Προς το περιεχόμενο

Cougar MX410 Mesh-G RGB VS Lian Li Lancool II Mesh RGB


Aris-leme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γράψω και εκτός GPU θεμάτων.

Δεν είναι ακριβώς vs απλά άλλαξα σήμερα κουτί γιατί καλό χρυσό το κουγκαρ αλλά δεν έχει και πολλές δυνατότητες πλέον, όλες τις κάρτες γραφικών μεγαλώνουν, οπότε η λύση για εμένα ήταν το λιαν λι(είχα στα υπόψιν και το Be Quiet 500FX απλά έβαλα τον ανιψιό να το πάρει και δεν ήθελα το ίδιο). 

Το 410 το θεωρώ πολύ καλό κουτί να στήσει κάποιος εύκολα ένα πισι με αρκετά καλό ερφλοου. Απλά όπως είπα ο χώρος αν αρχίσεις να έχεις απαιτήσεις ζορίζουν τα πράγματα. Το 410 πλέον θα αντικαταστήσει το MX330 της κόρης.

Γενικά να πω ότι το συναστώ όπως είπα για πρώτο πισι να μπει κάποιος στον κόσμο του RGB και να έχει ήσυχο το κεφάλι του.

Πάμε στο λιαν. Οκ τεράστιο μπροστά στο 410 περίπου 8.5εκ παραπάνω χώρος για την κάρτα γραφικών άνετη χώροι για να κάνει cabble management και αρκετές θέσεις για δίσκου HDD SSD. 

Επειδή μόλις το έστησα δεν μπορώ να πω περισσότερα. Ένα Furmark έτρεξα και η GPU(6600ΧΤ) μάλλον σε χοτσποτ έπεσε κάπως, δηλ καλύτερες θερμοκρασίες.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ανεμιστήρες φοράει μπροστά να βάλω και πίσω ίσως και κάτω από GPU. Γενικά τι ταιριάζει από φανάκια και επίσης κάποιο κοντρόλερ γιατί δε γίνεται όλα τα φανάκια να τα έχω πάνω στο μαδερμποαρτ. 

Αυτά τα ολίγα

 

IMG_20230911_232854.jpg

IMG_20230911_232839.jpg

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://lian-li.com/product/lancool-ii-mesh-rgb/

image.png.204c3e264bdf3f346146c0b05e012b03.png

 

Σε αυτό το κουτί θα πρόσθετα λογικά 2 fans.

1 κάτω από την gpu για βελτίωση των θερμοκρασιών της,ένα πίσω για exhaust ίσως ακόμα 1 exhaust πάνω λόγω των πολλών intake.

Αρκετά vfm ανεμιστήρια τα Arctic (P12/P14)

 

Βοήθεια για controller ίσως δώσει άλλος συμφορουμίτης...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να σε ρωτήσω το κουτί ήρθε με usb c ;

Όταν το είχα πάρει εγώ είχε μόνο την υποδοχή και ήταν προαιρετική , τώρα ομως την  χρειάζομαι θα πάω σπίτι να δω εάν χρειάζεται να βγάλω όλο το πάνελ για να την περάσω  με βλέπω για Άνταπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimigero88 είπε

Να σε ρωτήσω το κουτί ήρθε με usb c ;

Όταν το είχα πάρει εγώ είχε μόνο την υποδοχή και ήταν προαιρετική , τώρα ομως την  χρειάζομαι θα πάω σπίτι να δω εάν χρειάζεται να βγάλω όλο το πάνελ για να την περάσω  με βλέπω για Άνταπτορα.

Ναι, η έκδοση με Usb-c είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...