Προς το περιεχόμενο

Lenco internet Radio-usb stick,τι μορφή;mp3?


Goriillaki5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση, σε δύο σκέλη

Lenco DIR- 270WD φορητό ράδιο 

Δεχετε usb stick, αλλά.....

Διαβάζει fat32? exfat? Τι?

 

Και : τα τραγουδάκια, χύμα ή και σε φάκελο;

 

Και σε τι μορφή; mp3 ?AAC?

 

Σε mp3 δεν! Είτε fat32/exfat/NTFC

Usb stickaki 16GB

 

Βγάζει μήνυμα ότι είναι άδειο.

 

 

***Στο aux in τι πηγές μπορω να συνδέσω;

Ευχαριστώ!

 

 

Επεξ/σία από Goriillaki5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το manual (page 13, but who reads it :) )

Αναφορά σε κείμενο
Insert an USB memory stick into the USB socket (2) then select USB from the MEDIA CENTER.
The DIR-270 will read the contents of the USB memory stick.
Browse folders/files with the Navigation wheel (8) or direction keys on the remote control.
The display shows folder and file names (not necessarily track names).
Once you have found a track you want to play, press the navigation wheel on the device or press OK
on the remote control.
Note: The USB port does not support charging or data transfer with a computer.

Οπότε διαβάζει κανονικά usb, παίζει mp3 και δεν έχει θέμα με τους φακέλους.

Για την Aux in, πάλι σύμφωνα με το manual (page 21)...

Αναφορά σε κείμενο
AUX (Line input)
 
Aux in mode plays audio from an external source such as an MP3 player or other audio device with
line out.
To play audio with Aux in mode:
Turn the volume low on both the Radio and if adjustable, the audio source device.
Connect the external audio source to the AUX IN 3.5mm stereo socket.Either press MODE until the
display shows AUX IN or select AUX in from the Main menu.
Adjust the volume of the DIR-270 and, if necessary, the audio source device as required.

Οπότε εκεί συνδέεις οποιαδήποτε πηγή ήχου που βγάζει audio out όπως mp3 players, cd players, κινητά με έξοδο για ακουστικά. Όπως επισημαίνει όμως, βάλε πολύ χαμηλά την ένταση όταν συνδέεις κάτι τέτοιο και ρύθμιζε την ένταση από τον player.

Για την μορφή του usb δεν αναφέρει κάτι (το manual), οπότε δεν έχει θέμα αλλά το fat32 είναι το πιο βασικό φορμάτ. Τι μέγεθος έχει αυτό που έχεις; Μήπως να δοκίμασες με άλλο στικάκι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με άλλο στικάκι όχι θα το δοκιμάσω,δε ανοίγει το θεωρεί άδειο!  16GB μόνο.usb 2.0

 

*Τίποτα,του έχω 4 διαφορετικά στικάκια σκρολαρει οι τρεις τελιτσες δεξιά ότι θα διαβάσει λέει άδειο .

 

Δε μου έχει τρέξει στικάκι.ουτε σκληρός....

 

Τι στο καλό!

 

Επεξ/σία από Goriillaki5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα; Δεν μπορεί να στα βγάζει άδεια όλα. Ακόμα και να μην έβλεπε τα mp3 θα έπρεπε να δει τους φάκελους και να μπορείς να κινηθείς στους καταλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούργιο μηχάνημα μιας ημέρας!

Δοκίμασα και αν θάναι fat32/exfat/nfsc

 

Μήπως θέλει μόνο ...usb 3.0? Επειδή είναι usb 2.0....τα φλασάκια.

Να έπεσα σε προβληματικό;

Έχεις παρόμοιο μηχάνημα εσύ;

 

Έχουν αυτά ρύθμιση επαναφοράς σαν φορμάτ όπως ήταν τη πρώτη μέρα;

 

Τώρα μου κάνει το άλλο: 

Διαμόρφωση ασύρματου δικτύου,ώστε να έχει ίντερνετ ,βρίσκω φυσικά το xiaomi μου κινητό που το κάνω hotspot wi fi βάζω το κωδικό χειροκίνητα στο Lenco,(που ήταν εντάξει σε προηγουμενες φορές) και μου το λέει "αδύνατη η σύνδεση ή λάθος ..." και έτσι δεν  του δίνω ίντερνετ,

Θα το δοκιμάσω να το ξανακλεισω με το διακόπτη γενικά για λεπτά,να το ανοίξω ξανά....αν σήμερα Κυριακή δε το καταφέρω,θα το πάω πίσω αύριο.(από γνωστή αλυσίδα καταστήματος)

*Μου έχει κάνει και δύο κολλήματα στο μενού και δεν πήγαινε μπροστά πίσω ,ή δεν έκλεινε με το κουμπί ον/οφ και το ξεκόλλησα με το κεντρικό διακόπτη πίσω.

