Προς το περιεχόμενο

Με το double tap, η Apple θέλει να μην ακουμπάς την οθόνη του Watch S9


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, paredwse είπε

Με Apple Watch 6 και battery health 79%, περιμένω λίγο μέχρι το τέλος του έτους μήηηηηπως δεήσει η Cosmote να υποστηρίξει το Apple Watch 9 LTE.

Αλλιώς πάω για αλλαγή μπαταρίας και περιμένω το 10άρι. :)

Από το AW3 και μετά κάθε χρόνο περιμένω να υποστηριχθεί το cellular στην Ελλάδα… Αν δε γίνει ως το τέλος του έτους πραγματικά τα παρατάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, paredwse είπε

Αλλιώς πάω για αλλαγή μπαταρίας και περιμένω το 10άρι. :)

Αλλαγή μπαταρίας σε AW (και iPad), τουλάχιστον στα 3-4 επίσημα ελληνικά εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά κέντρα δεν υφίσταται εξ όσων γνωρίζω -διόρθωσέ με σε περίπτωση που κάνω λάθος. Αν τώρα μιλάμε για μη εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά κέντρα, εγώ θα θεωρούσα δεδομένο ότι μετά την αλλαγή της μπαταρίας σε αυτά, το ρολόι θα έχανε τη στεγανότητά του.

Επεξ/σία από Dead-Poet
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dead-Poet said:

Αλλαγή μπαταρίας σε AW (και iPad), τουλάχιστον στα 3-4 επίσημα ελληνικά εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά κέντρα δεν υφίσταται εξ όσων γνωρίζω -διόρθωσέ με σε περίπτωση που κάνω λάθος. Αν τώρα μιλάμε για μη εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά κέντρα, εγώ θα θεωρούσα δεδομένο ότι μετά την αλλαγή της μπαταρίας σε αυτά, το ρολόι θα έχανε τη στεγανότητά του.

Ομολογώ δεν το γνώριζα, δεν είχε χρειαστεί ως τώρα να αλλάξω μπαταρία σε Apple Watch. 
Υπέροχα, άντε να περιμένω την Cosmote και την έλευση του LTE μοντέλου, μπας και δούμε άσπρη μέρα! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Εμένα το Series 7 κοντεύει 2 χρόνια και ακόμα μου βγάζει μια χαρά τη μέρα με καθημερινό workout + sleep tracking. Το φορτίζω πριν πέσω για ύπνο. Στις περισσότερες μέρες όταν το βάζω για φόρτιση είναι στο 45-50%. Τις μέρες που κάνω outdoor running και το χρησιμοποιώ standalone με μουσική στα airpods ή το χρησιμοποιώ για navigation στην μηχανή, το βάζω για φόρτιση με 40-45%.

Τι battery health έχεις; Εμένα είναι 93%

Κάτσε ρε φίλε (!) 

 το χρησιμοποιείς για καθημερινό workout και το βράδυ μου λες κιόλας πως το φοράς για sleep tracking (Αρα αρχίζεις την μέρα σου με κάτω του 90% μπαταρία )

 ενώ μεσα στην μέρα δουλεύει και σαν GPS μέσω του τηλεφώνου και «ξοδεύεις» μόνο 40-45;;

 Κάτι δεν μου κολλάει ..

 Η μέρα μου πρωί συνήθως ξεκινάει 7

 Πολλές κλήσεις απαντάω από το ρολοι κατά τη διάρκεια της 

 Πολλές φορές πληρώνω με το ρολοι 

 Μπορεί και ένα gps μέσα στην μέρα.

 Το απόγευμα θα έχει γύρω στο 30-35 %

 Αν θέλω προπόνηση το φορτιζω κάνα τέταρτο σίγουρα .

 Αν όχι οριακά θα βγάλει τη μέρα μέχρι το βράδυ που θα το βάλω να φορτίσει

 υγεία :92%

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Κάτσε ρε φίλε (!) 

 το χρησιμοποιείς για καθημερινό workout και το βράδυ μου λες κιόλας πως το φοράς για sleep tracking (Αρα αρχίζεις την μέρα σου με κάτω του 90% μπαταρία )

 ενώ μεσα στην μέρα δουλεύει και σαν GPS μέσω του τηλεφώνου και «ξοδεύεις» μόνο 40-45;;

 Κάτι δεν μου κολλάει ..

