Προς το περιεχόμενο

Η Apple και η Microsoft φέρεται να επιθυμούν την απομάκρυνση του iMessage και του Bing από τη λίστα των "gatekeepers” της ΕΕ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

@papp0us πάντως προς απογοήτευση σου βγήκε η απόφαση και όπως ήταν αναμενόμενο το iMessage και bing δεν είναι μέσα…

Ε κάποια στιγμή θα καταφέρει να ξεπεράσει τους 45.000.000 χρήστες και θα μπει :P Πόσο καιρό να μείνει στο περιθώριο αυτό το καημένο iMessage που δεν το χρησιμοποιεί κανείς..

Σουνερ δαν λειτερ μαι Φρεντ , σουνερ δαν λειτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ε κάποια στιγμή θα καταφέρει να ξεπεράσει τους 45.000.000 χρήστες και θα μπει :P Πόσο καιρό να μείνει στο περιθώριο αυτό το καημένο iMessage που δεν το χρησιμοποιεί κανείς..

Σουνερ δαν λειτερ μαι Φρεντ , σουνερ δαν λειτερ.

Πάντως ούτε το Google Messages είναι μέσα στη λίστα, τσάμπα τα σεντόνια… 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά έχει το google Messages; Δεν είναι έξτρα υπηρεσία, SMS/RCS client είναι, τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα;

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Πάντως ούτε το Google Messages είναι μέσα στη λίστα, τσάμπα τα σεντόνια… 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Τι δουλειά έχει το google Messages; Δεν είναι έξτρα υπηρεσία, SMS/RCS client είναι, τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα;

 

Αντιμετωπίζεται ως προεγκατεστημένη εφαρμογή ενός λειτουργικού συστήματος, όπως και το iMessage… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αντιμετωπίζεται ως προεγκατεστημένη εφαρμογή ενός λειτουργικού συστήματος, όπως και το iMessage… 

Ώρε συ :P το iMessage ειναι η υπηρεσία όχι η εφαρμογή.

Δεν μπορείς να αφαιρέσεις το Google messages , ούτε το messages της apple γιατί προφανώς είναι βασικός τρόπος επικοινωνίας και απαραίτητος για τη λειτουργία του κινητού. Είναι σαν να πας να αφαιρέσει το dialer, μετά πως θα παίρνεις τηλέφωνο; :P

Η Apple προσπαθεί να πείσει ότι το ΠΡΩΤΌΚΟΛΛΟ του iMessage έχει πολύ λίγους χρήστες οπότε δεν χρειάζεται να υπάρχει εναλλακτική διαθέσιμη στους χρήστες, όπως συμβαίνει π.χ στο Apple Maps.

Το google messages δεν είναι υπηρεσία, sms client είναι.

το ίδιο υποστηρίζει και η ms για το bing. Ότι δεν είναι δηλαδή "βασική υπηρεσία" λόγω χαμηλής βάσης χρηστών, οπότε δεν υπάρχει λόγος να προσφέρει εναλλακτικές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, papp0us είπε

RCS Servers μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε. Ακόμα και εσυ φτιάχνεις αν θες, και αν περάσεις την πιστοποίηση, μπορείς να έχεις δικούς σου Servers που επικοινωνούν με όλους τους πιστοποιημένους Servers στο δίκτυο RCS χωρίς κανένα εμπόδιο.

Η Vodafone είχε το δικό της δίκτυο RCS, το οποίο απαιτούσε εφαρμογή ειδική στο κινητό σου για να λειτουργήσει, αφού δεν υπήρχε υποστήριξη σε άλλες εφαρμογές.

Με το 99.9% των Android συσκευών να υποστηρίζουν εγγενώς το RCS πλέον, η Vodafone δεν χρειαζόταν να έχει δικούς της Servers, σου λέει βάλε το Messages. Οταν το κινητό με το που έρχεται δουλεύει κανονικά με RCS, ποιος θα κατέβαζε την εφαρμογή της Vodafone για να χρησιμοποιήσει το δικό της "server"; Κανείς.

Vodafone Message+ λεγόταν η εφαρμογή, την χρησιμοποιούσα στις αρχές πράγματι, εδώ και χρόνια δεν υπάρχει λόγος.

