Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 Pro και Pro Max με καλύτερες κάμερες, ανθεκτική κατασκευή, USB-C και Action Button


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, ritualistic said:

Οταν λεμε unlocked ? Ετσι δεν τα πουλανε στα Apple Store?

 

2 minutes ago, esertas said:

Δηλαδή στους Αμερικάνοι τουρίστες δεν δουλεύουν τα τηλέφωνα τους στην Ευρώπη; Αλλά και το αντίστοιχο των Ευρωπαίων εκεί; Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω.

Στην Αμερική πουλάνε τα τηλέφωνα τους by default κλειδωμένα σε κάποιον πάροχο. Πχ αγοράζεις iPhone από COSMOTE σε χαμηλή τιμή (τύπου 30-40€/μήνα) αλλά δουλεύει μόνο COSMOTE.

Αν θες μπορείς να πας να το πάρεις unlocked, που δουλεύει παντού. Όταν πήγα εγώ Νέα Υόρκη το 2019 το πήρα unlocked. Γενικά δεν έχει τρομερές διάφορες, γλυτώνεις καμία 300€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, esertas είπε

Δηλαδή στους Αμερικάνοι τουρίστες δεν δουλεύουν τα τηλέφωνα τους στην Ευρώπη; Αλλά και το αντίστοιχο των Ευρωπαίων εκεί; Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω.

εδω δεν μπορουν να στο στειλουν.. αν εχεις καποιον αμερικη να το αγορασει και να στο φερει ναι. αλλα προσεχε δεν πενρει sim μονο esim που νομιζω εχει μονο η cosmote 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πρώτες πληροφορίες για τιμές Ελλάδα ειναι οτι οι τιμές θα ναι ιδιες με πέρυσι. Δλδ το 14 μαξ 256 πέρυσι θα χεί ιδια τιμή με το 15 μαξ φέτος.

Αυριο περιμενω 3 στον αέρα για επιβεβαιωση..

Υ.Γ. Να δώ πως θα υπερασπίστουν οι οπαδοί Τιμόθεοι την αλλαγή θύρας και το χάσμα χαρακτηριστικών μεταξύ μικρού μεγάλου 15 προ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, esertas είπε

Δηλαδή στους Αμερικάνοι τουρίστες δεν δουλεύουν τα τηλέφωνα τους στην Ευρώπη; Αλλά και το αντίστοιχο των Ευρωπαίων εκεί; Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω.

 

4 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

 

Στην Αμερική πουλάνε τα τηλέφωνα τους by default κλειδωμένα σε κάποιον πάροχο. Πχ αγοράζεις iPhone από COSMOTE σε χαμηλή τιμή (τύπου 30-40€/μήνα) αλλά δουλεύει μόνο COSMOTE.

Αν θες μπορείς να πας να το πάρεις unlocked, που δουλεύει παντού. Όταν πήγα εγώ Νέα Υόρκη το 2019 το πήρα unlocked. Γενικά δεν έχει τρομερές διάφορες, γλυτώνεις καμία 300€

Αν το αγοράσεις από Apple Store είναι unlocked. Μοναδική διαφορά είναι ότι δεν έχουν θύρα sim και βασίζεσαι μόνο σε e-sim. Στην Ελλάδα δηλαδή παίζει με Cosmote και Vodafone. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vasilisbasil said:

εδω δεν μπορουν να στο στειλουν.. αν εχεις καποιον αμερικη να το αγορασει και να στο φερει ναι. αλλα προσεχε δεν πενρει sim μονο esim που νομιζω εχει μονο η cosmote 

Εχει κ η vodafone 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζοντας 

 Η αναβάθμιση φέτος είναι περισσότερο αισθητή από 14 σε 15 παρά από 14pro σε 15 pro (εξαιρώ το 15 pro max)

 Όσον αφορά τα pro μοντέλα τώρα θεωρώ πως ο επεξεργαστής ο φετινός ξανά ανοίγει αρκετά την ψαλίδα από τον ανταγωνισμό ο οποίος πλησίασε αρκετά .

