Προς το περιεχόμενο

Αγορά ups


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξέρω ότι έχει ερωτηθεί αρκετές φορές αλλά έχω μπερδευτεί.

Στο κατάστημα μου και στο σπίτι έχω το συγκεκριμένο στα 480w https://www.eaton.com/za/en-gb/skuPage.5E850IUSBDIN.html αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει πλέον, βασικά έχουν βγάλει gen2 που δεν ξέρω αν είναι καλό.

Τι ups προτείνεται αγοράσω για να συνδέσω το ρούτερ (h300s), το switch και το καταγραφικό?

Χρειάζεται να πάω σε μεγαλύτερο? Θέλω να κρατάει αυτά που θα συνδέσω όσο περισσότερο γίνετε σε διακοπή ρεύματος.περισσοτερο το ρούτερ με ενδιαφέρει να κρατάει πολύ..

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εβαλα ενα παρομοιο topic χτες εχω να πω .... οτι η το θεμα εχει εξαντληθει σε παρομοια topics και δε το εχουμε αντιληφθει η  τα topics με ups και πολυμπριζα ασφαλειας δεν χρηζουν απαντησεων.

Υ.Γ 150 ατομα ειδαν την ερωτηση μου. μονο ενα παιδι απαντησε και τον ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο σε τροφοδοτικό για αυτά που ζητας. Από εκεί και έπειτα είναι θέμα χρημάτων που διαθέτεις. Εγώ τελευταία ζαχαρωνω τα FSP και θα σου πρότεινα κάτι σαν και αυτο

https://www.skroutz.gr/s/2822420/FSP-Fortron-FP600.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share
 

Υπάρχει ένα θεμα στις συζητήσεις σε σχέση με την τροφοδοσία ρεύματος γενικότερα. Αν πεις κάτι άλλο από Eaton σε ups και Corsair στα τροφοδοτικά , πλακώνουν όλοι να σε φάνε ….Όποτε γιατί να μπλέξει κάποιος με κάτι διαφορετικό και ποιος ο λόγος να απαντήσει γενικότερα σε ερωτήματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2023 στις 12:19 ΠΜ, pavloa είπε

Τι ups προτείνεται αγοράσω για να συνδέσω το ρούτερ (h300s), το switch και το καταγραφικό?

Αν ειναι 12Vdc ολα τότε προτείνω ενα UPS 12V και οχι ενα 220V.
Δες εδω ενα σαν παράδειγμα.

23 λεπτά πριν, atheatos είπε

τελευταία ζαχαρωνω τα FSP και θα σου πρότεινα κάτι σαν και αυτο

https://www.skroutz.gr/s/2822420/FSP-Fortron-FP600.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Άγνωστη μαρκα και μη δοκιμασμένο UPS. Δεν προτείνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2023 στις 8:27 ΜΜ, Chris2756 είπε

Επιλλεγεις seasonic και κανουν ολοι μοκο

Δεν είναι όλα τα seasonic καλά και δεν κάνουν για όλα τα build. Το ίδιος ισχύει και για τα SuperFlower.

Εδώ έχει φτιαχτεί ένα Tier list σύμφωνα με δοκιμές που κάνουν διάφορα εργαστήρια ανά τον κόσμο. Θεωρώ ότι είναι πιο αξιόπιστο αυτή την στιγμή για τα τροφοδοτικά. Δυστυχώς όσον αφορά τα UPS δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Όλες οι συσκευές που έχουν να κάνουν με προστασία, ρεύματα και ειδικά μετατροπή, δυστυχώς δεν μπορείς να αναγνωρίσεις την ποιότητα τους από τα χαρακτηριστικά και τα περισσότερα reviews είναι για τα μπάζα καθώς ο εξοπλισμός που χρειάζεται κάποιος για δοκιμές κάνει αρκετά χιλιάδες €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 7/9/2023 στις 5:17 ΜΜ, Petros Electron είπε

Αν ειναι 12Vdc ολα τότε προτείνω ενα UPS 12V και οχι ενα 220V.
Δες εδω ενα σαν παράδειγμα.

Επανέρχομαι μιας και δεν ασχολήθηκα..

Το έχω σκεφτεί σαν λύση αλλά αυτά τα τροφοδοτικά στην έξοδο βγάζουν 13.4 - 13.8V ώστε να μπορούν να φορτίσουν και την μπαταρία.

Δεν θα έχει θέμα το router να δεχτεί αυτά τα παραπάνω Volt? Το h300s λέει οτι δέχεται 12V 2A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pavloa είπε

Επανέρχομαι μιας και δεν ασχολήθηκα..

Το έχω σκεφτεί σαν λύση αλλά αυτά τα τροφοδοτικά στην έξοδο βγάζουν 13.4 - 13.8V ώστε να μπορούν να φορτίσουν και την μπαταρία.