Για να τα λες έτσι, κάτι ξέρεις, εγώ λίγο το χάνω στο γιατί ο καθένας έβγαζε την εφαρμογή του για RCS, γιατί αλλαγή των servers σημαίνει αλλαγή των apps, τι σημαίνει "εγγενώς ... πλέον", γιατί το universal profile του 2016 δεν καλύπτει και παλιά apps, και άλλες λεπτομέρειες που ίσως να μην έχουν σημασία τώρα...

52 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν αλλάζει τίποτα με την παρούσα κατάσταση, απλά προστίθεται η υποστήριξη RCS.

To απλά είναι μια κουβέντα βέβαια... Για να στέλνουν/λαμβάνουν οι iPhone users RCS ποιός πρέπει να στήσει servers?

53 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το 5G είναι διαθέσιμο στο 30-35% των χρηστών παγκοσμίως , αυτό δε σημαίνει οτι είναι το βασικό πρότυπο δικτύωσης επειδή κάνει ακόμα rollout.

Η ανάγκη για την επέκταση του RCS είναι σημαντικά μικρότερη, για αυτό αργεί η επέκταση του. Αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με το αν είναι διάδοχος ή όχι των SMS.

Το 5G είναι selling point για όλους, το RCS για την Apple όχι και για τους παρόχους επίσης όχι, όπως φαίνεται.

51 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιεί ντε και καλά κάποιος. Πρέπει να υπάρχει.

Γιατί δεν υπάρχει για iOS τελικά από την Google? Λείπει το fallback σε sms? Γιατί είναι απαραίτητη η ενσωμάτωση στο Messages? Για να πηγαίνει δίπλα στα blue bubbles?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

To απλά είναι μια κουβέντα βέβαια... Για να στέλνουν/λαμβάνουν οι iPhone users RCS ποιός πρέπει να στήσει servers

Η Apple. Αν δε θέλει να στήσει δικούς της χρησιμοποιεί κάποιους εν ενεργεία, αρκεί να είναι πιστοποιημένοι. Δεν έχει διαφορά για τον χρήστη.

Δεν είχαν να κάνουν τα apps με τους σερβερς, απλά από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιούσε πλέον τους δικούς της servers η Vodafone, δεν είχε λογο να έχει την εφαρμογή. Δεν είναι αλληλένδετα, απλά τα ακύρωσε μαζί. Η cosmote π.χ.αν δεν κάνω λάθος, δεν χρησιμοποιεί την google, έχει δικό της RCS server, και λειτουργεί κανονικά με το google messages. Δεν χρειάζεσαι αλλο app 

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Γιατί δεν υπάρχει για iOS τελικά από την Google? Λείπει το fallback σε sms?

Τι να υπάρχει; RCS ; Δεν είναι δουλειά της Google , πρέπει να το υποστηρίξει η Apple.

Τσάμπα την μπερδεύεις την Google με το RCS. Το υποστηρίζει, δεν της ανήκει. Δεν έχει λόγο επί του RCS, ούτε κερδίζει τίποτα από αυτό. Ο μόνος λόγος που το προωθεί, είναι επειδή είναι η μόνη υπηρεσία που μπορεί να υποχρεωθεί κάποια στιγμή η  Apple να χρησιμοποιήσει, ανοίγοντας τον φράχτη του iMessage.

Δεν είναι τα bubbles το πρόβλημα, είναι ότι αντί για επικοινωνία με μηνύματα, φωνή, emoticons, αρχεία multimedia, αναφορές διαβάσματος, το e2e encryption και όλες τις ευκολίες που έχουν οι iMessage χρήστες μεταξύ τους,  οι απέξω έχουν...  SMS.  Όσο λοιπον αλλάζει η επικοινωνία, είναι φυσιολογικό ότι το fallback σε sms , δεν περνάει πλέον για "ορίστε στη χειρότερη θα πάει ένα sms".

Όλα είναι θέμα εναλλακτικής. Θα πρέπει να προσφέρει εναλλακτική. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι η υποστήριξη του RCS. Το τι θα κάνει είναι άγνωστο, αλλά αργά η γρήγορα επαναλαμβάνω θα αναγκαστεί, δεν είναι στο χέρι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ο μόνος λόγος που το προωθεί, είναι επειδή είναι η μόνη υπηρεσία που μπορεί να υποχρεωθεί κάποια στιγμή η  Apple να χρησιμοποιήσει, ανοίγοντας τον φράχτη του iMessage.

