Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι ονομασίες και τα χαρακτηριστικά των 14ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core (Raptor Lake-S Refresh)


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2023 στις 12:16 ΠΜ, Arkin είπε

Μόνο αν είσαι στα 1700 αλλιώς δεν πας σε πεθαμένο soc πιστεύω. Ειδικά με τις τιμές που ανέβηκαν χίλιες φορές 13th Gen σε γερή έκπτωση η κάποιος από am5 που έχει μέλλον ακόμα σαν πλατφόρμα. 

Αυτό είναι θέμα επιλογής. Αν σκέφτεσαι όπως εσύ ή εγώ τότε έχεις δίκιο. Κάποιοι αναβαθμίζουν επεξεργαστή κάθε 5-6 χρόνια. Για αυτούς δεν έχει και τόσο νόημα αν θα πάνε σε πεθαμένο ή όχι socket, γιατί όταν θα αναβαθμίσουν θα είναι πεθαμένο όποιο socket και αν διαλέξουν σήμερα. Γι αυτούς κάθε αναβάθμιση = αλλαγή επεξεργαστής+ μητρική + RAM.

Τόσο το 1700, όσο και το ΑΜ4 είναι πεθαμένα. Η αλήθεια είναι ότι η αγορά δεν είναι τόσο άσχημη τώρα. Αν θέλεις κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές από επιδόσεις πας σε ΑΜ4, αν θέλεις κάτι δυνατό με μέλλον πας σε ΑΜ5 και αν θέλεις κάτι δυνατό χωρίς μέλλον πας σε 1700.

Δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα. Επιλογές υπάρχουν για όλους.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό είναι θέμα επιλογής. Αν σκέφτεσαι όπως εσύ ή εγώ τότε έχεις δίκιο. Κάποιοι αναβαθμίζουν επεξεργαστή κάθε 5-6 χρόνια. Για αυτου΄ς δεν έχει και τόσο νόημα αν θα πάνε σε πεθαμένο ή όχι socket, γιατί όταν θα αναβαθμίσουν θα είναι πεθαμένο όποιο socket και αν διαλέξουν σήμερα. Γι αυτούς κάθε αναβάθμιση = αλλαγή επεξεργαστής+ μητρική + RAM.

Τόσο το 1700, όσο και το ΑΜ4 είναι πεθαμένα. Η αλήθεια είναι ότι η αγορά δεν είναι τόσο άσχημη τώρα. Αν θέλεις κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές από επιδόσεις πας σε ΑΜ4, αν θέλεις κάτι δυνατό με μέλλον πας σε ΑΜ5 και αν θέλεις κάτι δυνατό χωρίς μέλλον πας σε 1700.

Δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα. Επιλογές υπάρχουν για όλους.

Θα συμφωνησω μιας και εγω ο ιδιος πηγα σε AM4 πριν κατι μηνες ερχομενος απο 8700k που ειχα 5 χρονια και δινοντας το παλιο σετακι mobo/ram/cpu πηγα με 150 ευρω σε 5700x 32gb ram και b550 strix μητρικη. Οχι τρελη αναβαθμιση αλλα λεω θα δωσω λιγο τωρα και τελος 2024 παω σε οτι νεο βγει με 5-6 κατοσταρικα δινοντας και αυτο που εχω για 50-60% πανω επιδοσεις. 

Οι τιμες ειναι λογικες περα απο mobo που ακομα κρατανε τιμες. Οι ram ειναι στον πατο γενικα ολα τα nand εχουν πολυ λογικες τιμες. CPU πεφτουν γρηγορα λιγους μηνες μετα το release. Γενικα κανεις αξιολογο build για βαθος 5ετιας σημερα με 7700x/13600k στα 6-7 κατοσταρικα εγω δεν προτιμησα κατι τετοιο καθαρα γιατι διαβαζω οτι οι arrow θα ειναι πολυ δυνατοι με μεγαλο IPC οποτε λεω κραταω τα λεφτα κανω μια μικρη αναβαθμιση και σε 1.5 χρονο παω στη μεγαλη που θα με βγαλει ακομα 4-5 χρονια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Παρόλους τους 22 πυρήνες του με τα 44 threads αποδίδει χειρότερα και από ένα 3600 που κοστίζει 70€ καινούριος και καταναλώνει τα μισά.

Ειδικά το single core performance του συγκεκριμένου είναι μεγάλο χάλι... 

Περισσότερο το έκαναν για να δελεάσουν όσους θελήσουν να αγοράσουν τώρα μηχάνημα... "Καινούριοι επεξεργαστές από την Intel Raptor Lake-S Refresh". Χτυπάει όμορφα...

για να βγαλει ακομα μια γενια γιατι η επερχομενη δν εχει και τρελη διαφορα... απο το 2016 24/7 δουλευει το κακομοιρο . και δεν αξιζει να αλλαξω οσο ζουμι βγαλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rudd--o είπε

για να βγαλει ακομα μια γενια γιατι η επερχομενη δν εχει και τρελη διαφορα... απο το 2016 24/7 δουλευει το κακομοιρο . και δεν αξιζει να αλλαξω οσο ζουμι βγαλει.

