Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησαν τα iOS 17 και iPadOS 17


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kazantzidis said:

Δεν υπάρχει ipad με OLED???

Όχι δεν έχει βγει ακόμα 

 

Και αν έχεις γράψει σε oled καταλαβαίνεις τη διαφορά. 

Δε λέω πως δεν το ξέρει η apple και το ξερω εγώ. 

Απλά προσπαθούνε να ρηξουν το κόστος κατασκευής και να αυξήσουν το κέρδος. 

 

Με τέτοια τιμή πάντως είναι απαράδεκτο να έχει lcd οθόνη όπως φτηνιάρικα tablet των 50 ευρω 

 

Θα βάλουν του χρόνου και θα αυξήσουν την τιμή από ότι λένε 

 

Και το surface pro βέβαια με lcd είναι αλλά σε λογικη τιμή για laptop /tablet. 

 

Αντίστοιχα tablet πχ της lenovo με oled και windows  έχουν πάνω από 2 χιλιαρικα 

 galaxy ultra επίσης έχει oled από tablet αλλα με android 

 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, magiaros said:

Όχι δεν έχει βγει ακόμα 

 

Και αν έχεις γράψει σε oled καταλαβαίνεις τη διαφορά. 

Δε λέω πως δεν το ξέρει η apple και το ξερω εγώ. 

Απλά προσπαθούνε να ρηξουν το κόστος κατασκευής και να αυξήσουν το κέρδος. 

 

Με τέτοια τιμή πάντως είναι απαράδεκτο να έχει lcd οθόνη όπως φτηνιάρικα tablet των 50 ευρω 

 

Θα βάλουν του χρόνου και θα αυξήσουν την τιμή από ότι λένε 

 

Και το surface pro βέβαια με lcd είναι αλλά σε λογικη τιμή για laptop /tablet. 

 

Αντίστοιχα tablet πχ της lenovo με oled και windows  έχουν πάνω από 2 χιλιαρικα 

 galaxy ultra επίσης έχει oled από tablet αλλα με android 

 

Στα κορυφαία ipad δεν είναι απλή lcd η οθόνη, ειναι microled ή κάτι τέτοιο. Έχει 1000αδες led απο πίσω δηλαδή, δεν εχει καμια σχεση με απλές lcd που γράφεις. Η oled εξακολουθούν να έχουν καλύτερη ποιότητα βέβαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τι παίζει με το watchOS 10; Σε κάποια από τις beta κυκλοφόρησε η φήμη ότι η Apple "έκοψε" τους 3rd party φορτιστές (πλην των MFW), οι οποίοι πλέον είτε δεν φορτίζουν καθόλου το ρολόι, είτε κάνουν συνεχείς διακοπές στη φόρτιση κ.λπ. Ισχύει ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, oldnew said:

Στα κορυφαία ipad δεν είναι απλή lcd η οθόνη, ειναι microled ή κάτι τέτοιο. Έχει 1000αδες led απο πίσω δηλαδή, δεν εχει καμια σχεση με απλές lcd που γράφεις. Η oled εξακολουθούν να έχουν καλύτερη ποιότητα βέβαια. 

Ειναι διαφημιστικό κόλπο αυτό. Lcd είναι απλά και μόνο για να βάζουν στην τσέπη περισσότερα λεφτά επειδή Θα είχε κόστος το oled έβαλαν φτηνιάρικη οθόνη σε ακριβό tablet. Αν έκανε 200 ευρώ όπως τα αντίστοιχα με Lcd θα ήταν αλλιώς. Δεν κάνει 200 όμως 

 

Πηγαινε σε ένα ipad και πίεσε λίγο την οθόνη όπως όταν γράφεις με ένα στυλό, θα  δεις ότι νερουλιαζει σα να είναι χαλασμένη η οθόνη στο σημείο εκείνο. Το κάνουν όλα . Πήγαινε μετά σε ένα galaxy Ultra και κάνε το ίδιο. Όταν γράφεις πάνω σε Lcd στο σημείο εκείνο κάνει νερουλιασμα η οθόνη αλλάζει χρώμα τοπικά 

 

Να δούμε βέβαια και τι τιμή θα έχουν του χρόνου με oled. Λογικά 2 χιλιαρικα οποίο μοντέλο έχει oled 

Επεξ/σία από magiaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magiaros είπε

Με τέτοια τιμή πάντως είναι απαράδεκτο να έχει lcd οθόνη όπως φτηνιάρικα tablet των 50 ευρω 