Αυτό δεν είναι μονοπωλιακή τακτική απέναντι σε iMessage από μια εταιρία που κατέχει market share άνω του 70%?

Ρωτάω γιατί η προηγούμενη σου απάντηση σε εμένα ήταν έντεχνος μπερδεμένη χάνοντας έτσι την ουσία που “συμπυκνώνεται” στην παραπάνω ερώτηση μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό δεν είναι μονοπωλιακή τακτική απέναντι σε iMessage από μια εταιρία που κατέχει market share άνω του 70%?

Ρωτάω γιατί η προηγούμενη σου απάντηση σε εμένα ήταν έντεχνος μπερδεμένη χάνοντας έτσι την ουσία που “συμπυκνώνεται” στην παραπάνω ερώτηση μου…

Ποιο είναι μονοπωλιακή τακτική; Όσο μονοπωλιακή τακτική ήταν και ο εξαναγκασμός της να χρησιμοποιήσει USB-C. 

Ανοιχτό και ελεύθερο πρωτόκολλο της ζητάνε να προσθέσει ως εναλλακτική στο δικό της. Δεν την είπε κανείς να κλείσει το iMessage, ούτε να αναγκάσει τους χρήστες της να χρησιμοποιούν RCS.

Ήταν "εντέχνως μπερδεμένη" η απάντηση μου ρε συ, που έχεις μπερδέψει το Messages με το iMessage, το αν το Google Messages είναι υπηρεσία και αν η Apple έχει δεσπόζουσα θέση με 33% των πωλήσεων; Τι άλλο να κάνω, να βγάλω κεφτεδάκια στο τραπέζι σαν τον Αλέφαντο;

Σου εξήγησα τι πρόβλημα έχει η Apple, σου εξήγησα πως μπορεί να το λύσει, σου εξήγησα και γιατί δεν το λύνει. Ακόμα και για το RCS έχω γράψει εκθέσεις για να καταλάβεις γιατί είναι λύση, και μάλιστα απλή. Τι εντέχνως μπερδεμένη την τύχη μου μέσα, πενηνταράκια τα έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ποιο είναι μονοπωλιακή τακτική; Όσο μονοπωλιακή τακτική ήταν και ο εξαναγκασμός της να χρησιμοποιήσει USB-C. 

Ανοιχτό και ελεύθερο πρωτόκολλο της ζητάνε να προσθέσει ως εναλλακτική στο δικό της. Δεν την είπε κανείς να κλείσει το iMessage, ούτε να αναγκάσει τους χρήστες της να χρησιμοποιούν RCS.

Ήταν "εντέχνως μπερδεμένη" η απάντηση μου ρε συ, που έχεις μπερδέψει το Messages με το iMessage, το αν το Google Messages είναι υπηρεσία και αν η Apple έχει δεσπόζουσα θέση με 33% των πωλήσεων; Τι άλλο να κάνω, να βγάλω κεφτεδάκια στο τραπέζι σαν τον Αλέφαντο;

Σου εξήγησα τι πρόβλημα έχει η Apple, σου εξήγησα πως μπορεί να το λύσει, σου εξήγησα και γιατί δεν το λύνει. Ακόμα και για το RCS έχω γράψει εκθέσεις για να καταλάβεις γιατί είναι λύση, και μάλιστα απλή. Τι εντέχνως μπερδεμένη την τύχη μου μέσα, πενηνταράκια τα έκανα.

Όταν θα πάψεις, τις ίδιες τακτικές στην μια να την θεωρείς μονοπωλιακή και στην άλλη όχι, έλα να μιλήσουμε…

μέχρι τότε η απόφαση είναι αυτή που είναι και δυστυχώς εκθέτει έναν από τους δυο μας…

ΥΓ: να το πάλι το USB όταν και σε αυτό είπες - ξεείπες, το συνήθισα… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Τι να υπάρχει; RCS ; Δεν είναι δουλειά της Google , πρέπει να το υποστηρίξει η Apple.