Άσχετο με το θέμα, έχεις υπολογίσει πόσο περίπου έχει καταναλώσει από το 2016 μέχρι τώρα και αν θα σε συμφερε να τον είχες αλλάξει το 2020,με  επεξεργαστή με την μισή κατανάλωση απο τον συγκεκριμένο με την ίδια ή και μεγαλύτερη απόδοση?

Το λέω γιατί 24/7 λειτουργία με τέτοιο επεξεργαστή δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Άσχετο με το θέμα, έχεις υπολογίσει πόσο περίπου έχει καταναλώσει από το 2016 μέχρι τώρα και αν θα σε συμφερε να τον είχες αλλάξει το 2020,με  επεξεργαστή με την μισή κατανάλωση απο τον συγκεκριμένο με την ίδια ή και μεγαλύτερη απόδοση?

Το λέω γιατί 24/7 λειτουργία με τέτοιο επεξεργαστή δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα...

για bruteforce και παρεμφερει που το χω μια χαρα αποδιδει . τωρα για την καταναλωση δεν εχω θεμα :) . AMD δεν την συμπαθω οποτε θα περιμενω μια γενια ακομα ( λογικα στην 15η θα βγαλει DDR6 με της αναλογες αλλαγες... γιατι απο την 10η και πανω δεν βλεπω και τρελα πραματα μονο ονομα και ευρω. (εχω 2ο ενα 11ης i7 για τα ξεκλειδωματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο έχουν κλειδωμένους τους 2 P cores από τους 8 που υπάρχουν στους i5 από την στιγμή που υπάρχει στο die ενώ έχουν αυξήσει τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zodiak bam είπε

Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο έχουν κλειδωμένους τους 2 P cores από τους 8 που υπάρχουν στους i5 από την στιγμή που υπάρχει στο die ενώ έχουν αυξήσει τις τιμές.

Ποιός θα έπαιρνε i7 (8+12) αν μπορούσε να πάρει i5 με (8+8) ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Τίποτα το σοβαρό συγκριτικά με 13η γενιά. Περιμένω δεύτερο μισό 2024 τους arrow που θα είναι σε νέο node και θα προσφέρουν πραγματικές αναβαθμίσεις από ότι κυκλοφορεί σήμερα. Όχι μόνο σε ipc αλλά και σε κατανάλωση. Η 14η γενιά είναι απλά ημίμετρα να αρμεξουν όσο μπορούν το 1700 socket. 

Αρχές 2025 μαζί με τους αντίστοιχους 3d από την AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα συμφωνησω μιας και εγω ο ιδιος πηγα σε AM4 πριν κατι μηνες ερχομενος απο 8700k που ειχα 5 χρονια και δινοντας το παλιο σετακι mobo/ram/cpu πηγα με 150 ευρω σε 5700x 32gb ram και b550 strix μητρικη. Οχι τρελη αναβαθμιση αλλα λεω θα δωσω λιγο τωρα και τελος 2024 παω σε οτι νεο βγει με 5-6 κατοσταρικα δινοντας και αυτο που εχω για 50-60% πανω επιδοσεις. 

Οι τιμες ειναι λογικες περα απο mobo που ακομα κρατανε τιμες. Οι ram ειναι στον πατο γενικα ολα τα nand εχουν πολυ λογικες τιμες. CPU πεφτουν γρηγορα λιγους μηνες μετα το release. Γενικα κανεις αξιολογο build για βαθος 5ετιας σημερα με 7700x/13600k στα 6-7 κατοσταρικα εγω δεν προτιμησα κατι τετοιο καθαρα γιατι διαβαζω οτι οι arrow θα ειναι πολυ δυνατοι με μεγαλο IPC οποτε λεω κραταω τα λεφτα κανω μια μικρη αναβαθμιση και σε 1.5 χρονο παω στη μεγαλη που θα με βγαλει ακομα 4-5 χρονια. 

Η αναβάθμιση που έκανες ήταν καλή. Ο 8700Κ με τον 5700Χ έχουν αρκετά σημαντική διαφορά.

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i7-8700k-vs-amd-ryzen-7-5700x

image.png.e6752def611f685cdd977c39ceb43af2.png

Αξίζει την αναβάθμιση και οι τιμές είναι πολύ καλές στην ΑΜ4 πλατφόρμα. Φτιάχνεις αξιοπρεπέστατο σύστημα με λίγα χρήματα.

Προσωπικά αγοράζω σήμερα αυτό που χρειάζομαι σήμερα. Στην τεχνολογία δεν αγοράζω με σχέδια για το μέλλον. Έχω 7900Χ, μέχρι να θεωρηθεί ανεπαρκής θα περάσει αρκετός καιρός. Ακόμα και ο 13700Κ, που είναι στα ίδια χρήματα, αλλά στοιχίζει λιγότερο, λόγω φθηνότερων μητρικών, θα μου ήταν υπέρ-αρκετός. Μπορεί μελλοντικά να αναβαθμίσω στην ίδια μητρική, αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Μπορεί όταν θα θελήσω αλλαγή να μην δουλεύει η μητρική. Με τα ηλεκτρονικά ποτέ δεν ξέρεις.