Και σε μένα πάντως, με AW 8 με 100% υγεία, δεν χάνει μόνο 40% όλη τη μέρα. Με κάποιο workout (τρέξιμο ή κολύμπι) μισής ώρας, έχω παρατηρήσει ότι στο τέλος της ημέρας είμαι γύρω στο 30-35%, δηλαδή έχει χάσει 65-70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Και σε μένα πάντως, με AW 8 με 100% υγεία, δεν χάνει μόνο 40% όλη τη μέρα. Με κάποιο workout (τρέξιμο ή κολύμπι) μισής ώρας, έχω παρατηρήσει ότι στο τέλος της ημέρας είμαι γύρω στο 30-35%, δηλαδή έχει χάσει 65-70%.

Έτσι ήμουν εγώ στο 100% υγείας όταν ήταν καινούργιο δηλαδή 

 μετά το εξάμηνο είχε εμφανή διαφορά η μπαταρία στη διάρκεια της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Έτσι ήμουν εγώ στο 100% υγείας όταν ήταν καινούργιο δηλαδή 

 μετά το εξάμηνο είχε εμφανή διαφορά η μπαταρία στη διάρκεια της 

Εγώ έκλεισα εξάμηνο στις αρχές του μήνα, και παραμένει στο 100% η υγεία, αλλά η απόδοσή του είναι αυτή που έγραψα, δηλαδή με μάλλον μέτρια χρήση χάνει περίπου 4% την ώρα αν συμπεριλαμβάνεται και ένα workout μισής ώρας. Σε κάθε περίπτωση πάντως έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν και διαφορές στην κατανάλωση ανάλογα με το ποια υποέκδοση του WatchOS τρέχει. Κάποιες καταναλώνουν παραπάνω, κάποιες παρακάτω από το μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Κάτσε ρε φίλε (!) 

 το χρησιμοποιείς για καθημερινό workout και το βράδυ μου λες κιόλας πως το φοράς για sleep tracking (Αρα αρχίζεις την μέρα σου με κάτω του 90% μπαταρία )

 ενώ μεσα στην μέρα δουλεύει και σαν GPS μέσω του τηλεφώνου και «ξοδεύεις» μόνο 40-45;;

 Κάτι δεν μου κολλάει ..

 Η μέρα μου πρωί συνήθως ξεκινάει 7

 Πολλές κλήσεις απαντάω από το ρολοι κατά τη διάρκεια της 

 Πολλές φορές πληρώνω με το ρολοι 

 Μπορεί και ένα gps μέσα στην μέρα.

 Το απόγευμα θα έχει γύρω στο 30-35 %

 Αν θέλω προπόνηση το φορτιζω κάνα τέταρτο σίγουρα .

 Αν όχι οριακά θα βγάλει τη μέρα μέχρι το βράδυ που θα το βάλω να φορτίσει

 υγεία :92%

Ναι η μέρα αρχίζει με 92 περίπου (8-9% τη νύχτα για το sleep tracking)

Τις περισσότερες μέρες δεν απαντάω κλήσεις από το ρολόι
Πληρώνω πάντα σχεδόν με το ρολόι, δηλαδή 3-4 φορές τη μέρα σίγουρα
GPS όχι κάθε μέρα
Προπόνηση σχεδόν κάθε μέρα περίπου 45-50' workout tracking

Brigthness setting -> στην μέση
Always On -> off
Wake duration 15 Seconds

Έχεις τσεκάρει τα apps που τρέχουν; Μήπως επίσης παίζει βομβάρδισμα από notifications?

Π.χ. Από χθες το βράδυ με sleep tracking, μέχρι αυτή την ώρα, χωρίς workout (θα πάω σε λίγο για τρέξιμο), μόνο notifications, απενεργοποίηση συναγερμού, τσεκάρισμα calendar, 2 πληρωμές: 

image.jpeg.92badb2a8da566403cce54433b4ce3a4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝαΙ αλΛα τΟ gAlAxY wAtCh δΕν μΕτρΑεΙ πΟσΑ αΙμΟπεΤαΛιΑ εΧΕις. 

