Προς το περιεχόμενο

Προμηθευτές για eshop


mihalis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα eshop με ηλεκτρονικά. (Ναι ξέρω υπάρχουν πολλά)

Για αρχή θέλω να ξεκινήσω με pc parts και gaming + αξεσουάρ και στην συνέχεια θα δω ποσο θα το επεκτείνω. Η ερώτηση είναι που θα βρω προμηθευτές. Έχω κάνει αρκετές φορές σχετική αναζητηση αλλά δεν ειμαι σίγουρος για τίποτα ειδικά από την στιγμή που προμηθευτές δεν δίνουν τιμές χωρίς να έχω ΑΦΜ. (Λογικό) Δηλαδή δεν μπορώ να ξέρω τι τιμές θα αγοράσω για να δω αν συμφέρει όλο αυτό.
Για αρχή μάλλον θα το στήσω με shopify επειδή έχω τις γνώσεις να το κάνω να δουλεύει και αν δω ότι παει καλά θα φτιάξω άλλο eshop πολύ καλύτερο.
Έχω ψάξει μέχρι στιγμής ευρωπαϊκές και ελληνικές εταιρίες. Bigbuy, caseking, oktabit, infoquest . Συγχρονως θα κοιτάξω να φερω και δικες μου αντιπροσωπείες σε κάποια pc parts που έχω στο μυαλό μου. Έχει κάποιος άποψη για τις παραπάνω ή μήπως έχει και άλλες εταιρίες στο μυαλό του; 
Εννοείται ότι θα με βοηθούσε πολύ μια "τεχνική" αν ξέρει κάποιος ώστε να αναζητήσω προμηθευτές. Εκατοντάδες μαγαζιά υπάρχουν όλοι αυτοί από που αγοράζουν? Κάπου υπάρχουν οι χονδρέμποροι. 

Άλλο ένα θέμα είναι το κομμάτι της αποθήκης και το κατά ποσο θα χρειαστώ μεγάλο ή μικρό χώρο σαν αποθήκη. Το μοντέλο να παραγγέλνει ο πελάτης σε εμένα και εγώ κατευθείαν στον προμηθευτή για να έχω ελάχιστο stock είναι σωστο; Σίγουρα αν δω ότι κάπου μπορώ να χτυπήσω κάποια προσφορά για περισσότερα τεμάχια θα το κάνω. 

 
ps: μην αρχίσετε post του στυλ «θα πτωχεύσεις σύντομα» , «θα σε φάνε οι μεγάλοι» και οτιδήποτε άλλο. Please ας μείνουμε στην βασική στην απορία. 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από mihalis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Στείλε κατευθείαν στις εταιρείες. Αυτες θα σου πουν ποιοι είναι οι προμηθευτές τους σε  κάθε χώρα.

Σωστή σκέψη απλά δεν το έχω κάνει επειδή οι εταιρίες και τα προϊόντα είναι άπειρα. Όποτε προμηθευτές που ήδη έχουν πολλά εταιρίες σαν χονδρέμποροι θα βοηθούσε περισσότερο. Θα το δοκιμάσω όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mihalis19 είπε

Άλλο ένα θέμα είναι το κομμάτι της αποθήκης και το κατά ποσο θα χρειαστώ μεγάλο ή μικρό χώρο σαν αποθήκη. Το μοντέλο να παραγγέλνει ο πελάτης σε εμένα και εγώ κατευθείαν στον προμηθευτή για να έχω ελάχιστο stock είναι σωστο; Σίγουρα αν δω ότι κάπου μπορώ να χτυπήσω κάποια προσφορά για περισσότερα τεμάχια θα το κάνω. 

Καταστημα σε skroutz/shopify ισως μπορεσει να δουλεψει ετσι. Προσωπικα αν μπω σε καποια σελιδα eshop και δεν βρω αμεσα διαθεσιμοτητα, συνηθως θα κοιταξω αλλου αν η διαφορα στην τιμη δεν ειναι απαγορευτικη. Οποτε αν κανεις καποτε δικο σου eshop, θεωρω οτι πρεπει να εχεις και αποθηκη. 

