Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση mesh wifi


Antonisk2003
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Όπως λέει και ο τίτλος αναζητώ ένα σύστημα wifi mesh για να καλύψω μια τριόροφη κατοικία. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει στο 100% πως λειτουργούν γιατί διαβάζω ότι κάποια λειτουργούν καθαρά ασύρματα και κάποια με καλώδιο. Εγώ θα έχω το ρούτερ στο υπόγειο και θέλω ένα σύστημα με 3 να βάλω ένα σε κάθε όροφο (υπόγειο - ισόγειο - όροφο). Επειδή το σπίτι όλο έχει καλωδίωση ethernet με πρίζες έχω αφήσει αναμονή σε κεντρικό σημείο του σπιτιού και σε κάθε όροφο για να έμπαινε ένα repeater (με το τότε σκεπτικό). Απότι έχω ψάξει από mesh κυκλοφορούν κυρίως tp-link και d-link στα λεφτά που θέλω (δεν θέλω να ξεπεράσω τα 200-250ε). Έχετε δοκιμάσει κάποιος κάποιο σύστημα και να μου το προτείνει? Γιατί απο αξιολογήσεις δεν διαβάζω και τα καλύτερα και ειδικά την tp-link δεν την συμπαθώ καθόλου γιατί έχω χτικιάσει με κάτι repeater της παλιότερα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καλωδιο δε χρειαζεσαι mesh. Αναλογα το σπιτι μπορει 1 να μη φτανει για καθε οροφο.

Μπορεις πχ να παρεις 3  τετοια  https://www.skroutz.gr/s/27714375/Ubiquiti-UniFi-6-Lite-Access-Point-Wi-Fi-6-Dual-Band-2-4-5GHz.html

η

https://www.skroutz.gr/s/40518286/TP-LINK-EAP613-v1-WiFi-Mesh-Network-Access-Point-Wi-Fi-6-Dual-Band-2-4-5GHz.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αν έχω καλώδιο δεν χρειάζομαι mesh? Θελω όλο το ασύρματο δίκτυο να είναι ένα. Δεν θέλω άλλο repeater σε κάθε όροφο μιας και υπάρχει η τεχνολογία mesh πλέον θέλω να κινούμαι απρόσκοπτα σε όλο το χώρο. Το σπίτι είναι 350τμ στο σύνολο οπότε πιστεύω 1 σε κάθε όροφο θα είναι οκ. Τα ubiquiti ξέρω είναι ότι καλύτερο αλλά φεύγουν εκτός budget. Αυτό το ethernet backhaul που γράφουν μερικά πως ακριβώς λειτουργεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Antonisk2003 είπε

Αυτό το ethernet backhaul που γράφουν μερικά πως ακριβώς λειτουργεί? 

 

Picture1_20220620054337d[1].pngτα συνδεεις μεταξυ τους βαση της εικόνας, με ethernet, αντί για wifi. οποτε εχεις πολυ καλυτερες ταχυτητες κ πιο σταθερη συνδεση.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το κατάλαβα, οπότε μιας και έχω τη δυνατότητα καλωδίου καλύτερα να τα βάλω έτσι. Έχει βάλει κάποιος κάποιο σύστημα mesh να μου πει πως δουλεύουν όμως γενικά και αν είναι ευχαριστημένος? αν είναι σταθερά? γενικά στις κριτικές που διαβάζω βλέπω αρκετές αποσυνδέσεις και κολλήματα. Ερώτηση: έχουν όλα τα συστήματα τη δυνατότητα σύνδεσης με καλώδιο? ή πρέπει να το λέει κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω βάλει τα deco m9 plus ασύρματα. Απλροβλημάτιστα εδώ κι έναν χρόνο.  Ούτε κολλήματα,  ούτε restart,  σώθηκα. 

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
On 03/09/2023 at 20:08, Antonisk2003 said:

ok το κατάλαβα, οπότε μιας και έχω τη δυνατότητα καλωδίου καλύτερα να τα βάλω έτσι. Έχει βάλει κάποιος κάποιο σύστημα mesh να μου πει πως δουλεύουν όμως γενικά και αν είναι ευχαριστημένος? αν είναι σταθερά? γενικά στις κριτικές που διαβάζω βλέπω αρκετές αποσυνδέσεις και κολλήματα. Ερώτηση: έχουν όλα τα συστήματα τη δυνατότητα σύνδεσης με καλώδιο? ή πρέπει να το λέει κάπου?

