Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη βιβλιων σε ηλεκτρονικη μορφη


MrJulius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,
Εχω αρκετα βιβλια που θα ηθελα να τα μετατρεψω σε ηλεκτρονικη μορφη "pdf" υπαρχει καποιο καλο app δωρεαν κατα προτιμηση που να κανει σωστα την δουλεια διοτι οτι βρηκα δεν θα το ελεγα αρκετα αξιοπιστο και να πληρωσω καπου 40-50€ για την μετατροπη ειναι αρκετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αντε βρήκες σκανερ και αππ, πως θα το κάνεις θα φας τις μέρες σου γυρνώντας στις σελίδες των βιβλίων, και αντε μετα να τις συναρμολογήσεις κιολας έτσι ώστε να διαβάζονται 😁

Υπάρχουν εταιρείες που τα κάνουν αυτα, αλλα και παλι δεν νομίζω να επιτρέπεται λογω δικαιωμάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν επαγγελματικοί σαρωτές/πολυμηχανήματα που κάνουν απευθείας σάρωση σε pdf.

Πχ, εμείς έχουμε ένα εδώ δίπλα (συγκεκριμένα στα 7 βήματα) που τα σαρώνει (και με ocr) και τα στέλνει σε pdf σε κάποιο email.

Το ζόρι είναι να σαρώνεις σελίδα-σελίδα, εκτός αν τις έχεις σε φύλλα, οπότε το βάζεις και τα τραβάει αυτόματα (σαρώνει έκαστη σελίδα μπροστά και πίσω).

Στο τζάμπα, το onedrive κάνει εξαιρετική δουλειά (νομίζω έχει και ocr). Φωτογραφίζεις σελίδα, του λες ποια είναι τα όρια και προχωράς στην επόμενη.

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να ομαδοποιείς τις σελίδες (πχ κάθε 10-20 σελίδες) για να μην φας καμιά νίλα αν πάει κάτι στραβά (δεν είναι και πολύ ωραίο μόλις να έχεις τελειώσει πακέτο 100+ σελίδες μετά από 1-2 ώρες και για κάποιον λόγο να πετάει σφάλμα).

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το software που χρησιμοποιώ είναι αυτό (free)

https://www.naps2.com/

 

τα σώζεις σαν pdf ή και cbr

και θες ένα πολύ καλό σκάνερ

εγώ έχω το opticbook 3800

το πήρα από ebay χρησιμοποιημένο 1 φορά σε άριστη κατάσταση 135 λίρες Αγγλίας

 

και με ένα opticbook 3600 μπορείς να κάνεις δουλειά

μετά και λίγο photoshop ή gimp για την επεξεργασία που είναι επίσης δωρεάν

η ποιότητα θα είναι ίδια με το αντικείμενο που σκαναρίστηκε αρχικά

 

τα φωτογραφικά app του αντροιντ είναι για αποτελέσματα της πλάκας (δοκιμασμένα πριν πάρω το σκάνερ)

 

έχω σκανάρει και σώσει πάρα πολλά πράγματα

 

αν δεν έχεις πολλά να σώσεις δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος για σένα όμως

 

 

Επεξ/σία από stratos979
μια μικρή αλλαγή :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...