μα καμία απολύτως σχέση , ακόμα και για τα "φθηνά" ipad9

1 ώρα πριν, magiaros είπε

Και το surface pro βέβαια με lcd είναι αλλά σε λογικη τιμή για laptop /tablet. 

throttlefest

οθόνη , μέχρι το pro 6 , χειρότερη απο το αρχαίο Air 2 , δεν ξέρω για τα μετέπειτα , το 8άρι είδα αλλά όχι δίπλα-δίπλα , δε με ενθουσίασε

 

Πάντως πρέπει να το γυρίσει σε oled για τα Pro μοντέλα, τουλάχιστον να υπάρχει διαχωρισμός με τα Air

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, korakios said:

μα καμία απολύτως σχέση , ακόμα και για τα "φθηνά" ipad9

throttlefest

οθόνη , μέχρι το pro 6 , χειρότερη απο το αρχαίο Air 2 , δεν ξέρω για τα μετέπειτα , το 8άρι είδα αλλά όχι δίπλα-δίπλα , δε με ενθουσίασε

 

Πάντως πρέπει να το γυρίσει σε oled για τα Pro μοντέλα, τουλάχιστον να υπάρχει διαχωρισμός με τα Air

Ναι και το surface το ίδιο lcd για να μειώσει το κόστος 

Για να πας σε oled με windows θες 2 χιλιαρικα Lenovo η dell εκτός και αν πάρεις το huawei MateBook E (ναι το πήρα) με όλους τους περιορισμούς της huawei. Αλλιώς οθοναρα με android galaxy ultra Με ολους τους περιορισμούς του android 

 

Λογικά θα βάλει σε κάποια μοντέλα ipad pro η apple τα οποία θα κοστολογεί παραπάνω. Όπως βάζει μεγαλύτερη μνήμη ram σε μοντέλα 1TB μόνο. Φέτος νομίζω είναι η πρώτη φορά που δεν έβγαλε καν ipad pro νέο μετά από καιρό 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Απλα αναβαθμιση! Απο το 3GS αυτο κανω χωρις κανενα προβλημα!

Τελικά προχώρησα κι εγώ σε απλή αναβάθμιση κι όλα καλά μέχρι στιγμής! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
53 minutes ago, magiaros said:

Ειναι διαφημιστικό κόλπο αυτό. Lcd είναι απλά και μόνο για να βάζουν στην τσέπη περισσότερα λεφτά επειδή Θα είχε κόστος το oled έβαλαν φτηνιάρικη οθόνη σε ακριβό tablet.

Σίγουρα δεν είναι ίδιες οι mini-LED LCD με τις OLED αλλά δεν είναι και με τις απλές LED Backlit LCD.

Γι' αυτό βλέπουμε και τις αντίστοιχες τηλεοράσεις των LG/Sony/Samsung/κτλπ να είναι σημαντικά ακριβότερες, αν όχι το ίδιο ακριβές με OLED.

  

1 hour ago, oldnew said:

Στα κορυφαία ipad δεν είναι απλή lcd η οθόνη, ειναι microled ή κάτι τέτοιο

Μόνο στο 12.9 iPad Pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Thresh said:

Σίγουρα δεν είναι ίδιες οι mini-LED LCD με τις OLED αλλά δεν είναι και με τις απλές LED Backlit LCD.

Γι' αυτό βλέπουμε και τις αντίστοιχες τηλεοράσεις των LG/Sony/Samsung/κτλπ να είναι σημαντικά ακριβότερες, αν όχι το ίδιο ακριβές με OLED.

  

Μόνο στο 12.9 iPad Pro.

Στο 12, 9 που έχει microled υποτίθεται αν πας να ακουμπήσεις στην οθόνη πάνω νερουλιαζει κάνει σαν ουράνιο τόξο στο σημείο εκείνο. Εμένα με ενοχλεί πολύ αυτό. Να ακουμπάς το στυλό και να ξεθωριάζει η οθόνη να εμφανίζονται χρώματα. Δοκίμασε το. Κανένα οled δεν το κάνει αυτό 

Αν δε θες να γράφεις δε νομίζω να αλλάζει κάτι. 

