Προς το περιεχόμενο

Η TCL εισέρχεται στην αγορά της… κουζίνας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Την tcl σε δεκα χρονια απο τωρα, θα την βρισκεις μονο στην wikipedia.

Ξερω εταιριες, κι εσεις ξερετε, που περασαν και περασαν....

Γινεται ενα boom, αλλα δεν ειναι απλα να γινεις ονομα, για να πεις οτι μενεις στην αγορα.

Εγω δεν θα επαιρνα τιποτε απο εταιρια που πεταχτηκε ..... και εγινε trend, ας το εδινε και 1/3 της τιμης απο αλλους.

Κινεζιες ειναι ολα στην τελικη, αλλα καποια ειναι ποιοτητα jumbo και της 'Κυριακης χαρα, και της Δευτερας λυπη'.

Μάλιστα η εταιρεία δεν κρύβει ότι έχει κατοχυρώσει περισσότερα από 3.400 διπλώματα ευρεσιτεχνίας

Παιδιά πείτε μου ότι αυτά τα έχει διαβάσει όλα Ένας.

Κινεζιές είναι όλα στην τελική, αλλά κάποια είναι ποιότητα Jumbo και της 'Κυριακής χαρά, και της Δευτέρας λύπη'.

Τα λύπη φεύγουν με λυποδιάλιση.

Σημείωση:

Η χαρά όμως μένει όχι μόνο για την Κυριακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logistoulis είπε

Δεν είναι, εγώ όσο μπορώ αποφεύγω να αγοράζω χαμηλής ποιότητας πράγματα ακριβώς για αυτό το λόγο

Σε πλυντήριο ρούχων οκ πήρα ένα LG που φαίνεται αξιοπρεπές καθώς εκείνη τη στιγμή είχα σχετικά χαμηλό budget και μέχρι τώρα δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο από προβλήματα, αλλά σε άλλα πράγματα μέσα στο σπίτι όπως πλυντήριο πιάτων Miele ή Mitsubishi κλιματιστικά made in Japan (που είναι παλιά αλλά δεν κάνουν κιχ) ξέρω ότι θα συνεχίσω να τα έχω για πολλά χρόνια ακόμα.

Σε ρούχα το ίδιο υπάρχουν πράγματα που αντέχουν, δεν έχω και κάνα κόλλημα να είμαι μες στη μόδα οπότε αποφεύγω τη λεγόμενη "fast fashion" όπως ο διάολος το λιβάνι.

Φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και στα φθηνά και στα πιο ακριβά πράγματα

Ο βασικός λόγος που θα επιλέξει κάποιος αυτές τις μάρκες είναι για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν θα χρειαστεί να χαλάσουν και να πεταχτούν, οπότε δεν θα χρειαστεί πάλι να κάνει έρευνα αγοράς να αγχώνεται πως θα γίνουν οι δουλειές άμα έχει και οικογενεια, να χάνει χρόνο κοκ. Το περιβάλλοντικο αποτύπωμα είναι συνέπεια από το παραπάνω και έρχεται σε δεύτερη μοίρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ethereum είπε

σε πλυντήρια ρούχων Samsung και LG έχουν φανταστικές συσκευές με πολλά χρόνια εγγύηση , δύσκολη αγορά για να μπείς , πάντως θα δούμε τι θα φέρει η TCL 

Ναι έχουν αλλά από ότι διαβάζω, ειδικά στα Samsung στα πλυντήρια, χτυπάνε οι πλακέτες εκτός εγγύησης. 

15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτά κι αν βαρεθήκαμε να διαβάζουμε. Η Πιτσος έχει τις γραμμές παραγωγής της στην Τουρκία μαζί με Siemens και Bosch. 

Πριν 3 χρόνια αγόρασα φουρνακι, έλεγε η σελίδα ότι συναρμολογειται στην Ελλάδα. Έρχεται εδώ και βλέπω ένα μεγάλο και ωραίο μπροστά στην λαμαρίνα και κάτω δεξιά, made in Turkiye. Κουραστηκα από δήθεν ελληνικά Brand που όλα είναι από Τουρκία, δεν ξέρω γιατί κοροϊδεύουν τον κόσμο. Από την άλλη αμφιβαλλω και για την ποιότητα τους, αγόρασα φορητη εστία κουζίνας από εταιρεία ελληνική, δεν ξέρω που τα φτιάχνουν, αλλά σε λιγότερο από 1 έτος άρχισαν να φεύγουν οι μπογιές. Το μεν καλώδιο χάλασε ο μανδύας της μονωσης έλιωσε και έγινε βραχυκύκλωμα, το ξεβιδωσα με έναν φίλο και βαλαμε καινούργιο καλώδιο. Αν είναι να έχω τέτοια ποιότητα από ελληνικά, προτιμώ το κινέζικο που ξέρω εξ αρχής τι θα γίνει και θα έχει και χαμηλότερη τιμή. 