Καποιος εν τω μεταξυ μου ανεφερε για δυνατοτητα αποστολης απευθειας απο προμηθευτη, ωστε ναι μεν να μην εχεις αποθηκη, αλλα και να μην εχεις και τους αυξημενους χρονους παραδοσης μεχρι να ερθει σε εσενα για να το στειλεις. Για ψαξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Καταστημα σε skroutz/shopify ισως μπορεσει να δουλεψει ετσι. Προσωπικα αν μπω σε καποια σελιδα eshop και δεν βρω αμεσα διαθεσιμοτητα, συνηθως θα κοιταξω αλλου αν η διαφορα στην τιμη δεν ειναι απαγορευτικη. Οποτε αν κανεις καποτε δικο σου eshop, θεωρω οτι πρεπει να εχεις και αποθηκη. 

Καποιος εν τω μεταξυ μου ανεφερε για δυνατοτητα αποστολης απευθειας απο προμηθευτη, ωστε ναι μεν να μην εχεις αποθηκη, αλλα και να μην εχεις και τους αυξημενους χρονους παραδοσης μεχρι να ερθει σε εσενα για να το στειλεις. Για ψαξε το

Έχεις δίκιο για την διαθεσιμότητα είναι σωστο. 
η μέθοδος που αναφέρεις είναι το dropshipping αλλά έχει σχετικά μεγάλους χρόνους αναμονής. Αν βρω βέβαια κάποιο προμηθευτή που το κάνει και είναι γρήγορος μπορεί να είναι καλό. Βέβαια είναι σίγουρος ότι πάλι δεν θα παίζει η ΑΜΕΣΗ διαθεσιμότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mihalis19 είπε

Το μοντέλο να παραγγέλνει ο πελάτης σε εμένα και εγώ κατευθείαν στον προμηθευτή για να έχω ελάχιστο stock είναι σωστο;

Ναι, δεδομενου ομως οτι συνεργαζεσαι με αξιοπιστους προμηθευτες. Οπως ειναι καποιοι σιγουρα απο αυτους που ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλη συμβουλη: προσπαθησε να γινεις αντιπροσωπος για Ελλαδα καποιας εταιριας απο το εξωτερικο (καλυτερα Ευρωπη). Και καλυτερο κερδος θα εχεις ενω θα εχεις και συγκριτικο πλεονεκτημα (διαθεσιμοτητας/τιμων/σχετικης αποκλειστικοτητας ιδιως για νεα μοντελα). Ενα απλο email χρειαζεται να τους στειλεις και μη κοιτας μονο μεγαλα ονοματα αλλα και μικροτερα που θελουν να επεκταθουν (μερικοι εχουν ηδη λινκ αν θες να γινεις αντιπροσωπος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορείς να χτυπήσεις σε τιμές τα μεγαλύτερα eshop, άλλες τιμές κάνουν οι προμηθευτές για 10 τεμάχια και άλλες για 1,000 τεμάχια. Χώρια που οι μεγάλοι μπορούν να έχουν χιλιάδες κωδικούς ενώ εσύ λόγω μπάτζετ το πολύ καμμιά κατοσταριά. Το ότι δεν θέλεις να το ακούσεις δεν σημαίνει πως θα σταματήσει να λειτουργεί η αγορά όπως λειτουργεί. 

Επίσης σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, το περιθώριο κέρδους είναι 5 έως 15% περίπου, επομένως αν κάποιοι κωδικοί δεν "φεύγουν", μπορεί να μπείς και μέσα επειδή θα τα δώσεις στο κόστος ή λιγότερο.

Δύο τρόποι υπάρχουν να είναι βιώσιμη η επιχείρηση ΙΜΗΟ, είτε βρίσκεις ένα niche κομμάτι της αγοράς που αποδίδει περισσότερο από το απλό εμπόριο π.χ. custom painted PC cases, είτε

