Προς το περιεχόμενο

AMD: Επίσημες οι RX 7800 XT και RX 7700 XT, στην αγορά από τις 6 Σεπτεμβρίου


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Feregorn said:

Άμα δεν γνωρίζεις τα προφανή καλύτερα να μην μιλάς. Για δες παρακάτω τις ομοιότητες. Αφού τις δεις καλά καλά, κοίταξε προς τα πίσω σου, εκεί κοντά θα πρέπει να υπάρχει ένα καταπράσινο λιβάδι με πρόβατα...🤣 Και φυσικά, αυτό δεν είναι το μοναδικό παράδειγμα κοινής ιδιοκτησίας "ανταγωνιστικών" εταιριών λολ!

pic.jpg

ασε τα λιβαδια και τις ςξυπναδες, εγω μιλησα για τον λαο που με την πρωτη ευκαιρια τον βαζουν μπροστα ολοι οι λαικιστες οσο για το θεμα και ετσι να ειναι σου ειπε καποιος να αγορασεις ? πηγαινε παρε κατι κινεζικες που εχουν βγει..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Tlykog said:

 

Αυτό με την διαφορά από τα 8 στα 16Gb είναι αστείο.Πχ στην 4060 ti, μιλάμε για μία κάρτα που μόλις βγήκε. Έχει ακόμα drivers για να στρώσει...  

Όταν δεις τα benchmarks της 4060 ti, βλέπεις ότι η χρήση vram δεν ξεπερνάει τα 8GB, άρα δεν οφείλεται σε αυτή. Επιπλέον, σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια η διαφορά είναι στα όρια του στατιστικού λάθους. Για ποιες διαφορές μου μιλάς; Όλοι κράζουν τη διαφορά τιμής σε σχέση με τη μηδενική, σχεδόν, διαφορά στις επιδόσεις. Στη συγκεκριμένη gpu θεωρώ ότι τα 16GB έχουν νόημα μόνο αν την πάρει κάποιος για επεξεργασία μεγάλων βίντεο και όχι στο gaming. Οι δυνατότητες της συγκεκριμένης gpu εξαντλούνται πολύ πριν γεμίσουν τα 16GB... 

 

Λες και ήσουν κριμένος κάτω από καμία πέτρα τους τελευταίους μήνες και δεν έχεις πάρει χαμπάρι τις διαφορές της 4060Ti 8GB με την 16GB. Απλά μπες στο παρακάτω και διάβασε το topic, θα δεις πολλές διαφορές από τα 8GΒ στα 16GB και όχι μόνο σε επιδόσεις αλλά και σε Textures να μην φορτώνουν κλπ.

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Λες και ήσουν κριμένος κάτω από καμία πέτρα τους τελευταίους μήνες και δεν έχεις πάρει χαμπάρι τις διαφορές της 4060Ti 8GB με την 16GB. Απλά μπες στο παρακάτω και διάβασε το topic, θα δεις πολλές διαφορές από τα 8GΒ στα 16GB και όχι μόνο σε επιδόσεις αλλά και σε Textures να μην φορτώνουν κλπ.

 

 

Είχα 3070 ti 8GB. Έπαιζα ΤΑ ΠΑΝΤΑ 1440p με ultra γραφικά. Εσένα και το forum περιμένω να μου πείτε αν φτάνουν για 1080p…😄

Δεν υπάρχει παιχνίδι που να μην παίζει στα 1080p. Ξεχνά το.

Εκτος αυτού σου παραθέτω gameplay βίντεο σε 1440p και εσυ μου μιλάς για 1080…

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

The source maintains that the price adjustment should be enough to “keep competitiveness in the midrange” because people paid US$500+ for the RTX 3060 12 GB instead of choosing the considerably more powerful RX 6700 XT.

