Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με 5500xt


93lakispwr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά !! Έχω μια κάρτα φίλου στα χέρια μου συγκεκριμένα η 5500xt sapphire  https://www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-5500-xt-8g-gddr6

Από την στιγμή που κάναμε καθαρό φορμάτ σε windows 11 από windows 10 . Δεν αναγνωρίζεται , μόλις παίρνει αυτόματα από το windows update το driver βγάζει μαύρη οθόνη και δεν προχωράει . Το ίδιο αν κατεβάσω χειροκίνητα τους drivers από το site της Amd . βέβαια  εκεί αναγράφει ότι παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα με την κάρτα γραφικών και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση . Δοκιμάστηκε σε δύο άλλους υπολογιστές και με windows 7 και 11  και κάνει ακριβώς το ίδιο . Με το που πάει να πάρει τα drivers μαυρίζει . Έχω ψιλοψαξει λίγο στο internet αλλά δεν μπόρεσα εύκολα να εντοπίσω το πρόβλημα. Να υπάρχει θέμα hardware πλέον ; Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από 93lakispwr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDU επιλεγεις safe mode μπουταρει και στη συνεχεια πριν τον καθαρισμο τσεκαρεισ την επιλογη για να μην εκαθιστουν αυτοματα τα windows τους driver της καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα  θα τρεξεις DDU, οπως λεει ο @filipprin.

θα δοκιμασεις μετα να βαλεις μονο τους drivers, σε ρωταει στην αρχη (full κτλ). Αν με το καλο τους παρει, βαλε και το adrenaline απο πανω.

Αν δεν δεις προκοπή, δοκιμασε τιποτε παλιοτερους drivers , πριν τα παρατησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας παιδιά  αλλά δεν διορθώνεται το προβλήματα ότι και να κάνω...Δοκίμασα και σε safe mode  περασα και 1 χρόνου πίσω drivers με το που γυρίζει κανονικά κολλάει.Σε 4 pc δοκιμάστηκε με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Να βγάζει μαύρη οθόνη όταν πάει να εγκατασταθουν τα drivers. Νομίζω πλέον ότι είναι θέμα hardware και είναι και εκτός εγγύησης... 

Επίσης βρήκα και ένα forum εδώ με ακριβώς τα ίδια . Και πουθενά η λύση 

https://community.amd.com/t5/drivers-software/sapphire-rx-5500-xt-black-screen-windows-10-21h1-boot-crash/td-p/473706

Το παραθέτω για να βοηθήσω κάποιον που ίσως να αντιμετωπίσει η να αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο με την συγκεκριμένη κάρτα.

Επεξ/σία από 93lakispwr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 93lakispwr είπε

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας παιδιά  αλλά δεν διορθώνεται το προβλήματα ότι και να κάνω...Δοκίμασα και σε safe mode  περασα και 1 χρόνου πίσω drivers με το που γυρίζει κανονικά κολλάει.Σε 4 pc δοκιμάστηκε με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Να βγάζει μαύρη οθόνη όταν πάει να εγκατασταθουν τα drivers. Νομίζω πλέον ότι είναι θέμα hardware και είναι και εκτός εγγύησης... 

Επίσης βρήκα και ένα forum εδώ με ακριβώς τα ίδια . Και πουθενά η λύση 

https://community.amd.com/t5/drivers-software/sapphire-rx-5500-xt-black-screen-windows-10-21h1-boot-crash/td-p/473706

Το παραθέτω για να βοηθήσω κάποιον που ίσως να αντιμετωπίσει η να αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο με την συγκεκριμένη κάρτα.

Δοκιμασες να κανεις install "Drivers only" μετα απο καθαρισμα με ddu?. Δυο καρτες  μου ειτε κολλαγανε σε pixel ειτε μαυρη οθονη, πηρανε drivers και εριξα απο "πανω" το adrenaline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filipprin είπε

βαλε ξανα τα 10

πλακα πλακα αν ολα τα pc που δοκιμασε ητανε με win11 αχαχα.

Βαλε ενα ssd της πλακας και περνα εκει μεσα win10, δεν εμεινε και τπτ αλλο πριν την ανακυκλωση.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα να σας πω ότι δοκιμάστηκε και σε windows 10 και σε windows 7 και πάλι τα ίδια αποτελέσματα..και με παλιούς και με καινούργιους Driver's... 🙃🙃 Οπότε φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει ελπίδα !! 😄 

Δεν μένει κάτι άλλο να γίνει !! Θα πάει ανακύκλωση το απόγευμα κιόλας ... 

Επεξ/σία από 93lakispwr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...