Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε τη 2η γενιά του εξαιρετικά δημοφιλούς βιντεοπροβολέα Freestyle


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, absoluteblade said:

Rainbow effect βλέπεις καθόλου; Και τα χρώματα είναι καλά; Από θόρυβο τι λέει και από μαύρα;

 

Ντισκλειμερ δεν έχω μεγάλη εμπειρία από προτζεκτορες, γενικά τους σνομπαρα μέχρι που πήρα ένα των 150 ευρώ πέρυσι και μου άρεσε η φάση.

Η εικόνα από ανάλυση μου φαίνεται άψογη και τα χρώματα έχουν ωραιο βαθος, χωρίς να έχω μαύρα τηλεόρασης, δεν ξέρω ποσό καλύτερα μπορεί να δείξει ένα προτζεκτορας. Rainbow φαινόμενα δεν έχω παρατηρήσει καθόλου.

Γενικα στα ριβιου βλέπω ότι έχει την καλύτερη εικόνα για την τιμη χωρίς να διαθέτει τπτ παραπάνω. Ούτε πολλές θύρες, ούτε σμαρτ λειτουργίες. Εγώ που είχα ένα google tv ήδη με κάλυψε απόλυτα. Επίσης το ηχείο που διαθέτει είναι αστείο, θέλει εξωτερική λύση, έχω ένα φορητό jbl και βαράει καλά.

Ενα μόνο μειονέκτημα αναφέρεται γενικά και είναι ο θόρυβος, ο οποίος σχεδόν εξαφανίζεται αν ο προτζεκτορας μπει σε λειτουργία eco, με απειροελάχιστη μείωση φωτεινότητας. Η χρήση που κάνω είναι σε εξωτερικό χώρο και δεν ενοχλήθηκα ποτέ. Και σε εσωτερικό που τον έχω δουλέψει πάλι δεν με ενόχλησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Diavolos666 said:

Δεν το μπέρδεψα, ανέφερα την τεχνολογία που έχει, το 3LCD είναι με 3 chip και πρισματική τεχνολογία για να ενώσει τα rgb χρώματα, το 1 chip είναι με δίσκο που γυρίζει για κάθε χρώμα οπότε το κάθε χρώμα μπορεί να είναι για το 1/3 του χρόνου εκτεθειμένο στην δέσμη φωτός.

Είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία, η μία με την άλλη, το είπες και εσύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, absoluteblade said:

Είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία, η μία με την άλλη, το είπες και εσύ!

Ακριβώς και είπα ότι η τεχνολογία του δεν είναι η καλύτερη με 3 chips, οπότε υποδεέστερη απόδοση χρωμάτων.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Diavolos666 said:

Ακριβώς και είπα ότι η τεχνολογία του δεν είναι η καλύτερη με 3 chips, οπότε υποδεέστερη απόδοση χρωμάτων.

Κοίτα δεν συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα με τα πόσα chip έχουν! Πρώτα από όλα το σύστημα προβολής 3lcd δεν είναι τσίπ , είναι οθόνες κανονικές, μικρού μεγέθους, μέσα από τις οποίες περνάει το φως! Ο dlp έχει ένα τσιπάκι που ανοιγοκλείνει καθρέφτες και το φως περνάει πριν από ένα χρωματικό δίσκο που και αυτός έχει βελτιωθεί με την προσθήκη και άλλων χρωμάτων! Οι dlp όμως πλέον χρησιμοποιούν και άλλες πηγές φωτισμού, χωρίς δίσκο, όπως Led , 4 ή 3 αντίστοιχων χρωμάτων, red, green, blue, blue ή και λέιζερ! Η ποιότητα των χρωμάτων λοιπόν είναι σχετική πλέον, αλλά πάντως δεν έχει να κάνει με τα chip! Δεν στέκει σαν έκφραση αλλά και ως μέτρο σύγκρισης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

βρήκα το συγκεκριμένο θέμα και ειπα να μην ανοιξω νεο thread . Το SAMSUNG  frestyle 2nd gen στα 480 ευρω πως ακουγεται? αξιζει το ποσο? 

Υπαρχει κατι που θα προτεινε καποιος μεχρι 500 ευρω σε Full HD native σε portable ή mini ?

Υπάρχουν καποια mini projectors  πχ Xiaomi Mi Smart 2, wanbo t6 ( το αγορασε ενας φίλος) , ULTIMEA APOLLO P40 ( 200 euro απο Γερμανία  εχει εξαιρετικά reviews) ,xgimi mogo 2 pro, Philips NeoPix 730 ,  m2 viewsonic , nebula ?τα οποία κοιτάζω εναλλακτικά . Δεν γνωρίζω τα πολύ εις βάθος, εαν ειναι γνωστης καποιος?

¨Εχετε κάποια άλλη προταση ? Το freestyle φαινεται το popular στην ευρωπη όπως στην γερμανία πχ . Ευχ

 

Επεξ/σία από charalampos0388
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...