Προς το περιεχόμενο

Η ASUS ενδέχεται να σταματήσει την κατασκευή κινητών Zenfone [Ενημέρωση]


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ στενά τα Zenfone, μόνο μια φορά πήρα μεγάλο κινητό (Oneplus One) και δεν το ξανάκανα. Αλλά ποτέ δεν αγόρασα κάποιο, την μία προτίμησα το S10 και την άλλη το S21. Οι λόγοι οι γνωστοί, διαθεσιμότητα, σέρβις, ακόμη και τιμή.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να αλλάξω το S21 και ήμουν ανάμεσα στο Zenfone 10 και το S23. Πέρα από τα παραπάνω πλεονεκτήματα, το S23 έχει μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις και επιπλέον τηλεφακό, τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει στο S21 πολλές φορές. Τελικά έμεινα με το S21.

Όοσ για την πρεσβυωπία που ανέφεραν κάποιοι κακοήθεις ( 😛 ), η δική μου ανεβαίνει αλματωδώς, αλλά προτιμώ την ταπείνωση των γυαλιών πρεσβυωπίας, παρά την παντόφλα στο χέρι!..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

27 λεπτά πριν, manos08 είπε

Έχουν διαφορά 2.7mm ποσοστιαία είναι 4% πιο πλατύ. Πιστεύεις θα καταλάβει κανείς διάφορα; Κατά τα άλλα με την Samsung έχεις πιο πολλά χρόνια αναβαθμίσεις, καλύτερη οθόνη, πολύ καλύτερες κάμερες. 

οσο μια λεπτη θηκη δηλαδη. ναι κάνει διαφορα στο χερι. προφανως οχι τοση ωστε να πας στο ζεν μονο για το μεγεθος αλλα δεν ειναι και αμελητέα. το headphone jack και το δαχτυλικο στο πλαι για μενα ειναι αρκετα να παω εκει αλλα η τιμη ειναι στα ορια του αστειου ακριβως επειδη το s23 ειναι φθηνοτερο. θα επρεπε να συμβαινει το αναποδο αλλα λενε οτι το ζεν εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης και τρεχει νερο. αυτα βεβαια δεν μπορω να τα επιβεβαιωσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, basilis_k6 said:

οσο μια λεπτη θηκη δηλαδη. ναι κάνει διαφορα στο χερι. προφανως οχι τοση ωστε να πας στο ζεν μονο για το μεγεθος αλλα δεν ειναι και αμελητέα. το headphone jack και το δαχτυλικο στο πλαι για μενα ειναι αρκετα να παω εκει αλλα η τιμη ειναι στα ορια του αστειου ακριβως επειδη το s23 ειναι φθηνοτερο. θα επρεπε να συμβαινει το αναποδο αλλα λενε οτι το ζεν εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης και τρεχει νερο. αυτα βεβαια δεν μπορω να τα επιβεβαιωσω. 

Καλά ναι, στατιστικά μόνο διαβάζουμε και βγάζουμε ο καθένας τα συμπεράσματα μας. Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε όσα review έχω δεί, δεν αναφέρουν καν στο s23, για σύγκριση δεν το συζητάμε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manos08 είπε

ZenFone 10 : 146.5 x 68.1 x 9.4

S23 : 146.3 x 70.9 x 7.6

Είναι σχεδόν ίδια. Πότε μου δεν κατάλαβα γιατί το ZenFone εκθειάζεται από όλους τους reviewers ως το απόλυτο μικρό τηλέφωνο.....

Ειχα s10 s20 s21 s22 κ δοκιμασα για λιγο το s23. Δουλεψα για 3 μηνες το zen9 κ πηρα αμεσως το 10. Δεν θα σου ξεψειρισω τις μικροδιαφορες, θα σου πω απλα οτι με το zen 10 εχω αγγιξει 2.5 μερες με μια φορτιση...αυτο κ μονο για μενα ειναι το μεγαλυτερο θετικο. Αν θες να γραψω κ αλλες διαφορες ,ευχαριστως. Με wifi , Bluetooth  συνδεμενο με hands free κ ρολοι παντα ανοιχτα

Screenshot_20230829-195430_Settings.jpg

Επεξ/σία από bill_zaf
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πρώτης παραγράφου...

Quote

απολύθηκε όλη την ομάδα που βρισκόταν πίσω από την ανάπτυξη της σειράς Zenfone.

Δεύτερη πρόταση δεύτερης παραγράφου...

