Προς το περιεχόμενο

Mini PC Ace Magician AMR5 Ryzen 5 260 € [ΤΕΛΟΣ]


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 11/10/2023 at 18:03, nek4d said:

Για να μην ρωτατε παλι, οι δισκοι που βαζουν μεσα δεν ειναι nvme αλλα sata, πιο αργοι και οποιος θελει αναβαθμιζει με γρηγοροτερο δισκο nvme gen 3 και βγαζει αυτον η τον αφηνει σαν 2ο αποθηκη.
Καλος ειναι παντως για sata, δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασιες).

αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; Πόσο πιο αργοί είναι οι sata;

Αν είναι δυνατό να μας δώσεις link για ένα αντιπροσωπευτικό δίσκο απο την κάθε κατηγορία για να δούμε τις διαφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, tempo said:

αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; Πόσο πιο αργοί είναι οι sata;

Αν είναι δυνατό να μας δώσεις link για ένα αντιπροσωπευτικό δίσκο απο την κάθε κατηγορία για να δούμε τις διαφορές...

Σε τιμές από bench πάνω στο μηχάνημα σκέψου κάτι ανάμεσα σε 500 MB/sec για SATA και 3000 MB/sec για nvme.
Στην πράξη και σαν αίσθηση χρήσης δεν υπάρχει αντιληπτή διαφορά ανάμεσα τους.
Αν το προορίζεις για χαλαρή χρήση πχ HTPC κλπ θα πρότεινα μείνε στον SATA λόγω των πολύ χαμηλότερων θερμοκρασιών.
Αν το προορίζεις για gaming και επιδιώκεις maximum performance πήγαινε σε nvme αλλά καλό θα είναι να κοιτάξεις να του κολλήσεις μια ψυκτρούλα που να χωράει στο κουτί. 

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 17/10/2023 at 15:50, Innersense said:

Σε τιμές από bench πάνω στο μηχάνημα σκέψου κάτι ανάμεσα σε 500 MB/sec για SATA και 3000 MB/sec για nvme.
Στην πράξη και σαν αίσθηση χρήσης δεν υπάρχει αντιληπτή διαφορά ανάμεσα τους.
Αν το προορίζεις για χαλαρή χρήση πχ HTPC κλπ θα πρότεινα μείνε στον SATA λόγω των πολύ χαμηλότερων θερμοκρασιών.
Αν το προορίζεις για gaming και επιδιώκεις maximum performance πήγαινε σε nvme αλλά καλό θα είναι να κοιτάξεις να του κολλήσεις μια ψυκτρούλα που να χωράει στο κουτί. 

λοιπόν, νομίζω ότι όσοι είχαμε κάνει την παραγγελία έχουμε παραλάβει πλέον και μπορούμε να μιλήσουμε για τις πρώτες εντυπώσεις μας (είτε έχουμε το ace magician ή το ouvis).

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, κάνω ανετότατα την δουλειά μου  (δεν θα παίξω βαριά παιχνίδια) και κυρίως αθόρυβα. Το pc καταλαμβάνει ελάχιστο χώρο και με ένα μόνο καλώδιο μέσω της usb-c έχω την σύνδεση με το monitor το οποίο είναι φορτωμένο με ηχεία, κάμερες, usb hub κλπ. Όλα σε ένα τακτοποιημένα.

Τα windows 11 χωρίς προβλήματα, έβαλα και το office 2021 και όλα καλά.

Να ρωτήσω τώρα τον @Innersense αν θέλω να κοιτάξω για δεύτερο δίσκο για το συγκεκριμένο pc τι δίσκο ακριβώς ψάχνω; Θα ήθελα αν είναι δυνατό να αναφέρεις ακριβώς τι ψάχνω και να μας δώσεις 1-2 link αντιπροσωπευτικά για να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Αν θέλετε μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε εδώ για το συγκεκριμένο minipc ή θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα άλλο αποκλειστικό θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempo είπε

Αν θέλετε μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε εδώ για το συγκεκριμένο minipc ή θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα άλλο αποκλειστικό θέμα.

Καλορίζικο. B) Υπάρχει ήδη topic:

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βλέπω κι αυτό εδώ: https://www.geekbuying.com/item/OUVIS-AMR5-Mini-PC-AMD-Ryzen-7-5700U-EU-522158.html?pmrm=ems-cart-relevant-emsch

με τον 5700u. Όταν βάλεις τον κωδικό του Ζαχάρη βγαίνει στα 275 euro.

Ίδια μάρκα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/11/2023 at 11:17, aytach said:

Καλησπέρα το παρήγγειλα και εγώ χθές 275€ βγήκε τελικά, με ποια μεταφορική να το περιμένω;

σε εμένα αγορασμένο απο geekbuying ήρθε με ACS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, greg4 said:

Βλέπω κι αυτό εδώ: https://www.geekbuying.com/item/OUVIS-AMR5-Mini-PC-AMD-Ryzen-7-5700U-EU-522158.html?pmrm=ems-cart-relevant-emsch

με τον 5700u. Όταν βάλεις τον κωδικό του Ζαχάρη βγαίνει στα 275 euro.