Το παραπάνω το πήρα από το παρακάτω link

"Ample" RX 7700 XT and RX 7800 XT launch supply reported alongside RTX 4060 Ti price cut which might bring GPU down to sub-US$450 - NotebookCheck.net News

 

Έτσι για να γνωρίζουμε γιατί η AMD δεν έχει σκοπό να αυτοκτονήσει προσφέροντας προϊόντα σε τιμές δώρο σε ένα κοινό που έτσι και αλλιώς ζει και αναπνέει για Nvidia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Tlykog said:

Είχα 3070 ti 8GB. Έπαιζα ΤΑ ΠΑΝΤΑ 1440p με ultra γραφικά. Εσένα και το forum περιμένω να μου πείτε αν φτάνουν για 1080p…😄

Δεν υπάρχει παιχνίδι που να μην παίζει στα 1080p. Ξεχνά το.

Εκτος αυτού σου παραθέτω gameplay βίντεο σε 1440p και εσυ μου μιλάς για 1080…

Έχεις μείνει στο παρελθόν, αρκετά από τα παιχνίδια του 2023 θέλουν πάνω από 8GB

Plaque-Tale-Reguiem-1080p-Ultra-RT.jpg

4060ti 8GB 

HWUB-HALO-8-GB.jpg

4060ti 16GB

HWUB-HALO-16-GB.jpg

Και εδώ 50% παραπάνω επιδόσεις η 4060Ti 16GB από την 8GB

pcgh-ratchet-1080p.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις μείνει στο παρελθόν, αρκετά από τα παιχνίδια του 2023 θέλουν πάνω από 8GB

Plaque-Tale-Reguiem-1080p-Ultra-RT.jpg

4060ti 8GB 

HWUB-HALO-8-GB.jpg

4060ti 16GB

HWUB-HALO-16-GB.jpg

Και εδώ 50% παραπάνω επιδόσεις η 4060Ti 16GB από την 8GB

pcgh-ratchet-1080p.png

Mε μερικα patch ξαφνικα θα παιζει και σε 3060.
Κατα τα αλλα βλεπω τη 4070 12gb και τη 3080 10gb να πατανε τη 7900GRE με τα 16gb ενω παραλληλη η 4070 απεχει μολις 4FPS απο την 7900ΧΤΧ με τα 24gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις μείνει στο παρελθόν, αρκετά από τα παιχνίδια του 2023 θέλουν πάνω από 8GB

Plaque-Tale-Reguiem-1080p-Ultra-RT.jpg

4060ti 8GB 

HWUB-HALO-8-GB.jpg

4060ti 16GB

HWUB-HALO-16-GB.jpg

Και εδώ 50% παραπάνω επιδόσεις η 4060Ti 16GB από την 8GB

pcgh-ratchet-1080p.png

Μισό λεπτό. Σύμφωνα με το παραπάνω,η 3080 10Gb γονατίζει άνετα την 7900GRE; Η Vram έλειπε... Όχι ένα σωστό patch...

Σαν να σου δείχνουν το δάσος και να κοιτάζεις το δάχτυλο...

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Μισό λεπτό. Σύμφωνα με το παραπάνω,η 3080 10Gb γονατίζει άνετα την 7900GRE; Η Vram έλειπε... Όχι ένα σωστό patch...

Σαν να σου δείχνουν το δάσος και να κοιτάζεις το δάχτυλο...

 

Την 4060Ti 16GB vs 4060ti 8GB δεν τις είδες αλλά είδες ότι γονατίζει η 3080 την 7900GRE σε NVIDIA Sponsored παιχνίδι ??  

50% διαφορά στην ιδία ακριβός κάρτα η μια με 16GB και 8GB δεν το σχολίασες,  τις διαφορετικές κάρτες με διαφορετικές αρχιτεκτονικές αμέσως έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν φταίει η μνήμη. 😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Την 4060Ti 16GB vs 4060ti 8GB δεν τις είδες αλλά είδες ότι γονατίζει η 3080 την 7900GRE σε NVIDIA Sponsored παιχνίδι ??  

