Προς το περιεχόμενο

Η Apple και η Microsoft φέρεται να επιθυμούν την απομάκρυνση του iMessage και του Bing από τη λίστα των "gatekeepers” της ΕΕ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου αρέσει που το βάζει σε bold και ουσιαστικά δεν έχεις καμία απόδειξη για να το υποστηρίξεις… αλήθεια εσένα τι σου θυμίζει?

Πραγματικά τώρα έχει γίνει κουραστικό το κρυφτούλι…

Αν η ΕΕ θέλει να επιβάλει το RCS, θα το επιβάλει και θα αναγκαστεί η Apple να το ακολουθήσει… αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν το iMessages έχει 45, 200 ή 5 εκ χρήστες και σε τι αναφέρεται το DMA…

O μόνος που παίζει κρυφτούλι εδώ είναι η Apple, που λέει οτι έχει "45.000.000 χρήστες" το iMessage για να μην αναγκαστεί να δεσμευτεί για αυτά που θα δεσμευτούν όλες οι υπόλοιπες εταιρίες του ίδιου βεληνεκούς.  Και κουνάτε το κεφάλι σαν τα σκυλάκια στο ταμπλό, επειδή "οκ λογικό φαίνεται".

Τι εννοείς; ΟΛΟΙ οι ανταγωνιστές την Apple αναφέρουν το ίδιο πράγμα, για το κλείδωμα των χρηστών στην πλατφόρμα της. Την ίδια απόφαση έχουν πάρει όλοι σχεδόν οι δικαστές σε όλες τις διαμάχες της Apple . Ο ΚΟΣΜΟΣ το έχει τούμπανο, εσύ θες να στο φέρουμε υπογεγραμμένο απο την Apple ότι αυτά τα κάνουν για να κρατήσουν τους πελάτες, θέλουν δε θέλουν στο οικοσύστημα τους;

Αν εσείς προτιμάτε να σας χαδεύουμε τα αυτάκια και να σας λέμε πόσο ενδιαφέρεται για την ασφάλεια των χρηστών της η Apple, και προσπαθεί να την πολεμήσει η "κακιά Ε.Ε.", τότε μπορούμε να το κάνουμε και αυτό.

Οτι βολεύει τον λαό.

H Apple λοιπόν δεν έχει λόγο να συνεργαστεί με άλλες εταιρίες, γιατί έχει ως μοναδικό μέλημα την ασφάλεια των χρηστών της, το RCS είναι του σατανά και αντιτουριστικό, και δεν αξίζει στους κατόχους iPhone,  το πρόγραμμα MFI είναι για το καλό των αγοραστών, γιατί έτσι θα ήξεραν ποιοι κατασκευαστές είναι αρκετά πλούσιοι για να πληρώνουν ποσοστό για το κάθε καλώδιο, και η E.E. προσπαθεί σε αυτή την εταιρία απο τον λαό για τον λαό να βάλει εμπόδια.

Με αυτά και με τ 'άλλα συμφωνήσαμε.

H Apple θα ανοίξει το iMessage και θα χορέψει και ένα τσάμικο, ας γράφει όσα ψέματα θέλει. 😏

15 λεπτά πριν, kallair είπε

Πλακα θα ειχε να βγαλει η apple to iMessage σαν εφαρμογη με ΠΟΛΛΕΣ διαφημίσεις, για το android και να επρεπε να πληρωσεις συνδρομη/αγορά για να μην εχει διαφημίσεις.

Ακόμα μια λύση για την Apple. Ούτε αυτό κάνει. Αλλα ντάξει, 45.000.000 χρήστες έχει όλους και όλους, ποιος νοιάζετε για τέτοιες μικροεφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, asmilon said:

Feauture των iPhone η πετσοκομενη και τεχνητα περιορισμενη επικοινωνια μεσα απο το messages app; Και γιατι να κατακρεουργηθει το imessage επειδη θα ανοιξει σε νεα πλατφορμα; Δε μπορεις την πλεμπα με τα πρασινα συννεφακια; 🧐

Ευτυχως το Brussels effect θα διορθωσει αυτο το "feature" μια και καλη.

Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει iMessage για να καταλάβεις πόσο πετσοκομένο και τεχνητά περιορισμένο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, papp0us είπε

O μόνος που παίζει κρυφτούλι εδώ είναι η Apple, που λέει οτι έχει "45.000.000 χρήστες" το iMessage για να μην αναγκαστεί να δεσμευτεί για αυτά που θα δεσμευτούν όλες οι υπόλοιπες εταιρίες του ίδιου βεληνεκούς.  Και κουνάτε το κεφάλι σαν τα σκυλάκια στο ταμπλό, επειδή "οκ λογικό φαίνεται".