 Το τσιπ πραγματικά είναι από άλλον πλανήτη και σε συνδυασμό με την βελτιωμένη GPU κάνει παπάδες .

 Το ότι μπορείς πλέον να παίξεις παιχνίδια τύπου resident evil 4 remake στο I phone τα λέει όλα .

 Από εκεί και πέρα ωραίο το Action Button και οι δυνατότητες παραμετροποίησης .

 Το τιτάνιο αυξάνει ακόμα περισσότερο την premium αίσθηση και η αρχική χωρητικότητα των 256 GB απορροφά την αύξηση τιμής από την μαμά Apple .

 Θα περιμένω να δω μπαταρία και ίσως και φέτος προβώ σε αναβάθμιση 

 Well done Apple 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, georgedas είπε

Ίδια τιμή θα βγει στο τέλος με μεταφορικά , άσε που στην Γερμανία έχουν 19% ΦΠΑ στα κινητά άλλα αν βάλεις χώρα Ελλάδα θα σου βάλει 24% ΦΠΑ αυτόματα 

Πάντως ένα γρήγορο check που έκανα το iphone 14 το μαύρο 128gb από amazon.de  βγαίνει 855 € με μεταφορικά ενώ εδώ κάνει 929€ στα κανονικά μαγαζιά και γύρω στα 870-890 οι πιο φθηνές τιμές στο skroutz (με άμεση παράδοση). 

Γενικά το ευρωπαϊκό amazon είναι ας πούμε ένας άσος στο μανίκι γιατί δέχεται και τιμολόγιο μεταξύ των άλλων....

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Hal9000 είπε

 

Αν το αγοράσεις από Apple Store είναι unlocked. Μοναδική διαφορά είναι ότι δεν έχουν θύρα sim και βασίζεσαι μόνο σε e-sim. Στην Ελλάδα δηλαδή παίζει με Cosmote και Vodafone. 

Και επίσης έχει διαφορά στης μπάντες που υποστηρίζει !! 

29 λεπτά πριν, vasilisbasil είπε

ακριβως, το πουλαει ξεχωριστα στα 69 ντολαρσ 

Καλώδιο έχει κανονικά μέσα στο κουτί το τσέκαρα στο Apple Store

24 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Για μένα που μάλλον θα είναι το πρώτο iPhone θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Για κάποιον που έχει iPhone 13 και μετά νομιζω δεν αξίζει να σκάσεις τόσα λεφτά. Προσωπικά και το 11 pro να είχα δεν θα άλλαζα γιατί θεωρώ ότι κανείς μια χαρά την δουλειά σου.

Στα αρνητικά ότι κράτησαν αβάντα για την επόμενη 2ετια τουλάχιστον.

Τιτανίο ευπρόσδεκτο αλλά όχι ότι θα έπαιζε ρόλο,
CPU +10% (πιστευω στα 3nm θα μπορούσαν άνετα πολύ παραπάνω)

GPU (HW Ray tracing) οκ είναι τούμπανο αν και για casual gaming έχω το iPad Pro m1.

για μπαταρία κουβέντα ελπίζω με τα 3nm να έχει καλύτερη.

usb 3 (σε 1 με 2 χρόνια θα πάει σε usb 4 πιστευω). Παρόλα αυτά αν τυχόν βάζαν lightning θα ήταν deal breaker για εμένα.

Κάμερα ίσως να μην φτάνει τον ανταγωνισμό αλλά δεν παύει να είναι εξαιρετική και μην ξεχναμε οτι στην αξιοποίηση των αισθητήρων είναι η καλύτεροι. Προσωπικα είναι πολύ καλή και υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου

Τιμή αναμενόμενη. Αν δεν αλλάζεις κάθε 1-2 χρόνια είναι στα πλαίσια των flagships. Σίγουρα δεν είναι value for money.

αναρωτιέμαι αν αξίζει το max μιας και δεν είμαι τόσο πορωμενος με φωτογραφία και έχω μικρά χέρια. Μάλλον στο pro θα παω αλλά θα ήθελα απόψεις.