Τσάμπα την μπερδεύεις την Google με το RCS. Το υποστηρίζει, δεν της ανήκει. Δεν έχει λόγο επί του RCS, ούτε κερδίζει τίποτα από αυτό. Ο μόνος λόγος που το προωθεί, είναι επειδή είναι η μόνη υπηρεσία που μπορεί να υποχρεωθεί κάποια στιγμή η  Apple να χρησιμοποιήσει, ανοίγοντας τον φράχτη του iMessage.

Είναι αδύνατον δηλαδή να φτιαχτεί Google Messages app για iOS? Δεν ακούγεται πολύ διαφορετικό από τα άλλα apps.

Δεν μπερδεύω εγώ την Google με το RCS έτσι επειδή μου ήρθε... Η Google το προωθεί ενεργά, οι carriers ή το παρατήσανε ή το 'χουν σε χαμηλότερη προτεραιότητα. H Google "παρακαλά" ή "προκαλεί" την Apple να το υποστηρίξει, δεν ξέρω τι περιμένει να βρει πίσω από τον φράχτη! Οι υπόλοιποι πάντως, Whatsapp, Viber, Telegram, μια χαρά έχουν περάσει και βλέπουν τους χρήστες iOS και τις επαφές τους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, papp0us said:

"Οι συνθήκες που μπορούν να προκαλέσουν τη δημιουργία μονοπωλίου είναι πολλές: κρατική νομοθεσία που απαγορεύει τη δραστηριοποίηση άλλων εταιρειών σε μια αγορά, συντριπτική υπεροχή μιας επιχείρησης απέναντι στους ανταγωνιστές της, εξουδετέρωση των αντιπάλων με κατάλληλες στρατηγικές από τη μονοπωλιακή επιχείρηση, ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της αγοράς που επιτρέπουν την κερδοφόρα δραστηριοποίηση μόνο μιας επιχείρησης είναι μερικές από αυτές"

παμε παλι να εξηγησουμε τα αβγ της οικονομικης επιστημης

αλλο πραμα το φυσικο μονοπωλειο και αλλο το τεχνητο

αν πχ στην ελλαδα βγω ΕΓΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟς και απαγορευσω τα ιδιωτικα καναλια και παιζει μονο ΕΡΤ τοτε θα χτυπαει 70% τηλεθεαση δηλαδη συνθηκες σχεδον μονοπωλειακες 

το παραπανω μονοπωλειο ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟ γιατι προκαλειται απο τον νομο δηλαδη την απαγορευση του ΚΡΑΤΟΥς βλεπε βρυξελλες

 

αν ομως εγω ξερω γω με λενε λαζοπουλο και εχω καθε τριτη αλ τσαντιρι που μαζευει 70% και τα αλλα καναλια μονοψηφια νουμερα αυτο προκειται για καθεστως μονοπωλειου ολιγοπωλειου οπως θες πεστο 

το παραπανμω μονοπωλειο ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ γιατι προερχεταοι απο φυσικη επιλογη του γκοζμου και οχι τεχνητα απο νομο

 

το ιδιο αντιστοιχα αν η κοακολα πουλαει το 90% το ενεργκι ντρινκς στην αγορα

το ιδιο αντιστοιχα αν η μικροσοφτ πουλαει το 90% των οσ

το ιδιο αν η αππλε πουλαει το 90% των τηλεφωνων

 

το ιδιο ακριβως ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αν εμενα με λενε βαρδινογιαννη και πουλαω το 90% των υγρων καυσιμων στο στρατο και στην  επικρατεια γιατι ειναι προιον περιορισμων στην αγορα του ποιος μπορει να εμπορευεται ή οχι λογω τεχνητων περιορισμων απο το κρατος βλεπε νομοι κτλ

 

καταλαβαινουμε βασικα οικονομικα βρεφονηπιακου?

 

 

14 hours ago, papp0us said:

Ξαναλέω, οι λύσεις της είναι πραγματικά πάρα πολλές, αλλα δεν κάνει τίποτα, και αυτό απο μόνο του είναι ένδειξη του πόσο την βοηθάει αυτό το μάντρωμα. Δεν είναι στο χέρι της όμως.

