Προς το περιεχόμενο

Θεματα Wi-Fi


Astrapogiannos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μενω Γερμανια εχει 4 μηνες που εχω προβλημα με το Internet μου στελνουν τεχνικους εχω παρει ποσα τηλεφωνα και ακομα δεν μπορουν να μου λυσουν το προβλημα. Στην αρχη υποτιθεται οτι εφταιγε η Γραμμη, την κοιταξαν μετα ολα καλα. Μετα μου ειπαν οτι ενδεχομενος μαλλον ερχεται το προβλημα απο καποια υπογεια εγκατασταση. Στα τηλεφωνα που τους περνω ο ενας λεει οτι δεν υπηρχε ποτέ εξωτερικη βλαβη και ο αλλος αναρωτιεται πως δεν λυθηκε το προβλημα εδω κ 4 μηνες. Δηλαδη οτι ναναι η φαση, συν ολα αυτα μεχρι στιγμης εχω κουμπωσει 4 ιδια ολοκαινουρια ρουτερ απο την Vodafone. Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζει?

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Το ιντερνετ, που έχεις στην Γερμανία εχει πρόβλημα

Μετα λες το wifi και από κατω λες η γραμμή 

Φιλε μου και γω τα εχω χαμενα με αυτους εδω περα εχω αλλαξει 4 ρουτερ τους περνω τηλεφωνα για να βγαλουμε ακρη και ουτε οι ιδιοι ξερουν τι γινεται. Εχουν ερθει 5-6 τεχνικοι και ο καθενας εχει βγαλει διαφορετικη διαγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πες μας τι προβλημα ακτιβως εχεις, ο ρουτερ συγχρονιζει, στο wifi συνδέεσαι;

Συνδεεται κανονικα, κανω speedtest και μου βγαζει 0,18-0,13 mbps υπαρχει κανονικη συνδεση. Το θεμα ειναι οτι οταν τους περνω τηλεφωνο μου λενε αλλα ντ αλλων. Κατι για απενεργοποιηση SSID μετα να ανοιξω η να κλεισω το Homespot κατι παραλογα πραγματα...και το "δουλεμα" απο την μερια τους συνεχιζεται.

Παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ξεκιναει οτι πρεπει εσυ ο ιδιος να καταλαβεις ποιο ειναι το προβλημα.αναφερω ενδεικτικα διαφορετικα προβληματα.

α.το Router δεν συγχρονιζει -> προβλημα εξω ή προβλημα εξοπλισμου.

β.το router συγχρονιζει χαμηλα -> προβλημα έξω η προβλημα εξοπλισμου( ποιο δυσκολο το 2ο)

γ.το router συγχρονιζει αλλα κανει αποσυνδεσεις -> προβλημα εξω ή προβλημα εξοπλισμου.

σε αυτες τις 3 περιπτωσεις εφοσον εχεις αλλαξει εξοπλισμο σημαινει οτι το 2ο σκελος το βγαζουμε εκτος.

δ.συγχρονιζεις κανονικα πχ 20Mbit/1 mbit αλλα κατεβαζεις με χαμηλη ταχυτητα. -> α. πιταρισμενος παροχος(δοκιμαζουμε ωρες μη αιχμης) β. προβλημα wifi -> δοκιμαζουμεμε ethernet και κλεινουμε το wifi για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν κλεβει καποιος internet. γ.εχει παρα πολλα errors η γραμμη -> το βλεπομε μεσα απο το interface του roUter Ποσα fec,hec Κτλ εχει. εναλλακτικα για χαμηλες ταχυτητες δοκιμαζουμε με αλλη συσκευη για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν φταιει το λαπτοπ μας ή το κινητο μας.

σε καποια περιπτωση απο ολες αυτες ανηκεις σιγουρα. οποτε οταν παιρνεις για βλαβη λες ακριβως τι εχεις δοκιμασει.

πχ συγχρονιζω 20Mbit/1 mbt αλλα κατεβαζω με 1mbit. δοκιμασα και βραδυνες ωρες το ιδιο.στο Router δεν βλεπω errors. δοκιμασα και με wifi και ethernet και δοκιμασα και με αλλη συσκευη και εχω το ιδιο προβλημα.εναλλακτικα δοκιμασα και με αλλο router. αν αναφερθει ετσι το προβλημα δεν αφηνει στον αλλον πολλα περιθωρια.

ενδεικτικο παραδειγμα

2 hours ago, Astrapogiannos23 said:

Μαγκες μενω Γερμανια εχει 4 μηνες που εχω προβλημα με το Internet μου στελνουν τεχνικους εχω παρει ποσα τηλεφωνα και ακομα δεν μπορουν να μου λυσουν το προβλημα. Στην αρχη υποτιθεται οτι εφταιγε η Γραμμη, την κοιταξαν μετα ολα καλα. Μετα μου ειπαν οτι ενδεχομενος μαλλον ερχεται το προβλημα απο καποια υπογεια εγκατασταση. Στα τηλεφωνα που τους περνω ο ενας λεει οτι δεν υπηρχε ποτέ εξωτερικη βλαβη και ο αλλος αναρωτιεται πως δεν λυθηκε το προβλημα εδω κ 4 μηνες. Δηλαδη οτι ναναι η φαση, συν ολα αυτα μεχρι στιγμης εχω κουμπωσει 4 ιδια ολοκαινουρια ρουτερ απο την Vodafone. Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζει?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2023 στις 2:19 ΜΜ, poulinos είπε

το προβλημα ξεκιναει οτι πρεπει εσυ ο ιδιος να καταλαβεις ποιο ειναι το προβλημα.αναφερω ενδεικτικα διαφορετικα προβληματα.

