Προς το περιεχόμενο

Τα iPhone 15 και iPhone 15 Plus ασπάζονται το USB-C και το…Dynamic Island


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, avacan23 είπε

Πολύ ομορφο το μάυρο.

Καλή ανβάθμιση από το 8αρι..αν εχεισ το 12αρι μείνε εκει που είσαι.

800 dollars price

Είμαι με το 12 αλλή η μπαταρία πλέον έχει πεθάνει, το κράτησα 3 παρά χρόνια. Εδώ βέβαια σκέφτομαι πάω σε 15 ή σε φθηνό 14 αν βγεί προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το iphone 15 και το ios 17 που έρχεται, θα υπάρχει εν έτει 2023 η δυνατότητα να κάνεις playlist στο vlc ή σε αντίστοιχα apps με αρχεία μουσικά αποθηκευμένα εντός του iphone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μπορώ να γυρίσω σε κινητό με οθονη 60αρα. τα 120 χερτζ ειναι μονοδρομος το έτος 2012.

στα ίδια λεφτά με το 15αρια βρίσκεις 14 pro και αν εισαι τυχερός με λιγότερα 13 pro.

Αν τώρα δε σε πειράζει κι εχεισ τα λεφτά πάρε το 15αρι μια χαρά τηλεφωνο είναι αλλα όχι vfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα οι τιμές για τις βασικές εκδόσεις έχουν ως εξής:

  • Apple iPhone 15 – από 979 ευρώ
  • Apple iPhone 15 Plus – από 1139 ευρώ
  • Apple iPhone 15 Pro – από 1239 ευρώ
  • Apple iPhone 15 Pro Max – από  1499 ευρώ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βλέπω οτι πια το "απλό" iPhone είναι αρκετά δυνατό σε πολλούς τομείς και δεν είναι ανάγκη να πας στο pro για να έχεις καλά αποτελέσματα σε π.χ. κάμερες, οθόνη, μνήμη. Τώρα οτι επεξεργαστής είναι ο περσινός είναι λογικό γιατί η διαφορά απο τα Pro δεν είναι πια μεγάλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, lasithi12 είπε

ποσα hz η οθόνη;

Αν την έβαζαν έστω 90hz θα ήταν πολύ ωραία πρόταση .. Αλλά σαφώς δεν θέλουν να χάσουν κομμάτι από την πίτα του pro οπότε κάτσε στα 60.. Οποίος θέλει smoothness πρέπει να πλερώ το pro ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phonegod είπε

παω στοίχημα πως ολοι αυτοί που κράζουν για την οθόνη που είναι 60Hz .... κάνεις τους δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιες οθόνες είναι 60 και ποιες 120 αν δεν το διαβάσουν στα χαρακτηριστικά ....  

Έλεος….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasilisbasil είπε

Συγκεκριμένα οι τιμές για τις βασικές εκδόσεις έχουν ως εξής:

  • Apple iPhone 15 – από 979 ευρώ
  • Apple iPhone 15 Plus – από 1139 ευρώ
  • Apple iPhone 15 Pro – από 1239 ευρώ
  • Apple iPhone 15 Pro Max – από  1499 ευρώ

Παιδιά φθήνυνε σε σχέση με την αντίστοιχη τιμή εκκίνησης του 14?? Νομίζω ήταν 1069 ευρώ το 128 gb. Ή όχι???

Επεξ/σία από sxetikos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 14pro όσο κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά, είναι μονόδρομος για όποιον το βρει κοντά στην τιμή του 15.

Μια από τα ίδια και για το 14por max σε σχέση με το 15 plus.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κάτοχος android και σκέφτομαι για το iphone 15 ειδικά αν είναι οι τιμές χαμηλότερες όπως λένε..

Ωστόσο, φοβάμαι μην του χρόνου αλλάξει το σασί. Για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ: θεωρώ ότι όποιος είχε πάρει 6/6s και iphone 12 είναι πολύ κερδισμένος γιατί από θέμα εμφάνισης τα 7,8 και αντίστοιχα τα 13,14 ήταν σχεδόν τα ίδια.  Aπό επιδόσεις ένας μέσος χρήστης, όπως εγώ, είναι ευχαριστημένος οπότε για 3-4 χρόνια έχεις καινούργιο κινητό τουλάχιστον εξωτερικά..

Να αναφέρω ότι ήδη έχω διαβάσει ότι ακούγονται φήμες για μεγαλύτερη σε διαγώνιο οθόνη στο 16... Το dynamic island ωστόσο πιστεύω θα το κρατήσει για 2-3 χρόνια σίγουρα. 