2 ώρες πριν, rudd--o είπε

για να βγαλει ακομα μια γενια γιατι η επερχομενη δν εχει και τρελη διαφορα... απο το 2016 24/7 δουλευει το κακομοιρο . και δεν αξιζει να αλλαξω οσο ζουμι βγαλει.

Προφανώς και είναι οκ. Το θέμα είναι ότι είναι απλά οκ. Έχει υψηλή κατανάλωση, χαμηλή απόδοση ανα πυρήνα και χρειάζεται και software που να εκμεταλλεύεται τόσα threads. Εϊναι, δηλαδή, τεχνολογικά, παρωχημένος.

Από την άλλη αν κάνεις τη δουλειά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα συμφωνησω μιας και εγω ο ιδιος πηγα σε AM4 πριν κατι μηνες ερχομενος απο 8700k που ειχα 5 χρονια και δινοντας το παλιο σετακι mobo/ram/cpu πηγα με 150 ευρω σε 5700x 32gb ram και b550 strix μητρικη. Οχι τρελη αναβαθμιση αλλα λεω θα δωσω λιγο τωρα και τελος 2024 παω σε οτι νεο βγει με 5-6 κατοσταρικα δινοντας και αυτο που εχω για 50-60% πανω επιδοσεις. 

Οι τιμες ειναι λογικες περα απο mobo που ακομα κρατανε τιμες. Οι ram ειναι στον πατο γενικα ολα τα nand εχουν πολυ λογικες τιμες. CPU πεφτουν γρηγορα λιγους μηνες μετα το release. Γενικα κανεις αξιολογο build για βαθος 5ετιας σημερα με 7700x/13600k στα 6-7 κατοσταρικα εγω δεν προτιμησα κατι τετοιο καθαρα γιατι διαβαζω οτι οι arrow θα ειναι πολυ δυνατοι με μεγαλο IPC οποτε λεω κραταω τα λεφτα κανω μια μικρη αναβαθμιση και σε 1.5 χρονο παω στη μεγαλη που θα με βγαλει ακομα 4-5 χρονια. 

Οι arrow lake θα έχουν όντως δυνατό IPC, αλλά όχι hyperthreding. Ουσιαστικά θα έχεις 8 cores για games, αν το παιχνίδι χρειαστεί περισσότερους πρέπει να πάει στους efficiency cores, οπότε λόγω latency χάνεις σε επιδόσεις.

Σκοπός της είναι να πάει σε αρχιτεκτονική με RU cores, κάτι που θα το πετύχει σε μελλοντικές εκδόσεις του CPU, δηλαδή οι arrow lake είναι ενδιάμεσο βήμα.

Το πρόβλημα είναι ότι τα παιχνίδια σχεδιάζονται με 8 cores 16 threads (hyperthreding) in mind, οπότε αν αγοράσεις arrow lake, θα κινδυνεύεις στο μέλλον να χρειάζεσαι αναβάθμιση για κάποια παιχνίδια και λόγω κόστους να παγιδευτεί στην πλατφόρμα της Intel.

Πιστεύω ότι οι μελλοντικοί 3d της AMD θα είναι καλύτερη επιλογή, αν και έτσι που βγάζουν τα παιχνίδια πλέον, προσωπικά σκέφτομαι να πάω σε PS5 pro and call it a day.

Σχεδόν ίδια ποιότητα στα γραφικά με απείρως μικρότερο κόστος. Πόσα 3Α βγαίνουν το χρόνο πια;

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MTX είπε

θα προτιμούσα σε κάθε κατηγορια δυο παραπάνω p-cores παρα τα μαρκετιστικα τα κόλπα τους με τα e-cores

Δεν είναι μαρκετιίστικα κόλπα. Οι ARM επεξεργαστές το εφαρμόζουν εδώ και αρκετά χρόνια. Αν χρησιμοποιηθούν σωστά από το software σου γλυτώνουν ενέργεια και αυξάνουν την αποδοτικότητα.

Η Intel το έκανε γιατί έχει μείνει στα 10nm και χρειάζεται κάτι για να μειώσει την κατανάλωση.Η ιδέα προφανώς και δεν είναι πρωτότυπη, αλλά είναι μία καλή λύση. Σε κάποια σενάρια φτάνει την κατανάλωση σε καλά επίπεδα. Όταν ζορίζεται πλήρως ο επεξεργαστής, τότε τα κέρδη μειώνονται ή εκμηδενίζονται. Επειδή ο μέσος χρήστης δεν δουλεύει τον επεξεργαστή του στο 100% συνέχεια, αυξάνεται και η πιθανότητα να κερδίσει από αυτή την αρχιτεκτονική. Προσωπικά είμαι 100% υπέρ. Έχω τον  7900X, αλλά θα ήθελα να έχει και κάποιους p-cores για καλύτερη κατανάλωση.

Σύντομα θα περάσει και η AMD σε αυτή την λογική και μάλιστα σύντομα:

https://www.tomshardware.com/news/amd-upcoming-phoenix-cpus-to-feature-hhybrid-design 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...