Προς το περιεχόμενο

Η Nintendo παρουσίασε μία κατακόκκινη έκδοση του Switch OLED, τη Mario Red Edition!


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πολλά πράγματα πουλάνε, αλλά δε σημαίνει ότι είναι και καλά. Σαν καταναλωτής σε ενδιαφέρει περισσότερο αν πουλάει μια συσκευή ή αν είναι πραγματικά καλή; Η Porsche πουλάει λιγότερο από τη Fiat. Ποια από τις 2 βγάζει καλύτερα αυτοκίνητα;

Το switch είναι μια συσκευή με περισσότερες πωλήσεις, αλλά χειρότερες επιδόσεις και πολύ λιγότερα παιχνίδια από ένα πχ deck.

Αυτό σημαίνει ότι η Nintendo θα πρέπει να σκεφτεί να το αναβαθμίσει για να έρθει στο σήμερα ΠΡΙΝ πέσουν οι πωλήσεις. Μια πτώση πωλήσεων σε κάθε προϊόν δεν έχει μόνο απώλειες για το ιδιο το προϊόν, αλλά και για την εταιρεία.

Πολλά παιχνίδια παίζουν οριακά σε αυτό το hardware. Πρέπει να σκεφτεί σοβαρά μια ουσιαστική αναβάθμιση.

Ποια ακριβώς είναι τα παιχνίδια που θα ένοιαζε κάποιον αυτή τη στιγμή να παίξει στο steam deck σε σχέση με αυτά της Nintendo? Τα exclusive του pc?

Επίσης η σύγκριση Φεράρι Φίατ είναι άκυρη, το switch είναι πανάκριβη συσκευή με ακριβό hardware (τουλάχιστον στα first party γιατί στα υπόλοιπα είναι οκ) η οποία παρόλα αυτά πουλάει πολύ περισσότερο από οτιδήποτε.

Και μην ανησυχείς θα βγει και διάδοχος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Ποια ακριβώς είναι τα παιχνίδια που θα ένοιαζε κάποιον αυτή τη στιγμή να παίξει στο steam deck σε σχέση με αυτά της Nintendo? Τα exclusive του pc?

Επίσης η σύγκριση Φεράρι Φίατ είναι άκυρη, το switch είναι πανάκριβη συσκευή με ακριβό hardware (τουλάχιστον στα first party γιατί στα υπόλοιπα είναι οκ) η οποία παρόλα αυτά πουλάει πολύ περισσότερο από οτιδήποτε.

Και μην ανησυχείς θα βγει και διάδοχος

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

1) Υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ παιχνίδια στο deck που δεν υπάρχουν στο Switch. Πολύ περισσότερα από αυτά που υπάρχουν στο Switch και όχι στο Deck. Τα περισσότερα από αυτά υπάρχουν σε όλες τις άλλες κονσόλες εκτός του Switch.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nintendo_Switch_games_(0–9_and_A)  και 

https://www.pcgamesn.com/steam-deck/8000-verified-playable-games

Υπαρχουν παιχνιδάρες και από τις 2 πλευρές και όλα είναι θέμα γούστου, οπότε στα games κερδίζει με τεράστια διαφορά το deck.

2) Η σύγκριση Ferrari Fiat δε  έγινε ποτέ. Εγώ για Porsche έγραψα. Ξέρω ότι δεν αλλάζει την ουσία, αλλά δείχνει ότι διαβάζοντας το σχόλιό μου τα είδες όλα κόκκινα και η λογική πήγε για ύπνο. Για αυτό και δεν κατάλαβες ότι ο παραλληλισμός δεν ήταν για να δείξω την ποιότητα Switch - Deck, αλλά για να κάνω σαφές ότι οι πωλήσεις δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την ποιότητα ή την αξία του προϊόντος. Το Switch είναι μία συσκευή που πουλιέται ΣΑΝ να έχει πανάκριβο hardware. Εκτός της οθόνης που είναι, πλέον, OLED δεν έχει τίποτε άλλο ιδιαίτερο. Ο επεξεργαστής είναι προϊστορικός για τα δεδομένα της τεχνολογίας και όλα τα υπόλοιπα είναι έτσι κι έτσι. Τα SOCs των κινητών το έχουν ξεπεράσει εδώ και αρκετά χρόνια σε ολα τα επίπεδα. Ακόμα και με τα δεδομένα της Nvidia είναι παλιός. Τεχνολογικά, το Steam deck είναι πολύ μπροστά και η κονσόλα της Valve είναι απείρως πιο ευέλικτη. μπορείς, αν θέλεις να περάσεις ακόμα και Windows. Υπάρχουν επίσημοι drivers στο site της Valve.

Για τα μηχανάκια των Windows (Asus ROG κτλ) δε θα μιλήσω γιατί είναι σε άλλη κατηγορία τιμής και το θεωρώ άδικο.

3) Δεν ανησυχώ. ΤΟ ΞΕΡΩ ότι θα βγει και το θέλω. Ψάχνω τόσο καιρό μια φορητή κονσόλα και δεν αγοράζω γι αυτό ακριβώς το λόγο. Αλλά η Nintendo βρίσκει συχνά νέους τρόπους να με απογοητεύει...

