Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για νέα κάρτα γραφικών


charmedjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Πέρυσι δυστυχώς χάλασε το pc μου και λόγω εξοικονόμησης budget (δεν έπαιζα και τίποτα άλλο πέρα από Lol τότε στο pc), στο νέο μου Pc δεν έβαλα νέα κάρτα γραφικών. Τώρα όμως, κάτι το hogwarts legacy κάτι το Baldur's Gate 3, έχω αρχίσει να ψάχνω αλλά ως σχετικά άσχετος δεν ξέρω προς τα που να κατευθυνθώ. Ενδιαφέρομαι για μια κάρτα -300 ευρώ περίπου που να παίζει αξιοπρεπώς τα παραπάνω (και το Lol για την παρέα βέβαια).

Έχω τα εξής: 

Motherboard: Gigabyte H610M H DDR4

CPU: Intel core i5 12400 1700/2.5GHz

RAM: Corsair 16GB 3000Mhz DDR4

SSD: Sandisk Plus 240GB

Case: Corsair Carbide 175R RGB Midi Tower

Τροφοδοτικό: Corsair PSU CV Series 550 W 80+ Bronze

Οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη την ψαχνω τις τελευταιες μερες κι επειδη εχουμε το ιδιο τροφοδοτικο, αν θες την αποψη μου, δωσε μεχρι 225 ευρω και παρε ή την sapphire 6600 pulse ή την Asus 6600 dual (καλυτερη η 2η αλλα δεν εχει διαθεσιμοτητα). 

Τωρα οκ μπορεις να πας και σε 6650xt ή 3060 αλλα για μενα θες καλυτερο τροφοδοτικο για την πρωτη (ψαξτο ομως και μονος σου γιατι εγω ειμαι περιεργος) και η 2η δεν αξιζει τα 80+ ευρω συν, αν ομως εχεις μαθει και δεν θες να φυγεις απο nvidia ειναι η καλυτερη λυση στο μπατζετ σου (βρισκεις καλη υλοποιηση με 320 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα, μια ερώτηση σχετική με το κουτί. Έχεις πρόβλημα καθόλου με το airflow και τις θερμοκρασίες; Γιατί έχω το ίδιο και κάτι παίζει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Andrew_2k said:

ο 12400 σηκώνει και 3070/6700χτ άνετα.

αμα δεν έχεις θέμα να πάρεις μια μεταχειρισμένη κάρτα

εκεί είσαι για μέγιστη απόδοση / $

Mε 550w Bronze τροφοδοτικό;

Εγώ, θα πρότεινα 4060 RTX που καίει μόνο 115 watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coscas είπε

Mε 550w Bronze τροφοδοτικό;

Εγώ, θα πρότεινα 4060 RTX που καίει μόνο 115 watts

Λίγη προσοχή στα spikes της 6700xt. Στιγμιαία είναι οκ αλλά μην δημιουργήσει πρόβλημα στο 550άρι. Δείτε reviews της κάρτας πρώτα να δείτε μέχρι τι ρεύμα χτυπάει στιγμιαία. Και το τροφοδοτικό βέβαια μπορεί να δώσει στιγμιαία περισσότερο ρεύμα αλλά δεν είναι το καλύτερο να το ζορίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...