λογικο οταν ο κοοκ αποφασιζει και οχι ο τζομπς

ο κοοκ μανατζερ ειναι που προχτες πουλαγε ενεργκι ντρινκς σημερα πουλαει τηλεφωνα

αυτο που τον νοιαζει ειναι το στοκ να συνεχισει να ανεβαινει στο χρηματηρστηριο

ομως οταν ο τζομπς κυβερναγε ηξερε ποτε να πει οχι και να κατευθυνει την αγορα προς την σωστη πλευρα (βλεπε φλασ)

φαντασου να ζουσε να ελεγε ενα μεγαλοπρεπες να πατε να γαμηθειτε και να αναγκαζε την ΕΕσσδ να ζησει μερικα χρονια με μαυρη αγορα μεχρις οτου να ξυπναγανε τα βοδια γιδια απο κατω και να καταλαβαινανε το λαθος που εμπιστευτηκανε τις σημαντικες αυτες αποφασεις σε μερικους γραφειοκρατες στις βρυξελλες

γιατι νομιζεις στην αμερικη η κυβερνηση δεν ασχολειται με ολες αυτες τις τριχες?

14 hours ago, papp0us said:

Το πρόβλημα του iMessage είναι οτι είναι η Default εφαρμογή επικοινωνίας του κινητού, και δεν υποστηρίζει επικοινωνία με ανθρώπους εκτός Apple. Τα SMS πάνε προς απόσυρση. Οταν σταματήσουν λοιπόν, θα έχεις ένα κινητό, που δε θα μπορεί να στείλει μήνυμα σε κάποιον άλλον ΕΚΤΟΣ αν αυτός ο άλλος έχει iPhone. Αυτό πάνε να αποφύγουν. Δε χρειάζεται να βγάλει ουτε καν εφαρμογές για Android. Μπορεί να προσθέσει μια εφαρμογή που θα υποστηρίζει το RCS ανεξάρτητα απο το iMessage. Τόσο απλά

να υποθεσω πως δεν εχεις χρησιμοποιησεις ποτε σου αιφονι ετσι?

δηλαδη αν δεν εχεις ιντερνετ στο αιφονι δεν μπορει να στειλει μηνυματα μας λες?

δεν εχεις ακουσει για τα μπλε και τα πρασινα συννεφακια?

μα καλα ελεος σχολιαζετε χωρις καν να ξερετε τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dieksodo είπε

παμε παλι να εξηγησουμε τα αβγ της οικονομικης επιστημης

αλλο πραμα το φυσικο μονοπωλειο και αλλο το τεχνητο

αν πχ στην ελλαδα βγω ΕΓΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟς και απαγορευσω τα ιδιωτικα καναλια και παιζει μονο ΕΡΤ τοτε θα χτυπαει 70% τηλεθεαση δηλαδη συνθηκες σχεδον μονοπωλειακες 

το παραπανω μονοπωλειο ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟ γιατι προκαλειται απο τον νομο δηλαδη την απαγορευση του ΚΡΑΤΟΥς βλεπε βρυξελλες

 

αν ομως εγω ξερω γω με λενε λαζοπουλο και εχω καθε τριτη αλ τσαντιρι που μαζευει 70% και τα αλλα καναλια μονοψηφια νουμερα αυτο προκειται για καθεστως μονοπωλειου ολιγοπωλειου οπως θες πεστο 

το παραπανμω μονοπωλειο ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ γιατι προερχεταοι απο φυσικη επιλογη του γκοζμου και οχι τεχνητα απο νομο

 

το ιδιο αντιστοιχα αν η κοακολα πουλαει το 90% το ενεργκι ντρινκς στην αγορα

το ιδιο αντιστοιχα αν η μικροσοφτ πουλαει το 90% των οσ

το ιδιο αν η αππλε πουλαει το 90% των τηλεφωνων

 

το ιδιο ακριβως ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αν εμενα με λενε βαρδινογιαννη και πουλαω το 90% των υγρων καυσιμων στο στρατο και στην  επικρατεια γιατι ειναι προιον περιορισμων στην αγορα του ποιος μπορει να εμπορευεται ή οχι λογω τεχνητων περιορισμων απο το κρατος βλεπε νομοι κτλ

 

καταλαβαινουμε βασικα οικονομικα βρεφονηπιακου?