Το κυρίαρχο ερώτημα σε αυτό που αγόρασες ειναι πόσο το αγόρασες. Εάν το αγόρασες όσο ένα κινεζικο ή λίγο παραπάνω, πήρες την απάντηση σου. Εάν το αγόρασες όσο θα αγόραζες ένα bosch πχ, έχεις δίκαιο να διαμαρτυρεσαι. 

Δεν υπαρχει χώρα που να φτιάχνει ολοκληρωμένα μια συσκευή στην ίδια χώρα εκτός από τις ασιατικές. Όλες οι υπόλοιπες φέρνουν τα ανταλλακτικά από κάπου και ίσως κάτι να φτιάχνουν ή να αγοράζουν από την τοπική αγορά. Και αυτό φάνηκε με τον κορωνοιο γιατί πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες δεν μπορούσαν να βγάλουν παραγωγή καθώς δεν είχαν υλικά από την Κίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπεί παντού, να υπάρχει ανταγωνισμός και να πέφτουν οι τιμές.

Μετά θα κοιτάμε μόνο ποια εταιρεία δίνει τα περισσότερα χρόνια εγγύησης.

Πραγματικά μου είναι αδιάφορο πόσες εταιρείες υπάρχουν στην αγορά.

Ναι Bosch , Miele , Pitsos είναι χρόνια στην αγορά, αλλά το εχουν παρατραβήξει.  Αν θέλεις ανταλλακτικό , θέλουν τα μισά λεφτά της συσκευής σου. 

Για αλλαγή σε φίλτρο απορροφητήρα μου είχαν ζητήσει 160 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, Lewnidas1995 said:

αν γινει αυτο που θες , η τιμη θα ειναι +35%. Θα τα εδινες για το ελληνικο ;

ξέχασες ένα μηδενικό … με ενημέρωσαν από εμπορικό ταξίδι στην Κίνα πρόσφατα - αν +350% σου φαίνονται υπερβολικά, φίλτατε, δεν είναι καθόλου… έτσι βγάζουν λεφτά οι μεγαλέμποροι και τα κράτη από το ΦΠΑ από τον όγκο πωλήσεων… η πλάστιγγα ισοτιμιών- αξιών με Κίνα παραμένει δραματικά ανισσόροπη και ας έχουν αναβαθμιστεί απίστευτα οι Κινέζοι στο βιοτικό τους επίπεδο (είμαστε πλέον πολύ πίσω σε μέσο όρο βιοτικού επιπέδου αλλά ευτυχώς πολύ ανώτερα σε ποιότητα ζωής ακόμα)

Επεξ/σία από Mi_ka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, james01gr είπε

Ναι έχουν αλλά από ότι διαβάζω, ειδικά στα Samsung στα πλυντήρια, χτυπάνε οι πλακέτες εκτός εγγύησης. 

Το κυρίαρχο ερώτημα σε αυτό που αγόρασες ειναι πόσο το αγόρασες. Εάν το αγόρασες όσο ένα κινεζικο ή λίγο παραπάνω, πήρες την απάντηση σου. Εάν το αγόρασες όσο θα αγόραζες ένα bosch πχ, έχεις δίκαιο να διαμαρτυρεσαι. 

Δεν υπαρχει χώρα που να φτιάχνει ολοκληρωμένα μια συσκευή στην ίδια χώρα εκτός από τις ασιατικές. Όλες οι υπόλοιπες φέρνουν τα ανταλλακτικά από κάπου και ίσως κάτι να φτιάχνουν ή να αγοράζουν από την τοπική αγορά. Και αυτό φάνηκε με τον κορωνοιο γιατί πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες δεν μπορούσαν να βγάλουν παραγωγή καθώς δεν είχαν υλικά από την Κίνα. 

Το πήρα από λίγο ως αρκετά παραπάνω από το κινέζικο, αλλά όχι όσο κάνει το Bosch. 

Το γνωρίζω αυτό που λες, αλλά έχω κουραστεί με αυτές τις καραμέλες και την τρέλα ότι θα πάνε τα λεφτά εδώ. Ακόμα και για την εστία που ανέφερα, δεν είμαι σίγουρος ότι την φτιάχνουν εδώ, έτσι λένε. Μπορεί και αυτη να έρχεται από Τουρκία μεριά για λογαριασμού ελληνικού Brand. 