Τι εννοείς; ΟΛΟΙ οι ανταγωνιστές την Apple αναφέρουν το ίδιο πράγμα, για το κλείδωμα των χρηστών στην πλατφόρμα της. Την ίδια απόφαση έχουν πάρει όλοι σχεδόν οι δικαστές σε όλες τις διαμάχες της Apple . Ο ΚΟΣΜΟΣ το έχει τούμπανο, εσύ θες να στο φέρουμε υπογεγραμμένο απο την Apple ότι αυτά τα κάνουν για να κρατήσουν τους πελάτες, θέλουν δε θέλουν στο οικοσύστημα τους;

Αν εσείς προτιμάτε να σας χαδεύουμε τα αυτάκια και να σας λέμε πόσο ενδιαφέρεται για την ασφάλεια των χρηστών της η Apple, και προσπαθεί να την πολεμήσει η "κακιά Ε.Ε.", τότε μπορούμε να το κάνουμε και αυτό.

Οτι βολεύει τον λαό.

H Apple λοιπόν δεν έχει λόγο να συνεργαστεί με άλλες εταιρίες, γιατί έχει ως μοναδικό μέλημα την ασφάλεια των χρηστών της, το RCS είναι του σατανά και αντιτουριστικό, και δεν αξίζει στους κατόχους iPhone,  το πρόγραμμα MFI είναι για το καλό των αγοραστών, γιατί έτσι θα ήξεραν ποιοι κατασκευαστές είναι αρκετά πλούσιοι για να πληρώνουν ποσοστό για το κάθε καλώδιο, και η E.E. προσπαθεί σε αυτή την εταιρία απο τον λαό για τον λαό να βάλει εμπόδια.

Με αυτά και με τ 'άλλα συμφωνήσαμε.

H Apple θα ανοίξει το iMessage και θα χορέψει και ένα τσάμικο, ας γράφει όσα ψέματα θέλει. 😏

Ακόμα μια λύση για την Apple. Ούτε αυτό κάνει. Αλλα ντάξει, 45.000.000 χρήστες έχει όλους και όλους, ποιος νοιάζετε για τέτοιες μικροεφαρμογές;

Είδες που όταν λέω ότι είσαι προκατειλημμένος?

Και στην τελική εσύ γιατί ξανά αναφέρεις ότι θα ανοίξει με σιγουριά το iMessages όταν εσυ ο ίδιο είπες πιο πάνω ότι δεν εννοούσες κάτι τέτοιο και ότι εγώ περεξηγησα…

Γιατί λες και ξελες συνέχεια? Πως θα μπορέσω να κάνω διάλογο με κάποιον που φαντάζεται πράγματα…

Εδώ πιστεύεις ότι όλοι κυνηγούν την Apple όταν δεν ξέρεις καν τι λένε οι αποφάσεις σε Αμερική και Ευρώπη και ποιον δικαίωσαν… 

Βρήκες εχθρό, την Apple, μείνε στην Google και μάθε τι σημαίνει μονοπώλιο…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Παρόλα αυτά η υποστήριξη του RCS από την Apple μονομιάς αφαιρεί όλα τα πρόβληματα απο πλευράς της και ρίχνει την ευθύνη σε όσους παρόχους δεν το υποστηρίζουν. Γιατί δεν το κάνει; Γιατί το υποστηρίζουν αρκετοί ώστε να της δημιουργήσει πρόβλημα.

Το RCS εντωμεταξυ είναι πρωτόκολλο της GSMA , δεν πάει πιο στάνταρ από αυτό.

Μα είναι δυνατόν, η Apple να υποχρεωθεί να υποστηρίξει ένα πρωτόκολλο το οποίο τελικά οι ίδιοι οι πάροχοι δεν υποστηρίζουν ή δεν υλοποιούν πλήρως ή δεν μπορούν να συμφωνήσουν το πως (γιατί δεν θα έχουν κέρδος ίσως;) Με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

Η VODAFONE ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ ανακοινώνει ότι από τις 15 Μαρτίου 2023 η τεχνολογία RCS της Vodafone θα απενεργοποιηθεί. Ειδικότερα, το RCS (Rich Communication Services) είναι η τεχνολογία που επιτρέπει εξελιγμένα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας μηνυμάτων σε συμβατές συσκευές Android, μέσω χρήσης δεδομένων (κινητής ή WiFi). Εναλλακτική υπηρεσία αποστολής εξελιγμένων μηνυμάτων είναι ήδη διαθέσιμη από την Google μέσω της εφαρμογής Messages.

Ως εκ τούτου, οι συνδρομητές που επιθυμούν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν εξελιγμένα χαρακτηριστικά στην επικοινωνία μέσω μηνυμάτων και μετά την ανωτέρω ημερομηνία, θα πρέπει να εγκαταστήσουν την εφαρμογή Messages (μέσω του Google Play Store) κατόπιν αποδοχής των σχετικών όρων.


