Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με Speedport Plus 2


VFerF1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από VFerF1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους,

Πολύ πρόσφατα πήγα στο Speedport Plus 2 από το Speedport Plus, μετά από εντολή τεχνικού (βέβαια δεν υπήρχε λόγος, μιας και το πρόβλημα ήταν αλλού).

1) Ενώ η σύνδεση του modem στο internet είναι σταθερή, διακόπτεται η σύνδεση τυχαία μόνο στο Ethernet που έχω 2 laptop πάνω (είναι με switch, αλλά έτσι ήταν χρόνια τώρα κ στο άλλο modem και δεν είχα θέμα). Άλλαξα το "Physical type" σε xDSL αντί για Auto, αλλά δεν λύθηκε το θέμα. Για να φτιάξει, είτε περιμένω κάποια λεπτά και επανέρχεται τυχαία, είτε κάνω reboot το modem. Όταν γίνεται αυτό, έχω internet κανονικά σε άλλες συσκευές χωρίς κανένα θέμα, π.χ wifi. Πως μπορεί να λυθεί? Αρχικά το switch το είχα συνδεδεμένο στην LAN1, δοκίμασα να το κάνω τράμπα και να το βάλω στην LAN2, αλλά δεν φαίνεται επίσης να λύθηκε το θέμα.

2) Έχω 1 παλιό ZTE USB Dongle (ZTE MF110) που παίρνει κάρτα sim και έχω 1 αριθμό μέσα κ το χρησιμοποιώ ως failover. Στο Speedport W724V και στο Plus έπαιζε οκ. Σε αυτό, δεν συνδέεται, παρ'οτι έχω σωστά τις ρυθμίσεις. Μάλλον δεν είναι συμβατό με το Plus 2.
Ξέρουμε ποια Dongle είναι συμβατά? , π.χ το 4G ZTE MF833U1, θα παίξει? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Γενικά έχω αρκετές συσκευές, αλλά με το προηγούμενο Speedport Plus δεν είχα τέτοια θέματα. Έχει ακόμα θέματα το Plus 2?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

Αφαίρεσα προσωρινά το switch και έβαλα το laptop σκέτο πάνω στο router. Κέρδισα σε download speed λίγο αλλά το θέμα παραμένει. Στο άκυρο χάνει την σύνδεση στο internet και μετά την ανακτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...