Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε Windows 10 Pro ή HDD (από που να ξεκινήσω)


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα έναν καινούργιο σκληρό WD BLUE 2 TB, μπήκε ο δίσκος και έκανα κανονικά την διαμόρφωση όπου εμφανίστηκε κανονικά. 'Εδωσα ονομασία και όλα κομπλέ μέχρι που παρατήρησα πως όταν άνοιγα το pc πρώτα είχα ένα black screen με το βελάκι από το ποντίκι και μετά από restart όλα δούλευεαν κομπλέ με μια καθυστέρηση. Αρχικά φοράω M2 970 οπότε γνωρίζω πόσο γρήγορα ανοίγει το pc. Ξαφνικά χαθηκε ο σκληρός και δεν εμφανίζεται ούτε στο bios ενώ ρεύμα παίρνει κανονικά τον ακούω να δουλέυει.

Άλλαξα θύρα SATΑ όχι όμως καλώδιο (δεν είχα) τσέκαρα μήπως δεν έχω κουμπώσει σωστά οποιοδήποτε part μέσα στο pc, άλλαξα καλώδιο τροφοροτικού μήπως και ήταν κάποιο βραχυκύκλωμα άλλα τίποτα.

Στο μεταξύ το pc κάποιες φορές όταν το κλείνω με power off μετά από λίγα δευτερόλεπτα ανοίγει από μόνο του. Η οθόνη όταν άνοιγα το pc έκλεινε ή μου έλεγε δεν υπάρχει σήμα. Σε αυτό το σημείο έβγαλα και έβαλα ξανά την RAM μέχρι πόυ έβγαλα τελειώς τον καινούργιο δίσκο και το pc φάνηκε να δουλεύει όπως πριν.

Είμαι ένα βήμα πριν κάνω format άλλα πριν από αυτό θέλω να ψάξω λίγο μήπως είναι hardware. Σκέφτηκα μήπως φρίκαρα το power on/off του tower, σκέφτηκα μήπως βραχυκυκλώνει η μητρική άλλα δεν θα το καταλάβαινα και όσο είναι ανοιχτό το pc? Μετά σκέφτηκα μήπως φταίει το τροφοδοτικό ενώ απέκλεισα την RAM διότι σε δοκιμές δεν είχα ξανά πρόβλημα με το σήμα της οθόνης.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ δεν κατέχω πολλές γνώσεις οπότε αν κάτι από τα όσα είπα ήταν βλακεία μην το κάνετε θέμα.

 

Έχω κάνει windows updates. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

βαθιά ανάσα κ λίγο πιο αναλυτικά πλζ

α) σύνθεση του ΗΥ σου

β) τι από αυτά που αναφέρεις γίνονταν ΚΑΙ πριν τον νέο δίσκο ?

γ) όταν έβγαλες τον WD blue 2TB, πως συμπεριφέρεται ο ΗΥ ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kthulhou είπε

καλησπέρα

βαθιά ανάσα κ λίγο πιο αναλυτικά πλζ

α) σύνθεση του ΗΥ σου

β) τι από αυτά που αναφέρεις γίνονταν ΚΑΙ πριν τον νέο δίσκο ?

γ) όταν έβγαλες τον WD blue 2TB, πως συμπεριφέρεται ο ΗΥ ?

 

Δεν είχα προβλήματα, μέχρι που παρατήρησα ότι το pc άνοιγε αργά, είχα black screen και έστρωνε με restart μέχρι που χάθηκε ο σκληρός και δεν εμφανίζεται ούτε στο bios.

Με το που έβγαλα τον σκληρό από το ρεύμα το pc άνοιγε όπως πριν. Παρατήρησα επίσης πως πρέπει να πιέσω δυνατά το Power on για να ανοίξει.

 

1 ώρα πριν, alxnt είπε

Αφού το έβγαλες και δουλεύει όπως πριν, προφανώς έχει θέμα και τον πας πίσω για αντικατάσταση.

Ο δίσκος είναι στα χέρια μου κάνα 2μηνο και δεν έχει δουλέψει ποτέ. Λόγο καλοκαιριού έλειπα και δεν ασχολήθηκα μέχρι που επέστρεψα και είδα ότι δεν μπορώ να τον εμφανίσω, εκτός εάν υπάρχει τρόπος που δεν δοκίμασα. Δε νομίζω να δεχτεί το κατάστημα αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, d4mage said:

Ο δίσκος είναι στα χέρια μου κάνα 2μηνο και δεν έχει δουλέψει ποτέ. Λόγο καλοκαιριού έλειπα και δεν ασχολήθηκα μέχρι που επέστρεψα και είδα ότι δεν μπορώ να τον εμφανίσω, εκτός εάν υπάρχει τρόπος που δεν δοκίμασα. Δε νομίζω να δεχτεί το κατάστημα αντικατάσταση.

Γιατί, δεν έχει εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Δε νομίζω να δεχτεί το κατάστημα αντικατάσταση.

φυσικα κ θα γίνει, αλλά όχι DOA, θα τον πάρουν, θα τον στείλουν για έλεγχο και μετά θα σε ενημερώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...