 

 

λογικο οταν ο κοοκ αποφασιζει και οχι ο τζομπς

ο κοοκ μανατζερ ειναι που προχτες πουλαγε ενεργκι ντρινκς σημερα πουλαει τηλεφωνα

αυτο που τον νοιαζει ειναι το στοκ να συνεχισει να ανεβαινει στο χρηματηρστηριο

ομως οταν ο τζομπς κυβερναγε ηξερε ποτε να πει οχι και να κατευθυνει την αγορα προς την σωστη πλευρα (βλεπε φλασ)

φαντασου να ζουσε να ελεγε ενα μεγαλοπρεπες να πατε να γαμηθειτε και να αναγκαζε την ΕΕσσδ να ζησει μερικα χρονια με μαυρη αγορα μεχρις οτου να ξυπναγανε τα βοδια γιδια απο κατω και να καταλαβαινανε το λαθος που εμπιστευτηκανε τις σημαντικες αυτες αποφασεις σε μερικους γραφειοκρατες στις βρυξελλες

γιατι νομιζεις στην αμερικη η κυβερνηση δεν ασχολειται με ολες αυτες τις τριχες?

να υποθεσω πως δεν εχεις χρησιμοποιησεις ποτε σου αιφονι ετσι?

δηλαδη αν δεν εχεις ιντερνετ στο αιφονι δεν μπορει να στειλει μηνυματα μας λες?

δεν εχεις ακουσει για τα μπλε και τα πρασινα συννεφακια?

μα καλα ελεος σχολιαζετε χωρις καν να ξερετε τι γινεται

Το χειρότερο από όλα είναι ότι τα γράφεις όλα αυτά και αισθάνεσαι ότι κάτι είπες, αλλά πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλο κείμενο που να μην είπε τίποτα...

Τι σχέση έχει η διαφορά του φυσικού με το τεχνητό μονοπώλιο, με τις κινήσεις που κάνει η Ε.Ε. για να αποφύγει μονοπωλιακές τακτικές από εταιρείες τέτοιου βεληνεκούς;

Τι σχέση έχει αν ο Κουκ είναι μάνατζερ ή Βαλές σε ξενοδοχείο; Και κυρίως ποια ΕΣΣΔ; 🤣

Το ότι κλείνεις με το " Έλεος, σχολιάζετε χωρίς καν να ξέρετε τι γίνεται" ήταν το τελειωτικό χτύπημα.

Το ότι η Apple ενδιαφέρεται για τη μετοχή της είναι προφανές και απολύτως δεκτό. Εταιρία είναι, όχι ΜΚΟ που προστατεύσει τις θαλάσσιες χελώνες.

Το ότι η Ε.Ε. τους περιορίζει (όλους) για να βοηθήσει τον ανταγωνισμό και να δώσει επιλογές στους χρήστες, τι σχέση έχει με την ανάπτυξη της apple;

Δεν κατάλαβα πραγματικα τι θες να μου πεις και τα λες και με στόμφο και γίνονται χειρότερα τα πράγματα..

10 ώρες πριν, SeaLion είπε

Είναι αδύνατον δηλαδή να φτιαχτεί Google Messages app για iOS? Δεν ακούγεται πολύ διαφορετικό από τα άλλα apps.

Δεν μπερδεύω εγώ την Google με το RCS έτσι επειδή μου ήρθε... Η Google το προωθεί ενεργά, οι carriers ή το παρατήσανε ή το 'χουν σε χαμηλότερη προτεραιότητα. H Google "παρακαλά" ή "προκαλεί" την Apple να το υποστηρίξει, δεν ξέρω τι περιμένει να βρει πίσω από τον φράχτη! Οι υπόλοιποι πάντως, Whatsapp, Viber, Telegram, μια χαρά έχουν περάσει και βλέπουν τους χρήστες iOS και τις επαφές τους!

 

Δεν χρειάζεται κανένα Google Messages, απλά προσθέτει RCS Support στο app της.

To οτι το προωθεί η Google (σου εξήγησα γιατι το προωθεί) δεν σημαίνει οτι δεν είναι ανοιχτό πρότυπο της 3GPP και της OMA. 

Όσο για την προώθηση του, το 2020 υπήρχε σε 60 χώρες. Το 5G το 2023 υπάρχει σε 92 χώρες. Σου ξαναλέω το οτι δεν το χρησιμοποιείς, ή δεν το διαφημίζουν δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. 