Ίδια μάρκα είναι;

Φασον ειναι, θεωρητικα αλλη μαρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως οι περισσότεροι εδω μέσα που είχαμε παραγγείλει απο geekbuying στα 260ευρώ το minipc λάβαμε ouvis. Δεν λέει πουθενά ace magician, ούτε λέει ouvis αλλά το ouvis εμφανίζεται στην αρχική οθόνη κατά το boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, greg4 είπε

Βλέπω κι αυτό εδώ: https://www.geekbuying.com/item/OUVIS-AMR5-Mini-PC-AMD-Ryzen-7-5700U-EU-522158.html?pmrm=ems-cart-relevant-emsch

με τον 5700u. Όταν βάλεις τον κωδικό του Ζαχάρη βγαίνει στα 275 euro.

Ίδια μάρκα είναι;

6 ώρες πριν, nek4d είπε

Φασον ειναι, θεωρητικα αλλη μαρκα.

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Δηλαδή να το αποφύγω; Μην μου βγει κινεζιά της κινεζιάς :P

2 ώρες πριν, tempo είπε

πάντως οι περισσότεροι εδω μέσα που είχαμε παραγγείλει απο geekbuying στα 260ευρώ το minipc λάβαμε ouvis. Δεν λέει πουθενά ace magician, ούτε λέει ouvis αλλά το ouvis εμφανίζεται στην αρχική οθόνη κατά το boot.

Ακριβώς ίδια...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Είχα πάρει κι εγώ το PC του θέματος μάλιστα έβαλα και τις μνήμες που προτάθηκαν εδώ ως upgrade. Το μηχάνημα όταν ηρθε, δούλευε κανονικά, εγκατάστησα και εφαρμογες κλπ, ολα μια χαρα. Αφού το έστησα, το άφησα στην άκρη γιατί ήθελα να το χρησιμοποιήσω ως NAS/Media server κλπ και περίμενα να βρω τον χρόνο να μεταφερω απο το υπαρχον μηχανημα σε αυτο.
Χθες λοιπόν, το ανοιγω μετα απο ~2 μηνες και βλεπω οτι δεν δινει σημα (HDMI port). Αναβει κανονικα, λαμπακια κλπ αλλα μεχρι εκει, στην οθονη τιποτα. Δοκιμασα διαφορετικα καλώδια και οθονες με το ιδιο αποτελεσμα. Δεν δοκίμασα το DP γιατι δεν εχω καλωδιο αλλα δεν εχει και σημασια αλλωστε.
Ανοιξα ticket με το support τους και ζηταω refund ή αντικατασταση.

Παραθέτω την εμπειρία, καθαρα ως fyi

Επεξ/σία από Stonedreamer
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Mini PC Ace Magician AMR5 Ryzen 5 260 € [ΤΕΛΟΣ]
3 hours ago, Stonedreamer said:

Καλημέρα,

Είχα πάρει κι εγώ το PC του θέματος μάλιστα έβαλα και τις μνήμες που προτάθηκαν εδώ ως upgrade. Το μηχάνημα όταν ηρθε, δούλευε κανονικά, εγκατάστησα και εφαρμογες κλπ, ολα μια χαρα. Αφού το έστησα, το άφησα στην άκρη γιατί ήθελα να το χρησιμοποιήσω ως NAS/Media server κλπ και περίμενα να βρω τον χρόνο να μεταφερω απο το υπαρχον μηχανημα σε αυτο.
Χθες λοιπόν, το ανοιγω μετα απο ~2 μηνες και βλεπω οτι δεν δινει σημα (HDMI port). Αναβει κανονικα, λαμπακια κλπ αλλα μεχρι εκει, στην οθονη τιποτα. Δοκιμασα διαφορετικα καλώδια και οθονες με το ιδιο αποτελεσμα. Δεν δοκίμασα το DP γιατι δεν εχω καλωδιο αλλα δεν εχει και σημασια αλλωστε.
Ανοιξα ticket με το support τους και ζηταω refund ή αντικατασταση.

Παραθέτω την εμπειρία, καθαρα ως fyi

Thanks for the info.
Ποιο απο τα 2 πηρες, το acemagician η το ouvis?
Καλωδιο hdmi αλλο δοκιμασες? Πρωτα αυτο πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nek4d είπε

Thanks for the info.
Ποιο απο τα 2 πηρες, το acemagician η το ouvis?
Καλωδιο hdmi αλλο δοκιμασες? Πρωτα αυτο πρεπει.

"Δοκιμασα διαφορετικα καλώδια και οθονες με το ιδιο αποτελεσμα"

Το Acemagician παρηγγειλα αλλα στην starting screen γραφει ouvis, φανταζομαι ειναι φασον τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Stonedreamer said:

"Δοκιμασα διαφορετικα καλώδια και οθονες με το ιδιο αποτελεσμα"

Το Acemagician παρηγγειλα αλλα στην starting screen γραφει ouvis, φανταζομαι ειναι φασον τα ιδια

Auch, κριμα που δεν ειναι το καλωδιο, πιστευω θα βρεθει ακρη με το μαγαζι, κρατα μας ενημερους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...