50% διαφορά στην ιδία ακριβός κάρτα η μια με 16GB και 8GB δεν το σχολίασες,  τις διαφορετικές κάρτες με διαφορετικές αρχιτεκτονικές αμέσως έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν φταίει η μνήμη. 😒

Και για τα δυο φταιει οτι ειναι unoptimized το game.
Οταν στρωσει με μερικα patches, oλες θα αποδιδουν οπως πρεπει και με τις διαφορες που πρεπει.
Τοτε λοιπον η 4060 8gb με τη 4060 16gb θα εχουν 5-6 FPS διαφορα οπως και στο παρελθον που ειχαμε καρτες με διαφορετικη Vram αλλα οι διαφορες στις επιδοσεις ηταν αστειες.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Και για τα δυο φταιει οτι ειναι unoptimized το game.
Οταν στρωσει με μερικα patches, oλες θα αποδιδουν οπως πρεπει και με τις διαφορες που πρεπει.
Τοτε λοιπον η 4060 8gb με τη 4060 16gb θα εχουν 5-6 FPS διαφορα οπως και στο παρελθον που ειχαμε καρτες με διαφορετικη Vram αλλα οι διαφορες στις επιδοσεις ηταν αστειες.
 

Και στο Hogwarts το “έφτιαξαν” και τώρα απλά δεν φορτώνει τα Textures, το ίδιο και στο Halo και στο Forspoken κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Την 4060Ti 16GB vs 4060ti 8GB δεν τις είδες αλλά είδες ότι γονατίζει η 3080 την 7900GRE σε NVIDIA Sponsored παιχνίδι ??  

50% διαφορά στην ιδία ακριβός κάρτα η μια με 16GB και 8GB δεν το σχολίασες,  τις διαφορετικές κάρτες με διαφορετικές αρχιτεκτονικές αμέσως έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν φταίει η μνήμη. 😒

Τί να δω; Ότι στα τόσα παιχνίδια υπάρχουν 1-2 που όντως κάνει κάποια διαφορά; Το είδα. Γι αυτό σου έγραψα ότι σου δείχνουν το δάσος και κοιτάς το δάχτυλο. ο σοφός λαός έλεγε: η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

Τα παιχνίδια αυτά θέλουν patch και οι δημιουργοί τους είναι "ότι να ναι" μιας και δε θέλουν, προφανώς να πουλήσουν. Ο περισσότερος κόσμος έχει κάρτες γραφικών από 8GB και κάτω.

Στο PS5, που έχει 16GB shared memory για RAM και VRAM κάποιο θαύμα θα έγινε και τρέχουν μια χαρά όλα τα παιχνίδια... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν οφείλεται καθόλου στο γεγονός ότι έκατσαν και έκαναν optimization της προκοπης... ΣΙΓΟΥΡΑ όταν παίζει πχ το Hogwards δεσμεύουν 9-10GB και αφήνουν άλλα 6-7 για RAM και μνήμη συστήματος...

Σε κάθε περίπτωση δε μπορώ να πάρω μία εξαίρεση και να την κάνω κανόνα. Το αν 1-2 παιχνίδια δεν τρέχουν με 8GB με (RT On και όλα full...) δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τα 8GB είναι λίγα. Όπως και αν το πάρεις.

Αυτό σου γράφω σε τόσα μηνύματα και δεν εννοείς να το καταλάβεις και τώρα μου τα ξαναεμφανίζεις σαν νεό: ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αρχιτεκτονικές. Αυτό ακριβώς είναι. Είναι σαν να λες πχ ότι το mazda RX8 είναι χειρότερο σε επιδόσεις από ένα VW Golf γιατί το πρώτο έχει κινητήρα 1300cc και το άλλο 1400cc.