ειχα βαλει σε πελατη deco m4 και τα ειχα βαλει ολα ως access points και οχι ως router. τα πιο πολλα παιζουν ethernet backhaul  αλλα το καθενα εχει τις παραξενιες του οποτε καλο ειναι να διαβασεις το πως παιζουν σε ethernet backhaul. σε καλα παιζουν και fritz αλλα πολυ μεγαλυτερο κοστος. θα προτιμουσα ubiquiti   βεβαια απο tp link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εχω ένα DECO M4R (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-m4/)  συνδεδεμένο κατευθειάν πάνω στο router που δίνει η COSMOTE με καλώδιο δικτύου. Κανένα πρόβλημα σχεδόν 1 χρόνο και κάτι που το έχω. Εαν έχει κολήσει το έχει κάνει μια δυο φορές. Καμία απώλεια ταχύτητας 300Mbps όταν είμαι συνδεδεμένος πάνω στο router της Cosmote ίδια ταχύτητα όταν είμαι συνδεδεμένος πάνω στο DECO.
Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις κοίτα να έχει 1Gbs κάρτα δικτύου για να μην έχεις απώλειες ταχύτητας.  Το setup είναι απλό, το ορίζεις σαν access point, βάζεις το ίδιο SSID και Wifi κωδικό που έχει και το router της cosmote και είσαι οκ. Το μόνο αρνητικό που έχω βρει σε αυτό το μοντέλο είναι ότι password security για το WiFi είναι μέχρι WPA2 ενώ το Router της Cosmote WPA3 που χρειάζεται να το ρυθμίσω σε WPA2 για να μπορεί να λειτουργεί το roaming χωρίς καμία αισθητή αποσύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν να εκλεινες το wifi του cosmote router και να εβαζες εκει αλλο ενα Deco για να εχεις σωστο Roaming. συνηθως δηλαδη κλεινεις το Wifi απο το router του παροχου και το αντικαθιστας με το deco

1 hour ago, Okkin said:

εγώ εχω ένα DECO M4R (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-m4/)  συνδεδεμένο κατευθειάν πάνω στο router που δίνει η COSMOTE με καλώδιο δικτύου. Κανένα πρόβλημα σχεδόν 1 χρόνο και κάτι που το έχω. Εαν έχει κολήσει το έχει κάνει μια δυο φορές. Καμία απώλεια ταχύτητας 300Mbps όταν είμαι συνδεδεμένος πάνω στο router της Cosmote ίδια ταχύτητα όταν είμαι συνδεδεμένος πάνω στο DECO.
Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις κοίτα να έχει 1Gbs κάρτα δικτύου για να μην έχεις απώλειες ταχύτητας.  Το setup είναι απλό, το ορίζεις σαν access point, βάζεις το ίδιο SSID και Wifi κωδικό που έχει και το router της cosmote και είσαι οκ. Το μόνο αρνητικό που έχω βρει σε αυτό το μοντέλο είναι ότι password security για το WiFi είναι μέχρι WPA2 ενώ το Router της Cosmote WPA3 που χρειάζεται να το ρυθμίσω σε WPA2 για να μπορεί να λειτουργεί το roaming χωρίς καμία αισθητή αποσύνδεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubiquity θα προτιμούσα και εγώ φυσικά αλλά δυστυχώς πολύ υψηλό το κόστος για την τσέπη μου. Το θέμα είναι ότι θέλω να πάρω με τη μία triple pack mesh γιατί μέχρι να στήσω rack για να δουλέψουν όλες οι πρίζες δικτύου σώθηκα.... πολύ μεγάλο κόστος και προς το παρόν το σπίτι μιας και είναι καινούργιο έχει άλλες προτεραιότητες, οπότε τουλάχιστον ας έχουμε wifi για τα βασικά! Και εγώ καθαρά σαν access point θα το δουλέψω και ρούτερ θα κρατήσω του παρόχου (λογικά cosmote με booster παρέα όπως το έχω και στο υπάρχον σπίτι). 

Να σας πω την αλήθεια μάλλον κατέληξα στο deco x50 (https://www.skroutz.gr/s/33651985/TP-LINK-Deco-X50-v1-WiFi-Mesh-Network-Access-Point-Wi-Fi-6-Dual-Band-2-4-5GHz-se-Triplo-Kit.html) που έχει wifi 6 και απότι διάβασα σε περίπτωση που έχεις smart συσκευές μπορείς να δημιουργήσεις χώρια δίκτυο για αυτές για ασφάλεια. 

Κοιτούσα γενικά διάφορες εκδόσεις και αν κατάλαβα καλά η σειρά Μ πλέον έχει καταργηθεί σαν πιο παλιά και έχει αντικατασταθεί από τη σειρά Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

καλο θα ηταν να εκλεινες το wifi του cosmote router και να εβαζες εκει αλλο ενα Deco για να εχεις σωστο Roaming. συνηθως δηλαδη κλεινεις το Wifi απο το router του παροχου και το αντικαθιστας με το deco

 

ναι το έχω σκεφτεί αλλά πρέπει να έχω ακόμα μια συσκευή deco στο ίδιο σημείο με το router και δεν βολεύει λόγω χόρου. Αυτό που ήθελα να δοκιμάσω κάποια στοιγμή είναι να αντικαταστήσω το router με Deco αλλά δεν το έχω ψάξει να δω για να υποστηρίζει και το σταθερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Okkin said:

ναι το έχω σκεφτεί αλλά πρέπει να έχω ακόμα μια συσκευή deco στο ίδιο σημείο με το router και δεν βολεύει λόγω χόρου. Αυτό που ήθελα να δοκιμάσω κάποια στοιγμή είναι να αντικαταστήσω το router με Deco αλλά δεν το έχω ψάξει να δω για να υποστηρίζει και το σταθερό. 