Γενικά η όλη φάση είναι να γελάς η να κλαις με όσους υποστηρίζουν ότι το τάδε φτιάχνεται εδώ. Αν δεν δω εικόνες ή βίντεο με τις εγκαταστάσεις της εταιρείας και την διαδικασία έστω συναρμολογησης εδώ, δεν πείθομαι πλέον. 

Ένα κέρδος πάει στην εδώ εταιρεία, ένα έχει πάει ήδη στην δήθεν μονάδα παραγωγής στο εξωτερικό κοκ. Διαμοιραζονται σε διάφορα επίπεδα τα χρήματα.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Basilhs23___ said:

Ένα κέρδος πάει στην εδώ εταιρεία, ένα έχει πάει ήδη στην δήθεν μονάδα παραγωγής στο εξωτερικό κοκ. Διαμοιραζονται σε διάφορα επίπεδα τα χρήματα.

μιας και μίλησες για «εστία», μιλάμε για αγορά χονδρικής νέττο (προ φόρων, μεταφορικών) «γκαζιέρας» 2 εστιών και καλά ελληνικής φίρμας των 45 ευρώ τελικής τιμής εδώ (αγόρασα βιαστικά πρόσφατα σε διπλανό χωριό προ μηνός) με αγορά χονδρικής εκεί 3 ευρώ στα 100 τεμάχια όπως με ενημερώσανε μετά το εμπορικό ταξίδι που λέω, και μάλιστα με διαδικασίες απλούστατες - πλερώνει ο έμπορας επί τόπου και σε 2 μήνες εγγυημένα και δοκιμασμένα πολλαπλώς, παρκάρει το κοντέινερ στην αποθήκη του χωρίς να ασχοληθεί καθόλου με τις διαδικασίες που αναλαμβάνει κομπλέ ο Κινέζος, μεταφορά και τον εκτελωνισμό μαζί και εκεί και εδώ….

….και εμείς εδώ πλερώνουμε κιόρατα αβέρτα και οι εργάτες εκεί λιώνουν 12ώρα για φραγκοδίφραγκα και κοιμούνται σε ντελούξ κοιτώνες 2x2 τρεις ανά κουτί…

… και τρώει καλά ο εργοστασιάρχης, οι ενδιάμεσοι εμπόροι, οι ενδιάμεσοι τελώνες και φαρισαίοι (Κινέζοι, ΕΕ και Έλληνες) …

είναι τραγική ανισορροπία αξιών το από 3->45ευρώ για το ίδιο αντικείμενο όση φορολογία και μεταφορικά και να βάλεις

 

Επεξ/σία από Mi_ka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mi_ka είπε

μιας και μίλησες για «εστία», μιλάμε για αγορά χονδρικής νέττο (προ φόρων, μεταφορικών) «γκαζιέρας» 2 εστιών και καλά ελληνικής φίρμας των 45 ευρώ τελικής τιμής εδώ (αγόρασα βιαστικά πρόσφατα σε διπλανό χωριό προ μηνός) με αγορά χονδρικής εκεί 3 ευρώ στα 100 τεμάχια όπως με ενημερώσανε μετά το εμπορικό ταξίδι που λέω, και μάλιστα με διαδικασίες απλούστατες - πλερώνει ο έμπορας επί τόπου και σε 2 μήνες εγγυημένα και δοκιμασμένα πολλαπλώς, παρκάρει το κοντέινερ στην αποθήκη του χωρίς να ασχοληθεί καθόλου με τις διαδικασίες που αναλαμβάνει κομπλέ ο Κινέζος, μεταφορά και τον εκτελωνισμό μαζί και εκεί και εδώ….

….και εμείς εδώ πλερώνουμε κιόρατα αβέρτα και οι εργάτες εκεί λιώνουν 12ώρα για φραγκοδίφραγκα και κοιμούνται σε ντελούξ κοιτώνες 2x2 τρεις ανά κουτί…

… και τρώει καλά ο εργοστασιάρχης, οι ενδιάμεσοι εμπόροι, οι ενδιάμεσοι τελώνες και φαρισαίοι (Κινέζοι, ΕΕ και Έλληνες) …

είναι τραγική ανισορροπία αξιών το από 3->45ευρώ για το ίδιο αντικείμενο όση φορολογία και μεταφορικά και να βάλεις

 

