Προς το περιεχόμενο

Ζημια από κεραυνό


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε ο ξάδελφος ένα λαπτοπ το οποίο το είχε σε λειτουργία τις προηγούμενες μέρες με τις βροχές.

Αστραπές, κεραυνοί και ξαφνικά το λαπτοπ πέθανε. Απ ότι μου είπε έγινε ζημιά και σε άλλη συσκευη στο σπίτι.

Καταρχήν μέτρησε τον φορτιστή με πολύμετρο και δείχνει 0. Άρα κάηκε. Το λαπτοπ δεν ανάβει αλλά δε ξέρουμε αν έχει πρόβλημα ή δεν ανάβει λόγω του φορτιστή. Θα το πάει να το κοιτάξουν απλά αναρωτιέμαι, στατιστικά τι πιθανότητες υπάρχουν να ζει το λαπτοπ και απλά να πέθανε ο φορτιστής; Δυστυχώς δεν υπάρχει φορτιστής έξτρα. Βασικά αυτό που τον ενδιαφέρει είναι τα δεδομένα του σκληρού. Τι πιθανότητες δίνετε να κάηκαν τα πάντα και τι να γλίτωσε ο σκληρός ή και όλο το λαπτοπ; Υπάρχουν ελπίδες ή σε αυτές τις περιπτώσεις τα ξεχνάμε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Bitbit said:

Είχε ο ξάδελφος ένα λαπτοπ το οποίο το είχε σε λειτουργία τις προηγούμενες μέρες με τις βροχές.

Αστραπές, κεραυνοί και ξαφνικά το λαπτοπ πέθανε. Απ ότι μου είπε έγινε ζημιά και σε άλλη συσκευη στο σπίτι.

Καταρχήν μέτρησε τον φορτιστή με πολύμετρο και δείχνει 0. Άρα κάηκε. Το λαπτοπ δεν ανάβει αλλά δε ξέρουμε αν έχει πρόβλημα ή δεν ανάβει λόγω του φορτιστή. Θα το πάει να το κοιτάξουν απλά αναρωτιέμαι, στατιστικά τι πιθανότητες υπάρχουν να ζει το λαπτοπ και απλά να πέθανε ο φορτιστής; Δυστυχώς δεν υπάρχει φορτιστής έξτρα. Βασικά αυτό που τον ενδιαφέρει είναι τα δεδομένα του σκληρού. Τι πιθανότητες δίνετε να κάηκαν τα πάντα και τι να γλίτωσε ο σκληρός ή και όλο το λαπτοπ; Υπάρχουν ελπίδες ή σε αυτές τις περιπτώσεις τα ξεχνάμε όλα

Μου φαίνεται πολυ δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά σε αυτό.
Θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσει άλλο φορτιστή για να δει εαν λειτουργεί το λάπτοπ.
Και στη συνέχεια εάν δεν λειτουργεί, να βγάλει τον δίσκο ώστε να τον δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, labros1995 said:

Μου φαίνεται πολυ δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά σε αυτό.
Θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσει άλλο φορτιστή για να δει εαν λειτουργεί το λάπτοπ.
Και στη συνέχεια εάν δεν λειτουργεί, να βγάλει τον δίσκο ώστε να τον δοκιμάσει.

Καλά ναι, κανείς δεν είναι μέντιουμ. Εξάλλου θα το μάθουμε σύντομα. 

Περισσότερο ενημερωτικά ρωτάω, σε τέτοιες περιπτώσεις με το ρεύμα τι γίνεται. Παρέχει ο φορτιστής κάποια προστασία ώστε αν καεί αυτός να σωθεί το λαπτοπ ή δε βοηθάει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Καλά ναι, κανείς δεν είναι μέντιουμ. Εξάλλου θα το μάθουμε σύντομα. 

Περισσότερο ενημερωτικά ρωτάω, σε τέτοιες περιπτώσεις με το ρεύμα τι γίνεται. Παρέχει ο φορτιστής κάποια προστασία ώστε αν καεί αυτός να σωθεί το λαπτοπ ή δε βοηθάει καθόλου;

γενικα ναι, μου εχει τυχει 2 φορες να καει ο φορτιστης απο υπερτασεις κλπ κ το λαπτοπ να ειναι κομπλέ.

αλλη μια ειχε καει και ο φορτιστης και η πλακετιτσα στην υποδοχη φορτισης και τη γλυτωσε η μητρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2023 at 11:53, paylidis said:

γενικα ναι, μου εχει τυχει 2 φορες να καει ο φορτιστης απο υπερτασεις κλπ κ το λαπτοπ να ειναι κομπλέ.

αλλη μια ειχε καει και ο φορτιστης και η πλακετιτσα στην υποδοχη φορτισης και τη γλυτωσε η μητρική...

τελικά για την ιστορία είχε καεί μόνο ο φορτιστής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...