Προς το περιεχόμενο

Περιεργο προβλημα στο λαπτοπ.(Bt vs WiFi)


paulchro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω ενα θεμα στο λαπτοπ (asus tuf a15 2021).

Το παρατηρησα οταν ανοιξα το bt για να συνδεσω μια ηχομπαρα. Δεν το εχω ξανασυναντησει ποτε! Επεφτε η ταχυτητα του ιντερνετ στο 1/10 (μετρηση στο fast.com πχ απο 75 στο 7-8).

Δοκιμασα απο εκει και επειτα να δω αν κανει καποια "παρεμβολη" η μπαρα αλλα δεν εφταιγε αυτο. Οταν ανοιγω το bt, ειτε συνδεθει καπου ειτε οχι η ταχυτητα του wifi πεφτει στα ταρταρα. Αλλαξα καναλι στο wifi αλλα δεν αλλαξε κατι. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paulchro είπε

Καλησπερα, εχω ενα θεμα στο λαπτοπ (asus tuf a15 2021).

Το παρατηρησα οταν ανοιξα το bt για να συνδεσω μια ηχομπαρα. Δεν το εχω ξανασυναντησει ποτε! Επεφτε η ταχυτητα του ιντερνετ στο 1/10 (μετρηση στο fast.com πχ απο 75 στο 7-8).

Δοκιμασα απο εκει και επειτα να δω αν κανει καποια "παρεμβολη" η μπαρα αλλα δεν εφταιγε αυτο. Οταν ανοιγω το bt, ειτε συνδεθει καπου ειτε οχι η ταχυτητα του wifi πεφτει στα ταρταρα. Αλλαξα καναλι στο wifi αλλα δεν αλλαξε κατι. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Το είχα πάθει και εγώ,όταν έκανα σύνδεση ΒΤ με ακουστικά το  wifi εκοβε ταχύτητα.

Δεν θυμάμαι να βρήκα λύση,άλλαξα λαπτοπ και με το νέο δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

      Το Bluetooth λειτουργεί και αυτό στο φάσμα συχνοτήτων των 2,4 GHz όπως και τα δίκτυα wifi 2,4 των routers.

       Άλλαξε κανάλι στο router στα 2,4 GHz μήπως σταματήσουν οι παρεμβολές από το Bluetooth.

      Αλλιώς δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς το δίκτυο των 2,4 GHz και συνδέσου στα 5 GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...