Και σχετική με RCS απορία, τα Huawei υποστηρίζουν out of the box RCS όπως αυτό του Google Messages? Ή τελικά η Google απλά καπέλωσε το GSMA RCS με δικά της έξτρα features που πάλι δεν θα υπάρχουν σε μη Android ή μη εγκεκριμένες συσκευές άρα το real interoperability είναι μία ψεύτικη υπόσχεση;

Από την άλλη, η Apple έχει φτιάξει κάτι που δουλεύει άψογα για όσους χρησιμοποιούν τις πλατφόρμες της και θα αναγκαστεί να υποστηρίξει μηνύματα από Viber ή Whatsapp? Δεν βγάζει νόημα αυτό, καθώς κάθε πλατφόρμα έχει δικό της πρωτόκολλο και features που τα υλοποιεί αναλόγως των προτεραιοτήτων της εταιρίας!

Το πολύ να βάλει τα Messages στο icloud.com αν υποχρεωθεί. iMessage για Android μου φαίνεται χλωμό.

Προσωπικά στο Messages app δεν πρόκειται να ενσωματώσω κανένα άλλο messaging platform. Με το RCS ας αποφασίσουν οι αρμόδιοι, ας ξεκαθαριστεί το e2e encryption πως θα είναι ανεξάρτητο από την Google και βλέπουμε (ή και όχι μάλλον...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είδες που όταν λέω ότι είσαι προκατειλημμένος?

Και στην τελική εσύ γιατί ξανά αναφέρεις ότι θα ανοίξει με σιγουριά το iMessages όταν εσυ ο ίδιο είπες πιο πάνω ότι δεν εννοούσες κάτι τέτοιο και ότι εγώ περεξηγησα…

Γιατί λες και ξελες συνέχεια? Πως θα μπορέσω να κάνω διάλογο με κάποιον που φαντάζεται πράγματα…

Εδώ πιστεύεις ότι όλοι κυνηγούν την Apple όταν δεν ξέρεις καν τι λένε οι αποφάσεις σε Αμερική και Ευρώπη και ποιον δικαίωσαν… 

Βρήκες εχθρό, την Apple, μείνε στην Google και μάθε τι σημαίνει μονοπώλιο…

Γιατί είμαι προκατειλημμένος;  Δεν αναγκάστηκε η Apple να βάλει USB-C; Δεν αναγκάστηκε να επιτρέψει το Sideload; Συνεχίζεις να κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις, όπως ακριβώς η Apple, αλλα καταλαβαίνεις (όπως ακριβώς η Apple). Οταν λέω "να ανοίξει το iMessage" εννοώ οτι θα το κάνει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να συνεργάζεται με όλες τις συσκευές. 

Εσείς λέτε για "τον κώδικα του iMessage που κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει την Apple να δώσει" λες και έχει σημασία αν θα είναι κλειστου ή ανοιχτού κώδικα η εφαρμογή για το γεγονός, οτι δεν προσφέρει το ελάχιστο επίπεδο συνεργασίας, ενώ κατέχει το 1/3 της αγοράς.

Εγώ πιστεύω οτι κυνηγούν την Apple; Και είμαι εγώ ο προκατειλημμένος; 🤣🤣🤣 Σε ποιο σημείο ακριβώς είπα εγώ οτι κυνηγούν την Apple; Εγώ λέω ότι ζητάνε απο την Apple να συμβαδίζει με τους ίδιους περιορισμούς που αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ οι μεγάλες εταιρίες στην Ευρώπη. Και θα το κάνει. Ούτε είπα, ούτε ξείπα. Αντίθετα με εσένα που μας λές ότι δεν έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά με το 33% η Apple, ή οτι δεν είναι κινήσεις μονοπωλίου αυτές που κάνει.

Ξέρω ακριβώς τι λένε οι αποφάσεις και ποιον δικαίωσαν. Τις αποφάσεις τις διάβασες;

Ναι θα μείνω στην Google, την οποία πολύ σωστά την έχουν ξετινάξει για τις μονοπωλιακές πρακτικές της. 

Κάτσε εσυ στην Apple και κράτα ενθύμιο ένα lighting καλώδιο να θυμάσαι τα χρόνια τα παλιά τα δοξασμένα.

 

5 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό

Προφανώς ηταν λίγο το ψάξιμο, γιατι αυτό αναφέρεται στην απόφαση της Vodafone να σταματήσει την εφαρμογή της, που έπρεπε να κατεβάζεις ξεχωριστά για Android τηλέφωνα αν ήθελες να εκμεταλλευτείς το RCS.

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Και σχετική με RCS απορία, τα Huawei υποστηρίζουν out of the box RCS όπως αυτό του Google Messages? Ή τελικά η Google απλά καπέλωσε το GSMA RCS με δικά της έξτρα features που πάλι δεν θα υπάρχουν σε μη Android ή μη εγκεκριμένες συσκευές άρα το real interoperability είναι μία ψεύτικη υπόσχεση;

Το Huawei Chat υποστηρίζει RCS.

