Προς το περιεχόμενο

Μεγάλο πρόβλημα με Wordpress + Facebook Crawler


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω ένα wp site εδώ και 8 χρονια περίπου και ποτέ δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ξαφνικά το site άρχισε να σέρνεται και να πετάει σφάλματα. Κοιτάζοντας το cpu usage είναι πάντα 99% - 100%. Σε επικοινωνία με τον host μου είπε οτι δέχεται πάρα πολλά hit από το facebook. 

Μου έβαλε τον παρακάτω κώδικα στο htaccess και το πρόβλημα λύθηκε. Το cpu παίζει στα 1%- 25% περίπου και το site πάει σφαίρα.

<IfModule mod_rewrite.c>
# Απαγόρευση του facebookexternalhit για HTTPS
	RewriteCond %{HTTPS} on
	RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} facebookexternalhit [NC]
	RewriteRule ^.*$ - [F,L]
	
# Απαγόρευση του facebookexternalhit για HTTP
	RewriteCond %{HTTPS} off
	RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} facebookexternalhit [NC]
	RewriteRule ^.*$ - [F,L]
</IfModule>

Το πρόβλημα τώρα όμως είναι οτι σε οποιαδήποτε κοινοποίηση στο facebook δείχνει 403 forbidden.

Τι άλλο μπορώ να κάνω???

Υ.Γ. Έβαλα και το wordfence και ρύθμισα το rate να μπλοκάρει τα crawlers πάνω από τα 120 χτυπήματα το λεπτό. 

1564721139_.JPG.8e606479151721456f2b1b0276413bb8.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι μιλάμε για shared hosting plan και οχι VPS, αλλά λες οτι βλέπεις cpu usage, που το βλέπεις αυτό στο cpanel πχ?

Χρησιμoποιείς κάποιο script για analytics απο την Facebook ή κάποιο plugin για αυτή την δουλειά; πχ Meta pixel for WordPress

Κάποιο plugin για likes / share απο το FB; Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις τα διάφορα plugins;

Μπορείς να πάρεις μια εικόνα τι "φορτώνει" την σελίδα σου με test στο GTmetrix και το Pagespeed Insights. Ξεκίνα με ανενεργά όσα περισσότερα plugins μπορείς και κάθε φορά που ενεργοποιείς κάποιο, ξανα κάνε τα test.

Για μένα δεν χρειάζεται να μπλοκάρεις τον agent/crawler του FB αλλά να βρεις γιατί έχεις τόσα αχρείαστα hits.

Επεξ/σία από loatki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, loatki είπε

Φαντάζομαι μιλάμε για shared hosting plan και οχι VPS, αλλά λες οτι βλέπεις cpu usage, που το βλέπεις αυτό στο cpanel πχ?

Ναι είναι share host και το βλέπω στο cpanel. (φώτο). Σε 10 δευτερολεπτα που έβγαλα τον κώδικα από το htaccess, έφτασε με την μία 100%

Χρησιμoποιείς κάποιο script για analytics απο την Facebook ή κάποιο plugin για αυτή την δουλειά; πχ Meta pixel for WordPress

Όχι τίποτα. 

Κάποιο plugin για likes / share απο το FB; Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις τα διάφορα plugins;

Τώρα δοκιμάζω. Τα απενεργοποίησα όλα. Δεν ανεβαίνει το cpu. Τώρα ανοίγω ένα-ένα

Μπορείς να πάρεις μια εικόνα τι "φορτώνει" την σελίδα σου με test στο GTmetrix και το Pagespeed Insights. Ξεκίνα με ανενεργά όσα περισσότερα plugins μπορείς και κάθε φορά που ενεργοποιείς κάποιο, ξανα κάνε τα test.

Για μένα δεν χρειάζεται να μπλοκάρεις τον agent/crawler του FB αλλά να βρεις γιατί έχεις τόσα αχρείαστα hits.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα τα ξανάνοιξα σιγα σιγά όλα και δεν έχω θέμα. Το μόνο που μου φάνηκε οτι ανέβαζε το cpu (χτύπησε και 100άρια όταν το άνοιξα, μετά έπεσε όμως) είναι το plugin από litespeed cache. Μου κάνει εντύπωση γιατί lightspeed έχει και ο σερβερ και από ότι ξέρω είναι προσεγμένο. Το αφαίρεσα και έβαλα το fastest cache για caching
 

Επίσης έσβησα και 3-4 plugin που είχα ανενεργά. Ανενεργά όμως μπορούν να επηρεάσουν? Δεν είναι σαν να μην υπάρχουν?

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, killer76 said:

Τώρα τα ξανάνοιξα σιγα σιγά όλα και δεν έχω θέμα. Το μόνο που μου φάνηκε οτι ανέβαζε το cpu (χτύπησε και 100άρια όταν το άνοιξα, μετά έπεσε όμως) είναι το plugin από litespeed cache. Μου κάνει εντύπωση γιατί lightspeed έχει και ο σερβερ και από ότι ξέρω είναι προσεγμένο. Το αφαίρεσα και έβαλα το fastest cache για caching
 

Επίσης έσβησα και 3-4 plugin που είχα ανενεργά. Ανενεργά όμως μπορούν να επηρεάσουν? Δεν είναι σαν να μην υπάρχουν?

 

τα caching plugins προσωρινά πάντα δίνουν φορτίο σε cpu οπότε δεν είναι ο υπαίτιος σίγουρα.

περισσότερο θα σου έλεγα να ρίξεις ένα ξεσκόνισμα στις ρυθμίσεις ασφαλείας σου και να κοιτάξεις τα logs των ωρών που είχες το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekfragma είπε

περισσότερο θα σου έλεγα να ρίξεις ένα ξεσκόνισμα στις ρυθμίσεις ασφαλείας σου και να κοιτάξεις τα logs των ωρών που είχες το ζήτημα.

Τι ακριβώς εννοείς δηλαδή? Τι να κάνω?

 

4 ώρες πριν, greekfragma είπε

περισσότερο θα σου έλεγα να ρίξεις ένα ξεσκόνισμα στις ρυθμίσεις ασφαλείας σου και να κοιτάξεις τα logs των ωρών που είχες το ζήτημα.

Ακόμα και τώρα που δεν έχω πρόβλημα (cpu μεταξύ 20%-40%) κοίτα πόσα χτυπήματα έχει το facebook.

image.png.8f22357cece36d020865d69633fe4663.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε share host το cpu-usage που βλέπεις μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό.

αν το site δείχνει να δουλεύει καλά μη δίνεις και πολύ σημασία.

αν είναι όλα τακτοποιημένα

-όχι σπασμένα themes plugins,

-ενημερωμένα AV firewall,

-κλειδωμένα core files και htaccess

 

δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.

μπορεί να δωθεί λύση αν αναβαθμίσεις το πακέτο hosting γιατί ίσως η δυναμική του site σου να άρχισε να του πέφτει βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...