Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το iPhone Mini


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Kag1ante είπε

1-2 φορτισεις; στο προ μαξ κιολας;;; Καλα τι κανεις 12ωρο gaming???

Και οι συνάδελφοι μου που έχουν 14 pro max πάλι 1-2 την ημέρα χρειάζονται.Το δουλεύω αρκετά είναι η αλήθεια αλλά περίμενα πολύ καλύτερη αυτονομία με αυτά που άκουγα πρίν το πάρω(μου το δώσουν δηλαδή) 

Πρίν απο αυτό είχα ένα 11ρι που ούτε για πλάκα δεν έβγαζε μισή μέρα με την τωρινή χρήση.

Αλλά εμένα είναι κομμάτι της δουλειάς μιας και δουλεύω και στις τηλεπικοινωνίες.Πάλι όμως και στη προιγούμενη δουλειά δεν ήμουν ευχαριστημένος κάθε βράδυ πρίζα ήταν το 11 με πολύ χαλαρή χρήση.

Ένα SE που είχα πρίν το 11 δεν το συζητάω.3 μήνες το κράτησα και είχε χάσει 7% υγεία μπαταρίας και το χεραίτησα σε αυτό το 3μηνο.

Nα προσθέσω βέβαια ότι δεν μπορώ να συνηθήσω με τίποτα στο χέρι το μέγεθος του pro max.Το ιδανικό για μένα είναι οι 6.1 που μπορούσα να το χειρηστώ σχετικά με το ενα χέρι.Φυσικά με δυνατότερη μπαταρία και curved edges(πολύ πιο ανθεκτικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xemis είπε

εμείς με τα μικρά χερια τι θα κάνουμε?

 

1_ymlb-73.JPG

4 ώρες πριν, xemis είπε

εμείς με τα μικρά χερια τι θα κάνουμε?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κινητό που πραγματικά με ικανοποιεί εδώ και 1,5 χρόνο. Δεν είναι ότι έχω μικρά χέρια (το αντίθετο μάλλον), όμως πραγματικά, θέλω να έχω ελεύθερο χέρι όταν χρησιμοποιώ το κινητό μου, ενώ θέλω να μπαίνει εύκολα ανεξάρτητα τι τσέπη έχω. Δυστυχώς δεν υπάρχει στην αγορά καμία άλλη πρόταση, από κανέναν κατασκευαστή.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω στο ότι η πρεσβυωπία αποτελεί πρόβλημα για τα μικρά τηλέφωνα. Η μια ίντσα παραπάνω δεν σώζει την κατάσταση για κάποιον που έχει πάνω από 1,25 βαθμούς πρεσβυωπίας. Πάλι γυαλιά θα φοράει καθώς η μια ίντσα δεν σημαίνει παρά ένα 20-30% αύξησης του μεγέθους της γραμματοσειράς. Οπότε προτιμώ, εφόσον έτσι κι αλλιώς φοράω γυαλιά, να κουβαλάω τηλέφωνο παρά τούβλο στην τσέπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotoalexandros είπε

Θα διαφωνήσω στο ότι η πρεσβυωπία αποτελεί πρόβλημα για τα μικρά τηλέφωνα. Η μια ίντσα παραπάνω δεν σώζει την κατάσταση για κάποιον που έχει πάνω από 1,25 βαθμούς πρεσβυωπίας. Πάλι γυαλιά θα φοράει καθώς η μια ίντσα δεν σημαίνει παρά ένα 20-30% αύξησης του μεγέθους της γραμματοσειράς. Οπότε προτιμώ, εφόσον έτσι κι αλλιώς φοράω γυαλιά, να κουβαλάω τηλέφωνο παρά τούβλο στην τσέπη μου.

Πίστεψε με η μεγαλύτερη οθόνη σε συνδυασμό με 120hz αν πας σε pro κάνουν σημαντική διαφορά.

44 λεπτά πριν, NoirMarket είπε

Με αυτα και μ'αυτα ας ρωτησω και εγω το δικο μου , αξιζει μεταβαση απο 12 mini σε 13 mini κατοχοι των προαναφερθεντων;

Τα είχα και τα δυο. Σαφώς αξίζει. Το 13 μίνι είναι όπως θα έπρεπε εξαρχής να είναι το 12 μίνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, gidi said:

Πίστεψε με η μεγαλύτερη οθόνη σε συνδυασμό με 120hz αν πας σε pro κάνουν σημαντική διαφορά.

