Προς το περιεχόμενο

Μειωμένες σημαντικά σε σχέση με πέρσι οι τιμές του iPhone 15 στην Ελλάδα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Xviper13 said:

Δεν σημαίνει αυτό ότι θα δούμε iPhone 14 pro max 128gb με 100% μπαταρία στα 800€…

Nαι, μόνο που αν ΔΕΝ το δούμε όπως λες, θα συνεχίσει ο ιδιοκτήτης του να το κοιτάει απούλητο. 

 

Πόσα θα έδινες εσύ για αυτή τη συσκευή, όταν με 1500€ παίρνεις το 15άρι στα 256gb σφραγισμένο? 

Δε μιλάω καν αν ο άλλος έχει δυνατότητα τιμολογίου και αποφορολόγισης κλπ. 

1 hour ago, Xviper13 said:

950€ και κερνάω καφέ :-)

Δηλαδή αξίζει να δώσεις 350€ λιγότερα για να το πάρεις μτχ, ενώ με 1300 το παίρνεις κούτα σφραγισμένο? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Tlykog said:

Το καινούριο iphone έχει πέσει λίγο σε τιμή γιατί η Ελλάδα έχει μία αβέβαιη αγορά.

Μόνο στην Ελλάδα έπεσε? 

 

40 minutes ago, Tlykog said:

αυτοί που έχουν την ψευδαίσθηση ότι θα πάρουν το προηγούμενο μοντέλο πάρα πολύ χαμηλά μόνο και μόνο γιατί βγήκε το επόμενο. Καθαρή αυταπάτη.

Πάρα πολύ χαμηλά όχι. 

Φθηνότερα όμως από την περίπτωση που το 15 ήταν ακριβότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

  Ομολογώ ότι είμαι στο τσακ να το αγοράσω φέτος. Με δελεάζει πολύ το άτιμο... Έκανε καλή τιμολογιακή πολιτική η Apple και το έχει ευθυγραμμίσει με τις τιμές των περισσότερων ναυαρχίδων που κυκλοφορούν εκεί έξω. Φταίει και το iPad Air 5 που πήρα και μου θύμισε πόσο στρωτό και όμορφο είναι το οικοσύστημα της χωρίς να έχει απαραίτητα την τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν έχει κάνει ακόμα διαθέσιμο στην Ελλάδα το emergency SOS που όπως είδαμε από την ίδια της την παρουσίαση μπορεί να αποδειχθεί πραγματικά σωτήριο στην κακιά την ώρα. Από τεχνικής απόψεως δεν βρίσκω κάτι το ενοχλητικό. Ας πούμε, τα 60Hz της οθόνης. Κάτι που το κοιτούσα. Με το Air 5 είδα ότι δεν είναι και τόσο σπουδαίο. Το άλλο που με χαλάει είναι ότι αν φύγω από Android θα πρέπει να περάσω από την αρχή τις επαφές μου χειροκίνητα. Αλλά ok. Θα...επιβιώσω :) . Έκανα και μια σύγκριση με το Vivo X80 Pro της συζύγου που έτσι όπως έχουν τα πράγματα είναι στα ίδια λεφτά με το απλό, το 15. Σαν τιμή εκκίνησης εννοώ, όταν βγήκε. Κάπου υπερέχει το ένα,κάπου το άλλο... μάλλον το 15άρι στα στοιχεία που με ενδιαφέρουν πιο πολύ. Δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά, πάντως το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Τις περνάει μοναχό του μέσα σε 1 λεπτό. Γενικά, η εφαρμογή της μηλιάς, τα περνάει όλα μέσα σε 10 λεπτά. Όπως ακριβώς τα είχες και πριν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Το καινούριο iphone έχει πέσει λίγο σε τιμή γιατί η Ελλάδα έχει μία αβέβαιη αγορά. Δεν υπάρχουν χρήματα και όπου υπάρχουν, υπάρχει και φόβος για το μέλλον...

Σε όλη την Ευρώπη (+Αγγλία) έπεσαν οι τιμές, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Πιθανοί λόγοι: α) Ευρώ είχε πέσει πολύ περσι οταν αυξήσαν τις τιμές, φέτος ξανανέβηκε, β) Μπορεί να είδαν απ' τις πωλήσεις στην Ευρώπη ότι το 14 δεν πήγε καλά και ότι το optimal pricing είναι χαμηλότερο, οπότε κλείσαν την ψαλίδα, γ) Μαρκετινγκ - θέλουν να διαδοθεί το ότι πέσανε οι τιμές αλλά δεν τους έπαιρνε να το κάνουν Αμερική, δ) Θέλουν να φέρουν παραπάνω κόσμο στο Ecosystem και δεν τους νοιάζει το υπερ-κέρδος αλλά παραπάνω το να κλέψουν μεγαλύτερο μερίδιο από Android σε Ευρώπη και μετά θα βγάλουν παραπάνω λεφτά με άλλους τρόπους (στην Αμερική η Απλ εχει 58% της αγοράς, στην Ευρώπη 38%. Αν δουλευα σε τιμολογιακή πολιτική στην Απλ το πρώτο cost-benefit analysis που θα έκανα είναι να καταλάβω πόσα έσοδα μου φαίρνει μια Χ% αύξηση μεριδίου στην Ευρώπη και πόσο μου κοστίζει σε Μαρκετινγκ/price drops etc), ε) Ψιλοαστειάκι, καλοπιάνουν την ΕΕ γιατί είδαν ότι μπορεί να τους πληγώσει/επηρεάσει μετά την ιστορία με τα USBC

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emergency SOS Στην Ελλάδα;

Θα στέλνει λοιπόν ειδοποίηση στην πολιτική προστασία (112) το iPhone και θα απαντά το 112: « Εκκενώστε το αυτοκίνητο! Κίνδυνος έκρηξης!»