Βλέπεις τη Google πίσω απο ολα και δικαίωμα σου, αλλα σου εξηγώ οτι η Google έχει, στην πράξη, μηδενικό έλεγχο στο RCS.

Αν αρχίσει να βάζει 5G κεραίες για το Google FI και το διαφημίζει σαν να μην υπάρχει αύριο, δεν σημαίνει οτι ελέγχει το 5G. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Δεν χρειάζεται κανένα Google Messages, απλά προσθέτει RCS Support στο app της.

Έχω καταλάβει πολύ καλά τι ζητείται από την Apple. Αναρωτιέμαι αν μπορεί η Google να κυκλοφορήσει εφαρμογή iOS σαν όλες τις άλλες! Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να δουλέψει με την Apple για να υλοποιηθεί, δεν θα κάνει μόνη της η Apple integration!

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Όσο για την προώθηση του, το 2020 υπήρχε σε 60 χώρες. Το 5G το 2023 υπάρχει σε 92 χώρες. Σου ξαναλέω το οτι δεν το χρησιμοποιείς, ή δεν το διαφημίζουν δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. 

Βλέπεις τη Google πίσω απο ολα και δικαίωμα σου, αλλα σου εξηγώ οτι η Google έχει, στην πράξη, μηδενικό έλεγχο στο RCS.

Θα σου ξαναπώ πως όλοι θέλουν τις 5G ταχύτητες, είναι selling point. Καμία σχέση με το RCS. Για την Apple μάλιστα, θα ήταν μόνο έξοδα και σπατάλη πόρων για κάτι που υποτίθεται θα ήταν δουλειά των παρόχων, και τελικά το πήρε εργολαβία η Google.

Δεν έχω πειστεί για την απόσταση που έχει η Google από όλο αυτό. Γιατί πάνε όλοι στην εφαρμογή "Messages by Google" που είναι μόνο στο Play Store και δεν πάει η προσπάθεια όλη στην stock Αndroid εφαρμογή να την έχουν όλοι;

Δεν γίνεται να λες πως έχει μηδενικό έλεγχο στο RCS όταν είναι:
- κατασκευαστής του (πλέον) default app το οποίο (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) απαιτεί χρήση Google Services στην συσκευή
- έχει κατασκευάσει τα extensions στο universal profile τα οποία κάνουν το RCS consistent ως εμπειρία και συγκρίσιμο με iMessage και άλλα messaging apps
- e2ee για one-to-one μηνύματα έχει μόνο αν και οι δύο έχουν το Messages by Google app, όπως λέει εδώ

Αναφορά σε κείμενο

End-to-end encrypted messages only work when you communicate with another Messages user. If you or your contact change messaging apps or operating software, Messages may not immediately detect when a conversation is no longer eligible for end-to-end encryption. Initially, some messages may not appear or they may be delivered in an unreadable, encrypted format.

- e2ee για ομαδικά μηνύματα υλοποιήθηκε μόλις πριν ένα μήνα και -εννοείται- μόνο στο Messages by Google app. Αυτό που γράφεται για group chats με μίξη iMessage/RCS είναι μια φαντασία!
- η Google είναι μάλλον ο κορυφαίος πάροχος για Jibe servers 

Ωραίος ο διάδοχος του SMS, αν δεν είχαμε μάθει βέβαια από άλλα apps στο privacy στην επικοινωνία! Και όσο διαβάζω γι αυτό, όλο και βρίσκω "φίδια" στην εμπειρία των χρηστών περασμένα χρόνια (κυρίως ασυνέπεια, έλλειψη αξιοπιστίας, μέτρια εμπειρία σε υλοποιήσεις των carriers)

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Αν αρχίσει να βάζει 5G κεραίες για το Google FI και το διαφημίζει σαν να μην υπάρχει αύριο, δεν σημαίνει οτι ελέγχει το 5G. 

Πολύ ωραίο παράδειγμα, αν ήταν η μόνη που παρείχε 5G θα είχαμε θέμα όμως ε; 
Μάλλον δεν βλέπεις πως πάει να γίνει η μόνη που θα παρέχει RCS τελικά, με τους παρόχους να έχουν την ελάχιστη δυνατή ανάμιξη. Μη σου πω φοβάμαι μη του δώσει και το τελειωτικό χτύπημα κι έχουμε άλλη μια RIPάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...