Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη Router για Smart Home


john654321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας,

Στο σπιτι εχω αρκετές συσκευές smart που ειναι συνδεδεμενες στο Wifi (20+) και αυτο δημιουργει προβλημα στο Modem της Vodafone (H300s) και καθε τοσο κανουν ολες αποσυνδεση και πρεπει να κανω restart το Modem για να ξανασυνδεθουν. Με 3-4 συσκευες δεν δημιουργειται κανενα προβλημα . Αρα κατεληξα στο οτι αυτο φταiει που κανει νουμερα το Modem (Δοκιμασα και με 2ο Modem που μου εκανε αντικατασταση η Vodafone). 

Απλα δεν ξερω ποιο να επιλέξω ειμαι αναμεσα στο :

  • Xiaomi 4a 
  • Tenda AC10U

Ή αν αξίζει να δωσω μερικα χρηματα παραπάνω και να παω σε :

  •  Χiaomi AX3200
  • TP-LINK Archer AX10 v1 

ή σε οποιοδηποτε αλλο μου προτεινετε 

Επισης εχω διαβασει και για τα FritzBox αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ ακριβο για την χρηση που του κανω και δεν θα εκμευταλευτω ολες τις λειτουργιες του.

Θυρα ethernet Χρησιμοποιω μονο 1 για το Dekstop . Ολες οι αλλες συσκευες ειναι ασυρματες!  Στο Σπιτι δεν εχω καποιο θεμα με την εμβελεια του Wifi.

Επεξ/σία από john654321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/08/2023 at 12:56, john654321 said:

Καλησπερα σας,

Στο σπιτι εχω αρκετές συσκευές smart που ειναι συνδεδεμενες στο Wifi (20+) και αυτο δημιουργει προβλημα στο Modem της Vodafone (H300s) και καθε τοσο κανουν ολες αποσυνδεση και πρεπει να κανω restart το Modem για να ξανασυνδεθουν. Με 3-4 συσκευες δεν δημιουργειται κανενα προβλημα . Αρα κατεληξα στο οτι αυτο φταiει που κανει νουμερα το Modem (Δοκιμασα και με 2ο Modem που μου εκανε αντικατασταση η Vodafone). 

Απλα δεν ξερω ποιο να επιλέξω ειμαι αναμεσα στο :

  • Xiaomi 4a 
  • Tenda AC10U

Ή αν αξίζει να δωσω μερικα χρηματα παραπάνω και να παω σε :

  •  Χiaomi AX3200
  • TP-LINK Archer AX10 v1 

ή σε οποιοδηποτε αλλο μου προτεινετε 

Επισης εχω διαβασει και για τα FritzBox αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ ακριβο για την χρηση που του κανω και δεν θα εκμευταλευτω ολες τις λειτουργιες του.

Θυρα ethernet Χρησιμοποιω μονο 1 για το Dekstop . Ολες οι αλλες συσκευες ειναι ασυρματες!  Στο Σπιτι δεν εχω καποιο θεμα με την εμβελεια του Wifi.

το fritz ειναι μια ωραια ολοκληρωμενη λυση γιατι θα παιξει και ως access point αλλα και ως router με voip τηλεφωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, poulinos said:

το fritz ειναι μια ωραια ολοκληρωμενη λυση γιατι θα παιξει και ως access point αλλα και ως router με voip τηλεφωνια

Καταρχας ευχαριστω,

Σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση αλλα και τα 140+++ ευρω ειναι αρκετα πολλα! γι αυτο εβλεπα απ τα παραπανω ωστε να γινει η δουλεια μου σχετικα οικονομικα .

Απ τα παραπανω που εχω αναφερει πιο θεωρειται πιο καλη επιλογη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, john654321 said:

Καταρχας ευχαριστω,

Σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση αλλα και τα 140+++ ευρω ειναι αρκετα πολλα! γι αυτο εβλεπα απ τα παραπανω ωστε να γινει η δουλεια μου σχετικα οικονομικα .

Απ τα παραπανω που εχω αναφερει πιο θεωρειται πιο καλη επιλογη ?

to Fritz ειναι λυση ολα σε ενα δεν ειναι απλα router αλλα ειναι adsl/vdsl modem router.απο τα πιο πανω προσωπικα θα πηγαινα στο tp link.

απλα αν βαλεις ενα απο τα παραπανω και αμα δεν παιζουν σε access point mode τοτε θα εχεις 2 Nat Οποτε θα εχεις διαφορα παραξενα αν θες να κανεις Port forward κτλ. οποτε πρεπει να δεις αν καποιο παιζει access point mode εκτος απο router.με το fritz το καλο θα ηταν οτι θα τα ειχες ολα σε ενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...