 

Σα γενική εικόνα λοιπόν έχω προβληματιστεί.

Οκ λειτουργεί άψογα το aux in το bluetooth,ο καιρός....το ρολόι ,το cd player του...

 

Είχαμε το usb θύρα που δε μου ανοίγει να δω χύμα τα τραγούδια ((είχα μέσα επίτηδες μόνο 4 -5 τραγούδια σε διάφορες μορφές ) ή και χωρίς τραγούδια,δε θα έπρεπε να ανοίγει τους φακέλους ; Εξερευνηση....

 

Τώρα έχω και το θέμα που δε δεχετε το wi fi που του δίνω από το κινητό....

(Οκ το έκλεισα γενικά από το διακόπτη για πιο πολλά λεπτά ώρα διορθώθηκε αυτό,τώρα δε μου κάνει μετάδοση από το spotify από το κινητό,το επιλέγω από το μενού του Lenco το spotify connect δε μου το εμφανίζει όπως χτες στην εφαρμογή του κινητού το Lenco σε ένα εικονίδιο για μετάδοση .(και έχω και spotify premium συνδρομή) μου τα έδειχνε σούπερ στο lenco ανά τραγούδι,εμφάνιση τίτλου καλλιτέχνη κτλ και φώτο! Πάω μενού στο spotify δε βλέπω κάτι ...άλλο θεματακι λοιπόν...

 

Το μενού από το Lenco DAB/DAB+ τι κάνει αυτό;

Αν το πατήσω (που έχω ίντερνετ στο Lenco) γράφει στην οθόνη"γίνετε σάρωση" και μετά αμέσως μου γράφει "δεν υπάρχει σήμα!"

 

Θα το πάω πίσω,έκανα και επαναφορά τελικά,χάνει το ασύρματο δίκτυο,και θέλει πάλι κωδικό wi fi ....που του δίνω από το κινητό,τη πρώτη μέρα δούλευε οκ αυτό ....

Έχει μικρό-μεγαλο θέματα λοιπόν.κριμα.

Η θα μου δώσουν πιστωτικό να πάρω κάτι άλλο ή να μου έδιναν χρήματα έστω λιγότερα λίγο.δε φταίω εγώ αν το μηχάνημα βγήκε γκαγκά.

Μου έκανε εντύπωση που είχαν ένα τεμ.και η κούτα δεν είχε σφραγισμένο ναύλον εξωτερικά .πιθανώς να το είχαν χρησιμοποιήσει; Δε το ξέρω αυτό.μπορει.δεν έπρεπε να το πάρω.

 

Επεξ/σία από Goriillaki5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Goriillaki5 είπε

Θα το πάω πίσω,έκανα και επαναφορά τελικά,χάνει το ασύρματο δίκτυο,και θέλει πάλι κωδικό wi fi ....που του δίνω από το κινητό,τη πρώτη μέρα δούλευε οκ αυτό ....

Η θα μου δώσουν πιστωτικό να πάρω κάτι άλλο ή να μου έδιναν χρήματα έστω λιγότερα λίγο.δε φταίω εγώ αν το μηχάνημα βγήκε γκαγκά.

Αν ήταν καινούργιο τότε μπορεί και να πάρεις αυτούσια τα λεφτά σου πίσω.

10 ώρες πριν, Goriillaki5 είπε

Μου έκανε εντύπωση που είχαν ένα τεμ.και η κούτα δεν είχε σφραγισμένο ναύλον εξωτερικά .πιθανώς να το είχαν χρησιμοποιήσει; Δε το ξέρω αυτό.μπορει.

