Προς το περιεχόμενο

Κόψιμο οπτικής ίνα για LC/UPC & LC/APC


thodoris1985
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για αυτή την ερώτηση, οπότε ας μετακινηθεί αν πρέπει να πάει αλλού.

Η απορία μου είναι η εξής:

Υπάρχουν οι ανταπτορες LC/UPC και οι LC/APC που έχουν 8 μοίρες κλίση/γωνία.
Η οπτική ίνα που προσαρμόζεται στους αντάπτορες αυτούς, είναι κομμένη κάθετα και την διαφορετική κλίση για τον LC/APC την δίνει (με κάποιον τρόπο) ο ίδιος ο αντάπτορας ή στην περίπτωση του LC/APC κόβεται διαφορετικά η οπτική ίνα σε σχέση με τον LC/UPC;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
13 hours ago, thodoris1985 said:

Δε ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για αυτή την ερώτηση, οπότε ας μετακινηθεί αν πρέπει να πάει αλλού.

Η απορία μου είναι η εξής:

Υπάρχουν οι ανταπτορες LC/UPC και οι LC/APC που έχουν 8 μοίρες κλίση/γωνία.
Η οπτική ίνα που προσαρμόζεται στους αντάπτορες αυτούς, είναι κομμένη κάθετα και την διαφορετική κλίση για τον LC/APC την δίνει (με κάποιον τρόπο) ο ίδιος ο αντάπτορας ή στην περίπτωση του LC/APC κόβεται διαφορετικά η οπτική ίνα σε σχέση με τον LC/UPC;

επειδη με μπερδεψες παμε διαφορετικα.

υπαρχουν apc και upc pigtails,connectors. ο connector οπως ειπες στην apc εχει καποια κλιση.η κλιση ειναι στον connector ειτε ειναι ετοιμο καλωδιο ειτε ειναι pigtail. το coupler ειναι ιδιο και στις 2 περιπτωσεις. δηλαδη και να βαλεις coupler upc χρωματος μπλε για να ενωσεις 2 ινες apc θα παιξει μια χαρα. η διαφορα ειναι στην ινα και οχι στο coupler. ta coupler βγαινουν σε διαφορετικα χρωματα για να υποδηλωνει και τι connector εχει χρησιμοποιηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η ίνα έχει την κλίση και δεν την δίνει με κάποιον τρόπο ο coupler (αυτό που έλεγα εγώ κονεκτορα), σωστά;

21 minutes ago, poulinos said:

επειδη με μπερδεψες παμε διαφορετικα.

υπαρχουν apc και upc pigtails,connectors. ο connector οπως ειπες στην apc εχει καποια κλιση.η κλιση ειναι στον connector ειτε ειναι ετοιμο καλωδιο ειτε ειναι pigtail. το coupler ειναι ιδιο και στις 2 περιπτωσεις. δηλαδη και να βαλεις coupler upc χρωματος μπλε για να ενωσεις 2 ινες apc θα παιξει μια χαρα. η διαφορα ειναι στην ινα και οχι στο coupler. ta coupler βγαινουν σε διαφορετικα χρωματα για να υποδηλωνει και τι connector εχει χρησιμοποιηθει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οσο ξερω ο Coupler δεν δινει καμια κλιση.απλα αναλαμβανει την ενωση.  Εννοειται το angle ειναι πανω στην ινα την apc. αν δεις τον coupler δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα πλαστικο σαν σωληνακι.να δω αν μπορω να σου ανεβασω close photos.

σου ανεβασα τρεις φωτο. στην μια ειναι ενας sc coupler οπως φαινεται απο την μια πλευρα.οπως θα δεις ειναι σαν στρογγυλο σωληνακι που εκει μεσα θα μπει το tip ( η μυτη της ινας) απο την μια και την αλλη πλευρα. η δευτερη φωτογραφια ειναι ενας lc coupler που στην μιση φωτογραφια θα δεις την μια πλευρα που μπαινει η ινα ενω το αλλο που βλεπεις ειναι ο coupler ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.

