Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη υλοποίηση RTX 4090


OlympianGod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη υλοποίηση της RTX 4090? Χτίζω ενα σύστημα με i9 13900ks 128 GB Ram και γενικότερα ενδιαφερομαι για το High End.

Προσωπικά από ότι εχω πληροφορηθεί γενικότερα κοιτάω για την MSI RTX 4090 Suprim X, ωστόσο δύσκολα την βρίσκεις σε ελληνικά καταστήματα και για αυτό σκεφτομαι για εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Της Asus

Μετά της msi supreme X

Η asus φέτος είναι για 3το 4η.

Από τις θνητές πρώτη είναι η msi .

Suprim x/lc 

Μετά παίζει zotac airo extreme k Giga oc,aorus αλλά και η fe

Kαι τέλος strix/tuf .

Τοπ οφ δε τοπ μόνη της η hof 4090

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If money is no object : https://rog.asus.com/graphics-cards/graphics-cards/rog-matrix/rog-matrix-rtx4090-p24g-gaming/  😁.

Από κει και πέρα, απ'τις φυσιολογικές, η Gaming X είναι πάρα πολύ καλή υλοποίηση και σε πολύ καλή τιμή για Ελλάδα (και σε σχέση με την suprim X)

Τα gains του να πας σε 2Κ+ ευρώ είναι ελάχιστα εκτός αν πας σε υδρόψυξη (για τον θόρυβο και μόνο).

Κατά τη γνώμη μου πάντα.... οι διαφορές σε απόδοση θα είναι σε single digit FPS, ειδικά αν παίζεις σε 4K, ακόμα κι αν πάρεις Palit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Η asus φέτος είναι για 3το 4η.

Από τις θνητές πρώτη είναι η msi .

Suprim x/lc 

Μετά παίζει zotac airo extreme k Giga oc,aorus αλλά και η fe

Kαι τέλος strix/tuf .

Τοπ οφ δε τοπ μόνη της η hof 4090

Τη Zotac airo την έχω εγώ και είναι από τις χειρότερες υλοποιήσεις. Κάνει τρομερό θόρυβο και δεν πάει πάνω από 450 watt.

Η Asus πλησιάζει τα 600 watt, έχει πολύ καλή ψύξη και κάνει σημαντικά μικρότερο θόρυβο στα τέρματα.

Η Gigabyte έχει σοβαρό πρόβλημα με το heat sink. Δεν κουμπώνει με το pcb στο μπροστινό τμήμα της κάρτας για εξοικονόμηση υλικών, με αποτέλεσμα όλη αυτή η τεράστια ψυκτρα να κρέμεται στο αέρα από μπροστά. Οι κάρτες της σπάνε έτσι στο σηυείο που κουμπώνει στο. PCI express της μητρικής. Μακριά από Gigabyte.

Δες και εδώ.

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4090-strix-oc/37.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Τη Zotac airo την έχω εγώ και είναι από τις χειρότερες υλοποιήσεις. Κάνει τρομερό θόρυβο και δεν πάει πάνω από 450 watt.

Η Asus πλησιάζει τα 600 watt, έχει πολύ καλή ψύξη και κάνει σημαντικά μικρότερο θόρυβο στα τέρματα.

Η Gigabyte έχει σοβαρό πρόβλημα με το heat sink. Δεν κουμπώνει με το pcb στο μπροστινό τμήμα της κάρτας για εξοικονόμηση υλικών, με αποτέλεσμα όλη αυτή η τεράστια ψυκτρα να κρέμεται στο αέρα από μπροστά. Οι κάρτες της σπάνε έτσι στο σηυείο που κουμπώνει στο. PCI express της μητρικής. Μακριά από Gigabyte.

Δες και εδώ.

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4090-strix-oc/37.html

Όσες ανέφερα τις έχω δοκιμάσει και έχω αντίθετη άποψη.

Η ζοτακ με το 600ρι bios της ζοτακ πάει κοντά στα 525w .Τα φαν της κάνουν θόρυβο γιατί στο Μαξ τους δουλεύουν σε περισσότερες στροφές από τις υπόλοιπες.Επισης πολύ κρύα σαν υλοποίηση.

Η giga επίσης που έχω day one την έχω με χολντερ και δεν έχει κανένα θέμα σε τίποτα.Είναι η πιο άθλια σαν κατασκευή ,πλαστική κτλ αλλά κατά τα άλλα κανένα θέμα.Ειναι η μόνη που τραβάει με το μαμά bios της 600w. Και είναι αρκετά κρύα και με αθόρυβα φανς.

