Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή οθόνης υπολογιστή σε tv


eboom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Έχω μια παλιά οθόνη υπολογιστή που δεν έχω χρησιμοποιήσει την Asus VS229NA Eye Care 21.5" και τον αποκωδικοποιητή Crypto ReDi 215A

Μπορώ με κάποια καλώδια να την μετατρέψω σε τηλεόραση; Αν ναι,  γνωρίζετε τι πρέπει να αγοράσω ώστε να έχω ήχο και εικόνα;;  Σας ευχαριστώ!!

126986_1db0a79fdb3131595697f9ed0bb7c269-removebg-preview.png

2023-09-13_140732.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εικονα θα εχεις με εναν ανταπτορα HDMI->DVI. Ηχο δε θα εχεις (η οθονη δεν πρεπει να εχει ενσωματωμενα ηχεια), οποτε είτε συνδεεις ενα scart-> rca adapter και παιρνεις απο εκει ηχο σε εξωτερικα ηχεία, η παιρνεις μια μεταχειρισμενη τηλεοραση να τελειωνεις και να μη παιδευεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζεσαι ένα hdmi to dvi-d καλώδιο/μετατροπέα και ένα σετ ηχεία για ήχο.

Αν υπάρχει κάποια πηγή ήχου κοντά μπορείς από το 3.5 jack να τροφοδοτήσεις σε κάποιο aux κανάλι και να έχεις ήχο

Αν δεν υπάρχει πηγή ήχου, κάποια φθηνά αυτοενισχυόμενα ηχειάκια θα σου κάνουν τη δουλειά.

https://www.e-shop.gr/esperanza-ep111-stereo-speakers-20-leggiero-p-PER.572931

Για ~4,5 ευρώ είναι απίστευτα, μη νομίζεις οτι φτιάχνεις και home cinema είναι όμως μια χαρά, αν δεις και αλλού ίσως βρεις πιο φθηνά

Επίσης από eshop, καλώδιο φθηνό ~4€

https://www.e-shop.gr/cablexpert-cc-hdmi-dvi-6-hdmi-to-dvi-male-male-cable-with-gold-plated-connectors-18m-p-PER.584037

Εννοείται για 8,5€ αξίζει να αξιοποιήσεις την οθόνη από να την πετάξεις.

Ακόμη και σε συνοικιακό μαγαζί δε θα πληρώσεις πολλά περισσότερα, τα ηχεία όπως είπαμε μπορείς να τα γλιτώσεις.

Προτείνω e-shop γιατί έχει σχετικά καλές τιμές και καλή πολιτική επιστροφών(εννοείται δεν πετάς συσκευασίες - απόδειξη) σε περίπτωση που κάτι δεν παίξει

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Θα ακολουθήσω την λύση του nickol-us, μιας και είναι πολύ οικονομική και εύκολη. Δεν έχω να χάσω κάτι.... εκτός από λιγότερο από 10 ευρώ... και θα μου μείνουν και τα ηχεία :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...