20230915_125245.jpg

20230915_125235.jpg

20230915_125219.jpg

οποτε δεν υπαρχει angled μεσα στον coupler. απλα αναλαμβανει να φερει τις ινες σε ευθυγραμμιση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ αυτο ειναι Pigtail apc LC

μπορει να ενωθει με την οπτικη ινα αφου γινει splice ειτε μηχανικα ειτε με fusion splice κτλ. οποτε ο connector θα ειναι πλεον lc apc.

5723.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos ευχαριστώ πολύ που επανήλθες και με άλλες λεπτομέρειες.

ναι ξέρω πως είναι, είχα παρει μια 10αριά upc και είπα τα μισα να τα βάλει apc, και ήθελα να δω αν τελικά είχε νόημα αυτό που έκανα.

Θα πάρω κι ένα σετάκι για να κόψω σωστά την οπτική και θα κάνω τις δοκιμές μου για την ιστορία περισσότερο.

Επί της ουσίας νόμιζα ότι τα fiber cleaver κόβουν και σε διάφορες μοίρες ανάλογα που θα γυρίσεις το κοπίδι τους, τελικά κατάλαβα ότι το κόψιμο των φτηνών που με ενδιαφέρουν είναι πάντοτε 90 μοίρες (+- 0.5) οπότε έλεγα μήπως τελικά η δουλειά γίνεται στα coupler.

Κατάλαβα τι κάνει όταν γυρίζεις το κοπίδι των φτηνών cleaver, και ατύχησα σε όλες τις υποθέσεις μου, οπότε θα χρησιμοποιήσω τα upc

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, thodoris1985 said:

@poulinos ευχαριστώ πολύ που επανήλθες και με άλλες λεπτομέρειες.

ναι ξέρω πως είναι, είχα παρει μια 10αριά upc και είπα τα μισα να τα βάλει apc, και ήθελα να δω αν τελικά είχε νόημα αυτό που έκανα.

Θα πάρω κι ένα σετάκι για να κόψω σωστά την οπτική και θα κάνω τις δοκιμές μου για την ιστορία περισσότερο.

Επί της ουσίας νόμιζα ότι τα fiber cleaver κόβουν και σε διάφορες μοίρες ανάλογα που θα γυρίσεις το κοπίδι τους, τελικά κατάλαβα ότι το κόψιμο των φτηνών που με ενδιαφέρουν είναι πάντοτε 90 μοίρες (+- 0.5) οπότε έλεγα μήπως τελικά η δουλειά γίνεται στα coupler.

Κατάλαβα τι κάνει όταν γυρίζεις το κοπίδι των φτηνών cleaver, και ατύχησα σε όλες τις υποθέσεις μου, οπότε θα χρησιμοποιήσω τα upc

Ευχαριστώ και πάλι

μισο κατι δεν μου λες καλα.το cleaver οσο ξερω παλι κοβει την ινα με ενα συγκεκριμενο τροπο με σκοπο να κανεις ενωση. το pigtail  ειναι πχ lc apc λογω του connector. η αλλη πλευρα που θα κανεις την κολληση δεν ειναι apc ή upc.απλα κοβεται για να γινει σωστη ενωση πχ με fusion splice.

πχ στην δουλεια περναμε  ινες χυμα χωρις connectors. μετα κοβονται με  cleaver και ενωνεται το pigtail ασχετα αν ειναι lc ,sc,fc  ή αν ειναι upc,apc,pc.  για μικρες αποστασεις το upc ειναι μια χαρα.συνηθως μπαινουν apc στα ftth  στα dwdm που θες την μεγιστη αποδοση.ειδικα στα dwdm.