Η Google δεν καπέλωσε κανενα RCS, Η GSMA έχει εκδώσει Universal προφίλ για κατασκευαστές και παρόχους απο το 2016, το οποίο ακολουθούν όλοι. Απο εκει και πέρα μπορεί οποιοσδήποτε να προσθέσει έξτρα χαρακτηριστικά. Η Google με το Messages π.χ πρόσθεσε end to end encryption. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν είναι συμβατό με την Universal έκδοση. Όποιος έχει οποιαδήποτε έκδοση του RCS, επικοινωνεί κανονικά με το Google Messages.

13 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Από την άλλη, η Apple έχει φτιάξει κάτι που δουλεύει άψογα για όσους χρησιμοποιούν τις πλατφόρμες της και θα αναγκαστεί να υποστηρίξει μηνύματα από Viber ή Whatsapp

Το πρόβλημα του iMessage είναι οτι είναι η Default εφαρμογή επικοινωνίας του κινητού, και δεν υποστηρίζει επικοινωνία με ανθρώπους εκτός Apple. Τα SMS πάνε προς απόσυρση. Οταν σταματήσουν λοιπόν, θα έχεις ένα κινητό, που δε θα μπορεί να στείλει μήνυμα σε κάποιον άλλον ΕΚΤΟΣ αν αυτός ο άλλος έχει iPhone. Αυτό πάνε να αποφύγουν. Δε χρειάζεται να βγάλει ουτε καν εφαρμογές για Android. Μπορεί να προσθέσει μια εφαρμογή που θα υποστηρίζει το RCS ανεξάρτητα απο το iMessage. Τόσο απλά

Ξαναλέω, οι λύσεις της είναι πραγματικά πάρα πολλές, αλλα δεν κάνει τίποτα, και αυτό απο μόνο του είναι ένδειξη του πόσο την βοηθάει αυτό το μάντρωμα. Δεν είναι στο χέρι της όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Γιατί είμαι προκατειλημμένος;  Δεν αναγκάστηκε η Apple να βάλει USB-C; Δεν αναγκάστηκε να επιτρέψει το Sideload; Συνεχίζεις να κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις, όπως ακριβώς η Apple, αλλα καταλαβαίνεις (όπως ακριβώς η Apple). Οταν λέω "να ανοίξει το iMessage" εννοώ οτι θα το κάνει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να συνεργάζεται με όλες τις συσκευές. 

Εσείς λέτε για "τον κώδικα του iMessage που κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει την Apple να δώσει" λες και έχει σημασία αν θα είναι κλειστου ή ανοιχτού κώδικα η εφαρμογή για το γεγονός, οτι δεν προσφέρει το ελάχιστο επίπεδο συνεργασίας, ενώ κατέχει το 1/3 της αγοράς.

Εγώ πιστεύω οτι κυνηγούν την Apple; Και είμαι εγώ ο προκατειλημμένος; 🤣🤣🤣 Σε ποιο σημείο ακριβώς είπα εγώ οτι κυνηγούν την Apple; Εγώ λέω ότι ζητάνε απο την Apple να συμβαδίζει με τους ίδιους περιορισμούς που αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ οι μεγάλες εταιρίες στην Ευρώπη. Και θα το κάνει. Ούτε είπα, ούτε ξείπα. Αντίθετα με εσένα που μας λές ότι δεν έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά με το 33% η Apple, ή οτι δεν είναι κινήσεις μονοπωλίου αυτές που κάνει.

Ξέρω ακριβώς τι λένε οι αποφάσεις και ποιον δικαίωσαν. Τις αποφάσεις τις διάβασες;

Ναι θα μείνω στην Google, την οποία πολύ σωστά την έχουν ξετινάξει για τις μονοπωλιακές πρακτικές της. 

Κάτσε εσυ στην Apple και κράτα ενθύμιο ένα lighting καλώδιο να θυμάσαι τα χρόνια τα παλιά τα δοξασμένα.

 

Το USB αναγκάστηκε γιατί ψηφίστηκε νόμος που να υποχρεώνει όλα τα κινητά και tablet να έχουν κοινό βύσμα, καμία σχέση με μονοπώλια και τακτικές, στόχος όσο και να το θέλεις δεν ήταν η Apple, όπως δεν ήταν και η Xiaomi πχ που κυκλοφορούσε φτηνές συσκευές με USB micro… Αν ακόμα και σήμερα δεν το καταλαβαίνεις δεν φταίω εγώ…

Τα παράλληλα καταστήματα κάτσε να τα δούμε πρώτα και μετά χαίρεσαι…

μην βγάζεις τόσο δηλητήριο στα κείμενα σου, η ΕΕ δεν είναι ούτε F1 ούτε Sainz…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το USB αναγκάστηκε γιατί ψηφίστηκε νόμος που να υποχρεώνει όλα τα κινητά και tablet να έχουν κοινό βύσμα, καμία σχέση με μονοπώλια και τακτικές, στόχος όσο και να το θέλεις δεν ήταν η Apple, όπως δεν ήταν και η Xiaomi πχ που κυκλοφορούσε φτηνές συσκευές με USB micro… Αν ακόμα και σήμερα δεν το καταλαβαίνεις δεν φταίω εγώ…