19 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

προσπαθησε να γινεις αντιπροσωπος για Ελλαδα καποιας εταιριας απο το εξωτερικο (καλυτερα Ευρωπη). Και καλυτερο κερδος θα εχεις ενω θα εχεις και συγκριτικο πλεονεκτημα (διαθεσιμοτητας/τιμων/σχετικης αποκλειστικοτητας ιδιως για νεα μοντελα). Ενα απλο email χρειαζεται να τους στειλεις και μη κοιτας μονο μεγαλα ονοματα αλλα και μικροτερα που θελουν να επεκταθουν (μερικοι εχουν ηδη λινκ αν θες να γινεις αντιπροσωπος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ολες τις προτασεις που ανεφερες μονο η πρωτη ειναι ευστοχη και αληθης. Τα υπολοιπα ειναι προσωπικες εμπειριες και εκτιμησεις. Παραδειγμα: τι να το κανω να εχω 1000 κωδικους αν τραβανε (πωλησεις) οι 10; απλως να κανω e-shop και να γραφω διαθεσιμο μπας και καποιος το αγορασει; και αν περασει ο καιρος θα εχω παλια κομματια και θα το γυρισω σε vintage;

Ο ΤS μπορει να κανει τις επαφες να μιλησει με εταιριες και να δει πως να πορευτει. Ελευθερη αγορα εχουμε και καλο ειναι να μη κοβουμε τα φτερα σε καποιον που θελει να επιχειρησει επειδη εμεις προσωπικα τα εχουμε κανει $#$να ή ειναι εν δυναμει ανταγωνιστης

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Ο ΤS μπορει να κανει τις επαφες να μιλησει με εταιριες και να δει πως να πορευτει. Ελευθερη αγορα εχουμε και καλο ειναι να μη κοβουμε τα φτερα σε καποιον που θελει να επιχειρησει επειδη εμεις προσωπικα τα εχουμε κανει $#$να ή ειναι εν δυναμει ανταγωνιστης

Αν και είναι εμφανές σε ποιό σχόλιο απευθύνεσαι και σε ευχαριστώ για τα ad hominem συμπεράσματα, θα προσθέσω τα ακόλουθα.

  • Είναι πολλοί αυτοί που θέλουν να κάνουν δική τους επιχείρηση επειδή δεν θέλουν αφεντικό πάνω από το κεφάλι τους, αλλά από αυτούς ελάχιστοι κατανοούν πως είναι απείρως πιο δύσκολο να είσαι αφεντικό του εαυτού σου.
  • Δεν γίνεται όλοι να κάνουμε την δουλειά των ονείρων μας στη ζωή μας. Πρέπει να είσαι ή πολύ τυχερός, ή από τους καλύτερους στο αντικείμενο, ή πλούσιος που δουλεύει για την πλάκα του.

Είναι κρίμα ένας νέος άνθρωπος να βρεθεί χρεωμένος και να δουλεύει μέχρι τα 30 του μόνο και μόνο για να ξεχρεώσει, επειδή δεν είχε όλες τις πληροφορίες στη διάθεσή του όταν ξεκίνησε. Αν βέβαια τις είχε και επέλεξε να τις αγνοήσει, είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρω πως λειτουργεί η αγορά. Όχι στα συγκεκριμένα είδη αλλά γενικότερα. Προέρχομαι από κλάδο του εμπορίου και απλά κάνω κάτι καινούργιο στα 35 μου. Ουσιαστικά αλλάζω αντικείμενο. Το κακό με το να γίνω αντιπρόσωπος σε κάποιες  Εταιρίες είναι ότι  χρειάζεται σε κάποιες να έχω  και το service και είναι κάτι που δεν θέλω. 
 

Εκεί έξω υπάρχουν άπειρα μαγαζιά που πουλάνε. Αυτοί παίρνουν τα τεμάχια του πλαισίου ; Όχι. 
Νομίζω ότι αν είσαι καλός σε αυτό που κανείς μπορείς να πάρεις κάποιο μερίδιο στην αγορά. Πολλα μαγαζιά τα θυμάμαι ως μηδαμινά πριν 5-6 χρόνια η και παραπάνω και τώρα πάνε τρένο. Και τότε υπήρχαν «οι μεγάλοι» 

Τέλος δεν ξέρω ποσο νόημα έχει η κουβέντα περί ανταγωνισμού. Πείτε μου μια δουλειά που δεν έχει ανταγωνισμό 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mihalis19 είπε

Νομίζω ότι αν είσαι καλός σε αυτό που κανείς μπορείς να πάρεις κάποιο μερίδιο στην αγορά. Πολλα μαγαζιά τα θυμάμαι ως μηδαμινά πριν 5-6 χρόνια η και παραπάνω και τώρα πάνε τρένο. Και τότε υπήρχαν «οι μεγάλοι» 

Για κάθε ένα από αυτά, υπάρχουν δεκάδες που δεν τα πήγαν τόσο καλά.