 

Οι αθλιες οθόνες ήταν στα πρώτα 3 ipad που είχαν πολύ χαμηλό pixel density και δε μπορούσες να διαβάσεις γράμματα με τιποτα (σε συσκευή που ήταν για διάβασμα υποτίθεται) Από το τρίτο ή τέταρτο αύξησε τα ppi σημαντικα και μπορούσες να διαβάσεις  άνετα ένα κείμενο 

 

Και το surface pro το ίδιο. Τα πρώτα 2 ήταν για πεταμα. Το τρίτο ήταν το πρώτο αξιοπρεπές . Γιαυτό λένε ποτέ μην πάρεις τα δύο πρώτα στην τεχνολογία. Παίρνουν 2-3 χιλιαρικα πρώτα και μετά έχεις συσκευή με άλλο ένα χιλιάρικο 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, magiaros said:

Στο 12, 9 που έχει microled υποτίθεται αν πας να ακουμπήσεις στην οθόνη πάνω νερουλιαζει κάνει σαν ουράνιο τόξο στο σημείο εκείνο. Εμένα με ενοχλεί πολύ αυτό. Να ακουμπάς το στυλό και να ξεθωριάζει η οθόνη να εμφανίζονται χρώματα. Δοκίμασε το. Κανένα οled δεν το κάνει αυτό 

Αν δε θες να γράφεις δε νομίζω να αλλάζει κάτι. 

Δεν σχολίασα αυτό όμως, αλλά το ότι είναι φτηνιάρικες κι εξίσου κατώτερες με τις απλές LCD, πράγμα που δεν ισχύει.

1 hour ago, magiaros said:

Ειναι διαφημιστικό κόλπο αυτό. Lcd είναι απλά και μόνο για να βάζουν στην τσέπη περισσότερα λεφτά επειδή Θα είχε κόστος το oled έβαλαν φτηνιάρικη οθόνη σε ακριβό tablet.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 λεπτά πριν, magiaros είπε

Στο 12, 9 που έχει microled υποτίθεται αν πας να ακουμπήσεις στην οθόνη πάνω νερουλιαζει κάνει σαν ουράνιο τόξο στο σημείο εκείνο. Εμένα με ενοχλεί πολύ αυτό. Να ακουμπάς το στυλό και να ξεθωριάζει η οθόνη να εμφανίζονται χρώματα. Δοκίμασε το. Κανένα οled δεν το κάνει αυτό 

Αν δε θες να γράφεις δε νομίζω να αλλάζει κάτι. 

 

Οι αθλιες οθόνες ήταν στα πρώτα 3 ipad που είχαν πολύ χαμηλό pixel density και δε μπορούσες να διαβάσεις γράμματα με τιποτα (σε συσκευή που ήταν για διάβασμα υποτίθεται) Από το τρίτο ή τέταρτο αύξησε τα ppi σημαντικα και μπορούσες να διαβάσεις  άνετα ένα κείμενο 

 

Και το surface pro το ίδιο. Τα πρώτα 2 ήταν για πεταμα. Το τρίτο ήταν το πρώτο αξιοπρεπές . Γιαυτό λένε ποτέ μην πάρεις τα δύο πρώτα στην τεχνολογία. Παίρνουν 2-3 χιλιαρικα πρώτα και μετά έχεις συσκευή με άλλο ένα χιλιάρικο 

Απορώ πως κατάφερες να δεις αλλοίωση σε ipad χρησιμοποιώντας pencil στην οθόνη! Στο ipad pro 2nd generation πρέπει να πιέσεις πραγματικά πάρα πολύ για να προσέξεις μια ελάχιστη αλλοίωση στο panel δεδομένου πως υπάρχει ανθεκτικό γυαλί στο πάνω μέρος!  Το έχω αρκετά χρόνια, κρατάω σημειώσεις τόσο σε dark  όσο και λευκό φόντο με το pencil δεύτερης γενιάς και δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Thresh said:

Δεν σχολίασα αυτό όμως, αλλά για το ότι είναι φτηνιάρικες κι εξίσου κατώτερες με τις απλές LCD, πράγμα που δεν ισχύει.

 

Οταν ακουμπάς πάνω σε lcd καταλαβαίνεις γιατί είναι φτηνιάρικη. 

 

Βάζουνε κάτι φτηνιάρικο με σκοπό να έχουν περισσότερα έσοδα επειδή αν έβαζαν καλή οθόνη Θα κόστιζε αρκετά παραπάνω για να έχουν τα ίδια έσοδα και θα είχε μικρότερες πωλήσεις ίσως. Αυτό λέω. 

 

Λες να μην ξέρουν τι είναι καλύτερα να βάλουν? 