Τα παράλληλα καταστήματα κάτσε να τα δούμε πρώτα και μετά χαίρεσαι…

μην βγάζεις τόσο δηλητήριο στα κείμενα σου, η ΕΕ δεν είναι ούτε F1 ούτε Sainz…

Ποια ήταν η μόνη εταιρία που προσπάθησε να αποφύγει τη χρήση του κοινού βύσματος; Γιατί ήθελε να το αποφύγει; Τα κέρδη της απο το MFI και την δυσκολία αλλαγής συσκευών όταν όλα τα καλώδια και τα περιφερειακά σου είναι με ένα συγκεκριμένο βύσμα που έχει όλα τα δικαιώματα η Apple δε σου μοιάζει με τακτική;

Δε βγάζω καθόλου δηλητήριο. Οταν υπεραμύνεστε γλοιωδών τακτικών απο εταιρίες τρισεκατομμυρίων επειδή είστε πελάτες τους, δεν μπορώ παρα να αντιδράσω. 

Δε χαίρομαι για τίποτα, το αυτονόητο γίνεται. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δυσκολεύεστε να δείτε το αυτονόητο "γιατι έχετε Apple και σας ζηλεύουμε, οπότε σας πολεμάμε". 

Αν δε βλέπεις ότι το να υποστηρίξει το RCS π.χ. η Apple ή η στανταροποίηση του USB-C,  ΜΟΝΟ ΚΕΡΔΟΣ είναι για τον τελικό χρήστη, τότε συγνώμη αλλα φοράς παρωπίδες και μάλιστα 'κανα μέτρο.

Θες να πας να διαβάσεις τι γράφανε για την χρήση της USB-C απο την "καημένη την Apple που την αναγκάζουν"; 

Αντίθετα με τον Sainz που δεν τον έχω πλέον γιατί μας πρόδωσε ο αλήτης, ο τεντιμπόης, ο φίλος της αμμοπαγίδας, iPhone 14 έχω, και για κακή σου τύχη δεν τα γράφω αυτά "επειδή μισώ την Apple" . 

Έχει αρκετούς δικηγόρους, και ακόμα περισσότερους μετόχους. Σταματήστε να κάνετε πλάτες σε τέτοιες εταιρίες ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Αυτό λέω εγώ απλά, και το λήγω εδώ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ποια ήταν η μόνη εταιρία που προσπάθησε να αποφύγει τη χρήση του κοινού βύσματος; Γιατί ήθελε να το αποφύγει; Τα κέρδη της απο το MFI και την δυσκολία αλλαγής συσκευών όταν όλα τα καλώδια και τα περιφερειακά σου είναι με ένα συγκεκριμένο βύσμα που έχει όλα τα δικαιώματα η Apple δε σου μοιάζει με τακτική;

Δε βγάζω καθόλου δηλητήριο. Οταν υπεραμύνεστε γλοιωδών τακτικών απο εταιρίες τρισεκατομμυρίων επειδή είστε πελάτες τους, δεν μπορώ παρα να αντιδράσω. 

Δε χαίρομαι για τίποτα, το αυτονόητο γίνεται. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δυσκολεύεστε να δείτε το αυτονόητο "γιατι έχετε Apple και σας ζηλεύουμε, οπότε σας πολεμάμε". 

Αν δε βλέπεις ότι το να υποστηρίξει το RCS π.χ. η Apple ή η στανταροποίηση του USB-C,  ΜΟΝΟ ΚΕΡΔΟΣ είναι για τον τελικό χρήστη, τότε συγνώμη αλλα φοράς παρωπίδες και μάλιστα 'κανα μέτρο.

Θες να πας να διαβάσεις τι γράφανε για την χρήση της USB-C απο την "καημένη την Apple που την αναγκάζουν"; 

Αντίθετα με τον Sainz που δεν τον έχω πλέον γιατί μας πρόδωσε ο αλήτης, ο τεντιμπόης, ο φίλος της αμμοπαγίδας, iPhone 14 έχω, και για κακή σου τύχη δεν τα γράφω αυτά "επειδή μισώ την Apple" . 

Έχει αρκετούς δικηγόρους, και ακόμα περισσότερους μετόχους. Σταματήστε να κάνετε πλάτες σε τέτοιες εταιρίες ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Αυτό λέω εγώ απλά, και το λήγω εδώ.

Όταν αγοράζεις καλώδιο lightning από 1 μέχρι και 30€, το να μου τσαμπουνάς για το MFI και τα φανταστικά υπερκέρδη από αυτό που μόνο όσοι έχουν θέμα με την Apple βλέπουν τι να πω παραπάνω?

