Προς το περιεχόμενο

GTX 1650 ή RTX 2050;


ShadowSpectre
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Aten-Ra,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

Μιας και το παλαιό laptop ημιλειτουργει και μου κάνει τη ζωή δύσκολη, θέλω να πάρω ένα καινούργιο. Κυρίως για δουλειές το θέλω και πλοήγηση αλλά δε με χαλάει να τραβάει και κανα παιχνίδι χαλαρά στα 1080p. Έχω δει ένα λάπτοπ που βγαίνει σε δυο εκδόσεις ( βλέπε τίτλο post ).

Τα υπόλοιπα specs είναι: ram --> 8gb DDR4

CPU: Core i5 11400h

Σκληρός: 512 PCIe NVMe

Το θέμα είναι ότι σε διαφορες σελίδες και benchmark η GTX πατάει την RTX κατά 5-8 FPS, διαβάζοντας ως αιτιολογία τη βασική μνήμη και το TGP. Βέβαια, λένε για το DLSS της RTX που ανατρέπει τα δεδομένα στη σύγκριση αυτή αλλά και η GTX δε χρησιμοποιεί αναλογη τεχνολογία; FSR; Όπου υποστηρίζονται φυσικά.

Διαβάζω πράγματα αλλά θέλω και τα φώτα σας σχετικά με ποια έκδοση να επιλέξω, αφενός για τη πιο vfm αγορά και αφετέρου να μάθω κάτι, μιας και απέχω καιρό από την  PC αγορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

18 hours ago, ShadowSpectre said:

Γεια χαρά,

Μιας και το παλαιό laptop ημιλειτουργει και μου κάνει τη ζωή δύσκολη, θέλω να πάρω ένα καινούργιο. Κυρίως για δουλειές το θέλω και πλοήγηση αλλά δε με χαλάει να τραβάει και κανα παιχνίδι χαλαρά στα 1080p. Έχω δει ένα λάπτοπ που βγαίνει σε δυο εκδόσεις ( βλέπε τίτλο post ).

Τα υπόλοιπα specs είναι: ram --> 8gb DDR4

CPU: Core i5 11400h

Σκληρός: 512 PCIe NVMe

Το θέμα είναι ότι σε διαφορες σελίδες και benchmark η GTX πατάει την RTX κατά 5-8 FPS, διαβάζοντας ως αιτιολογία τη βασική μνήμη και το TGP. Βέβαια, λένε για το DLSS της RTX που ανατρέπει τα δεδομένα στη σύγκριση αυτή αλλά και η GTX δε χρησιμοποιεί αναλογη τεχνολογία; FSR; Όπου υποστηρίζονται φυσικά.

Διαβάζω πράγματα αλλά θέλω και τα φώτα σας σχετικά με ποια έκδοση να επιλέξω, αφενός για τη πιο vfm αγορά και αφετέρου να μάθω κάτι, μιας και απέχω καιρό από την  PC αγορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Πάρε με Ryzen 5600H και RX6500M η RTX3050M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δώσε link για τα laptop

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/asus-tuf-gaming-f15-fx506hf-hn014w-laptop-15-6-ips-144-hz-core-i5-11400h-8-gb-512-gb-rtx-2050-4-gb-windows-11-home-_4137841

 

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/asus-tuf-gaming-a15-fa506ihrb-hn080w-laptop-15-6-ips-ryzen-5-4600h-8-gb-512-gb-gtx-1650-4-gb-windows-11-home-_4199065

 

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι ο ένας ήταν Ryzen τελικά. Δε μπορώ να ανέβω παραπάνω χρηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 hours ago, ShadowSpectre said:

Πάρε αυτό με την 2050 , οι διαφορές θα είναι μικρές με την 1650Μ αλλά έχει καλύτερο CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...