Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αναβάθμιση


cuprakatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παλικάρια.

Έχω ένα σύστημα από το 2018. Ήρθε η ώρα να αλλάξω hardware. 

Αυτή τη στιγμή έχω mobo Ζ370 MSI με τον coffelake i7 8700K, 32gb ram ddr3, m.2 pro980 (παίζει σε PCI X3), κάρτα Geforce GTX 1660 SUPER, τροφοδοτικό gold corsair 850w και υδρόψυξη coolermaster με τους 3 ανεμιστήρες. Το κουτί είναι το COSMOS C700P. Οθόνες έχω 3. Μία 27'' 144hz, μία κεντρική 34 ultra wide 60hz και μία βοηθητική 19''

 

Θέλω να προχωρήσω σε αναβάθμιση και λέω λοιπόν να κρατήσω κουτί (το οποίο κουτί δεν αλλάζει ποτέ)  τροφοδοτικό υδρόψυξη και τον Pro 980 για δεύτερο m.2. 

 

Άρα πάμε για motherboard - CPU - RAM ddr5 - GPU και m.2 PCIX5 

 

Θα με ενδιέφερε να έχω 2 pciX5 (Κάρτα GPU και m.2 βασικός) 

 

Παιχνίδια παίζω όπως τα Tomb Raider και με ενδιαφέρει να έχω καλά γραφικά. Όμως δεν θέλω η κάρτα να ξεπεράσει τα 500 ευρώ με τίποτα. Ώς τώρα με την 1660 παίζω τζάμι όλα τα tomb. μόνο στο very high ψιλοκολλάει 

Δουλειά γραφείου ανοίγω σχέδια Autocad κλπ. Αυτά τα δουλεύω με απλά πράματα αρκετά γρήγορα και καλά. 

Μνήμη θέλω 32GB σε 2 modull με σκοπό σύντομα να γίνει 64GB.

Απο επεξεργασία βίντεο λίγα πράγματα για τη δουλειά μου και λίγο youtube - tik tok, αλλά όχι σπουδαία πράματα. 

Οθόνη σκέφτομαι να πάω σε ίδιες ίντσες 34 ultrawide στα 144hz αλλά λίγο αργότερα. 

 

Ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε σύστημα. Και γνώμες, να παω σε intel πάλι ή να περάσω σε AMD;  Σκεφτόμουν τον AMD Ryzen 7959X 16 πύρηνο  και κάρτα την Radeon RX6750 XT 12GB GDDR6 και mother Β650Ε

Μου έχουν πει ότι η CPU είναι overkill για αυτή την κάρτα. ισχύει; θα έχω θέματα 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια καθοδήγηση. 

 

Παρακάτω το σύστημα όπως είναι τώρα. 

 

image.jpeg.027f1eb2278f46ee5f2b980ff1e3bbba.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερό overkill ο 7950x, σκέψου οτι θες να χρησιμοποιήσεις έναν από τους κορυφαίους consumer cpu για παιχνίδια.

Πρόβλημα δεν προκαλεί πουθενά πέραν από την τσέπη σου, όπου θα χαλάσεις χρήματα χωρίς να δεις το αντίκρισμα, τουλάχιστον όχι στα παιχνίδια που θα παίξεις με τις κάρτες που κοιτάς. Ναι σε κανά video edit πιθανώς να δεις διαφορά σε χρόνους (ανάλογα την επεξεργασία) αλλά σε αραιή και χαλαρή χρήση που λες, δεν δείχνει να έχει τόσο νόημα. Υπολόγισε οτι για να βάλεις αυτό τον επεξεργαστή, θα βάλεις και top (ακριβή) μητρική να τον οδηγεί...

Λόγω χρήσης autocad Θα πρότεινα να δεις κάρτα nvidia. Δυστυχώς οι nvidia στερούνται μνήμης όπου θα σου φανεί χρήσιμη σε gaming με 2k ανάλυση. Τα 8gb που έχουν οι περισσότερες nvidia σε αυτά τα χρήματα, είναι σχετικά οριακές σε vram.

Gen5 nvme, περίπου τριπλάσιο κόστος από  ένα "σωστό" gen4 (πχ kc3000).

Αξίζει πιστεύεις η μετάβαση;

Τι περιμένεις οτι θα κερδίσεις;

Είναι ζήτημα αν τα παιχνίδια σήμερα εκμεταλλεύονται πλήρως τον gen4 nvme.