Ακόμα και τώρα πιστεύεις ότι το μεγαλύτερο μέρος από τα κέρδη της είναι από τα προϊόντα που πουλάει και όχι από το οικοσύστημα της, οκ τόσα ξέρεις τόσα λες…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Όταν αγοράζεις καλώδιο lightning από 1 μέχρις και 30 το να μου τσαμπουνάς για το MFI και τα φανταστικά υπερκέρδη που μόνο όσοι έχουν θέμα με την Apple βλέπουν τι να πω παραπάνω?

Ακόμα και τώρα πιστεύεις ότι το μεγαλύτερο μέρος από τα κέρδη της είναι από τα προϊόντα που πουλάει και όχι από το οικοσύστημα της, οκ τόσα ξέρεις τόσα λες…

  • "Φανταστικά υπερκέρδη" οταν χρεώνει με ποσοστό το κάθε καλώδιο. 
  • "Σιγά την δεσπόζουσα θέση" με το 33% της αγοράς
  • "Ποιες πρακτικές" οταν κάνει όλα αυτά.

Κατα τα άλλα εγώ είμαι προκατελλειμένος. Οκ, Τόσα ξέρω τόσα λέω

Αναφορά σε κείμενο

According to media estimates, Apple makes $5 billion a year by selling Lightning cables and MFi certificates.

Αναφορά σε κείμενο

Then there are the fees that companies have to pay to Apple. In addition to Apple's $99 annual membership fee, manufacturers who apply for MFi certification also pay $2,060 per factory audit, according to the Science and Innovation Board Daily.
But this is only the first step in making money for Apple.
The Lightning data cable also has a built-in chip, which is both a safety and quality authentication chip and an identity identification chip. After connecting with the iPhone, the system will read this chip to confirm whether it is officially authorized. Without this chip, it cannot be used with the iPhone.
The purchase price of the original chip is about 2-3 dollars per piece, and the cost of the product can reach 20 or 30 yuan with tariffs, logistics and processing.

Πηγή: https://www.linkedin.com/pulse/iphone-change-port-lose-tens-billions-dollars-year-kevin-smith/

"Τόσα ξέρεις τόσα λες"

iX0nw4q.png

Πηγή: https://fourweekmba.com/apple-revenue-breakdown/

Όπως βλέπεις το iPhone που δε θέλει με τίποτα να αφήσει χρήστες να φυγουν η Apple, συνεχίζει να έχει σχεδόν τριπλάσια έσοδα απο τις υπηρεσίες της.

Τα μηδενικά έξοδα που έχουν οι υπηρεσίες της σε σχέση με το Hardware όμως είναι ο λόγος που μαντρώνει τους χρήστες, γιατί όσο σε έχει κλειδωμένο μέσα, θα πληρώσεις τις υπηρεσίες της.

"Τόσα ξέρεις τόσα λες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Προφανώς ηταν λίγο το ψάξιμο, γιατι αυτό αναφέρεται στην απόφαση της Vodafone να σταματήσει την εφαρμογή της, που έπρεπε να κατεβάζεις ξεχωριστά για Android τηλέφωνα αν ήθελες να εκμεταλλευτείς το RCS.

Βέβαια η ανακοίνωση δεν μιλά πουθενά για εφαρμογή. αλλά για "τεχνολογία"

Για να συνιστούν όλοι την εφαρμογή της Google πάντως και να μην υπάρχει συμβατή εφαρμογή σε όλα τα κινητά, πρόκειται για υπηρεσία της Google.

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Το Huawei Chat υποστηρίζει RCS.

Μπορώ να μιλάω out-of-the-box με φίλους που έχουν Google Messages? ΄Οχι να εγκαταστήσω πλαγίως κάτι από την Google πρώτα.

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Η Google δεν καπέλωσε κανενα RCS, Η GSMA έχει εκδώσει Universal προφίλ για κατασκευαστές και παρόχους απο το 2016, το οποίο ακολουθούν όλοι.

Όλοι; Η Nova πότε το υποστήριξε; Γιατί άργησε τόσο; Η Cosmote γιατί το αποκαλεί κάπως αλλιώς; H Vodafone γιατί το παρατά και μας στέλνει στην Google για τον default τρόπο επικοινωνίας; Δεν γίνεται δουλίτσα έτσι...

Δεν μοιάζει καθόλου με το SMS, που όλοι το υποστηρίζουν και το αποκαλούν έτσι. Μια υπηρεσία δεν τρέχει στον αέρα. Δεν είναι τυχαίο που όλοι το αποκαλούν Google RCS και την εφαρμογή Google Messages. 

Μπορώ τελικά να επικοινωνώ με κάποιον που έχει Google Messages αν δεν έχω αυτή την εφαρμογή; Κάνει fallback σε non-encrypted chat?

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Το πρόβλημα του iMessage είναι οτι είναι η Default εφαρμογή επικοινωνίας του κινητού, και δεν υποστηρίζει επικοινωνία με ανθρώπους εκτός Apple.

Εχμμ... η εφαρμογή λέγεται.. Messages και η υπηρεσία iMessage είναι opt-in, δεν σε υποχρεώνει να την έχεις ενεργοποιημένη. H default επικοινωνία με όλους λέγεται SMS, όπως ξέρεις, όπως έχει το κάθε κινητό.