 

Δεν επέλεξαν lcd για να περνάει η ώρα. Επέλεξαν για συγκεκριμένο λόγο 

 

Οταν βγάλει εγώ θα πάρω πάντως. Λογικά θα κάνει 2. Τώρα πήρα galaxy και Huawei. Ιατρικές εφαρμογές πχ σε Galaxy μηδέν. Γιαυτό έχω και ipad 

8 minutes ago, billdanos said:

Απορώ πως κατάφερες να δεις αλλοίωση σε ipad χρησιμοποιώντας pencil στην οθόνη! Στο ipad pro 2nd generation πρέπει να πιέσεις πραγματικά πάρα πολύ για να προσέξεις μια ελάχιστη αλλοίωση στο panel δεδομένου πως υπάρχει ανθεκτικό γυαλί στο πάνω μέρος!  Το έχω αρκετά χρόνια, κρατάω σημειώσεις τόσο σε dark  όσο και λευκό φόντο με το pencil δεύτερης γενιάς και δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο!

Δεν το κανει σε όλα τα σημεία το κάνουν όλα τα ipad όμως όταν ακουμπάει πάνω στύλος. Είχα πολλά ipad. Τώρα αν γράφεις χωρίς να πιέζεις καθόλου και ακουμπάς απειροελαχιστα εκεί δεν ξέρω. Λογικά ασκείται μια πίεση όταν γράφεις. 

Αν γράφεις για αρκετή ώρα όλες τις σημειώσεις σου εκεί και έχεις όλα τα βιβλία σου στο tablet  τα παρατηρείς όλα. Τώρα αν κάνεις ένα βελάκι το μήνα δύσκολο 

Σε oled δε γίνεται αυτό 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, magiaros είπε

Δεν το κανει σε όλα τα σημεία το κάνουν όλα τα ipad όμως όταν ακουμπάει πάνω στύλος. Είχα πολλά ipad. Τώρα αν γράφεις χωρίς να πιέζεις καθόλου και ακουμπάς απειροελαχοστα εκεί δεν ξέρω. Λογικά ασκείται μια πίεση όταν γράφεις. 

 

Σε oled δε γίνεται αυτό 

Ούτε στις LCD των ipad pro εδώ και χρόνια γίνεται κάτι τέτοιο... Αν φτάσεις στο σημείο να ασκείς τόση πίεση με ένα pencil, θα δεις αλλοιώσεις και θα προξενήσεις σημάδια σε οποιαδήποτε οθόνη!

Η χρωματική απόδοση στα ipads pro εδώ και χρόνια είναι άψογη σε συνδυασμό με τα 120Hz, χωρίς να έχουν περάσει ακόμη σε oled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, magiaros said:

Οταν ακουμπάς πάνω σε lcd καταλαβαίνεις γιατί είναι φτηνιάρικη. 

Τεχνολογικά και σε κόστος πάντως δεν είναι καθόλου φτηνιάρικες, οπότε το επιχείρημα "για να γλυτώσουν λεφτά" δεν θα έλεγα ότι στέκει και σίγουρα δεν είναι "διαφημιστικό κόλπο" όπως λέμε πχ για το brand name "Retina".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Thresh said:

Τεχνολογικά και σε κόστος πάντως δεν είναι καθόλου φτηνιάρικες, οπότε το επιχείρημα "για να γλυτώσουν λεφτά" δεν θα έλεγα ότι στέκει...

Ακριβώς σωστά τα λες. Έτσι είναι. Δε νομίζεις. 

 

Περιμενε την τιμή με oled τότε και ξαναμιλάμε. 

6 minutes ago, billdanos said:

Ούτε στις LCD των ipad pro εδώ και χρόνια γίνεται κάτι τέτοιο... Αν φτάσεις στο σημείο να ασκείς τόση πίεση με ένα pencil, θα δεις αλλοιώσεις και θα προξενήσεις σημάδια σε οποιαδήποτε οθόνη!

Η χρωματική απόδοση στα ipads pro εδώ και χρόνια είναι άψογη σε συνδυασμό με τα 120Hz, χωρίς να έχουν περάσει ακόμη σε oled. 

Πανε ακούμπησε με ένα στυλό πάνω σε ipad pro 

 

Αν γράφεις χωρίς να πιέζεις καθόλου την οθόνη δε φαίνεται κάτι. Όταν γράφεις σε ένα χαρτί δεν ασκείς πίεση? 

 

Προφανώς άλλα λέω άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις οπότε δεν έχει νόημα να σου απαντάω πιστεύω. Πηγαίνει γράψε σε ένα oled και άσκησε όση πίεση θέλεις πες μου αν δεις παραμόρφωση. Προφανώς το συμπέρασμα ότι σε όλα γίνεται όπως και τα lcd το έβγαλες αυθαίρετα ή το είδες όνειρο 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...