α.το Router δεν συγχρονιζει -> προβλημα εξω ή προβλημα εξοπλισμου.

β.το router συγχρονιζει χαμηλα -> προβλημα έξω η προβλημα εξοπλισμου( ποιο δυσκολο το 2ο)

γ.το router συγχρονιζει αλλα κανει αποσυνδεσεις -> προβλημα εξω ή προβλημα εξοπλισμου.

σε αυτες τις 3 περιπτωσεις εφοσον εχεις αλλαξει εξοπλισμο σημαινει οτι το 2ο σκελος το βγαζουμε εκτος.

δ.συγχρονιζεις κανονικα πχ 20Mbit/1 mbit αλλα κατεβαζεις με χαμηλη ταχυτητα. -> α. πιταρισμενος παροχος(δοκιμαζουμε ωρες μη αιχμης) β. προβλημα wifi -> δοκιμαζουμεμε ethernet και κλεινουμε το wifi για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν κλεβει καποιος internet. γ.εχει παρα πολλα errors η γραμμη -> το βλεπομε μεσα απο το interface του roUter Ποσα fec,hec Κτλ εχει. εναλλακτικα για χαμηλες ταχυτητες δοκιμαζουμε με αλλη συσκευη για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν φταιει το λαπτοπ μας ή το κινητο μας.

σε καποια περιπτωση απο ολες αυτες ανηκεις σιγουρα. οποτε οταν παιρνεις για βλαβη λες ακριβως τι εχεις δοκιμασει.

πχ συγχρονιζω 20Mbit/1 mbt αλλα κατεβαζω με 1mbit. δοκιμασα και βραδυνες ωρες το ιδιο.στο Router δεν βλεπω errors. δοκιμασα και με wifi και ethernet και δοκιμασα και με αλλη συσκευη και εχω το ιδιο προβλημα.εναλλακτικα δοκιμασα και με αλλο router. αν αναφερθει ετσι το προβλημα δεν αφηνει στον αλλον πολλα περιθωρια.

ενδεικτικο παραδειγμα

 

Καλησπερα, προχθες ηρθε κι αλλος τεχνικος..ηρθε το κοιταξε και με λεει στα Γερμανικα "Αφου συνδεεται το ρουτερ..(χαμηλη μεν αποδοση σχεδον μηδαμινη) Δεν μπορω να κανω κατι" ...το πατησε ενα Reset και εφυγε...τωρα υποτιθεται θα με ειχαν παρει τηλεφωνο πισω διοτι το επεξαργαζοντε οι υπευθυνοι και καλα...συν ολα αυτα βλεπουν στο συστημα τους οτι το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει εδω κ 4 μηνες και η φαση ειναι οτι ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/09/2023 at 14:07, Astrapogiannos23 said:

Καλησπερα, προχθες ηρθε κι αλλος τεχνικος..ηρθε το κοιταξε και με λεει στα Γερμανικα "Αφου συνδεεται το ρουτερ..(χαμηλη μεν αποδοση σχεδον μηδαμινη) Δεν μπορω να κανω κατι" ...το πατησε ενα Reset και εφυγε...τωρα υποτιθεται θα με ειχαν παρει τηλεφωνο πισω διοτι το επεξαργαζοντε οι υπευθυνοι και καλα...συν ολα αυτα βλεπουν στο συστημα τους οτι το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει εδω κ 4 μηνες και η φαση ειναι οτι ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα.

αφου δεν στο φτιαχνουν ζητα να φυγεις ατελως και πηγαινε σε αλλη εταιρεια. απο εκει και περα σου ανεφερα πιο πανω τι μπορει να φταιει.αλλο θεμα το wifi και αλλο θεμα το να συγχρονιζεις χαμηλα που μπορει να φταιει ο χαλκος οποτε και ας πας σε αλλη εταιρεια θα εχεις το ιδιο προβλημα. τωρα αν θα στο λυσουν οι αλλοι δεν ξερω.αν εχεις δυνατοτητα για οπτικη ινα αντι για adsl/vdsl δεν ξερω τι εχεις τωρα τοτε πηγαινε και ας ειναι πιο ακριβο.

  

On 11/10/2023 at 13:13, Astrapogiannos23 said:

Εχει κανενας αλλος καμια ιδεα;; η αν γνωριζει με την αλλαγη εταιριας θα λυθει το προβλημα?

αν ειναι θεμα χαλκου οχι δεν θα λυθει αφου τον ιδιο χαλκο θα παρει και ο επομενος παροχος (να υποθεσω οτι ειναι οπως εδω που ο χαλκος ανηκει σε εναν παροχο ). αν ειναι θεμα εξοπλισμου ή dslam port τοτε θα λυθει.το βασικο ειναι συγχρονιζεις? αν ναι στα ποσα.αν συγχρονιζεις στο 1 Mbit τοτε κατι με τον χαλκο.αν ομως εισαι στα 20 mbit και κατεβαζεις με 1 τοτε αλλο ειναι το θεμα

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...