Το ότι ήταν ανοιχτή η συσκευασία μάλλον σημαίνει ότι ήταν εκθεσιακό, δηλαδή ο κάθε λεχρίτης το πατούσε και του έχωνε ότι ήθελε και μπορεί και να έκαψαν την usb. Έπρεπε να στο πουν. Δεν έχει σημασία όμως, η εγγύηση ισχύει σαν καινούργιο.

10 ώρες πριν, Goriillaki5 είπε

Έχεις παρόμοιο μηχάνημα εσύ;

Δεν έχω κάτι τέτοιο γιατί δεν ακούω μουσική στο σπίτι, μόνο στο αυτοκίνητο. Επειδή όμως σε βρήκα και έχεις κάτι τέτοιο να σε ρωτήσω κάτι. Τα ιντερνετικά ραδιόφωνα παίζουν από λίστα; ενημερώνεται/επεξεργάζεται κάπως αυτή η λίστα; μπορείς να προσθέσεις ένα δικό σου ραδιόφωνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Goriillaki5 είπε

 

Το μενού από το Lenco DAB/DAB+ τι κάνει αυτό;

Αν το πατήσω (που έχω ίντερνετ στο Lenco) γράφει στην οθόνη" γίνετε σάρωση" και μετά αμέσως μου γράφει "δεν υπάρχει σήμα!"

 

 

      Δεν έχει σημασία αν έχεις ή δεν έχεις Internet για το dab/dab+.

      Το dab+ είναι το πρότυπο του ψηφιακού ελεύθερου ραδιοφώνου. Στην Ελλάδα υπάρχουν σταθμοί dab+ μόνο στην Αθήνα και Πάτρα από την Ε.Ρ.Τ. (συχνότητες 12C και 7Α) και σε Αθήνα, Δράμα και κάποια άλλα μέρη από ερασιτέχνες. 

      Αν δεν είσαι σε αυτά τα μέρη το ραδιόφωνο θα κάνει σάρωση και μετά από την στιγμή που δεν θα βρίσκει σταθμούς θα σου λέει δεν υπάρχει σήμα ή δεν υπάρχουν σταθμοί.

      Κατά τα άλλα από την στιγμή που καινούριο μηχάνημα έχει εμφανίσει τόσα προβλήματα, φυσικά το επιστρέφεις πίσω στο μαγαζί που το αγόρασες για πιστωτικό ή επιστροφή ΟΛΩΝ των χρημάτων και όχι "έστω λίγο λιγότερα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DAB/DAB+ νομίζω ότι είναι από τις πιο άχρηστες λειτουργίες στα ραδιόφωνα (τουλάχιστον στην Ελλάδα λόγω έλλειψης ποικιλίας). Στα αυτοκίνητα δε, δημιουργούνται προβλήματα με το φαινόμενο doppler, ιδίως σε ταχύτητες πάνω των 120 χλμ/ω.

Ένα ωραίο άρθρο που διάβασα πριν καιρό είναι αυτό -> https://broadcastnews.gr/dab-mia-istoria-na-chame-na-legame/

Είναι 3ετίας αλλά δεν έχει αλλάξει και τίποτα από τότε! :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,το ξαναεβαλα στη κούτα,επιστροφή αύριο στο γνωστό ηλεκτρονικό....κατάστημα......

 

Εφόσον δεν είχε ταινία ασφαλείας κλειστό με σελοφαν νάυλον διαφανές η κούτα δεν έπρεπε να το πάρω.

Μου αρέσει που πλήρωσα και ένα ευρώ για συσκευασία δώρου .....που το είχε ως επιλογή και το γράφει και στην αποδειξουλα.....(μου είπε ο υπάλληλος να σας το βάλω σε ....του είπα όχι άστο)

*Έχουν και φυσικά καταστήματα παραλαβής.....

 

Θα σκεφτώ πολύ αν ξαναγορασω ιντερνετικό ραδιο φορητό μεγαλο και ακριβό κιόλας!

 

Όσο για το κινητό ,xiaomi 5G το έχω και σε συχνότητα 2.4Ghz να δίνει wifi δε φταίει αυτό δηλαδή.τη πρώτη μέρα πως έδινε οκ ασύρματο δίκτυο; Αλλά προβληματακια .

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.οχι δε νομίζω να φτιάχνει λίστες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...