Μακάρι το δικό σου να είναι η εξαίρεση.

Από περιέργεια, σε ποιόν κλάδο του εμπορίου είσουν πριν και γιατί αλλάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν εισαι αντιπροσωπος δεν ειναι αναγκαιο να εχεις το service

δε μιλαμε για αυτοκινητα αλλα για περιφερειακα Η/Υ οπως εγραψες. Επισης ακομα και για υποστηριξη μπορεις να συνεργαστεις με καποια επιχειρηση που ηδη επισκευαζει. Σε καθε περιπτωση η μαμα εταιρια σε κατευθηνει αλλα μαλλον δεν εχεις διαθεση να ασχοληθεις με αυτο. Εδω σε αλλο τομεα (αλλα με αναλωσιμα) δικος μου ανθρωπος μετα απο προτρωπη μου βρηκε Τσεχικη εταιρια και πουλαγε τα προιοντα τους και ωρα οχι απλα απογειωθηκε αλλα διαχειριζεται και ποια αλλη επιχειρηση θα τα μεταπουλαει. Οπως λενε οι "ειδικοι" βρες κατι για να καινοτομήσεις και επισης κατι για να χτυπησεις τιμες

Αν θες να το παιξεις επιχειρηματιας:

Κανε πραξη αυτο που κανουν 15χρονα που ουσιαστικα μεταπουλανε απο καποιο κινεζομαγαζο στο δικο τους eshop αν δε θες να ασχοληθεις.

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Για κάθε ένα από αυτά, υπάρχουν δεκάδες που δεν τα πήγαν τόσο καλά.

Μακάρι το δικό σου να είναι η εξαίρεση.

Από περιέργεια, σε ποιόν κλάδο του εμπορίου είσουν πριν και γιατί αλλάζεις;

Ήμουν στα τρόφιμα. Τα σημεία πώλησης που υπήρχαν τα πήρε άλλη πολύ μεγαλύτερη εταιρία. 

22 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

οταν εισαι αντιπροσωπος δεν ειναι αναγκαιο να εχεις το service

δε μιλαμε για αυτοκινητα αλλα για περιφερειακα Η/Υ οπως εγραψες. Επισης ακομα και για υποστηριξη μπορεις να συνεργαστεις με καποια επιχειρηση που ηδη επισκευαζει. Σε καθε περιπτωση η μαμα εταιρια σε κατευθηνει αλλα μαλλον δεν εχεις διαθεση να ασχοληθεις με αυτο. Εδω σε αλλο τομεα (αλλα με αναλωσιμα) δικος μου ανθρωπος μετα απο προτρωπη μου βρηκε Τσεχικη εταιρια και πουλαγε τα προιοντα τους και ωρα οχι απλα απογειωθηκε αλλα διαχειριζεται και ποια αλλη επιχειρηση θα τα μεταπουλαει. Οπως λενε οι "ειδικοι" βρες κατι για να καινοτομήσεις και επισης κατι για να χτυπησεις τιμες

Αν θες να το παιξεις επιχειρηματιας:

Κανε πραξη αυτο που κανουν 15χρονα που ουσιαστικα μεταπουλανε απο καποιο κινεζομαγαζο στο δικο τους eshop αν δε θες να ασχοληθεις.

Το κακό με το να γίνω αντιπρόσωπος είναι ότι πρέπει  να κυνηγήσω ενδεχομένως την χονδρική .Δηλαδή να χτυπάω πόρτες για να βάλουν τα προιόντα. Ενώ η λιανική είναι πολύ πιο εύκολα διαχειρήσιμη νομίζω. Είναι κάτι που δεν νομίζω να αποφύγω αν πάρω κάποια αντιπροσωπεία. 

Για το δεύτερο κομμάτι που γράφεις: έχω ήδη και τέτοι :-)

Έχω ένα shopify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...