αν εχεις ενα καλωδιο και τερματισεις τα μισα apc και τα αλλα μισα upc απλα τα apc δεν θα βγαζουν τοσο μεγαλο reflectance οσο τα upc. στα sfp κουμπωνεις upc. οποτε αν τερματισεις σε apc μετα θες ινα απο lc apc σε  lc pc. ελπιζω να μην σε μπερδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

μισο κατι δεν μου λες καλα.το cleaver οσο ξερω παλι κοβει την ινα με ενα συγκεκριμενο τροπο με σκοπο να κανεις ενωση. το pigtail  ειναι πχ lc apc λογω του connector. η αλλη πλευρα που θα κανεις την κολληση δεν ειναι apc ή upc.απλα κοβεται για να γινει σωστη ενωση πχ με fusion splice.

πχ στην δουλεια περναμε  ινες χυμα χωρις connectors. μετα κοβονται με  cleaver και ενωνεται το pigtail ασχετα αν ειναι lc ,sc,fc  ή αν ειναι upc,apc,pc.  για μικρες αποστασεις το upc ειναι μια χαρα.συνηθως μπαινουν apc στα ftth  στα dwdm που θες την μεγιστη αποδοση.ειδικα στα dwdm.

αν εχεις ενα καλωδιο και τερματισεις τα μισα apc και τα αλλα μισα upc απλα τα apc δεν θα βγαζουν τοσο μεγαλο reflectance οσο τα upc. στα sfp κουμπωνεις upc. οποτε αν τερματισεις σε apc μετα θες ινα απο lc apc σε  lc pc. ελπιζω να μην σε μπερδεψα

όχι δε με μπέρδεψες.

Έχω περάσει οπτική σκέτη από το σπίτι μέχρι ένα χωρο εξωτερικά. Έχω πάρει 2 media converters με sfp και θα κουμπώσω στις δυο άκρες 2 UPC (δεν είναι pigtail, σκετο coupler/connector είναι) με cold connection.

Τα APC τα πήρα γιατί ΑΑΑΑΝ καταφέρω και πετύχω το αρχικό με τα UPC σε περιβάλλον που δε με επηρεάζει, ήθελα να ρισκάρω και να κόψω και να αλλάξω την οδευση της οπτικής του FTTh που έρχεται σπίτι και να την περάσω από άλλο σημείο. Επειδή όμως είναι APC δε θα μπορέσω να το κάνω λόγω του ότι δε θα μπορώ να την κόψω στις σωστές μοίρες, όπως επίσης λόγω του ότι δε μπορώ να κάνω fusion splice

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εχεις μια οπτικη ινα και εχεις παρει connector για να κανεις splice και να κουμπωσεις την ινα στον connector.σωστα?

και παλι εχεις καταλαβει κατι λαθος.το μεσα μερος του connector ειτε ειναι apc o connector ειτε einai Upc  ειναι το ιδιο.δηλαδη εσυ ειτε βαλεις Connector upc ειτε connector apc, το splice σου θα ειναι το ιδιο ακριβως.η διαφορα θα ειναι στην εξω πλευρα του Connector. η διαφορα μεταξυ του μηχανικου Connector και του fusion splice θα ειναι οτι το fusion splice θα εχει λιγοτερο Loss.

το ιδιο και στο Pigtail>αν βαλεις pigtail παλι με το cleaver θα κοψεις κανονικα και το ιδιο ειτε ειναι apc το Pigtail ειτε Upc.

δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις Fusion splice στο ftth. καποιοι εβαζαν μηχανικους connectores.ειναι μεγαλο το κοστους για μηχανημα για να κανεις fusion splice.

50 minutes ago, thodoris1985 said:

όχι δε με μπέρδεψες.

Έχω περάσει οπτική σκέτη από το σπίτι μέχρι ένα χωρο εξωτερικά. Έχω πάρει 2 media converters με sfp και θα κουμπώσω στις δυο άκρες 2 UPC (δεν είναι pigtail, σκετο coupler/connector είναι) με cold connection.