Αsus tuf και στριξ ναι καλές σαν εμφάνιση και κατασκευή αλλά....κοιλ αρκετό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και δυστυχώς μάπα πάστα στον πυρήνα με αποτέλεσμα μετά το 3μηνο να έχεις θέματα θερμοκρασίας σε core k junction.Τα φαν της ακούγονται πιο πολύ από των γιγα.

Msi suprim x k lc απλά τοπ αλλά δεν τραβάνε με τα μαμά bios πάνω από 500w με τίποτα .Και φυσικά είναι από τις τοπ υλοποιήσεις.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και προσωπικές εμπειρίες αλλά εάν θέλει την τοπ πάει σε msi suprim 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Όσες ανέφερα τις έχω δοκιμάσει και έχω αντίθετη άποψη.

Η ζοτακ με το 600ρι bios της ζοτακ πάει κοντά στα 525w .Τα φαν της κάνουν θόρυβο γιατί στο Μαξ τους δουλεύουν σε περισσότερες στροφές από τις υπόλοιπες.Επισης πολύ κρύα σαν υλοποίηση.

Η giga επίσης που έχω day one την έχω με χολντερ και δεν έχει κανένα θέμα σε τίποτα.Είναι η πιο άθλια σαν κατασκευή ,πλαστική κτλ αλλά κατά τα άλλα κανένα θέμα.Ειναι η μόνη που τραβάει με το μαμά bios της 600w. Και είναι αρκετά κρύα και με αθόρυβα φανς.

Αsus tuf και στριξ ναι καλές σαν εμφάνιση και κατασκευή αλλά....κοιλ αρκετό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και δυστυχώς μάπα πάστα στον πυρήνα με αποτέλεσμα μετά το 3μηνο να έχεις θέματα θερμοκρασίας σε core k junction.Τα φαν της ακούγονται πιο πολύ από των γιγα.

Msi suprim x k lc απλά τοπ αλλά δεν τραβάνε με τα μαμά bios πάνω από 500w με τίποτα .Και φυσικά είναι από τις τοπ υλοποιήσεις.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και προσωπικές εμπειρίες αλλά εάν θέλει την τοπ πάει σε msi suprim 

Ποιό 600αρι BIOS της Zotac???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Ποιό 600αρι BIOS της Zotac???

Δεν ειναι οφισιαλ αλλα ειναι μεσα απο ζοτακ μονταρισμενο.Δοκιμασε το αξιζει φλασαρε το στην 2η θεση.

Τα παρακατω ρολογια και watts ειναι μετα απο cp2077 με 100pl (πάει μέχρι 133%)στο συγκεκριμενο bios και με το daily gpu oc

 

 

 

Screenshot (6).jpg

Screenshot (7).jpg

https://www.techpowerup.com/vgabios/252127/252127

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά που θα είμαι σπίτι θα σου βάλω σκριν να δούμε με 110-120pl στο cp2077 τι τραβάει από watts.(αναφέρω το συγκεκριμένο τίτλο γιατί πραγματικά την πονάει την κάρτα)

Εάν θυμάμαι σωστά παίζει με το συγκεκριμένο bios να έχω δει και 580w(με επιφύλαξη)Πάντως κρατάει πολύ καλύτερα ρολόγια με το συγκεκριμένο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Μετά που θα είμαι σπίτι θα σου βάλω σκριν να δούμε με 110-120pl στο cp2077 τι τραβάει από watts.(αναφέρω το συγκεκριμένο τίτλο γιατί πραγματικά την πονάει την κάρτα)

Εάν θυμάμαι σωστά παίζει με το συγκεκριμένο bios να έχω δει και 580w(με επιφύλαξη)Πάντως κρατάει πολύ καλύτερα ρολόγια με το συγκεκριμένο bios

Χτες βγήκε το καινούριο patch κιόλας αν και απ'ότι είδα με DLSS 3.5 (RR) πέφτει η κατανάλωση σε σχέση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Χτες βγήκε το καινούριο patch κιόλας αν και απ'ότι είδα με DLSS 3.5 (RR) πέφτει η κατανάλωση σε σχέση με πριν.

Βάλτα όλα τέρμα με dlss quality k pt και θα δεις πως θα τραβήξει.

Σε 4κ τουλάχιστον που είμαι εγώ τραβάει καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...