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Τα SMS πάνε προς απόσυρση. Οταν σταματήσουν λοιπόν, θα έχεις ένα κινητό, που δε θα μπορεί να στείλει μήνυμα σε κάποιον άλλον ΕΚΤΟΣ αν αυτός ο άλλος έχει iPhone.

Έχεις κάποια πηγή; Ημερομηνία;

Η Google απέτυχε, ξανά και ξανά, στα messaging apps και πιάστηκε από το επίσης "αποτυχημένο" RCS που 15 χρόνια το παλεύουν και πλέον φαίνεται να πηγαίνει κάπου (στον ίδιο δρόμο με το iMessage δηλαδή)

Προσωπικά δε με νοιάζει να υποστηρίξει RCS η Apple στις συσκευές της. Πρέπει να καταλάβεις βέβαια πως χρειάζεται λόγο να το κάνει, δηλαδή να είναι αληθινός διάδοχος του SMS, όχι wannabe ή υπηρεσία της Google.

Και μόνο που υπάρχει αποστασιοποίηση των παρόχων και φόρτωμα της δουλειάς και των αποφάσεων στην Google, το RCS χάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papp0us είπε
  • "Φανταστικά υπερκέρδη" οταν χρεώνει με ποσοστό το κάθε καλώδιο. 
  • "Σιγά την δεσπόζουσα θέση" με το 33% της αγοράς
  • "Ποιες πρακτικές" οταν κάνει όλα αυτά.

Κατα τα άλλα εγώ είμαι προκατελλειμένος. Οκ, Τόσα ξέρω τόσα λέω

Πηγή: https://www.linkedin.com/pulse/iphone-change-port-lose-tens-billions-dollars-year-kevin-smith/

"Τόσα ξέρεις τόσα λες"

iX0nw4q.png

Πηγή: https://fourweekmba.com/apple-revenue-breakdown/

Όπως βλέπεις το iPhone που δε θέλει με τίποτα να αφήσει χρήστες να φυγουν η Apple, συνεχίζει να έχει σχεδόν τριπλάσια έσοδα απο τις υπηρεσίες της.

Τα μηδενικά έξοδα που έχουν οι υπηρεσίες της σε σχέση με το Hardware όμως είναι ο λόγος που μαντρώνει τους χρήστες, γιατί όσο σε έχει κλειδωμένο μέσα, θα πληρώσεις τις υπηρεσίες της.

"Τόσα ξέρεις τόσα λες"

Από την στιγμή που δεν τα έκλεψε ύπουλα μέσω των πωλήσεων των προσωπικών σου δεδομένων, δεν σε χρέωσε κάτι παραπάνω μέσω του AppStore και δεν σε ανάγκασε να χρησιμοποιήσεις μόνο δικά της αξεσουάρ ή εφαρμογές, δεν μπορώ να καταλάβω τι σε νοιάζει από που και πως έβγαλε αυτά τα κέρδη…

Αν δεν σου αρέσει μην ξανά αγοράσεις…

Τώρα για το τόσα ξέρεις τόσα λες, πραγματικά θέλεις να κάτσουμε να αναλύσουμε αν στα κέρδη από τα iPhone συμπεριλαμβάνονται και τα κέρδη από το iOS πχ?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Για να συνιστούν όλοι την εφαρμογή της Google πάντως και να μην υπάρχει συμβατή εφαρμογή σε όλα τα κινητά, πρόκειται για υπηρεσία της Google.

Δεν ασχολείται κανείς με την ανάπτυξη εφαρμογής, γιατί η default εφαρμογή του λειτουργικού την υποστηρίζει. Γιατί να πληρώνεις να φτιάξεις κάτι έξτρα, οταν το default λειτουργεί μια χαρά;

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Μπορώ να μιλάω out-of-the-box με φίλους που έχουν Google Messages? ΄Οχι να εγκαταστήσω πλαγίως κάτι από την Google πρώτα.

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ξαναλέω είναι μεταξύ παρόχων η επικοινωνία, η εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν έχει σημασία, Το πρότυπο είναι κοινό.

Υπάρχουν πολλά SMS apps, όλα SMS στέλνουν.

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Όλοι; Η Nova πότε το υποστήριξε; Γιατί άργησε τόσο; Η Cosmote γιατί το αποκαλεί κάπως αλλιώς; H Vodafone γιατί το παρατά και μας στέλνει στην Google για τον default τρόπο επικοινωνίας; Δεν γίνεται δουλίτσα έτσι...

Και το 5G δεν έχει κάλυψη παντού, και ήρθε με διαφορετικές συνθήκες σε κάθε πάροχο. Και το VoLTE, και το VoWiFi. Τι σημαίνει αυτό; Δεν είναι default πρότυπα, ανοιχτά για όλους; Δεν παράτησε τίποτα η Vodafone ξαναλέω. Την ΕΦΑΡΜΟΓΗ της παράτησε, όχι το RCS, έχεις μπερδευτεί.

