Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο τοπικό δίκτυο


xmouts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε καφετέρια έχω ρούτερ cosmote speedport plus και πάνω του είναι συνδεδεμένο 1 pda 2 κινητά για pda και 1 εκτυπωτή με IP.

Η κεραία που δίνω έξω ίντερνετ όταν έχει αρκετό κόσμο η καφετέρια κολλάει το δίκτυο και το ρούτερ και δε δουλεύει το pda. Η κεραία είναι σε υποδίκτυο 192.168.10.1 γιατί συμβαίνει αυτό ? Πώς επηρεάζει το ρούτερ της cosmote ? 

Έχει αλλαχθεί η κεραία με καινούργια και κάνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα φωναξεις εναν τεχνικο να σου βαλει ενα ρουτερ της προκοπης οπως mikrotik, που να μπορει να διαχειριζεται μεγαλο αριθμο dhcp διευθυνσεων και να ορισει το lease time του στη μια ωρα. Μεχρι να το κανεις αυτο βαλε στο speedport το dhcp lease time καθε 10 λεπτα (600 secs) και οχι ια μερα που εινα by default. Αυτο θα σε βοηθησει καπως.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις IP δεν τις διαχειρίζεται η κεραία είναι router mode. Ας κολλάει η εξωτερική κεραία γιατί κολλάει και το router της cosmote? Μόνο όταν είμαι πολλά άτομα γίνεται αυτό άλλες μέρες δεν έχει θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειπα οτι τις διαχειριζεται η κεραια και για να μη με κανεις να επαναλαμβανομαι, κανε αυτο που σου εγραψα, αλλιως ζησε ετσι. Τα ρουτερ που δινουν οι providers αντεχουν το πολυ για 15 leases, μετα κανουν αυτο που παθαινεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Εγω δεν ειπα οτι τις διαχειριζεται η κεραια και για να μη με κανεις να επαναλαμβανομαι, κανε αυτο που σου εγραψα, αλλιως ζησε ετσι. Τα ρουτερ που δινουν οι providers αντεχουν το πολυ για 15 leases, μετα κανουν αυτο που παθαινεις εσυ.

ΟΚ. Ποιο mikrotik router προτείνεις?

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Το πιο πιθανον ειναι να μπουκωνει η γραμμη σου και να μην φταιει τιποτα αλλο

Βαλε μια δεύτερη γραμμή.

Δεν έπρεπε να μπουκώνει η κεραία μόνο και να μη δίνει άλλες IP? Γιατί μπουκώνει και το router αφού έχουν άλλο υποδίκτυο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι να σου απαντησω να παρεις καποιο, γιατι μετα πρεπει να το στησεις κιολας και να βαλεις το δικο σου δικτυο σε αλλο υποδικτυο και να το απομονωσεις ειτε με vlan ειτε με firewall rules (Αυτο κανω εγω), απο το δικτυο των πελατων.

Το δικο μου μου χομπι ειναι να πηγαινω στις καφετεριες και να μπαινω μεσα στα pdas που οι περισσοτεροι τα εχουν ξεκλειδωτα και να τα χαλαω. Μη σου τυχω.... για αυτο λοιπον αλλα υποδικτυα και κλειδωμενα. Μπορεις να το στησεις αυτο?

Το πιο ρουτερ θα βαλεις ειναι το τελευταιο, ολα τα routerboard της ταξεως κοντα στα 200 ευρω μπορουν να διαχειριστουν ανετα μεχρι 200 clients. Το 4011 ειναι ενα πολυ καλο κοματι ας πουμε αλλα και με κατι πιο φθηνο σιγουρα θα κανεις τη δουλεια σου. Μιας και θα βαλεις ομως βαλε κατι καλο.

Ρωτα εδω

https://www.adslgr.com/forum/forums/219-MikroTik-ADSL-modems-routers-routerBOARDs

 

Προς το παρον μειωσε το lease time του dhcp στο speedport στα 10 λεπτα για να ψιλοκανεις τη δουλεια σου.

 

 

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα γινοταν αν μπορουσε να σηκωσει 2 dhcp servers, ενα για το δικο σου δικτυο και ενα για τους πελατες, αλλα εσυ θες ενα καλο ρουτερ μιας και προκειται για δουλεια. Σκεψου τη διαφορα που θα εχει ενα ρουτερ με τετραπυρηνο επεξεργαστη και 256ΜΒ μνημη ας πουμε με το switch που γραφεις? Θα τη βγαλει? Η στους 20 πελατες θα κλασει και θα ερχεσαι εδω να ρωτας τα ιδια?