Για αυτό μάλλον… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, markos9 είπε

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Τις περνάει μοναχό του μέσα σε 1 λεπτό. Γενικά, η εφαρμογή της μηλιάς, τα περνάει όλα μέσα σε 10 λεπτά. Όπως ακριβώς τα είχες και πριν. 

Εγώ όμως τις έχω αποθηκεύσει τις περισσότερες - τρομάρα μου - στο Google account μου, όχι στην SIM. Θα μπορεί να τις περάσει από εκεί; Πάντως το σημαντικότερο για εμένα θέμα, για μια κακιά στιγμή (χτύπα ξύλο) μάλλον βρήκα πως να το "παρακάμψω". Με αυτό που δείχνω στην φωτογραφία. 5€ συνδρομή, έχει μάλιστα η υπηρεσία και σου δίνει και μερικά SMS για να στείλεις από ένα μέρος χωρίς σήμα, όχι απαραίτητα επειδή κινδυνεύεις. Και καλύπτει και Ελλάδα (Iridium δορυφόροι). Α ρε Apple τι μας κάνεις!

Screenshot_20230915-111903.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Πάντως πλάκα πλάκα με τις τιμές των 15αριων θα βρίσκουμε 13αρια pro max στα 4 5 κατοστάρικα σιγά σιγά.

Ούτε για αστείο δεν θα γίνει κάτι τέτοιο

α)γιατι το συγκεκριμένο έχει ζήτηση

β)εχει καταργηθεί

γ)γιατί αν αυτό έχει πχ 400 με 450 ευρώ, τότε τα φθηνότερα μοντέλα θα πρέπει κυριολεκτικά να τα χαρίζουν .

Αυτή την στιγμή πχ 400-500ευρώ παίζουν τα base Iphone 12(ούτε καν τα Pro max).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

Εγώ όμως τις έχω αποθηκεύσει τις περισσότερες - τρομάρα μου - στο Google account μου, όχι στην SIM. Θα μπορεί να τις περάσει από εκεί; Πάντως το σημαντικότερο για εμένα θέμα, για μια κακιά στιγμή (χτύπα ξύλο) μάλλον βρήκα πως να το "παρακάμψω". Με αυτό που δείχνω στην φωτογραφία. 5€ συνδρομή, έχει μάλιστα η υπηρεσία και σου δίνει και μερικά SMS για να στείλεις από ένα μέρος χωρίς σήμα, όχι απαραίτητα επειδή κινδυνεύεις. Και καλύπτει και Ελλάδα (Iridium δορυφόροι). Α ρε Apple τι μας κάνεις!

Screenshot_20230915-111903.jpeg

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Κανονικά τις περνάει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

emergency SOS Στην Ελλάδα;

Θα στέλνει λοιπόν ειδοποίηση στην πολιτική προστασία (112) το iPhone και θα απαντά το 112: « Εκκενώστε το αυτοκίνητο! Κίνδυνος έκρηξης!»

Για αυτό μάλλον… 

Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κάποια τηλεφωνική επαφή σου που θα έχεις ορίσει ή το 116 για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Αφού θα πάρουν πιο φθηνά το καινούργιο τα ίδια λεφτά θα συμπλήρωσουν. Οπότε μάλλον δεν θα τους πονέσει.

Σωστό, αλλά αυτοί όμως που περιμένουν να αγοράσουν μεταχειρισμένο 14άρι θα επωφεληθούν, καθώς θα το αγοράσουν πλέον λίγο φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sakis_Geo είπε

Το αξιοσημείωτο δεν είναι ότι οι τιμές είναι χαμηλότερες στην Ελλάδα απλά, είναι στο ότι στην Αμερική έμειναν ίδιες (εκτός του pro max ο ανέβηκε 100 δολάρια) κάτι που σε κάνει να αναρωτιέσαι πόση αισχοκερδεια είναι to much δλδ!?

Άλλαξε η Ισοτιμία ευρώ/δολάριο. Επίσης η τιμή της Apple από ότι ξέρω είναι χωρίς ΦΠΑ λόγω ότι κάθε πολιτεία έχει άλλο συντελεστή.

Τέλος είναι 1 χρόνος επιπλέον εγγύηση και δασμοί. H Apple βγάζει το ίδιο κέρδος ανά συσκευή Ευρώπη/Αμερική και είναι συνήθως δύσκολο οι retailers να βγάλουν παραπάνω από την τιμή που δίνει η Apple. 

2 ώρες πριν, Titos301 είπε

1139€ για 128 gb το 2022

Τι αλλο να αχολιασουμε;;

To S23 Κυκλοφόρησε με 128 GB πρίν 6 μήνες και κάνει στις μεγάλες αλυσίδες 999€ ακόμα και σήμερα. Δεν κάνει κάτι παράδοξο  εδώ η Apple.
Γενικά τα 128GB είναι αρκετά για την πλειοψηφία.

 

Αν κάποιοι θέλετε ντε και καλά να κράξετε ρωτήστε εμάς* για να σας πούμε σοβαρές βλακείες της Apple.
Θυμάμαι κράξιμο για την θύρα ακουστικών και το φορτιστή και όταν ακολούθησαν και οι άλλοι σαν να μην έγινε τίποτα.

* με το εμάς εννοώ ανθρώπους που δεν έχουν ούτε εμπάθεια ούτε φανατισμό

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...