Τα είχα και τα δυο. Σαφώς αξίζει. Το 13 μίνι είναι όπως θα έπρεπε εξαρχής να είναι το 12 μίνι.

Έχω 2 βαθμούς πρεσβυωπία και η κοντινότερη απόσταση που μπορώ να κοιτάξω καθαρά είναι πάνω από ένα μέτρο. Οπότε όχι, η μια ίντσα διαφορά δεν σώζει την κατάσταση. Εννοείται πως έχω δοκιμάσει μεγαλύτερο τηλέφωνο αλλά πάλι χρειάζομαι γυαλιά. Όσον αφορά τα 120hz αυτά έχουν νόημα όταν μετακινείς το κείμενο, όταν το κείμενο είναι στατικό - όπως και πρέπει να είναι για να το διαβάσεις - δεν έχει σημασία αν τα hz είναι 120 ή 1.. Με λίγα λόγια είναι μια ΒΛΑΚΕΙΑ και μισή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε (πριν πολλά χρόνια) ζητούσαμε όσο το δυνατόν μικρότερη συσκευή. Όλα γίνονταν όλο και πιο συρρικνωμένα. Μετά τα τηλέφωνα έγιναν smartphones και οι οθόνες άρχισαν να μεγαλώνουν. Η τάση "συσκευής - παντόφλας" κυριάρχησε, οπότε οι μικρές συσκευές δεν πουλάνε. Και στα κινητά, το μέγεθος... μετράει 😀.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Fotoalexandros είπε

Έχω 2 βαθμούς πρεσβυωπία και η κοντινότερη απόσταση που μπορώ να κοιτάξω καθαρά είναι πάνω από ένα μέτρο. Οπότε όχι, η μια ίντσα διαφορά δεν σώζει την κατάσταση. Εννοείται πως έχω δοκιμάσει μεγαλύτερο τηλέφωνο αλλά πάλι χρειάζομαι γυαλιά. Όσον αφορά τα 120hz αυτά έχουν νόημα όταν μετακινείς το κείμενο, όταν το κείμενο είναι στατικό - όπως και πρέπει να είναι για να το διαβάσεις - δεν έχει σημασία αν τα hz είναι 120 ή 1.. Με λίγα λόγια είναι μια ΒΛΑΚΕΙΑ και μισή. 

Στον ένα βαθμό πρεσβυωπίας και στην οθόνη του 14 pro βλέπω σχετικά ικανοποιητικά. Η παρατήρηση σου για τα 120Hz είναι σωστή, μα σκέψου ότι πρακτικά σε ένα smartphone σκρολάρουμε ασταμάτητα και εκεί είναι η διαφορά καθώς η συνολική εμπειρία είναι σαφώς πιο ξεκούραστη,

Επεξ/σία από gidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα το A40 (Samsung) - ένα πραγματικά πολύ καλό κινητο vfm όταν βγηκε και σε μέγεθος και σε ποιότητα (λίγο μας τα χαλούσε ο επεξεργαστης). Μετά άλλαξα στρατόπεδο αλλά μόνο και μόνο για να πάω σε μικρά iphones (8, SE 2nd gen, 12 mini). KANENA δεν είχε καλή μπαταρία και αυτό είναι κατι συνηθισμένο στα μικρά smartphones. Ίσως αυτός να είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που δεν τα προτιμά ο κόσμος τελικά. Πάντως, τα μικρότερα σε μέγεθος κινητά είναι πιο βολικά αν ...θες να ταχρησιμοποιεις ως...κινητά....αμα θέλεις και gaming και ....επεξεργασία βίντεο...μάλλον δεν θέλεις κινητο...handheld PC ψάχνεις... Θεωρώ γενικά ότι η θέληση (και όχι αναγκη) για μια συσκευή all-in-one στην καθημερινότητα, είναι ο λόγος που οι πελάτες της Apple θέλουν τα μεγάλα μεγέθη. Επιπλέον οι τιμές είναι υψηλές για να αλλάζουν συνέχεια και iphone και ipad και mac air (για τους fans κυρίως). Οπότε, απλά το φθηνότερο κατά 30-35% SE κανιβάλισε το mini λόγω τιμής (καθώς δεν είναι καλύτερο από το mini, ΑΛΛΑ έχει 2-4x πωλήσεις (αναλόγως του 3μήνου 2022), τόσο από το 12 mini όσο και από το 13 mini... ;Άρα δεν πρόκειται για το μεγεθος ..αλλά κυρίως για την τιμή....

Επεξ/σία από teovag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...