4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Προσωπικά δε με νοιάζει να υποστηρίξει RCS η Apple στις συσκευές της. Πρέπει να καταλάβεις βέβαια πως χρειάζεται λόγο να το κάνει, δηλαδή να είναι αληθινός διάδοχος του SMS, όχι wannabe ή υπηρεσία της Google.

Πρέπει να καταλάβεις οτι το RCS, ΕΙΝΑΙ ο διάδοχος του SMS, δεν είναι ούτε wannabe, ούτε υπηρεσία της Google. 

Κοινό αποδεκτό πρότυπο απο όλους, εκτός ενός είναι. Ποιος είναι ο ένας;

https://www.theverge.com/2022/9/7/23342243/tim-cook-apple-rcs-imessage-android-iphone-compatibility

"Buy your mon an iPhone" Είπε ο Cook.

“iMessage on Android would simply serve to remove [an] obstacle to iPhone families giving their kids Android phones.” είπε ο  Craig Federighi.

Δεν τα λέω εγώ. Μόνοι τους τα λένε.

Γενικά πάντως η Apple δεν έχει κανένα λόγο να μην υποστηρίξει το RCS, πέραν του μαντρώματος. Δεν αφαιρεί τίποτα απο την ασφάλεια ή την ευκολία των υπηρεσιών της. Με βάση αυτό, εγώ νομίζω οτι αν την υποχρεώσουν να το κάνει, πολύ καλά θα κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι στο τέλος να το δώσει και εκτός iPhone το iMessage και να είναι επι πληρωμή. Εκεί θέλω να δω την αντίδραση της Ευρωπαϊκής ένωσης. Θα την πιέσει για να είναι free ή θα κάνει την πάπια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ξαναλέω είναι μεταξύ παρόχων η επικοινωνία, η εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν έχει σημασία, Το πρότυπο είναι κοινό.

Υπάρχουν πολλά SMS apps, όλα SMS στέλνουν

Μου φαίνεται μας δουλεύεις εντέλει, μιας και στο iOS το ίδιο δεν ισχύει???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Από την στιγμή που δεν τα έκλεψε ύπουλα μέσω των πωλήσεων των προσωπικών σου δεδομένων, δεν σε χρέωσε κάτι παραπάνω μέσω του AppStore και δεν σε ανάγκασε να χρησιμοποιήσεις μόνο δικά της αξεσουάρ ή εφαρμογές, δεν μπορώ να καταλάβω τι σε νοιάζει από που και πως έβγαλε αυτά τα κέρδη…

Αν δεν σου αρέσει μην ξανά αγοράσεις…

Τώρα για τόσα ξέρεις τόσα λες, πραγματικά θέλεις να κάτσουμε να αναλύσουμε αν στα κέρδη από τα iPhone συμπεριλαμβάνονται και τα κέρδη από το iOS πχ?

Τώρα ποιος "λέει και ξελέει" για να ξέρουμε. Είπα εγώ οτι κακώς τα πήρε; Εσύ είπες οτι τα λεφτά τα βγάζει απο υπηρεσίες, και έκανες λάθος. "Έκανα λάθος". Τόσο απλό είναι.

Ότι θέλω θα ξανααγοράσω, γιατι εγώ κοιτάω τι βολεύει εμένα, όχι τι βολεύει την εταιρία. Οτι και αν αγοράζω δε σημαίνει οτι ξαφνικά δε με ενδιαφέρει το συμφέρον μου, επειδή τώρα έχω Apple.

Δε χρειάζεται να αναλύσουμε τιποτα. Τα κέρδη απο τα iphone είναι hardware πωλήσεις, δεν έχει να κάνει το  Appstore της, γιατί αυτό είναι υπηρεσίες. Νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό.

 

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μου φαίνεται μας δουλεύεις εντέλει, μιας και στο iOS το ίδιο δεν ισχύει???

Το SMS πάει προς απόσυρση, τα Ελληνικά μου, συνήθως, είναι σε πολύ καλό επίπεδο..

Η νέα γενιά των SMS είναι το RCS. Αν δηλαδή υποστήριζε 2G κλήσεις με άλλους, αλλα 5G κλήσεις μεταξύ iPhone δε θα υπήρχε πρόβλημα; "Αφού να, τηλέφωνο παίρνεις".

Δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σαν εναλλακτική το "ντάξει στη χειρότερη στέλνουν SMS στους μη έχοντες iphone" για αυτό και τους αναγκάζουν να κάνουν κάτι. Θεωρούσα οτι κάτι τέτοιο είναι ξεκάθαρο.

Όσο το SMS ήταν βιώσιμη επιλογή, δε μιλούσε κανείς. Είδες κανέναν να έχει παράπονο; Πλέον δεν είναι, πρέπει να κάνει η Apple κάτι για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...