τις αγνοεί ).... τέσπα πάντα έχω κι τα 2 για διαφορετικούς λόγους/χρήσεις 

 

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

Ισχύει.

Με τους SSD/NVMe δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να συμπιέζεις αρχεία. Ο μόνος λόγος πλέον είναι για να μην τα κάνεις upload ξέρω γω ένα ένα ή αν έχεις πολλά μικρά αρχεία που γονατίζουν τον SSD εκεί πρώτα κάνεις zip. Και αν δεν κάνω λάθος το πλεονέκτημα του 7zip είναι ότι βγάζει πιο μικρά αρχεία και νομίζω οριακά πιο γρήγορο. So what δλδ.

ε ναι ... όταν είχαμε hdd Μόνο κάναμε zip αρχεία για να τα μεταφέρουμε από δω κι από εκεί 

συγνώμη αλλά για εγκεφαλικό είναι η απάντηση σου :)

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

βέβαια κι το 7zip είχε θέμα ασφαλείας με το help file του 
άσε που γενικά κάποια πράγματα εδώ και χρόνια απλά τα αγνοεί (τιιι κι αν έχεις βάλει πολιτικές σε σύστημα να μην βλέπει κάποια πράγματα .. όχι το 7zip απλά τις αγνοεί ).... τέσπα πάντα έχω κι τα 2 για διαφορετικούς λόγους/χρήσεις 

 

ε ναι ... όταν είχαμε hdd Μόνο κάναμε zip αρχεία για να τα μεταφέρουμε από δω κι από εκεί 

συγνώμη αλλά για εγκεφαλικό είναι η απάντηση σου :)

Καθόλου για εγκεφαλικό απλά μιλάω για τον μέσο χρήστη. Αν κάποιος μεταφέρει αρχεία ακόμα με USB 2/3 (ούτε καν 3.1) ή χρησιμοποιεί HDD για backups τότε οκ πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Eloy said:

Οπως λένε και στο χωριό μου, "κοντά στα χλωρά καίγονται και τα ξερά"...

Στο δικό μου λένε "κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά" 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

1 αρχείο μεγέθους 1GB θέλει 3-4 δευτερόλεπτα για να αντιγραφεί απο/σε SSD. Ούτε που θα ασχοληθώ να το συμπιέσω και ξεσυμπιέσω.

Αλλά οκ για emails/copy σε USB έχουν ακόμα χρήση.

Οι συμπιέσεις χρησιμοποιούνται κατά κανόνα για να μικρύνει το -προς κατεβασμα- μέγεθος ενός αρχείου στο διαδίκτυο. Δεν έχει καμία σχέση με μεταφορά από το ένα αποθηκευτικό μέσο ενός οικιακού χρήστη σε κάποιο άλλο. Ακόμα και εκεί για να έχει νόημα, θα πρέπει και η πηγή και ο προορισμός να είναι SSD που δεν ισχύει σχεδόν για κανέναν, όλοι από κάποιον μηχανικό δισκο ή φλασάκι τραγικής ταχύτητας αντιγράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά του να υποστηρίξω ένα προϊόν που χρησιμοποιώ καθημερινά σχεδόν αλλά δεν είναι και νορμάλ η τιμή που ζητάνε.. Προσωπικά ποτέ δεν με ενόχλησε η δοκιμαστική έκδοση για αυτό δεν το έχω αγοράσει. Συνήθως με δεξί κλικ συμπιέζω ή αποσυμπιέζω.

Άλλωστε ως γνωστών 3 πράγματα είναι ατελείωτα: το σύμπαν, η ανθρώπινη βλακεία και η δοκιμαστική περίοδος του winrar.

Τώρα τελευταία καλοβλέπω το 7zip αν και κάτι με χαλάει. Άτιμη δύναμη της συνήθειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...