τα deco ειναι router οχι adsl/vdsl/voip modem router οποτε δεν γινεται.μονο αν πας σε οικοσυστημα της fritz . εκτος αν καποιο deco παιζει με καποιο adsl/vdsl,voip modem router.

1 hour ago, Antonisk2003 said:

Ubiquity θα προτιμούσα και εγώ φυσικά αλλά δυστυχώς πολύ υψηλό το κόστος για την τσέπη μου. Το θέμα είναι ότι θέλω να πάρω με τη μία triple pack mesh γιατί μέχρι να στήσω rack για να δουλέψουν όλες οι πρίζες δικτύου σώθηκα.... πολύ μεγάλο κόστος και προς το παρόν το σπίτι μιας και είναι καινούργιο έχει άλλες προτεραιότητες, οπότε τουλάχιστον ας έχουμε wifi για τα βασικά! Και εγώ καθαρά σαν access point θα το δουλέψω και ρούτερ θα κρατήσω του παρόχου (λογικά cosmote με booster παρέα όπως το έχω και στο υπάρχον σπίτι). 

προσωρινα μπορεις να τερματισεις τα καλωδια σε rj45 αντι για rack και patch panel .αν καταλαβα καλα αυτο που αναφερεις και δεν καταλαβα κατι λαθος. οπως και αν υπαρχει δομημενη καλωδιωση ακομα και ενα παλιο router μπορει να γινει access point.απλα θα χασεις το roaming συγκριτικα με το mesh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κατάλαβες @poulinos. Αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω αρχικά. Και όσων αφορά το ασύρματο στράφηκα κατευθείαν σε mesh μόνο και μόνο για να μην χάσω το roaming, διαφορετικά θα έκανα δουλίτσα με 2-3 φτηνά repeaters του 20αρικου.... Πέρα από το roaming που δεν έχουν όμως αυτά τα φτηνά repeaters δεν είναι και καθόλου σταθερά στη λειτουργία τους. Γιαυτό και ρώτησα εδω στην ομάδα αν έχει κανείς κάποιο mesh system να δω και απόψεις για σταθερότητα και λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως αν θες σταθεροτητα θα πρεπει να εχεις ethernet backhaul .κοινως να ειναι access point και οχι repeaters.εκει και του 20αρικου που λεει ο λογος να παρεις θα εισαι 10 φορες πιο stable απο οτι με ενα repeater. αλλο τοσο αν παρεις και μια πιο καλη πιο ακριβη μαρκα. σε mesh εχω παιξει σε deco. σε Review εχω κανει τα παντα σε fritz, εχω κανει της dlink τα covr και της asus το lyra trio. υπαρχουν Review εδω μεσα. υπαρχει και η λυση να βαλεις κατι φτηνο οπως καποιο adsl/vdsl modem router και αργοτερα οταν εχεις παραπανω χρηματα και εχεις τελειωσει με το σπιτι κτλ να παρεις κατι καλο.

24 minutes ago, Antonisk2003 said:

Καλά κατάλαβες @poulinos. Αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω αρχικά. Και όσων αφορά το ασύρματο στράφηκα κατευθείαν σε mesh μόνο και μόνο για να μην χάσω το roaming, διαφορετικά θα έκανα δουλίτσα με 2-3 φτηνά repeaters του 20αρικου.... Πέρα από το roaming που δεν έχουν όμως αυτά τα φτηνά repeaters δεν είναι και καθόλου σταθερά στη λειτουργία τους. Γιαυτό και ρώτησα εδω στην ομάδα αν έχει κανείς κάποιο mesh system να δω και απόψεις για σταθερότητα και λειτουργία. 

 

οπως και να φτιαξεις και το rack με ωραιο τροπο πχ με panduit keystones,patch panels

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα λόγω χαμηλού σχετικά budget (~250e) δεν είχα και πάρα πολλές επιλογές δυστυχώς.... Κοιτούσα και τα asus zen που είναι περίπου στα ίδια λεφτά αλλά επειδή με το router dsl-ac56u δεν είχα μείνει καθόλου ευχαριστημένος που είχα παλιότερα (πάρα πολλά κολλήματα ειδικά στο wifi όταν είχα 10 συσκευές πάνω) δεν ξαναπήγα σε asus. Έτσι λοιπόν κατέληξα στα deco. Σχετικά με το rack έτσι θέλω να το κάνω αλλά αυτό θα μου πάρει αρκετό χρόνο και χρήμα γιατί ολόκληρο το σπίτι 3 όροφοι έχει πάνω κάτω γύρω στα 50 ethernet. Λογικά θα επανέλθω για βοήθεια εκείνη την ώρα! Να είμαστε καλά να φτιάχνουμε 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...