Quote

Οι εργαζόμενοι που εργάζονταν σε επερχόμενες συσκευές συγχωνεύτηκαν με το τμήμα ROG ή απορροφήθηκαν σε άλλα τμήματα της Ταϊβανέζικης εταιρείας

Confused Dogs GIF by MOODMAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bill_zaf said:

Ειχα s10 s20 s21 s22 κ δοκιμασα για λιγο το s23. Δουλεψα για 3 μηνες το zen9 κ πηρα αμεσως το 10. Δεν θα σου ξεψειρισω τις μικροδιαφορες, θα σου πω απλα οτι με το zen 10 εχω αγγιξει 2.5 μερες με μια φορτιση...αυτο κ μονο για μενα ειναι το μεγαλυτερο θετικο. Αν θες να γραψω κ αλλες διαφορες ,ευχαριστως. Με wifi , Bluetooth  συνδεμενο με hands free κ ρολοι παντα ανοιχτα

Screenshot_20230829-195430_Settings.jpg

Κατά την εμπειρία σου, η διαφορά που βλέπεις στο ποσό έχει κρατάει μπαταρία είναι λόγο μεγέθους αυτής; ( Το 10 έχει 10% μεγαλύτερη χωρητικότητα από το s23), ή βλέπεις διάφορα και στη βελτιστοποίηση του λογισμικού;

Το s23 έφτανε πάνω από την μια μέρα τουλάχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannis_siag είπε

με τέτοιες τιμές γιατί να μην πάρω ένα galaxy s23 (απλό)? έχει compact μέγεθος, με καλύτερες κάμερες και  καλύτερη υποστήριξη

Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες.

Απλά η απάντηση σου στο γιατί Asus είναι ας πούμε το UI που είναι πολύ κοντά στο stock android. Επίσης το hardware της κάμερας είναι αρκετά καλό, στο software πονάει η Asus και στην υποστήριξη τους που δίνει μόνο 2 major update και 3 χρόνια security.

6 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Το συγκεκριμένο έχει μόνο δύο χρόνια υποστήριξη σε updates.Πεταμένα λεφτά.

Το συγκεκριμένο κινητό είναι πολύ καλό μεν αλλά ναι δυστυχώς η asus αν και βγάζει μόνο 1 μοντέλο την χρονιά, δεν εστιάζει στο software. Απλά μια μικρή διευκρίνιση. Το φετινό 10 θα έχει 2 major και 3 χρόνια security, όχι ότι δικαιολογεί πάλι τα χρήματα που ζητάει... Απλά κουβέντα να γίνεται 😆. Μου αρέσουν τα μικρά κινητά γενικά. Και θα το έπαιρνα αν είχε περίπου 600-700 ευρώ.

Σίγουρα αν αποφασίσω να πάρω ένα μικρό, η Samsung καθαρά λόγο γούστου στο UI και στις περισσότερες περιπτώσεις που υπέρ τονίζει τα χρώματα στις φωτογραφίες της δεν είναι επιλογή μου. Η sony είναι στον Θεό... Οπότε κάποιος σαν εμένα έχει μόλις 2 επιλογές. Ή παίρνει ένα πολύ μαζεμένο 6,7 δυνατό τηλέφωνο ή πάει δικαιολογημένα στην Apple. Που με 800 ευρώ βρίσκεις ένα iPhone 13 που θα έχει υποστήριξη τουλάχιστον ακόμα 5 χρόνια software... Και καλό μέγεθος... Άσχημο που το λέω αλλά είναι αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos08 είπε

Κατά την εμπειρία σου, η διαφορά που βλέπεις στο ποσό έχει κρατάει μπαταρία είναι λόγο μεγέθους αυτής; ( Το 10 έχει 10% μεγαλύτερη χωρητικότητα από το s23), ή βλέπεις διάφορα και στη βελτιστοποίηση του λογισμικού;

Το s23 έφτανε πάνω από την μια μέρα τουλάχιστον;

Θα ελεγα λογο λογισμικου περισοτερο. Να τονισω πως το s10 s20 s21 τα ειχα με snapdragon που εχει καλυτερη διαχειριση.το s10 ηταν καλυτερο σε σχεση με τα αλλα 2 τα οποία μου εχουν κλείσει μεσα στην ημερα αρκετες φορες απο μπαταρια.

 

Αξιζουν συγχαρητήρια στην Asus για το λογισμικο. Εχει απειρες ρυθμισεις που δεν συναντας σε τηλεφωνα. Δινω ενα παραδειγμα για την φορτιση της μπαταριας. Οριζεις το πλανο υπνου σου κ φορτιζει οσο  αργα χρειαζεται ωστε να ολοκληρωσει την φορτιση λιγο πριν ξυπνησεις

Screenshot_20230829-223346_Mobile_Manager.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, bill_zaf said:

Θα ελεγα λογο λογισμικου περισοτερο. Να τονισω πως το s10 s20 s21 τα ειχα με snapdragon που εχει καλυτερη διαχειριση.το s10 ηταν καλυτερο σε σχεση με τα αλλα 2 τα οποία μου εχουν κλείσει μεσα στην ημερα αρκετες φορες απο μπαταρια.