Τα APC τα πήρα γιατί ΑΑΑΑΝ καταφέρω και πετύχω το αρχικό με τα UPC σε περιβάλλον που δε με επηρεάζει, ήθελα να ρισκάρω και να κόψω και να αλλάξω την οδευση της οπτικής του FTTh που έρχεται σπίτι και να την περάσω από άλλο σημείο. Επειδή όμως είναι APC δε θα μπορέσω να το κάνω λόγω του ότι δε θα μπορώ να την κόψω στις σωστές μοίρες, όπως επίσης λόγω του ότι δε μπορώ να κάνω fusion splice

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, poulinos said:

αρα εχεις μια οπτικη ινα και εχεις παρει connector για να κανεις splice και να κουμπωσεις την ινα στον connector.σωστα?

και παλι εχεις καταλαβει κατι λαθος.το μεσα μερος του connector ειτε ειναι apc o connector ειτε einai Upc  ειναι το ιδιο.δηλαδη εσυ ειτε βαλεις Connector upc ειτε connector apc, το splice σου θα ειναι το ιδιο ακριβως.η διαφορα θα ειναι στην εξω πλευρα του Connector. η διαφορα μεταξυ του μηχανικου Connector και του fusion splice θα ειναι οτι το fusion splice θα εχει λιγοτερο Loss.

το ιδιο και στο Pigtail>αν βαλεις pigtail παλι με το cleaver θα κοψεις κανονικα και το ιδιο ειτε ειναι apc το Pigtail ειτε Upc.

 

Σωστά

Τώρα μπερδεύτηκα γιατί δεν ξέρω τι δεν έχω καταλάβει 😂

Από αυτά που μου είχες πει νωρίτερα, νόμιζα ότι οι UPC και APC κονεκτορες έχουν μόνο διαφορά στο χρώμα για να ξεχωρίζουμε το είδος κοψίματος της οπτικής, όχι;
Τώρα μου είπες ότι η εσωτερική πλευρά των UPC/APC είναι ίδια (άρα κόψιμο στις 90 μοίρες) και η εξωτερική πλευρά του connector θα έχει διαφορά ή κατάλαβα λάθος;

 

Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι το pigtail το ξεχνάμε γιατί δε μπορώ να κάνω fusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, thodoris1985 said:

Σωστά

Τώρα μπερδεύτηκα γιατί δεν ξέρω τι δεν έχω καταλάβει 😂

Από αυτά που μου είχες πει νωρίτερα, νόμιζα ότι οι UPC και APC κονεκτορες έχουν μόνο διαφορά στο χρώμα για να ξεχωρίζουμε το είδος κοψίματος της οπτικής, όχι;
Τώρα μου είπες ότι η εξωτερική πλευρά του connector θα έχει διαφορά ή κατάλαβα λάθος;

 

Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι το pigtail το ξεχνάμε γιατί δε μπορώ να κάνω fusion

Μην μπερδευεις τον connector με το coupler.

το coupler ειναι αυτο που σου δειξα.ειναι ενας adapter απο θηλυκο σε θηλυκο .

LC-PC-LC-PC-MM-DX_1.jpg.98048da91a3c45fb39aea143914451ee.jpg

 

αυτο ασχετα με το χρωμα δεν εχει καποιο κοψιμο.αλλα οτι ινα κουμπωσεις απο την μια πρεπει να κουμπωσεις την ιδια και απο το αλλο.πχ στο πριζακι το ftth υπαρχει μεσα Coupler.απο την μια κουμπωνει η ινα που ερχεται απο τον εξω κοσμο και απο την αλλη κουμπωνει το patch cord που παει στο ont. αν βαλεις Lc apc ινα απο την μια απο την αλλη θα βαλεις παλι lc apc. αν βαλεις Lc pc θα εχεις Loss,reflectance και μπορει να κανεις ζημια στον connector. το Coupler ειτε ειναι lc apc ειτε lc pc δεν θα σε επηρεασει.αλλα ναι παντα βαζεις το σωστο χρωμα για να το βλεπει και ο αλλος και να ξερει τι ειναι (ασχετα που φαινεται απο τον connector).

