Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση πηγης στο αυτοκινητο


Nekplay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω, εχω μια πηγη κινεζικη των 25 ευρω και παιζω ενα ηχοσυστημα με ενισχυτη , ενα σαμπ και δυο ηχεια.Πιστευετε οτι αν βαλω μια καλυτερη πηγη θα εχω καλυτερο και ποιο δυνατο ηχο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Αν βάλεις μία καλύτερη πηγή σίγουρα θα έχεις καλύτερο ήχο. Το θέμα είναι ότι αφού θα κρατήσεις ενισχυτή, sub και ηχεία ο ήχος θα είναι το ίδιο δυνατός  όπως πριν.

      Εκτός και αν η διαφορά της νέας πηγής είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με την κινέζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nekplay είπε

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω, εχω μια πηγη κινεζικη των 25 ευρω και παιζω ενα ηχοσυστημα με ενισχυτη , ενα σαμπ και δυο ηχεια.Πιστευετε οτι αν βαλω μια καλυτερη πηγη θα εχω καλυτερο και ποιο δυνατο ηχο;;

 

Σόρυ, αλλά τι σχέση μπορεί να έχει ο καλύτερος ήχος, που θα έχεις με καλύτερη πηγή, με το πόσο δυνατός είναι ο ήχος; Να απαντήσω... καμία!.

Το πόσο δυνατός θα είναι εξαρτάται από τα watt εξόδου του ενισχυτή και τα ηχεία. Η πηγή, φαντάζομαι κάποιο mp3 player, έχει μικρή ένταση γιατί ότι βγάζει το βγάζει σε ακουστικά, οπότε και να έχει μερικά μιλιβάτ παραπάνω δεν θα σου δώσει τέτοια παραπάνω ένταση που να μπορείς να το εκτιμήσεις.

Επίσης στην ποιότητα του ήχου παίζουν ρόλο και τα καλώδια (ποιότητα κατασκευής και μήκος καλωδίου), καθώς και η ποιότητα των αρχείων. Τα mp3 λόγο απολεστικής συμπίεσης έχουν ψαλιδισμένα τις πολύ υψηλές και τις πολύ χαμηλές συχνότητες οπότε μην περιμένεις crystal clear πρίμα από τα tweeter και γεμάτα μπάσα από το sub. Θα πρέπει να αλλάξεις μορφή αρχείων και να βρίσκεις flac, αλλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δημιουργήθηκαν από καλή πηγή και όχι ότι έγιναν flac από mp3. Αν παραμείνεις σε mp3 τουλάχιστον να είναι σε ψηλό bitrate, κατά προτίμηση 320Kbps.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...