Προς το περιεχόμενο

Ανεξάρτητο scanner


PerfectParanoia
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gatos74,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι εδώ και κάμποσο καιρό σε σκέψεις να πάρω ένα ανεξάρτητο scanner για το γραφείο. Απο εκυπωτή/πολυμηχάνημα εχω γύρω στα 4 χρόνια τον HP LaserJet Pro MFP M28w από τον οποίο δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής ούτε στις εκτυπώσεις ούτε στα scan.

Απλά επειδή χρησιμοποιείται από όλους στο σπίτι είναι σε μια γωνιά στο σαλόνι και δέχεται από όλους ότι εκτυπώσεις προκύψουν. Για τα δικά μου scan λοιπόν που είναι και αρκετά πιο αργά μέσω wifi θα ήθελα να τον αποδεσμεύσω και να έχω ένα απλό usb scanner στο γραφείο και να κάνω την δουλειά μου όποτε είναι ανάγκη και δεν αρκεί το scan απο κινητό.

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι ευκρινής σε έγγραφα και κείμενο παρά να έχει ωραία χρώματα και κείμενο, ίσα ίσα τις περισσότερες φορές τα σκανάρω greyscale εκτός αν υπάρχουν γραφήματα/πληροφορίες με χρώμα στην σελίδα. Κάτι που με ενδιαφέρει αρκετά είναι να έχει linux support τουλάχιστον για τα βασικά αλλά θα το δω εγώ αυτό οπότε αν έχετε κάποια πρόταση μην σα εμποδίσει αυτό (αν ενδιαφέρεται κανεις μια πρώτη ματια μπορεί να ρίξει στο support list 1 και support list 2  ). Auto feed και διπλής όψεως θα ήταν ωραία να τα έχω μια φορα τα 3 χρόνια αλλα ξεφεύγουν οπότε κοιτάω για flatbed κατα βάση.

Από τιμή, επειδή μιλάμε για κάτι που δεν μου είναι αυστηρά απαραίτητο, όσο πιο χαμηλή τόσο καλύτερα. Δεν έχω θέμα ούτε με μεταχειρισμένα ανα και μιλάμε για κατηγορία σχεδον ανύπαρκτη.
Αν έχει κανείς κάποια πρόταση απο προσωπική εμπειρία ή μπορεί να μου πει τι να προσέξω αν κοιτάω παλαιότερα μηχανήματα (dpi, ταχύτητα ?)  για αυτά που κοιτάω όλα είναι ευπρόσδεκτα.
Αν επίσης πιστεύετε ότι θα το μετανιώσω για κάποιον λόγο πείτε και αυτόν (μεγεθος, θορυβος ?).

Για παράδειγμα  οι CanoScan LiDE που υπάρχουν με τιμη γύρω στα 60-80 ευρώ είναι καλή αρχή ;

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Mε τις απαιτήσεις-ανάγκες που έχεις με τα canon lide 300-400 θα κάνεις μιά χαρά

την δουλειά σου.

Yπάρχει και ένα μεταχειρισμένο lide 110 εδω

Εάν θέλεις αυτόματη τροφοδοσία και διπλή όψη κοίταξε εδώ

Εάν είσαι αθήνα μπορεί να στον εγκαταστήσει κιόλας....

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gatos74 είπε

Yπάρχει και ένα μεταχειρισμένο lide 110 εδω

Και εδώ βρήκες μεταχειρισμένο της ανθρωπιάς; Υποψιάζομαι πως είσαι ικανός ακόμα και καστανόχωμα να βρεις μεταχειρισμένο...😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gatos74 είπε

Mε τις απαιτήσεις-ανάγκες που έχεις με τα canon lide 300-400 θα κάνεις μιά χαρά

την δουλειά σου.

Yπάρχει και ένα μεταχειρισμένο lide 110 εδω

Εάν θέλεις αυτόματη τροφοδοσία και διπλή όψη κοίταξε εδώ

Εάν είσαι αθήνα μπορεί να στον εγκαταστήσει κιόλας....

 

Να σαι καλα για τις αγγελιες, τα siemens με δελεαζουν πολυ αν και ξερω οτι δεν θα τους κανω σοβαρη χρηση. Απορω που δεν τα ειδα οσο εψαχνα, θα διαβαζα διαγωνια και θα τα νομιζα εκτυπωτες.

Fb δεν εχω οποτε σε ευχαριστω και για αυτην, θα βαλω μεσω καποιον πιο κοινωνικα δικτυωμενο να το τσιμπισω νομιζω.

Ευχαριστω και παλι για την αναζητηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, PerfectParanoia said:

Να σαι καλα για τις αγγελιες, τα siemens με δελεαζουν πολυ αν και ξερω οτι δεν θα τους κανω σοβαρη χρηση. Απορω που δεν τα ειδα οσο εψαχνα, θα διαβαζα διαγωνια και θα τα νομιζα εκτυπωτες.

Fujitsu είναι τα scanner.....😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

χαχαχα το αφήνω. Παλι καλά δεν τα βάφτισα miele.

Ωραίος είσαι! Του δίνεις ιδέες να σου προτείνει μεταχειρισμένο ψυγειοκαταψύκτη ενεργειακής κλάσης Α++++😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...