 

Αυτές είναι οι "παρατηρήσεις" μου, πάνω στα ζητούμενά σου.

Δώσε περίπου κατεύθυνση στο πως θες να κινηθείς, σε τι budget υπολογίζεις και θα έρθουν ολοκληρωμένες προτάσεις.

Btw o 8700k τρέχει με ddr4 μνήμες και όχι με ddr3. Δεν είναι σύγχρονο cpu μα σε καμία περίπτωση δε το λες και σάπιο, ειδικά σε 2k οπου περιορίζεις το bottleneck. 

Στη θέση σου, μάλλον θα ξεκινούσα με την αγορά κάρτας και δοκιμής στο υπάρχον μηχάνημα

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickol-us είπε

Τρομερό overkill ο 7950x, σκέψου οτι θες να χρησιμοποιήσεις έναν από τους κορυφαίους consumer cpu για παιχνίδια.

Πρόβλημα δεν προκαλεί πουθενά πέραν από την τσέπη σου, όπου θα χαλάσεις χρήματα χωρίς να δεις το αντίκρισμα, τουλάχιστον όχι στα παιχνίδια που θα παίξεις με τις κάρτες που κοιτάς. Ναι σε κανά video edit πιθανώς να δεις διαφορά σε χρόνους (ανάλογα την επεξεργασία) αλλά σε ......

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Πολύ αναλυτικός 🥰

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αδέλφια μου, 

τελικά ακούω τις συμβουλές σας και επέλεξα επεξεργαστή που μου προτείνατε. 

Πήρα και τα υπόλοιπα harware, το μόνο που απομένει για την αναβάθμιση είναι μία κάρτα γραφικών. Δεν βιάζομαι, αλλά μέσα στο Νοέμβρη θα την ήθελα. 

Μπορούμε να προτείνουμε μερικές κάρτες; ή συγκεκριμένα κάποια; το μπάτζετ είναι το 500άρικο. Παιχνίδια κυρίως (tomb raider και παρόμοια) 

Οι μνήμες επίσης στο Νοέμβρη ή Δεκέμβρη θα γίνουν επί 2

 

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

image.png.6b5370ecb6e12667eb8af413a92d6136.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον SSD, στα είπε ο Νικόλας, δεν θα επιμείνω (και εγώ σε πρόσφατη αναβάθμιση έβαλα KC3000 αντί για Gen5).

Για τις μνήμες, κατέβα στα 6000 (ελάχιστες-μηδαμινές διαφορές με 6400, αλλά αρκετά μεγαλύτερες πιθανότητες να "παίξουν" όπως πρέπει, χωρίς εξτρά πονοκεφάλους λόγω 4 Dimm) και πάρε απευθείας 4Χ16 κιτ, δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με 2 κιτ, ειδικά αφού λες ότι θα τα βάλεις καπάκια σε 1-2 μήνες.

Για την κάρτα, εσύ αποφασίζεις... Σε τι θα κάνεις συμβιβασμό. Αν θες CUDA για το AutoCad κτλ, πας για 4060ti 16GB(8GB για 3440x1440 θα είναι οριακά), αν θες αρκετά καλύτερες επιδόσεις σε παιχνίδια πας σε 7800ΧΤ, οριακά πάνω από το budget κ χάνοντας το CUDA boost. Αν θες κ τα 2 (CUDA+επιδόσεις gaming) πας για 4070 αρκετά εκτός budget πλέον κ με κάποιο συμβιβασμό στη VRAM. Αν θες ενδιάμεση-προσωρινή λύση, βάζεις μια 6700ΧΤ και επανέρχεσαι σε 2-3 χρόνια (και ξεχνάς βέβαια very high/ultra settings+144hz @ 3440x1440).

Γενικότερα, θες να ανέβεις κατ' ελάχιστον 2, κατά προτίμηση τουλάχιστον 3 tier πάνω κάνοντας αναβάθμιση GPU, για να καταλαβαίνεις την διαφορά αβίαστα και να αισθάνεσαι ότι αξίζει τον κόπο/χρήμα.

GPU tier list από Tom's, είναι λίγο μπακαλίστικο, αλλά σου δίνει μια καλή εικόνα για το που είσαι κ που θες να πας:

Spoiler

gpu_tier_list.jpg.88785bd6b875fcee7f413e3ac4efc595.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...