to pigtail και ο μηχανικος connector εχουν 2πλευρες.στην περιπτωση του pigtail εχεις τον Connector που ειναι Lc/pc lc/apc ή sc/apc sc/pc Κτλ κτλ και εχεις και την αλλη πλευρα που την κανεις fusion splice. στον μηχανικο connector εχεις την μια πλευρα που ειναι Lc/pc lc/apc ή sc/apc sc/pc και εχεις και την αλλη πλευρα που απλα κουμπωνεις την ινα αφου την εχεις κανει με το cleaver

fast-sc-apc_d.jpg.e9711bc88fa3198777dee1b4797d9bd5.jpg

η μεσα πλευρα δεν ειναι apc ή upc.ειναι κομμενη απο cleaver για να κουμπωσει οπως πρεπει και ειναι ασχετο με την εξω πλευρα που ειναι ειτε apc ειτε Pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο, βλακεία μου με το coupler (μούφα που λέμε).

Εγώ 10 σκέτους μηχανικούς connectors έχω πάρει (πρασινο LC/APC και μπλε LC/UPC), ακριβώς για να κάνω τη δουλειά μου οικονομικά.
https://www.aliexpress.com/item/1005004686892345.html

Άρα να επανέλθω στην αρχική μου ερώτηση αφού ξεμπλέχτηκα με την ορολογία (συγκεκριμένα με το coupler).

Ένα φτηνό cleaver από ότι έχω καταλάβει κόβει μόνο στις 90 μοίρες....Με αυτό ως δεδομένο, εγώ αν κόψω την ίνα μου με το cleaver και την κουμπώσω σε APC κονεκτορα, αυτομάτως του προσδίδει διαφορετικές μοίρες από τον UPC κονέκτορα (αυτές τις 8 μοίρες που λέμε);

Ή με άλλα λόγια.... οι APC και UPC μηχανικοί κονέκτορες από την εσωτερική πλευρά παίρνουν την ίδια οπτική (ίδιο κόψιμο) και διαφέρουν στην εξωτερική πλευρά;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα cleaver κοβει οπως πρεπει να κοψει .μην κολλας με τις μοιρες.κοβει οπως πρεπει να κοψει για να ενωσεις ειτε με τον μηχανικο κοννεκτορα ειτε με fusion splice. ο connectoras προσδιδει τις μοιρες και οχι το cleaver.]

η όπως ΣΩΣΤΑ είπες

Ή με άλλα λόγια.... οι APC και UPC μηχανικοί κονέκτορες από την εσωτερική πλευρά παίρνουν την ίδια οπτική (ίδιο κόψιμο) και διαφέρουν στην εξωτερική πλευρά;

 

ναι η πλευρα του connector ειναι οτι ειναι.η μεσα πλευρα ειναι παντου το ιδιο για να κουμπωσει ή να γίνει fusion splice.

σε ακομα πιο ευκολα λογια το Ferrule της ινας έχει την κλιση.το Ferrule ειναι το μπροστα κομματι που μοιαζει σαν πλαστικο(δεν ειναι πλαστικο)

το τι connector θα βαλεις στην ακρη εχει να κανει με το αν θα την κουμπωσεις σε συσκευη κατευθειαν ή αν θα παει σε coupler για χ ψ λογο και μετα στην συσκευη.

τα sfp οπως σου ειπα ειναι pc/upc οποτε δεν μπορεις να βαλεις apc. με sc apc ειναι μονο το Ftth modem router/Ont. αν παρεις fiber to ethernet converters καλο θα ηταν να παρεις με sfp Lc και οχι  με Sc. τα περισσοτερα sfp ειναι πλεον με Lc.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, poulinos said:

ενα cleaver κοβει οπως πρεπει να κοψει .μην κολλας με τις μοιρες.κοβει οπως πρεπει να κοψει για να ενωσεις ειτε με τον μηχανικο κοννεκτορα ειτε με fusion splice. ο connectoras προσδιδει τις μοιρες και οχι το cleaver.]