FYI εγω tplink δε βαζω ουτε σπιτι μου.......

Σκεψου το επαγγελματικα, ποσους πελατες θα μπορουσες να κρατησεις αν σκεφτοντουσαν οτι εκει που θα καθησουν θα εχουν γαματο ιντερνετ?

Εγω θα εβαζα και αλλη γραμμη και θα εκανα Load balance με recursive failover.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Θα γινοταν αν μπορουσε να σηκωσει 2 dhcp servers, ενα για το δικο σου δικτυο και ενα για τους πελατες, αλλα εσυ θες ενα καλο ρουτερ μιας και προκειται για δουλεια.  Εγω tplink δε βαζω ουτε σπιτι μου.......

Σκεψου το επαγγελματικα, ποσους πελατες θα μπορουσες να κρατησεις αν σκεφτοντουσαν οτι εκει που θα καθησουν θα εχουν γαματο ιντερνετ?

Εγω θα εβαζα και αλλη γραμμη και θα εκανα Load balance με recursive failover.

Εχει Vlan Qos Bandwith Control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει μόνο το pda η δεν δουλεύει τίποτα? φαντάζομαι οτι έχει static. Dhcp κανεις relay απο το ρουτερ η εχει δικό της η κεραία?

Τα subnet είναι ιδια ρουτερ και κεραια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/09/2023 at 12:57, xmouts said:

Καλησπέρα, σε καφετέρια έχω ρούτερ cosmote speedport plus και πάνω του είναι συνδεδεμένο 1 pda 2 κινητά για pda και 1 εκτυπωτή με IP.

Η κεραία που δίνω έξω ίντερνετ όταν έχει αρκετό κόσμο η καφετέρια κολλάει το δίκτυο και το ρούτερ και δε δουλεύει το pda. Η κεραία είναι σε υποδίκτυο 192.168.10.1 γιατί συμβαίνει αυτό ? Πώς επηρεάζει το ρούτερ της cosmote ? 

Έχει αλλαχθεί η κεραία με καινούργια και κάνει το ίδιο.

Όταν λες αρκετό κόσμο; Πάνω από 200 άτομα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ συνδεδεμένα και σε χρήση; Πέρα από το προφανές "τι διάολο κάνουν 200 άτομα πάνω από τα κινητά τους ταυτόχρονα στην καφετέρια", θα υποθέσω ότι σπάνια έχουν οι περισσότεροι πελάτες μεγάλη κίνηση ταυτόχρονα. Απλά είναι συνδεδεμένα κινητά/ταμπλέτες και λίγοι τα έχουν στο χέρι και κάνουν κάτι.

Σε αυτή την περίπτωση, για οποιαδήποτε σύνδεση στο ίντερνετ μέχρι 500/500, ακόμα και το edgerouter X (το πιο μικρό δηλαδή) θα κάνει μια χαρά δουλειά για 2 vlans και απλή χρήση ίντερνετ.

Φυσικά με ένα μεγαλύτερο, όπως το Mikrotik που προαναφέρθηκε θα είσαι καλυμμένος και μελλοντικά.

Για τι budget μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 3:07 ΜΜ, Neo είπε

Δεν δουλεύει μόνο το pda η δεν δουλεύει τίποτα? φαντάζομαι οτι έχει static. Dhcp κανεις relay απο το ρουτερ η εχει δικό της η κεραία?

Τα subnet είναι ιδια ρουτερ και κεραια?

Δε δουλεύει τίποτα.

έχει δικό της Dhcp η κεραία 

subnet διαφορετικά .192.168.1.1 ρουτερ 192.168.10.1 κεραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, όταν λέμε κεραία μιλάμε για repeater η access point? κανε ένα κόπο και γράψε το μοντέλο.

Επίσης βάλε static ip στα μηχανήματά σου και φρόντιζε αυτές να γίνουν reserve απο το cosmote.

 

Όταν κολλάνε όλα εχεις βάλε εναν υπολογιστή με καλώδιο πάνω στο cosmote να δεις αν παίζει?αν παίζει με στατικ?αν πιάνεις το cosmote?

Αν βγάλεις την κεραία την ωρα που έχουν κολλήσει επανέρχεται το σύστημα μετά από κάνα 2 λεπτα η θελει reboot και το cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...