Προς το περιεχόμενο

Κλωνοποίηση m2 σε ssd


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 13/09/2023 at 17:11, duffyduck said:

Γινεται  ακομη και σε μηχανικο δισκο

Λοιπον, δοκίμασα με acronis 2019 αλλά πετάει μπλε οθόνη όταν πάω να κάνω restore το Image σε ένα εντελώς διαφορετικό μηχάνημα. Εννοώ όταν πάω να εκκινήσω το μηχάνημα. Το restore γίνεται μια χαρά

Το βάζω σε τελείως διαφορετικό μηχάνημα αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο διότι αν πάρω τον σκληρό και τον βάλω μηχάνημα μπουτάρει κανονικά. Άρα κάτι παίζει με το Image ή κάποια ρύθμιση. Επειδή έχω χρόνο θα καθίσω και θα δοκιμάσω κι άλλα προγράμματα να δω με ποιο θα καταφέρω να δουλέψει.  Δοκιμάζω τώρα το ghost και μερικά ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδεσε τον sata ssd στο pc που έχει τον m.2 . Σβήσε τις οποιες partitions στον sata ssd.

Bootαρε στα windows, ωστε να αναγνωριστει ο sata ssd από τα windows .

Μετα κανε restart και κανε τον κλωνο .

Και εγώ με το Acronis δεν ειχα θεματα (εκτος από 1 ή 2 περιπτωσεις). Με το Macrium Reflect μεχρι τώρα ειχα 100% success.

Note: Συνήθως πρέπει να συνδεθεί ο νεο δίσκος (ειτε m.2 nvme/sata, είτε sata 2.5" ), να μπεις στα windows για να αναγνωριστεί και να περαστούν οι drivers, και στην συνέχεια μπορείς να κάνεις τον κλώνο. Εγώ προτιμώ πάντα bootable iso είτε κυρίως του Macrium Reflect είτε του Acronis.

Μετά την κλωνοποίηση σβήνω τις partitions στον παλιο με το AOMEI Partition Assistant ή αντίστοιχο bootable iso.

Βασικά με το Ventoy έφτιαξα στικάκι που έχει όλα σχεδον τα iso που χρειάζομαι.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Bitbit είπε

Λοιπον, δοκίμασα με acronis 2019 αλλά πετάει μπλε οθόνη όταν πάω να κάνω restore το Image σε ένα εντελώς διαφορετικό μηχάνημα. Εννοώ όταν πάω να εκκινήσω το μηχάνημα. Το restore γίνεται μια χαρά

Το βάζω σε τελείως διαφορετικό μηχάνημα αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο διότι αν πάρω τον σκληρό και τον βάλω μηχάνημα μπουτάρει κανονικά. Άρα κάτι παίζει με το Image ή κάποια ρύθμιση. Επειδή έχω χρόνο θα καθίσω και θα δοκιμάσω κι άλλα προγράμματα να δω με ποιο θα καταφέρω να δουλέψει.  Δοκιμάζω τώρα το ghost και μερικά ακόμα

Macrium, το είπαν και πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...