Προς το περιεχόμενο

Plex Remote Access


insgamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

εχω φτιαξει ενα rasberry pi 4 8gb ram και του εχω περασει πανω το OMV, Pi-hole (με docker) και το plex (χωρεις docker)  και θέλω να ενεργοποιήσω στο plex το remote access προσπαθώ να το κάνω αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη πέρασα και μέσα στο fritzbox 7590 το port sharing αλλά το plex δεν λέει να φτιαχτεί μου βγάζει το μήνυμα not available outside your network.

Screenshot2023-09-16021932.png.378dc44657f91ebcc751183126bbef48.png

 

Screenshot2023-09-16021958.png.673ecce1c97f21a2ec83aba527bd905e.png

τι μπορω να κανω εχει καμια ρυθμιση στο OMV; (δεν το εχω σαν docker)

 

απο εδω εκανα τα βηματα για να φτιαξω το OMV και το PLEX: 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μέσα στο Fritz αν η WAN IP που παίρνει ξεκινάει από 100. Όχι αυτή που γράφει το Plex ή που βλέπεις στα online site, δες τι παίρνει συγκεκριμένα το Fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, infin1tyGR said:

Δες μέσα στο Fritz αν η WAN IP που παίρνει ξεκινάει από 100. Όχι αυτή που γράφει το Plex ή που βλέπεις στα online site, δες τι παίρνει συγκεκριμένα το Fritz.

πηγα στο port sharing πατησα edit και τερμα κατω μου βγαζει IP Address in the Internet και ξεκιναει με 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις public IP αλλά είσαι πίσω από το NAT του παρόχου σου (γι' αυτό αναφέρει και διπλό NAT το Plex). Θα επικοινωνήσεις με τον πάροχο και θα ζητήσεις να σε βγάλουν από το CG NAT. Αν δεν καταλαβαίνουν ή δεν φαίνονται πρόθυμοι να το κάνουν, τους λες ότι έχεις κάμερες στο σπίτι και θες να τις βλέπεις απομακρυσμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, infin1tyGR said:

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις public IP αλλά είσαι πίσω από το NAT του παρόχου σου (γι' αυτό αναφέρει και διπλό NAT το Plex). Θα επικοινωνήσεις με τον πάροχο και θα ζητήσεις να σε βγάλουν από το CG NAT. Αν δεν καταλαβαίνουν ή δεν φαίνονται πρόθυμοι να το κάνουν, τους λες ότι έχεις κάμερες στο σπίτι και θες να τις βλέπεις απομακρυσμένα.

αν σου πω οτι εγινε αλλα δεν ξερω πως θα με πιστεψεις; η θα φταιει επειδη εφτιαξα wireguard στο Fritzbox η το οτι ξανα εβαλα την ip του pihole στο dns local στο fritzbox και τελευταιο εβγαλα το rasberry απο το ρευμα παντως δουλεψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...