Ούτε να σκεφτώ να βάζω κάθε μέρα ρολόι για φορτηση. Watch 3 frontier, το έχω κάνα 3 χρόνια. Ξυπνητήρια, tracking, και όλα ανοιχτά 

Screenshot_20230913_175832_Galaxy Watch PlugIn.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Ναι η μέρα αρχίζει με 92 περίπου (8-9% τη νύχτα για το sleep tracking)

Τις περισσότερες μέρες δεν απαντάω κλήσεις από το ρολόι
Πληρώνω πάντα σχεδόν με το ρολόι, δηλαδή 3-4 φορές τη μέρα σίγουρα
GPS όχι κάθε μέρα
Προπόνηση σχεδόν κάθε μέρα περίπου 45-50' workout tracking

Brigthness setting -> στην μέση
Always On -> off
Wake duration 15 Seconds

Έχεις τσεκάρει τα apps που τρέχουν; Μήπως επίσης παίζει βομβάρδισμα από notifications?

Π.χ. Από χθες το βράδυ με sleep tracking, μέχρι αυτή την ώρα, χωρίς workout (θα πάω σε λίγο για τρέξιμο), μόνο notifications, απενεργοποίηση συναγερμού, τσεκάρισμα calendar, 2 πληρωμές: 

image.jpeg.92badb2a8da566403cce54433b4ce3a4.jpeg

Έχω always on 

 Αυτή είναι η διαφορά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Ούτε να σκεφτώ να βάζω κάθε μέρα ρολόι για φορτηση. Watch 3 frontier, το έχω κάνα 3 χρόνια. Ξυπνητήρια, tracking, και όλα ανοιχτά

Ναι αμέ 😅 ακριβώς ίδιο hardware, ακριβώς ίδια εμπειρία χρήσης

+ το health tracking που κοροϊδεύεις: τσέκαρε πόσο σημασία έχει το πόσο accurate είναι και με τι τρόπο μετράει.

Τις προηγούμενες 2 εβδομάδες καρδιολόγος με έβαλε να κάνω triplex και φόρεσα 24 ώρες holter επειδή ένα πρωινό που είχα κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, είχα προλιποθυμικό επεισόδιο. Το έπαθα σε χώρο νοσοκομείου οπότε με τσίμπησαν και με έβαλαν να κάνω εξέταση αίματος και καρδιογράφημα επί τόπου. Όλα βγήκαν καθαρά αλλά όσο περίμενα τα αποτελέσματα, τσέκαρα το Health και είδα οτι την ώρα που το έπαθα, το Watch είχε καταγράψει αυτό 🥴:

image.jpeg.d7348a801868e8c7be7e59d0ff18600d.jpeg

Βασισμένος σε αυτό, με παρέπεμψε σε triplex και holter. Το επιβεβαίωσα ρωτώντας τον: Αν δεν του έδειχνα αυτό το reading δεν θα μου έλεγε για περαιτέρω εξετάσεις, επειδή συνήθως πρέπει να ανεβάσεις παλμούς εκείνη την ώρα. Το ίδιο μου είπε και ο ιδιώτης καρδιολόγος που πήγα μετά για τις εξετάσεις.

Για την ιστορία, αυτό που ήθελαν να αποκλείσουν λέγεται "κολποκοιλιακός αποκλεισμός" κάτι που εν τέλη δεν έχω, απλά έπαιξε "βαγοτονία" εκείνη την ώρα σε συνδυασμό με τους χαμηλούς παλμούς που έτσι κι αλλιώς έχω λόγω τρεξίματος.

41 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Έχω always on 

 Αυτή είναι η διαφορά 

Ναι, κάνει διαφορά. Όσο το είχα δοκιμάσει θυμάμαι πως είχε impact, δεν με έψησε και πολύ, με μπέρδευε που ήταν always on και το έκλεισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Always On -> off

Έτσι πες. Τώρα εξηγείται.

Έχω δει κι άλλους να το κάνουν (χωρίς να έχουν SE μοντέλο), αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κλείσει οικειοθελώς κάποιος ένα από τα μεγαλύτερα selling points των "κανονικών" AW έναντι των SE.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...