Εσείς που σίγουρα παρακολουθείτε περισσότερο την εταιρεία τι θα συμβουλεύατε?? Να περιμένω ένα χρόνο ακόμα ή το σασί προβλέπεται να μείνει το ίδιο και απαράλλακτο και τα επόμενα χρόνια? Γενικά, αν το πάμε με τις πιθανότητες του χρόνου είναι για αλλαγή τουλάχιστον στις ίντσες της οθόνης...

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω με αυτά τα λεφτά να έχει φορτιστή USB-C στη συσκευασία και να μην κάνουν τις τσιπιές των άλλων δήθεν για... "λιγότερα ηλεκτρονικά απόβλητα". Αν ακολουθήσουν μια τακτική ετών βέβαια θα πουλάνε αντάπτορες lighting to USB-C. Υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν ντε και καλά κατάλληλο φορτιστή και μένουν... με το νέο τηλέφωνο στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to iphone 16 ultra θα ναι 6.9 ιντσες.

εχει κλειδώσει και η νεα τεχνολογία στις μπαταρίες και ο πολυ καλός αισθητήρας της 993 από sony.

Ming-Chi Kuo and Ross Young both report that the display size on the Pro models will be getting bigger–about 0.2 inches measured diagonally–with a slightly taller aspect ratio. That means the iPhone 16 Pro will have a 6.27-inch display and the Pro Max a 6.86-inch display (up from 6.12 and 6.69 inches). The larger size is reportedly necessary to accommodate more sophisticated camera hardware but will also add a bit of screen real estate.

Speaking of the camera, you should also expect to see a larger camera array on the iPhone 16 Pro models due to the inclusion of a periscope super-zoom telephoto lens and other new camera tech.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sxetikos13 είπε

Είμαι κάτοχος android και σκέφτομαι για το iphone 15 ειδικά αν είναι οι τιμές χαμηλότερες όπως λένε..

Ωστόσο, φοβάμαι μην του χρόνου αλλάξει το σασί. Για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ: θεωρώ ότι όποιος είχε πάρει 6/6s και iphone 12 είναι πολύ κερδισμένος γιατί από θέμα εμφάνισης τα 7,8 και αντίστοιχα τα 13,14 ήταν σχεδόν τα ίδια.  Aπό επιδόσεις ένας μέσος χρήστης, όπως εγώ, είναι ευχαριστημένος οπότε για 3-4 χρόνια έχεις καινούργιο κινητό τουλάχιστον εξωτερικά..

Να αναφέρω ότι ήδη έχω διαβάσει ότι ακούγονται φήμες για μεγαλύτερη σε διαγώνιο οθόνη στο 16... Το dynamic island ωστόσο πιστεύω θα το κρατήσει για 2-3 χρόνια σίγουρα. 

Εσείς που σίγουρα παρακολουθείτε περισσότερο την εταιρεία τι θα συμβουλεύατε?? Να περιμένω ένα χρόνο ακόμα ή το σασί προβλέπεται να μείνει το ίδιο και απαράλλακτο και τα επόμενα χρόνια? Γενικά, αν το πάμε με τις πιθανότητες του χρόνου είναι για αλλαγή τουλάχιστον στις ίντσες της οθόνης...

Δεν έχω διαβάσει αυτές τις φήμες για μεγαλύτερη διαγώνιο στο 16, αλλά εκτιμώ ότι το σασί του 15 θα μείνει για άλλες 2 εκδόσεις, δηλαδή το 16 και το 17. Ήδη από το Χ, η Apple εφαρμόζει τον τριετή σχεδιαστικό κύκλο ως προς το εξωτερικό, δηλαδή Χ, ΧS και 11, μετά 12, 13, 14, τώρα το 15, άρα είναι λογικά η πρώτη χρόνια του νέου σχεδιασμού (σασί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Δεν έχω διαβάσει αυτές τις φήμες για μεγαλύτερη διαγώνιο στο 16, αλλά εκτιμώ ότι το σασί του 15 θα μείνει για άλλες 2 εκδόσεις, δηλαδή το 16 και το 17. Ήδη από το Χ, η Apple εφαρμόζει τον τριετή σχεδιαστικό κύκλο ως προς το εξωτερικό, δηλαδή Χ, ΧS και 11, μετά 12, 13, 14, τώρα το 15, άρα είναι λογικά η πρώτη χρόνια του νέου σχεδιασμού (σασί).

Όταν λες σασί τι εννοείς?? Γιατί το 15 μου φαίνεται ίδιο με 12,13,14 από θέμα σχήματος και διαστάσεων... Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στο σχήμα του 15 και επειδή δεν υπάρχει ακόμα πολύ και συγκεκριμένο φωτογραφικό υλικό δεν το κατάλαβα. Μόνο το dynamic island βλέπω ως σημαντική οπτικά αλλαγή.

Βάζω και το link με τις φήμες για αλλαγές σε (16 pro και pro max για αρχή):

https://www.macrumors.com/2023/05/08/iphone-16-pro-larger-display-sizes/

 

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...