H Nvidia χρησιμοποιεί λιγότερη και πολύ ταχύτερη RAM (+46% ταχύτερη μεταφορά δεδομένων... από αυτήν της AMD) και ποντάρει σε αυτή κάνοντας την καλύτερη δυνατή χρήση της και η AMD πετάει πιο αργή και φθηνότερη RAM με το κιλό. Η αρχιτεκτονική της πρώτης δουλεύει με ένα τρόπο και της δεύτερης με άλλο.

Το αποτέλεσμα είναι στην πλειψηφία της η AMD δεν είναι τόσο ανταγωνιστική όσο θα έπρεπε. Δεν αναπτύσσει τόσες τεχνολογίες, όσες η Nvidia, δεν έχει την καλύτερη συμβατότητα με γνωστές επαγγελματικές εφαρμογές (σε σχέση με την Nvidia) κτλ.

Η μία ποντάρει στο συνδυασμό software/hardware και η άλλη στο hardware. προσωπικά μου αρέσουν και οι δύο. Απλά, στην παρούσα φάση ασχολούμαι ερασιτεχνικά με επεξεργασία βίντεο και εκεί η Nvidia βασιλεύει... Ακόμα και μία ταπεινή 3060 αποδίδει καλύτερα πό 6800xt...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τί να δω; Ότι στα τόσα παιχνίδια υπάρχουν 1-2 που όντως κάνει κάποια διαφορά; Το είδα. Γι αυτό σου έγραψα ότι σου δείχνουν το δάσος και κοιτάς το δάχτυλο. ο σοφός λαός έλεγε: η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

Τα παιχνίδια αυτά θέλουν patch και οι δημιουργοί τους είναι "ότι να ναι" μιας και δε θέλουν, προφανώς να πουλήσουν. Ο περισσότερος κόσμος έχει κάρτες γραφικών από 8GB και κάτω.

Σε κάθε περίπτωση δε μπορώ να πάρω μία εξαίρεση και να την κάνω κανόνα. Το αν 1-2 παιχνίδια δεν τρέχουν με 8GB με (RT On και όλα full...) δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τα 8GB είναι λίγα. Όπως και αν το πάρεις.

Αυτό σου γράφω σε τόσα μηνύματα και δεν εννοείς να το καταλάβεις και τώρα μου τα ξαναεμφανίζεις σαν νεό: ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αρχιτεκτονικές. Αυτό ακριβώς είναι. Είναι σαν να λες πχ ότι το mazda RX8 είναι χειρότρο σε επιδόσεις από ένα VW Golf γιατί το πρώτο έχει κινητήρα 1300cc και το άλλο 1400cc.

H Nvidia χρησιμοποιεί λιγότερη και πολύ ταχύτερη RAM και ποντάρει σε αυτή κάνοντας την καλύτερη συνατή χρήση της και η AMD πετάει πιο αργή και φθηνότερη RAM με το κιλό. Η αρχιτεκτονική της πρώτης δουλεύει με ένα τρόπο και της δεύτερης με άλλο.

Το αποτέλεσμα είναι στην πλειψηφία της η AMD δεν είναι τόσο ανταγωνιστική όσο θα έπρεπε. Δεν αναπτύσσει τόσες τεχνολογίες, όσες η Nvidia, δεν έχει την καλύτερη συμβατότητα με γνωστές επαγγελματικές εφαρμογές (σε σχέση με την Nvidia) κτλ.

Η μία ποντάρει στο συνδυασμό software/hardware και η άλλη στο hardware. προσωπικά μου αρέσουν και οι δύο. Απλά, στην παρούσα φάση ασχολούμαι ερασιτεχνικά με επεξεργασία βίντεο και εκεί η Nvidia βασιλεύει... Ακόμα και μία ταπεινή 3060 αποδίδει καλύτερα πό 6800xt...

Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα benchmark είναι με native. Με ένα dlss quality μια χαρά τρέχουν και με 8. Η με μια σκάλα κάτω το rt. Δεν θα χαθεί ο κόσμος αν παίξουμε με high rt αντι για ultra. Και όλα αυτά σε 2 3 παιχνίδια unoptimized με rt έτσι. Εγώ πήγα από 6800xt με 16αρα vram σε 4070ti με 12 και παντού παίζω πολύ καλύτερα. Ειδικά στα βαριά παιχνίδια με rt με dlss και FG έχω τριπλάσιες επιδόσεις. Σε κάτι portal rtx έτρεχε με 1 2fps ενώ το έπαιξα με 70 80. Αλλά αφού αυτό έχει η amd αυτή τη στιγμή ας το πούμε παντού για τα 2 3 παιχνίδια που θα χρειαστουν. Παιχνίδια που με 2 3 patch θα στρώσουν. 

Last of us ζηταγε τρελη vram αρχικά. Σήμερα 13 patch μετά τρέχει εξαιρετικά σε κάθε κάρτα ακόμα και 8αρα. Αλλά αυτά δεν τα βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και στο Hogwarts το “έφτιαξαν” και τώρα απλά δεν φορτώνει τα Textures, το ίδιο και στο Halo και στο Forspoken κλπ κλπ.

Άρα δεν το έφτιαξαν. Το "έφτιαξαν"...

Θέλω να μου πεις τί γίνεται αν ενεργοποιήσω και στην 6700XT το ray tracing τι fps θα πάρω...

Εδώ η ταπεινή, απλή 4060 8GB. Στα 1080p RT ON, DLSS ON στα 62 FPS στο 07.11.

 

 

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα benchmark είναι με native. Με ένα dlss quality μια χαρά τρέχουν και με 8. Η με μια σκάλα κάτω το rt. Δεν θα χαθεί ο κόσμος αν παίξουμε με high rt αντι για ultra. Και όλα αυτά σε 2 3 παιχνίδια unoptimized με rt έτσι. Εγώ πήγα από 6800xt με 16αρα vram σε 4070ti με 12 και παντού παίζω πολύ καλύτερα. Ειδικά στα βαριά παιχνίδια με rt με dlss και FG έχω τριπλάσιες επιδόσεις. Σε κάτι portal rtx έτρεχε με 1 2fps ενώ το έπαιξα με 70 80. Αλλά αφού αυτό έχει η amd αυτή τη στιγμή ας το πούμε παντού για τα 2 3 παιχνίδια που θα χρειαστουν. Παιχνίδια που με 2 3 patch θα στρώσουν. 

Last of us ζηταγε τρελη vram αρχικά. Σήμερα 13 patch μετά τρέχει εξαιρετικά σε κάθε κάρτα ακόμα και 8αρα. Αλλά αυτά δεν τα βλέπουμε. 

Πές τα...

Είχες εμπειρία και από τις 2 εταιρείες και το είδες με τα μάτια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, belkin said:

ασε τα λιβαδια και τις ςξυπναδες, εγω μιλησα για τον λαο που με την πρωτη ευκαιρια τον βαζουν μπροστα ολοι οι λαικιστες οσο για το θεμα και ετσι να ειναι σου ειπε καποιος να αγορασεις ? πηγαινε παρε κατι κινεζικες που εχουν βγει..  

Ο τύπος είπε μια αλήθεια και το εμπλούτισε με ένα κλισέ περί λαού, ίσως επειδή ο "λαός" είναι πιο σημαντικός από το "μάζα καταναλωτών". Και σχολίασα την δικιά σου αδόκιμη κοροιδία που απλά είναι προιόν άγνοιας περί βασικών οικονομικών λειτουργιών. Σιγά τα ωά κιόλας, τουλάχιστον άλλα σχόλια ήταν πιο ενδιαφέροντα. Εγώ είμαι χαλαρός και δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα, δεν την βρίσκω με 60fps, 4k hdr, 144hz κτλ. Tο go out and touch some grass κάνει καλό...

 

P.S. Αν σε ενδιαφέρει όμως, να ξέρεις ότι αν χρεαστεί θα πάρω Nvidia, όπως έκανα πάντα έτσι και αλλιώς λολ

 

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...