  

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι προφανώς δεν έχετε ιδέα από Nintendo.Το να βγάζει καινούργια χρώματα ή σχέδια το κάνει με κάθε φορητή της κονσόλα.Με τα DSi,DSi XL,3DS,3DS XL,2DS και 2DS XL έχει βγάλει άπειρα σχέδια για την κάθε μια ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Κάποιοι προφανώς δεν έχετε ιδέα από Nintendo.Το να βγάζει καινούργια χρώματα ή σχέδια το κάνει με κάθε φορητή της κονσόλα.Με τα DSi,DSi XL,3DS,3DS XL,2DS και 2DS XL έχει βγάλει άπειρα σχέδια για την κάθε μια ξεχωριστά.

ευχαριστούμε για το μάθημα Ιστορίας, αν γίνεται να μας θυμίσεις το αν έριχνε και τις τιμές της; 

Επεξ/σία από aleka13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, aleka13 said:

Μιας και βλέπω αρκετές «παραδοχές» στα σχόλια, θέλω και εγώ να «παραδεχτώ» όσους PCάδες έχουν «σπάσει» τα παιχνίδια της (για λόγους back up, εννοείται). Της αξίζει κάθε καινούργιο της software να ...γίνεται back up, ΑΛΥΠΗΤΑ.  Και μη γράψει κανένα  fanboy ότι τη Νιντέντο δεν τη νοιάζει, γιατί ξέρουμε ότι τη τσούζει. Δεν πειράζει μάγκες,  ρίξτε και άλλο αλατάκι στη πληγή της. Σας αγαπάω τόσο, όσο τα fanboys αγαπάνε το FOMO των 350€ για τεχνολογία 8ετίας. 🥰

Να παίζουμε παιχνίδια που γουστάρουμε θέλουμε, όχι να κάνουμε benchmarks. Χαίρομαι που τα παιδιά μου παίζουν μαζί μου παιχνιδάρες στο switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thanoskkk είπε

Να παίζουμε παιχνίδια που γουστάρουμε θέλουμε, όχι να κάνουμε benchmarks. Χαίρομαι που τα παιδιά μου παίζουν μαζί μου παιχνιδάρες στο switch.

Εγώ θέλω και τα δύο. Και δεν έχω παιδιά, μάλλον δεν ταιριάζουμε...🫣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα ήταν ωραίο το Switch να μπορούσε να σηκώνει παιχνίδια σαν GTA, Assassins Creed, Cyberpunk, Death Stranding (γιατί όχι), πιθανόν και κάποια από τα παιχνίδια της Sony που έχουν κυκλοφορήσει σε pc.

Κακά τα ψέματα, θα μπορούσε το OLED να είχε βγει ως Pro με σημαντική αναβάθμιση στο hardware.

Γιατί το Switch 2 θα έχει LCD σίγουρα για λόγους αυτονομίας. Το θέμα είναι τι hardware θα έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Νομίζω ότι θα ήταν ωραίο το Switch να μπορούσε να σηκώνει παιχνίδια σαν GTA, Assassins Creed, Cyberpunk, Death Stranding (γιατί όχι), πιθανόν και κάποια από τα παιχνίδια της Sony που έχουν κυκλοφορήσει σε pc.

Κακά τα ψέματα, θα μπορούσε το OLED να είχε βγει ως Pro με σημαντική αναβάθμιση στο hardware.

Γιατί το Switch 2 θα έχει LCD σίγουρα για λόγους αυτονομίας. Το θέμα είναι τι hardware θα έχει.

Οι oled δεν είναι λιγότερο ενεργοβόρες από τις LCD? Είναι κακή περίπτωση η LCD όπως και να το κάνουμε και ο μόνος λόγος είναι το κόστος, εγώ θα περιμένω oled για να είμαι ειλικρινής μιας και παίζω φορητά

Στο θέμα της δύναμης προφανώς και θέλουμε όλοι δυνατό switch και προφανώς η Nintendo το τραβάει από τα μαλλιά όσο δεν πάει, αλλά όταν από τη μια σου δίνει tears of the kingdom και θες να παίξεις totk (ή ποσά άλλα exclusive της) θα το υποστείς, αλλιώς μπορείς να παίξεις τις πατάτες τύπου starfield, το τελευταίο ac ή το cyberpunk τα οποία είναι όλα στην καλύτερη μέτρια παιχνίδια

Τα 3rd party για τη Nintendo είναι έξτρα θετικό δεν είναι όμως λόγος αγοράς για εμάς που έχουμε τη κονσόλα.

Κάποια παιχνίδια προσωπικά (παιχνίδια που δεν είναι προβληματικά ή πολύ βαριά) θα τα προτιμήσω στο switch γιατί με βολεύει το format, αλλά στην τελική για αυτό και έχω άλλα συστήματα, δεν θα έκανα ποτέ το switch main κονσόλα μου ακριβώς επειδή δεν είναι αρκετά ισχυρό. Μακάρι να ήταν αλλά δεν είναι, αλλά από τη στιγμή που θέλω να παίζω τα παιχνίδια της θα την αγοράσω και απλά θα περιμένω να βγει κάτι καλύτερο.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...