Δεν θα έχει θέμα το router να δεχτεί αυτά τα παραπάνω Volt? Το h300s λέει οτι δέχεται 12V 2A.

Υπάρχουν αρκετά ρυθμιζόμενα τροφοδοτικά τέτοιου τύπου. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο είναι ένα από αυτά. Προσωπικά παίρνω κανονικό UPS καθώς το καταγραφικό καίει λίγο παραπάνω, αλλά σου δίνει και την δυνατότητα να πετάξεις και μια οθόνη πάνω σε περίπτωση που το χρειάζεσαι.

Γενικά κάνω εγκαταστάσεις καμερών και έχω δοκιμάσει διάφορα τέτοια, τα οποία όμως μου βγάζουν 2 με 3 χρόνια και θέλουν αλλαγή καθώς καίγονται.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Υπάρχουν αρκετά ρυθμιζόμενα τροφοδοτικά τέτοιου τύπου. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο είναι ένα από αυτά. Προσωπικά παίρνω κανονικό UPS καθώς το καταγραφικό καίει λίγο παραπάνω, αλλά σου δίνει και την δυνατότητα να πετάξεις και μια οθόνη πάνω σε περίπτωση που το χρειάζεσαι.

Γενικά κάνω εγκαταστάσεις καμερών και έχω δοκιμάσει διάφορα τέτοια, τα οποία όμως μου βγάζουν 2 με 3 χρόνια και θέλουν αλλαγή καθώς καίγονται.
 

Έχω δει τα pulsar και τα meanwell αλλά και αυτά όταν ρυθμίζεις την έξοδο ταυτόχρονα ρυθμίζεται και η έξοδος της μπαταρίας οπότε δεν βολεύουν.

Έχεις να προτείνεις κάποιο τροφοδοτικό με ξεχωριστή ρύθμιση στην έξοδο? 

Ups έχω τώρα ένα Eaton στα 480W και κρατάει το καταγραφικό και το ρούτερ περίπου μια ώρα (με την οθόνη κλειστή). Αλλά θέλω να πάρω κάτι ξεχωριστά για το ρούτερ ώστε να μένει ανοιχτό όση ώρα υπάρχει διακοπή ρεύματος. 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Επανέρχομαι μιας και δεν ασχολήθηκα..

Το έχω σκεφτεί σαν λύση αλλά αυτά τα τροφοδοτικά στην έξοδο βγάζουν 13.4 - 13.8V ώστε να μπορούν να φορτίσουν και την μπαταρία.

Δεν θα έχει θέμα το router να δεχτεί αυτά τα παραπάνω Volt? Το h300s λέει οτι δέχεται 12V 2A.

Λογικά όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να βάλεις όμως ένα dc/dc converter στην έξοδο του και να έχεις πάντα 12.0vdc  

Για τα τροφοδοτικά που λέει ο φίλος ότι καίγονται εγώ παίρνω μόνο mean well είναι τα μόνα που έχω βρει που δεν χαλάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Λογικά όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να βάλεις όμως ένα dc/dc converter στην έξοδο του και να έχεις πάντα 12.0vdc  

Για τα τροφοδοτικά που λέει ο φίλος ότι καίγονται εγώ παίρνω μόνο mean well είναι τα μόνα που έχω βρει που δεν χαλάνε 

Το έχω σκεφτεί και αυτό με το converter αλλά όσα έχω βρει αναφέρουν οτι πρέπει να υπάρχει μια διαφορά των 1,5V ανάμεσα στην είσοδο και στην έξοδο..

Το θέμα είναι οτι όταν έχει ρεύμα το τροφοδοτικό τότε είναι στα 13,5 ή παραπάνω.. όταν κοπεί το ρεύμα τότε πέφτει στα 12 και κάτι, οπότε έχουμε μικρή διαφορά στην έισοδο και στην έξοδο και δεν ξέρω αν θα λειτουργεί σωστά το converter.

Εκτός αν εγώ δεν το έχω καταλάβει σωστά.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, senes είπε

Τροφοδοτώ πάνω από 2 χρόνια με meanwell στα 13.6V τα router, mesh, switch και δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα.

Απλά σκέφτομαι μην ζορίζεται το ρουτερ στα παραπάνω Volt.

Πιο έχεις βάλει? Εγώ κοιτάω αυτό https://www.skroutz.gr/s/27435708/Mean-Well-AD-55A-Trofodotiko-Systimaton-CCTV-UPS-12-14-5V-3-5A-01-125-0184.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το
https://www.skroutz.gr/s/21494625/AD155A-Trofodotiko-LED-Ischyos-155W-me-Tasi-Exodou-13-8V-01-125-0190-Mean-Well.html
που αντέχει έως 10Α στην έξοδο για να έχω περιθώριο και για πιθανά άλλα φορτία.
Για την παραπάνω τάση των 13.6V έναντι των 12V με έπεισε ο Γιάννης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μέχρι τώρα φαίνεται να έχει δίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...