Η κατάσταση στην Κίνα πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά για τον μέσο Κινέζο εργάτη σε σχέση με παλαιότερα. Αυτό μου έχουν πει τουλάχιστον άτομα με τα οποία έχω μιλήσει. Είναι πάντα μια χώρα του 1 δις πληθυσμού και σίγουρα θα υπάρχουν άπειροι εργάτες με συνθήκες γαλερας. Τα 3 ευρώ ανά τεμάχιο έστω και χονδρική, μου φαίνεται εξωπραγματικη τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Basilhs23___ said:

Η κατάσταση στην Κίνα πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά για τον μέσο Κινέζο εργάτη σε σχέση με παλαιότερα. Αυτό μου έχουν πει τουλάχιστον άτομα με τα οποία έχω μιλήσει. 

είναι αυτοκρατορία χιλιάδων χρόνων οπότε, όπως και εδώ, έχει μάθει το καθεστώς να χειρίζεται τον κόσμο να μην εξεγείρεται πλέον - λίγο καλύτερα χρόνο με το χρόνο και προχωράμε…

9 hours ago, Basilhs23___ said:

Είναι πάντα μια χώρα του 1 δις πληθυσμού και σίγουρα θα υπάρχουν άπειροι εργάτες με συνθήκες γαλερας. 

λέει ότι από τέλη ‘70 μέχρι τώρα είχανε κάπου … 700 εκκατομύρια ανθρώπους να κατεβαίνουν από τα πολύ φτωχά αγροτοχώρια σε αστικό περιβάλλον φάμπρικας οπότε οι πιο πολύ θυμούνται την απόλυτη φτώχια και τους φαίνεται μεγάλη βελτίωση η σχετική φτώχια που βλέπουμε εμείς

9 hours ago, Basilhs23___ said:

Η κατάσταση στην Κίνα πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά για τον μέσο Κινέζο εργάτη σε σχέση με παλαιότερα. Αυτό μου έχουν πει τουλάχιστον άτομα με τα οποία έχω μιλήσει. Είναι πάντα μια χώρα του 1 δις πληθυσμού και σίγουρα θα υπάρχουν άπειροι εργάτες με συνθήκες γαλερας. Τα 3 ευρώ ανά τεμάχιο έστω και χονδρική, μου φαίνεται εξωπραγματικη τιμη. 

Μου έλεγε τέτοιες τιμές για διάφορα είδη τέτοιας κατηγορίας και φρικάρισα! στα ηλεκτρονικά η διαφορά λογικά θα είναι μικρότερη αλλά σίγουρα μεγαλύτερη από το συνήθες 2.5-3x που ήξερα για την προ-Παγκοσμιοποίησης Αγορών εποχή… και με κάτι ψιλά φερμάρουνε και την στάμπα σου επάνω, τα φέρνεις Ιταλία, βάζεις φανταιζή αυτοκόλητο, κουτί και σταμπάρεις και ένα Made in Italy πάνω μαζί με ένα σφικτήρα σωλήνας γκαζιού (δηλαδή «τελική συναρμολόγηση» στην Ιταλία) και είσαι κομπλέ, βγάζει και το κράτος μια χαρά ΦΠΑ να κόβει επιδόματα ανεργίας να μην εξεγειρόμαστε από πείνα και όλα τέλεια του στυλ «γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελάει πατέρα?»  να φωνασκούν τα ραδιόφωνα στα ώτα των μαζών να χαλαρώνουνε αβέρτα «ωχ αδερφε»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι κοτσανες πετανε μερικοι εδω μεσα δε λεγεται..

διαβαστε λιγακι

https://en.wikipedia.org/wiki/TCL_Technology

42 χρονια υπαρχει η εταιρια και ειναι απο τους μεγαλυτερους κατασκευαστες ηλεκτρικων στον πλανητη.

τα κλιματιστικα της ειναι εξαιρετικα vfm με 10 χρονια εγγυηση στον συμπιεστη, 5 στα ηλεκτρονικα και 3 για ολες τις μοναδες. εχω βαλει και toyotomi και tcl, το 2ο αν και 12ρι vs 9ρι εχει και πιο χαμηλη καταναλωση και ειναι πιο αθορυβο.

επισης οι android τηλεορασεις τους ειναι το ιδιο vfm. τοσα χρονια επαιρνα samsung, μας κρεμασε με τα updates, τα κλειδωματα και τα κωλοπανελ της, πηρα μια 4k 55ρα tcl και ειναι αψογη απο καθε αποψη. η πορεια θα δειξει, αλλα σιγουρα δεν ειναι κανενας τυχαιος κατασκευαστης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...