η όπως ΣΩΣΤΑ είπες

Ή με άλλα λόγια.... οι APC και UPC μηχανικοί κονέκτορες από την εσωτερική πλευρά παίρνουν την ίδια οπτική (ίδιο κόψιμο) και διαφέρουν στην εξωτερική πλευρά;

 

ναι η πλευρα του connector ειναι οτι ειναι.η μεσα πλευρα ειναι παντου το ιδιο για να κουμπωσει ή να γίνει fusion splice.

σε ακομα πιο ευκολα λογια το Ferrule της ινας έχει την κλιση.το Ferrule ειναι το μπροστα κομματι που μοιαζει σαν πλαστικο(δεν ειναι πλαστικο)

το τι connector θα βαλεις στην ακρη εχει να κανει με το αν θα την κουμπωσεις σε συσκευη κατευθειαν ή αν θα παει σε coupler για χ ψ λογο και μετα στην συσκευη.

τα sfp οπως σου ειπα ειναι pc/upc οποτε δεν μπορεις να βαλεις apc. με sc apc ειναι μονο το Ftth modem router/Ont. αν παρεις fiber to ethernet converters καλο θα ηταν να παρεις με sfp Lc και οχι  με Sc. τα περισσοτερα sfp ειναι πλεον με Lc.

Μετά που ξαναδιάβασα τι είχες γράψει χτες, τα κατάλαβα όλα όπως πολύ ωραία τα είπες...

έχω πάρει ήδη δυο media converters με sfp (lc/upc).

τα lc/apc τα θέλω ΜΟΝΟ αν κάνω καλή δουλειά με τα lc/upc...Για να τερματίσω ξανά το ftth που έρχεται σπίτι (θέλω να κάνω επαναδρομολόγηση για να μπαίνει κατευθείαν στο "server room") και να βγάλω τα καναλάκια μέσα από το σπίτι.

Σε υπέρ-ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σου στις κατατοπιστικότατες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, thodoris1985 said:

Μετά που ξαναδιάβασα τι είχες γράψει χτες, τα κατάλαβα όλα όπως πολύ ωραία τα είπες...

έχω πάρει ήδη δυο media converters με sfp (lc/upc).

τα lc/apc τα θέλω ΜΟΝΟ αν κάνω καλή δουλειά με τα lc/upc...Για να τερματίσω ξανά το ftth που έρχεται σπίτι (θέλω να κάνω επαναδρομολόγηση για να μπαίνει κατευθείαν στο "server room") και να βγάλω τα καναλάκια μέσα από το σπίτι.

Σε υπέρ-ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σου στις κατατοπιστικότατες απαντήσεις.

Θα μπορουσες να μην τερματισεις ξανα το Ftth αλλα να βαλεις ενα coupler και μετα να πας με ετοιμη ινα μεχρι εκει που θες. ή εναλλακτικα αν δεν θες να χαλασεις την αρχικη ινα μπορεις να βαλεις coupler και εκει να κουμπωσεις την δικη σου ινα που εφτιαξες.προυποθεση βεβαια ειναι οτι θες να επεκτεινεις την αρχικη ινα και δεν θες να πας τελειως απο διαφορετικο σημειο που εκει ναι θα πρεπει να περασεις καινουρια ειτε να τραβηξεις την παλια πισω και να την ριξεις προς το αλλο σημειο(αν φτανει)

το αν εχει γινει κατι δουλεια κανονικα θελει μετρηση με Power meter για να δεις οτι πραγματι εχει τερματιστει σωστα.αλλα  αρχιζει και μπλεκει το πραγμα εκει. καποια router σου αναφερουν το Receive power οποτε οταν αλλαξεις θεση το ftth μπορεις να δεις αν ειναι το ιδιο ή πολυ κοντα στο αρχικο. το αν θα εισαι το ιδιο κτλ εχει να κανει με το αν ειχαν κανει Fusion splice οταν στην περασαν ή με μηχανικο κοννεκτορα. αν εχουν κανει fusion splice και βαλεις μηχανικο το λογικο θα ειναι(στις ιδανικες συνθηκες) να εχεις μεγαλυτερο Loss χωρις να σημαινει οτι σε επηρεαζει βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...