 

Αξιζουν συγχαρητήρια στην Asus για το λογισμικο. Εχει απειρες ρυθμισεις που δεν συναντας σε τηλεφωνα. Δινω ενα παραδειγμα για την φορτιση της μπαταριας. Οριζεις το πλανο υπνου σου κ φορτιζει οσο  αργα χρειαζεται ωστε να ολοκληρωσει την φορτιση λιγο πριν ξυπνησεις

Screenshot_20230829-223346_Mobile_Manager.jpg

Αυτό με την νυχτερινή φόρτιση, που φτάνει στο 100% λίγο πριν χτυπήσει το πρωινό ξυπνητήρι, όλοι το έχουν πιά. Μέχρι και στα Google Pixels υπάρχει που δεν φημίζονται για τα υπερβολικά features τους και ρυθμίσεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Waiss είπε

Αυτό με την νυχτερινή φόρτιση, που φτάνει στο 100% λίγο πριν χτυπήσει το πρωινό ξυπνητήρι, όλοι το έχουν πιά. Μέχρι και στα Google Pixels υπάρχει που δεν φημίζονται για τα υπερβολικά features τους και ρυθμίσεις τους.

Πριν χρονια δοκιμαζα αρκετες ναυαρχιδες,τωρα δεν ασχολούμαι το ιδιο, ενα τηλ το χρονο ,οποτε δεν εχω εμπειρία απο πολλα παρα μονο απο Samsung που ειχα τα τελευταία χρόνια οποτε δεν γνωριζω πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Voodooman είπε

Παρακολουθώ στενά τα Zenfone, μόνο μια φορά πήρα μεγάλο κινητό (Oneplus One) και δεν το ξανάκανα. Αλλά ποτέ δεν αγόρασα κάποιο, την μία προτίμησα το S10 και την άλλη το S21. Οι λόγοι οι γνωστοί, διαθεσιμότητα, σέρβις, ακόμη και τιμή.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να αλλάξω το S21 και ήμουν ανάμεσα στο Zenfone 10 και το S23. Πέρα από τα παραπάνω πλεονεκτήματα, το S23 έχει μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις και επιπλέον τηλεφακό, τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει στο S21 πολλές φορές. Τελικά έμεινα με το S21.

Όοσ για την πρεσβυωπία που ανέφεραν κάποιοι κακοήθεις ( 😛 ), η δική μου ανεβαίνει αλματωδώς, αλλά προτιμώ την ταπείνωση των γυαλιών πρεσβυωπίας, παρά την παντόφλα στο χέρι!..

Εγώ πάλι προσπαθώ να αποφύγω τη παντόφλα στο κεφάλι αλλά είναι κομμάτι δύσκολο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, manos08 said:

ZenFone 10 : 146.5 x 68.1 x 9.4

S23 : 146.3 x 70.9 x 7.6

Είναι σχεδόν ίδια. Πότε μου δεν κατάλαβα γιατί το ZenFone εκθειάζεται από όλους τους reviewers ως το απόλυτο μικρό τηλέφωνο.....

S23 δεν έχει 3.5mm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθικό δίδαγμα: διασταυρώνουμε και περιμένουμε λίγο, πριν (ανα)δημοσιεύσουμε κάτι..

(πάντως θα ήταν κρίμα να σταματούσε να βγαίνει η συγκεκριμένη σειρά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, hammerd είπε

Έχω την αίσθηση, ότι καιρό τώρα, ο κόσμος θέλει να κάνει πάλι στροφή σε σχετικά μικρότερα smartphones αλλά να μην στερούνται απόδοσης.

Τουλάχιστον εκεί που εργάζομαι όλο και πιο πολύ ακούω ότι "δεν θέλω παντόφλα πάλι" ή

" θέλω κάτι που να το χειρίζομαι άνετα με το ένα χέρι" και "όχι πάλι τούβλο, κάτι πιο μαζεμένο" .

 

Για μένα μέχρι το Zenfone 8 Flip μου άρεσαν κυρίως λόγω της κάμερας, αλλά νομίζω ήταν πάντα λίγο πιο τσιμπημένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

απο την αλλη θα πω εγω, τωρα που χαζευουμε πολυ περισσοτερο περιεχομενο στο κινητο, οι αναλογιες "σοκοφρετας" δε βολευουν καθολου για βιντεο. παλια ηθελα μικροτερο, αλλα τωρα θα ηθελα ενα phablet. μονη ελπιδα, να πεσουν σημαντικα οι τιμες στα folding..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...