Προς το περιεχόμενο

Αγορά OLED 65'' - Γνώμες LG/Samsung - Γνώμη για εκθεσιακή


spyros66666
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από HALF EVIL,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά OLED 65" TV. ( περίπου στα 3+ μέτρα είναι ο καναπές) . Gaming (ps,xbox κτλπ) δεν κάνω για την ώρα.

Είμαι μεταξύ LG και Samsung και συγκεκριμένα στις 2 παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/37005597/LG-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-OLED-OLED65C26LD-HDR-2022.html
https://www.skroutz.gr/s/35838172/Samsung-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-OLED-QE65S95BATXXH-HDR-2022.html
(Θα γίνει και έδκοση τιμολογίου για φίλο οπότε θα υπάρχει μια έξτρα έκπτωση)
Πίστευετε ότι τα χρήματα είναι αρκετά για τα συγκεκριμένα μοντέλα ??? Έχετε να προτείνετε κάτι μεταξύ των 2 αυτών ή κάποιας άλλης?? Αξίζει τόσο πολύ η διαφορά χρημάτων με κάποια αντίστοιχη QLED ??

Επίσης την Samsung την έχει το Πλαίσιο στα 1260Ε εκθεσιακό μοντέλο , είναι στο μαγαζί 7-8 μήνες . Μαζί 2 έτη εγγύηση απο την ημέρα αγοράς και σκέφτομαι +5 χρόνια επέκταση. Αξίζει για εκθεσιακό μοντέλο ???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Επεξ/σία από spyros66666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung είναι καλύτερη - όχι δοκιμασμένη στον χρόνο όμως (βλ νέα τεχνολογία). 

Η LG πιο safe, λόγω των ανωτέρω. 

Στην εκθεσιακή δεν θα πήγαινα για κανέναν λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκθεσιακή μου την κατεβάζει στα 1150 , που με τιμολόγιο πηγαίνει στα 930. Βέβαια 7 μήνες εκθεσιακή στο Πλαίσιο είναι σταν 2-3 χρόνια σε οικιακή χρήση.

Επίσης έχει γίνει και πρόταση για το μοντέλο Α της LG , για 400Ε πιο οικονομικό απο το μοντέλο C .

https://www.skroutz.gr/s/37858419/LG-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-OLED-65A26LA-HDR-2022.html

Σχετικά με τα μοντέλα της LG Α/Β/C υπάρχει κάποια άποψη , ή έντονη διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν θα πήγαινα σ' εκθεσιακή και σε άλλου τύπου τηλεόραση, πόσο μάλλον σε OLED που είναι και πιο ιδιαίτερες/ευπαθείς. Θα πήγαινα σε καινούρια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Και ό,τι πρόβλημα προέκυπτε θα ήταν από δική μου χρήση, ατυχία κτλ. Όχι επειδή την είχαν στο κατάστημα σε λειτουργία 24/7, και ποιος ξέρει τι πρόβλημα θα μου έβγαζε και πότε. Just my two cents. 🙂

Τώρα, για τα A/B/C. Η A ανήκει στις entry-level (με panel στα 60Hz). Η B είναι στην ενδιάμεση κατηγορία. Ανεβάζει τα Hz στα 120, αλλά φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με την Α κι έχει πιο χαμηλή φωτεινότητα από τη C. Και η C είναι στα 120Hz, έχει evo panel, και καλύτερο επεξεργαστή. Η σειρά πάει C > B > A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.plaisio.gr/lg-oled-tv-65b26la-65-4k-ultra-hd_3990583

Η συγκεκριμένη είναι σε αρκετή καλή προσφορά ( παραλαβή απο το Ηράκλειο μόνοα) και σε σχέση με skroutz είναι 250Ε κάτω ( με τιμολόγιο κατεβαίνει στα 1000Ε )

Σε φωτεινότητα δεν ξέρω αν είδα τρελές διαφορές σε Α με C ( B δεν βρηκα σε έκθεση )

Λόγω προσφοράς και μονο λέω να πάω στην B για αυτά που προσφέρει.(πάντα και επέκταση εγγύησης 5 χρόνια)

Κουτουλιά άραγε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spyros66666 είπε

Πήγα στην B με μια έξτρα έκπτωση.

Η διαφορά με την C ήταν 410Ε ... δε το λες και λίγο

Με το καλό να την παραλάβεις και να τη χαρείς. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση
Στις 13/9/2023 στις 1:35 ΜΜ, spyros66666 είπε

Ήρθε το κτήνος , μπήκε και στον τοίχο.

Τρομερά χρώματα , το μαύρο τα σπάει , ευκολο και ωραίο μενού! 

 

Με γειες, από φωτεινότητα πως πάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2023 στις 12:10 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Με γειες, από φωτεινότητα πως πάει; 

Νομίζω πολύ καλύτερη απο ότι περίμενα και απο αυτά που διάβαζα. Καλύπτει 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2023 at 13:35, spyros66666 said:

Ήρθε το κτήνος , μπήκε και στον τοίχο.

Τρομερά χρώματα , το μαύρο τα σπάει , ευκολο και ωραίο μενού! 

 

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν τελικά επέλεξες αυτή που έλεγες ότι ήταν διαθέσιμη μόνο στο κατάστημα. Αν ναι, ξέρεις αν ήταν εκθεσιακή; Έχω δει και γω μια που είναι διαθέσιμη σε κατάστημα μόνο αλλά σκεφτομαι μην είναι αυτή που έχουν ανοιχτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...