Το τιτάνιο ως Υλικό που έβαλε και στο ultra το ρολόι απλά έδειξε αυτό που θα πρεπε να έχουν κάνει εδώ και καιρό το τιτάνειο δεν γρατζουνιέται σχεδόν με τίποτα. Αυτό το κάνει ένα υλικό που βοηθάει πολύ στο να κρατάς την συσκευή σαν καινούργια τουλάχιστον ένα χρόνο εγώ με το ρολόι αυτό κατάλαβα όπου και να το’χω κοπανήσει δεν έχει καταλάβει τίποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Athoz είπε

Τα ανδροειδή το υποστηρίζουν πολλά χρόνια τώρα, μεσω OTG και εφαρμογής κάμερας που επιλέγεις σε ποιο φάκελο θες να αποθηκεύεις (phone, sd card, OTG external). Αλλά το εντυπωσιακό είναι πως έδωσε υποστήριξη για Pro Res και για να μην χαλάσει τον εσωτερικό δισκο με τα γράψε σβήσε ενεγοποίησε την εξωτερική αποθήκευση.

Αν τα android είχαν την ποιότητα του βίντεο του iPhone τώρα δεν θα μιλούσαμε. Το θέμα είναι ότι το βίντεο δεν το φτάνουν ούτε στα όνειρά τους και τα έχω δοκιμάσει όλα σχεδόν. Από εκεί και μετά το ProRes  βίντεο που τράβηξα στις Μαλδίβες απλά ήτανε τέρμα εντυπωσιακό. Οπότε το να τραβάω κάτι και να το αποθηκεύει κατευθείαν σε ένα δίσκο σημαίνει ευελιξία – ότι μπορώ να στήσω κάπου το κινητό και να τραβήξω ένα ηλιοβασίλεμα ProRes κατευθείαν δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, avacan23 είπε

οι πρώτες πληροφορίες για τιμές Ελλάδα ειναι οτι οι τιμές θα ναι ιδιες με πέρυσι. Δλδ το 14 μαξ 256 πέρυσι θα χεί ιδια τιμή με το 15 μαξ φέτος.

Αυριο περιμενω 3 στον αέρα για επιβεβαιωση..

Υ.Γ. Να δώ πως θα υπερασπίστουν οι οπαδοί Τιμόθεοι την αλλαγή θύρας και το χάσμα χαρακτηριστικών μεταξύ μικρού μεγάλου 15 προ.

Αύριο στις 3 το βράδυ βγαίνουν οι επίσημες τιμές για Ελλάδα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλασσικο incremental update που κανενας δεν μπορει πρακτικα να καταλαβει την διαφορα εκτος αν βαλεις το ενα διπλα στο αλλο και κανεις αναλυση με slow motion camera, μεγενθυτικους φακους και μικροσκοπια. και χωρις να ειδα την παρουσιαση ασε με να μαντεψω "ειναι το καλυτερο Iphone που φτιαξαμε ποτε"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να δω εάν τα νέα μοντέλα θα έφερναν κάποιο νέο χαρακτηριστικό γενικά στη αγορά των smartphones πέραν του οικοσυστήματος του iOS αλλά δυστυχώς τίποτα. Μια από τα ίδια με χαρακτηριστικά που υπάρχουν στο ανταγωνιστικό οικοσύστημα εδώ και χρόνια.  Το μόνο ενδιαφέρον κατ' εμέ είναι το περίβλημα από τιτάνιο που σίγουρα δίνει άλλον αέρα στην συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 λεπτά πριν, vbeka9733 είπε

και χωρις να ειδα την παρουσιαση ασε με να μαντεψω "ειναι το καλυτερο Iphone που φτιαξαμε ποτε"

Ναι κάλε, είναι εξωπραγματικό πράγμα το τελευταίο μοντέλο κάθε φορά να είναι καλύτερο από τα προηγούμενα! Πού ακούστηκε! 
 

Πάντως αν σε ενοχλούν οι μικρές αναβαθμίσεις κάθε φορά της apple, μπορείς να πάρεις ένα Samsung σειράς S, που κάθε χρόνο το μοντέλο είναι αγνώριστο σε σχέση με το προηγούμενο! :) 

  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...